12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Żywienie: Jak karmić kontuzjowanego konia ?

Data publikacji: 2017-12-27

 

fot. Horsecare

Na samym początku warto zaznaczyć, iż poniższe porady są tylko i wyłącznie ogólnymi wskazówkami - zawsze należy najpierw zapytać weterynarza o zdanie, szczególnie jest chodzi o choroby związane z dolegliwościami układu pokarmowego.

 

Kontuzje układu ruchu u koni są bardzo częste, większość koni doznaje przynajmniej jednego urazu nóg bądź innej części ciała w trakcie swojego życia. Niektóre kontuzje są lekkie i nie wymagają specjalnego traktowania, ale sporo z nich (np. uszkodzenia ścięgien) wymagają długotrwałego leczenia i wyłączenia konia z jakiejkolwiek pracy pod siodłem i na lonży. W trakcie rekonwalescencji zazwyczaj zaleca się wyłącznie spacerowanie stępem w ręku, czasem pod siodłem - co niestety często powoduje wzrost energii u naszych zwierzaków.

Koń pozbawiony pracy i pastwiska (czasem to konieczność) szybko się nudzi i popada we frustrację, a stąd niedaleko droga do niebezpiecznych sytuacji jak kopanie w boksie, wyrywanie się w trakcie spaceru czy wręcz wierzganie lub dębowanie. Musimy pamiętać, że niepracujący koń wręcz nie powinien dostawać owsa, który często powoduje nadpobudliwość; zamiast niego wybierzmy niskoenergetyczną paszę bezowsową (wystarczy dosłownie pół miarki na każde karmienie). Zamiast paszy możemy także podawać sieczkę czy trawokulki, które dostarczą bardzo potrzebnego włókna oraz wpłyną korzystnie na trawienie (stres spowodowany "aresztem boksowym" często jest przyczyną kolki!). Raz na kilka dni warto podawać mesz - możemy kupić gotowy bądź zrobić we własnym zakresie, oczywiście nie dodając owsa :) oczywiście możemy dorzucać do codziennego menu warzywa i owoce.

W ramach wyciszenia warto podawać dostępne na rynku preparaty zawierające magnez, cynk, tryptofan oraz witaminy z grupy B - specjalistyczne leki uspokajające podajemy tylko i wyłącznie po konsultacji z weterynarzem!
Podczas rekonwalescencji unikajmy podawania olejów, które są wysokoenergetyczne oraz pasz zawierających owies i kukurydzę - te zboża często powodują wzrost energii u naszego zwierzaka, który przecież powinien odpoczywać i wracać do zdrowia.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Owies jest wręcz nierozerwalnie związany z wizerunkiem konia od bardzo dawna - wszyscy wiedzą, że pełny żłób owsa jest gwarancją zdrowia i dobrobytu gospodarza... Ale czy na pewno owies jest idealny dla wszystkich koni ?

2018-06-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Źrebaki, podobnie jak inne zwierzęce "dzieci", wymagają specjalnego traktowania w kwestiach żywieniowych - ilość i jakość pobieranego pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję naszego konia. Wiele chorób czy wad postawy ma swoje źródła w nieprawidłowych żywieniu w początkowym okresie życia.

2018-05-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0