11,642 pytań - 13,998 odpowiedzi - 813 komentarzy

Żywienie: Wysłodki

Data publikacji: 2017-12-03

 

fot. www.farmer.pl

Wysłodki są ubocznym produktem, powstającym w trakcie produkcji cukru - są to po prostu pozostałości po burakach cukrowych, z których wyciśnięto wodę z cukrem i innymi składnikami. Wbrew pozorom, to w dalszym ciągu wartościowy odpad produkcyjny, który znalazł szerokie zastosowanie w żywieniu zwierząt gospodarskich oraz naszych wierzchowych koni. 

Do najważniejszych plusów wysłodków należą:

- niska cena: kupując bezpośrednio od rolników to cena ok.20zł za worek 25kg; w sklepach jeździeckich ceny zaczynają się od 50zł za worek 20kg, są szybsze w przygotowaniu

- wysoka zawartość włókna, które jest niezwykle istotne w prawidłowym trawieniu koni

- smakowitość: wiele koni z chęcią zjada wysłodki, nadają się do przemycania lekarstw czy ziół

- niska zawartość cukru w przypadku wysłodków niemelasowanych: dobra opcja dla koni ze skłonnościami do ochwatu bądź z problemami gastrycznymi

 

Jedynymi minusami jest pewna uciążliwość w podawaniu (zwykłe wysuszone wysłodki trzeba namaczać dzień wcześniej, wygodne są wysłodki granulowane, które często potrzebują tylko 15min na namoczenie) oraz niekorzystny stosunek wapnia do fosforu. Aby temu zaradzić, warto podawać wysłodki w połączeniu z otrębami pszennymi - świetny i tani sposób na zwiększenie masy u naszego konia :)

Wysłodki podajemy minimum dwa, trzy miesiące - po tym czasie powinniśmy zauważyć znaczącą poprawę wyglądu konia; odpowiednie dawkowanie zależy od kondycji i wymagań pokarmowych konia i nie przekracza 500g na każde 100kg masy konia.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Owies jest wręcz nierozerwalnie związany z wizerunkiem konia od bardzo dawna - wszyscy wiedzą, że pełny żłób owsa jest gwarancją zdrowia i dobrobytu gospodarza... Ale czy na pewno owies jest idealny dla wszystkich koni ?

2018-06-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Źrebaki, podobnie jak inne zwierzęce "dzieci", wymagają specjalnego traktowania w kwestiach żywieniowych - ilość i jakość pobieranego pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję naszego konia. Wiele chorób czy wad postawy ma swoje źródła w nieprawidłowych żywieniu w początkowym okresie życia.

2018-05-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Drożdże paszowe

Jednym z ciekawszych dodatków paszowych, dedykowanym naszym wierzchowcom, są drożdże paszowe. To cenny produkt, który korzystnie wpływa na procesy trawienne u koni, co jest niezwykle ważne szczególnie u zwierząt roślinożernych.

2018-01-31

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Probiotyki

W okresie jesiennozimowym nasze konie są bardziej narażone na różne infekcje czy też po prostu grudę, która bywa dość uciążliwa do wyleczenia - warto wtedy sięgnąć po probiotyki oparte na żywych mikroorganizmach, które świetnie wspomagają leczenie chorób oraz poprawiają procesy trawienne.

2018-01-16

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Mesz

Mesz jest lekkostrawnym posiłkiem, cenionym przez właścicieli koni... oraz przez same konie :) Jest smaczny i chętnie zjadany przez nasze zwierzaki, warto o nim pamiętać szczególnie w okresie zimowym.

2018-01-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić kontuzjowanego konia ?

Wielu jeźdźców szybko przekonuje się, że popularne powiedzenie "końskie zdrowie" jest bardzo zabawnym, ale niekoniecznie prawdziwym zdaniem - konie niestety dość często chorują i doznają różnych kontuzji. Jak poradzić sobie z żywieniem i częstym nadmiarem energii u zwierzaka, który przecież powinien odpoczywać ?

2017-12-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Karmienie koni zimą

Zima jest specyficzną porą roku, kiedy potrzeby żywieniowe naszych zwierzaków ulegają zwiększeniu - niższa temperatura oznacza wyższy wydatek energetyczny na ogrzanie ciała. Warto dowiedzieć się, jak zadbać o nasze kinie w zimie, aby uniknąć spadku masy oraz formy :)

2017-12-12

Czytaj » 0