12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Jak karmić kontuzjowanego konia ?

Data publikacji: 2017-12-27

 

Na samym początku warto zaznaczyć, iż poniższe porady są tylko i wyłącznie ogólnymi wskazówkami - zawsze należy najpierw zapytać weterynarza o zdanie, szczególnie jest chodzi o choroby związane z dolegliwościami układu pokarmowego.

 

Kontuzje układu ruchu u koni są bardzo częste, większość koni doznaje przynajmniej jednego urazu nóg bądź innej części ciała w trakcie swojego życia. Niektóre kontuzje są lekkie i nie wymagają specjalnego traktowania, ale sporo z nich (np. uszkodzenia ścięgien) wymagają długotrwałego leczenia i wyłączenia konia z jakiejkolwiek pracy pod siodłem i na lonży. W trakcie rekonwalescencji zazwyczaj zaleca się wyłącznie spacerowanie stępem w ręku, czasem pod siodłem - co niestety często powoduje wzrost energii u naszych zwierzaków.

Koń pozbawiony pracy i pastwiska (czasem to konieczność) szybko się nudzi i popada we frustrację, a stąd niedaleko droga do niebezpiecznych sytuacji jak kopanie w boksie, wyrywanie się w trakcie spaceru czy wręcz wierzganie lub dębowanie. Musimy pamiętać, że niepracujący koń wręcz nie powinien dostawać owsa, który często powoduje nadpobudliwość; zamiast niego wybierzmy niskoenergetyczną paszę bezowsową (wystarczy dosłownie pół miarki na każde karmienie). Zamiast paszy możemy także podawać sieczkę czy trawokulki, które dostarczą bardzo potrzebnego włókna oraz wpłyną korzystnie na trawienie (stres spowodowany "aresztem boksowym" często jest przyczyną kolki!). Raz na kilka dni warto podawać mesz - możemy kupić gotowy bądź zrobić we własnym zakresie, oczywiście nie dodając owsa :) oczywiście możemy dorzucać do codziennego menu warzywa i owoce.

W ramach wyciszenia warto podawać dostępne na rynku preparaty zawierające magnez, cynk, tryptofan oraz witaminy z grupy B - specjalistyczne leki uspokajające podajemy tylko i wyłącznie po konsultacji z weterynarzem!
Podczas rekonwalescencji unikajmy podawania olejów, które są wysokoenergetyczne oraz pasz zawierających owies i kukurydzę - te zboża często powodują wzrost energii u naszego zwierzaka, który przecież powinien odpoczywać i wracać do zdrowia.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0