11,032 pytań - 13,274 odpowiedzi - 794 komentarzy

Żywienie: Wysłodki

Data publikacji: 2017-12-03

 

fot. www.farmer.pl

Wysłodki są ubocznym produktem, powstającym w trakcie produkcji cukru - są to po prostu pozostałości po burakach cukrowych, z których wyciśnięto wodę z cukrem i innymi składnikami. Wbrew pozorom, to w dalszym ciągu wartościowy odpad produkcyjny, który znalazł szerokie zastosowanie w żywieniu zwierząt gospodarskich oraz naszych wierzchowych koni. 

Do najważniejszych plusów wysłodków należą:

- niska cena: kupując bezpośrednio od rolników to cena ok.20zł za worek 25kg; w sklepach jeździeckich ceny zaczynają się od 50zł za worek 20kg, są szybsze w przygotowaniu

- wysoka zawartość włókna, które jest niezwykle istotne w prawidłowym trawieniu koni

- smakowitość: wiele koni z chęcią zjada wysłodki, nadają się do przemycania lekarstw czy ziół

- niska zawartość cukru w przypadku wysłodków niemelasowanych: dobra opcja dla koni ze skłonnościami do ochwatu bądź z problemami gastrycznymi

 

Jedynymi minusami jest pewna uciążliwość w podawaniu (zwykłe wysuszone wysłodki trzeba namaczać dzień wcześniej, wygodne są wysłodki granulowane, które często potrzebują tylko 15min na namoczenie) oraz niekorzystny stosunek wapnia do fosforu. Aby temu zaradzić, warto podawać wysłodki w połączeniu z otrębami pszennymi - świetny i tani sposób na zwiększenie masy u naszego konia :)

Wysłodki podajemy minimum dwa, trzy miesiące - po tym czasie powinniśmy zauważyć znaczącą poprawę wyglądu konia; odpowiednie dawkowanie zależy od kondycji i wymagań pokarmowych konia i nie przekracza 500g na każde 100kg masy konia.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Zdrowe i bezpieczne smakołyki

Dzisiaj krótkie info dotyczące najpopularniejszych przysmaków dla koni oraz takich, które są mniej znane, a często chętnie zjadane przez nasze konie. Jak mówi stare przysłowie "przez żołądek do serca", dlatego też zawsze warto mieć pod ręką coś smacznego dla naszych wierzchowców!

2017-11-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Sieczki

Jak wiemy, koń jest zwierzęciem typowo roślinożernym i potrzebuje stałego dostępu do dobrych pasz objętościowych, dzięki czemu zachowuje zdrowy wygląd i jest w dobrej kondycji. Podstawą wyżywienia naszego konia zawsze powinno być dobre siano, ale warto czasem zainwestować w dodatek sieczki do dziennego menu.

2017-10-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby

W ofercie wielu producentów pasz znajdziemy otręby - to cenny dodatek w żywieniu koniu, o którym warto pamiętać i warto znać jego zalety. Dlatego dzisiaj przybliżamy charakterystykę otrąb oraz różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami :)

2017-10-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Zboża w diecie koni

Podstawą wyżywienia każdego konia powinny być pasze objętościowe - siano, trawa, sianokiszonka. Dla koni pracujących dedykowane są dodatkowo pasze treściwe, oparte w znacznym stopniu na zbożach różnego rodzaju. Czym różnią się one między sobą?

2017-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Elektrolity

Wiosna już do nas zawitała, a wraz z nią wyższe temperatury. Konie, podobnie jak ludzie, pocą się i tracą ważne pierwiastki, które nie zawsze są prawidłowo uzupełniane. Ich niedobór prowadzi do szybszego zmęczenia, spadku wydolności, a także do przeciążeń - pomocne okazuje się stosowanie elektrolitów.

2017-03-26

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Oleje

Oleje są przydatnym dodatkiem w codziennym żywieniu koni, jeśli zależy nam na podniesieniu wartości energetycznej posiłków. Dodatkowo tłuszcze w diecie pozytywnie wpływają na stan włosa i sierści, wspomagają zmianę owłosienia.

2017-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Przepisy na smakołyki

Któż z nas nie lubi przygotowywać czegoś smakowitego dla ukochanego konia! W tym artykule znajdziecie przepisy na domowej roboty ciastka oraz mesz, które są najprostsze w przygotowaniu :)

2017-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze objętościowe

Konie są typowymi zwierzętami roślinożernymi, które w naturze przemieszczają się często na dalekich dystansach, w celu znalezienia odpowiedniego pokarmu. Dlatego też podstawą wyżywienia konia są pasze o wysokiej zawartości włókna, czyli pasze objętościowe.

2017-01-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak przytyć konia ?

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, jak sprawić, by nasz koń nie cierpiał na nadwagę. Często zdarzają się jednak przypadki odwrotne, kiedy koń wygląda po prostu źle, jest za chudy. Czasami ten stan wynika z choroby, najczęściej jednak ze złego żywienia.

2017-01-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Podstawowe wymagania koni

Wielu z początkujących jeźdźców nie zwraca uwagi na dzienne menu koni, ale z biegiem czasu także i ta dziedzina jeździectwa zaczyna być interesująca. Na rynku jest bardzo wiele pasz i suplementów, jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2017-01-09

Czytaj » 0