Wysłodki są ubocznym produktem, powstającym w trakcie produkcji cukru - są to po prostu pozostałości po burakach cukrowych, z których wyciśnięto wodę z cukrem i innymi składnikami. Wbrew pozorom, to w dalszym ciągu wartościowy odpad produkcyjny, który znalazł szerokie zastosowanie w żywieniu zwierząt gospodarskich oraz naszych wierzchowych koni.
Do najważniejszych plusów wysłodków należą:
- niska cena: kupując bezpośrednio od rolników to cena ok.20zł za worek 25kg; w sklepach jeździeckich ceny zaczynają się od 50zł za worek 20kg, są szybsze w przygotowaniu
- wysoka zawartość włókna, które jest niezwykle istotne w prawidłowym trawieniu koni
- smakowitość: wiele koni z chęcią zjada wysłodki, nadają się do przemycania lekarstw czy ziół
- niska zawartość cukru w przypadku wysłodków niemelasowanych: dobra opcja dla koni ze skłonnościami do ochwatu bądź z problemami gastrycznymi
Jedynymi minusami jest pewna uciążliwość w podawaniu (zwykłe wysuszone wysłodki trzeba namaczać dzień wcześniej, wygodne są wysłodki granulowane, które często potrzebują tylko 15min na namoczenie) oraz niekorzystny stosunek wapnia do fosforu. Aby temu zaradzić, warto podawać wysłodki w połączeniu z otrębami pszennymi - świetny i tani sposób na zwiększenie masy u naszego konia :)
Wysłodki podajemy minimum dwa, trzy miesiące - po tym czasie powinniśmy zauważyć znaczącą poprawę wyglądu konia; odpowiednie dawkowanie zależy od kondycji i wymagań pokarmowych konia i nie przekracza 500g na każde 100kg masy konia.
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17