12,869 pytań - 24,191 odpowiedzi - 950 komentarzy

Porady: Półsiad

Data publikacji: 2017-12-09

 

Półsiad to dosiad odciążający grzbiet konia, nasza pupa jest uniesiona nad siodłem, a tułów lekko pochylony nad szyją konia; taki rodzaj dosiadu stosujemy w trakcie skoków przez przeszkody, próby crossowej ale i w terenie - jest to wygodny sposób na pokonywanie dłuższych odcinków galopu. 

Poprawny półsiad widziany z boku to stopy mocno oparte na strzemionach, noga luźna i swobodnie oparta o siodło (bez zakleszczania kolanami, to najczęstszy błąd jeźdźców), biodra proste (nie wypinamy pupy przesadnie w tył), plecy proste, wzrok skierowany przed siebie, ręce ugięte w łokciach, zachowany kontakt.

Naukę półsiadu warto rozpocząć na lonży - czasami wystarczy nawet jedna jazda, aby wyczuć odpowiednią pozycję ciała w siodle. Warto pojeździć chwilę w stępie w półsiadzie, później ruszyć do kłusa i starać się zachować odpowiednią równowagę- często pomocne jest skrócenie strzemion o jedną lub dwie dziurki. Nasze stopy leżą stabilnie w strzemionach, pięty są skierowane w dół - nasz staw skokowy i ścięgno Achillesa pełnią funkcję amortyzatora. Nie trzymamy się kurczowo siodła kolanami, pozwalamy naszym nogom leżeć spokojnie. Unosimy lekko pupę, nie trzeba się kłaść na szyi konia. Im więcej będziemy jeździć w półsiadzie, tym szybciej zapamietamy prawidłowe ustawienie ciała i nie będziemy tracić równowagi :) 

Po opanowaniu półsiadu w kłusie warto chwilę pogalopować w takim dosiadzie, dla pewności możemy poprosić instruktorkę o jazdę na lonży na ten czas (będziemy mogli się tylko skupić na sobie).

Do najczęstszych błędów w trakcie jazdy w półsiadzie należą:

- podciąganie nogi w górę: pomaga systematyczne rozciąganie mięśni nóg oraz lonżę typowo dosiadowe, z częstymi zmianami dosiadu (np.pełny siad na dwa okrążenia -> pół siad na jedno okrążenie -> znowu pełny siad na dwa okrążenia itp)

- kurczowe trzymanie sie kolanami: dobrze sprawdza się jazda bez strzemion chciażby w stępie, krążenia i wymachy nogami plus rozciąganie mięśni po jeździe

- "leżenie" na szyi konia: warto pamiętać o prostych plecach,o wyprostowaniu sylwetki; bardzo mocne pochylenie tułowia przydaje się dopiero na wysokich konkursach skoków, na małe przeszkody i w terenie wystarczy lekkie odciążenie grzbietu konia

- problem z kontaktem: w trakcie jazdy w półsiadzie obowiązkowo skracamy wodze, nasze ręce mogą nawet być po obydwu stronach szyi konia, ułatwi to jego prowadzenie

 

Z doświadczeń własnych przekazujemy, iż nauka półsiadu bywa bolesna... mowa o zakwasach w naszych udach :)

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Półsiad to rodzaj dosiadu, polegający na odciążeniu grzbietu konia - każdy jeździec powinien obowiązkowo go opanować, ponieważ ta umiejętność przydaje się w niespodziewanych sytuacjach jak np. skok przez przeszkodę w trakcie wycieczki terenowej.

2021-10-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0