11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Żywienie: Jak karmić kontuzjowanego konia ?

Data publikacji: 2017-12-27

 

fot. Horsecare

Na samym początku warto zaznaczyć, iż poniższe porady są tylko i wyłącznie ogólnymi wskazówkami - zawsze należy najpierw zapytać weterynarza o zdanie, szczególnie jest chodzi o choroby związane z dolegliwościami układu pokarmowego.

 

Kontuzje układu ruchu u koni są bardzo częste, większość koni doznaje przynajmniej jednego urazu nóg bądź innej części ciała w trakcie swojego życia. Niektóre kontuzje są lekkie i nie wymagają specjalnego traktowania, ale sporo z nich (np. uszkodzenia ścięgien) wymagają długotrwałego leczenia i wyłączenia konia z jakiejkolwiek pracy pod siodłem i na lonży. W trakcie rekonwalescencji zazwyczaj zaleca się wyłącznie spacerowanie stępem w ręku, czasem pod siodłem - co niestety często powoduje wzrost energii u naszych zwierzaków.

Koń pozbawiony pracy i pastwiska (czasem to konieczność) szybko się nudzi i popada we frustrację, a stąd niedaleko droga do niebezpiecznych sytuacji jak kopanie w boksie, wyrywanie się w trakcie spaceru czy wręcz wierzganie lub dębowanie. Musimy pamiętać, że niepracujący koń wręcz nie powinien dostawać owsa, który często powoduje nadpobudliwość; zamiast niego wybierzmy niskoenergetyczną paszę bezowsową (wystarczy dosłownie pół miarki na każde karmienie). Zamiast paszy możemy także podawać sieczkę czy trawokulki, które dostarczą bardzo potrzebnego włókna oraz wpłyną korzystnie na trawienie (stres spowodowany "aresztem boksowym" często jest przyczyną kolki!). Raz na kilka dni warto podawać mesz - możemy kupić gotowy bądź zrobić we własnym zakresie, oczywiście nie dodając owsa :) oczywiście możemy dorzucać do codziennego menu warzywa i owoce.

W ramach wyciszenia warto podawać dostępne na rynku preparaty zawierające magnez, cynk, tryptofan oraz witaminy z grupy B - specjalistyczne leki uspokajające podajemy tylko i wyłącznie po konsultacji z weterynarzem!
Podczas rekonwalescencji unikajmy podawania olejów, które są wysokoenergetyczne oraz pasz zawierających owies i kukurydzę - te zboża często powodują wzrost energii u naszego zwierzaka, który przecież powinien odpoczywać i wracać do zdrowia.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Drożdże paszowe

Jednym z ciekawszych dodatków paszowych, dedykowanym naszym wierzchowcom, są drożdże paszowe. To cenny produkt, który korzystnie wpływa na procesy trawienne u koni, co jest niezwykle ważne szczególnie u zwierząt roślinożernych.

2018-01-31

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Probiotyki

W okresie jesiennozimowym nasze konie są bardziej narażone na różne infekcje czy też po prostu grudę, która bywa dość uciążliwa do wyleczenia - warto wtedy sięgnąć po probiotyki oparte na żywych mikroorganizmach, które świetnie wspomagają leczenie chorób oraz poprawiają procesy trawienne.

2018-01-16

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Mesz

Mesz jest lekkostrawnym posiłkiem, cenionym przez właścicieli koni... oraz przez same konie :) Jest smaczny i chętnie zjadany przez nasze zwierzaki, warto o nim pamiętać szczególnie w okresie zimowym.

2018-01-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Karmienie koni zimą

Zima jest specyficzną porą roku, kiedy potrzeby żywieniowe naszych zwierzaków ulegają zwiększeniu - niższa temperatura oznacza wyższy wydatek energetyczny na ogrzanie ciała. Warto dowiedzieć się, jak zadbać o nasze kinie w zimie, aby uniknąć spadku masy oraz formy :)

2017-12-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wysłodki

Pewnie niejeden właściciel konia borykał się z nadmiernym spadkiem masy u swojego konia, z różnych przyczyn; dobre siano w nieograniczonej ilości jest zawsze zalecane, niemniej jednak często polecane są także wysłodki buraczane. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena oraz duża dostępność na rynku rolnym.

2017-12-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Zdrowe i bezpieczne smakołyki

Dzisiaj krótkie info dotyczące najpopularniejszych przysmaków dla koni oraz takich, które są mniej znane, a często chętnie zjadane przez nasze konie. Jak mówi stare przysłowie "przez żołądek do serca", dlatego też zawsze warto mieć pod ręką coś smacznego dla naszych wierzchowców!

2017-11-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Sieczki

Jak wiemy, koń jest zwierzęciem typowo roślinożernym i potrzebuje stałego dostępu do dobrych pasz objętościowych, dzięki czemu zachowuje zdrowy wygląd i jest w dobrej kondycji. Podstawą wyżywienia naszego konia zawsze powinno być dobre siano, ale warto czasem zainwestować w dodatek sieczki do dziennego menu.

2017-10-24

Czytaj » 0