11,301 pytań - 13,384 odpowiedzi - 801 komentarzy

Żywienie: Wysłodki

Data publikacji: 2017-12-03

 

fot. www.farmer.pl

Wysłodki są ubocznym produktem, powstającym w trakcie produkcji cukru - są to po prostu pozostałości po burakach cukrowych, z których wyciśnięto wodę z cukrem i innymi składnikami. Wbrew pozorom, to w dalszym ciągu wartościowy odpad produkcyjny, który znalazł szerokie zastosowanie w żywieniu zwierząt gospodarskich oraz naszych wierzchowych koni. 

Do najważniejszych plusów wysłodków należą:

- niska cena: kupując bezpośrednio od rolników to cena ok.20zł za worek 25kg; w sklepach jeździeckich ceny zaczynają się od 50zł za worek 20kg, są szybsze w przygotowaniu

- wysoka zawartość włókna, które jest niezwykle istotne w prawidłowym trawieniu koni

- smakowitość: wiele koni z chęcią zjada wysłodki, nadają się do przemycania lekarstw czy ziół

- niska zawartość cukru w przypadku wysłodków niemelasowanych: dobra opcja dla koni ze skłonnościami do ochwatu bądź z problemami gastrycznymi

 

Jedynymi minusami jest pewna uciążliwość w podawaniu (zwykłe wysuszone wysłodki trzeba namaczać dzień wcześniej, wygodne są wysłodki granulowane, które często potrzebują tylko 15min na namoczenie) oraz niekorzystny stosunek wapnia do fosforu. Aby temu zaradzić, warto podawać wysłodki w połączeniu z otrębami pszennymi - świetny i tani sposób na zwiększenie masy u naszego konia :)

Wysłodki podajemy minimum dwa, trzy miesiące - po tym czasie powinniśmy zauważyć znaczącą poprawę wyglądu konia; odpowiednie dawkowanie zależy od kondycji i wymagań pokarmowych konia i nie przekracza 500g na każde 100kg masy konia.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Drożdże paszowe

Jednym z ciekawszych dodatków paszowych, dedykowanym naszym wierzchowcom, są drożdże paszowe. To cenny produkt, który korzystnie wpływa na procesy trawienne u koni, co jest niezwykle ważne szczególnie u zwierząt roślinożernych.

2018-01-31

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Probiotyki

W okresie jesiennozimowym nasze konie są bardziej narażone na różne infekcje czy też po prostu grudę, która bywa dość uciążliwa do wyleczenia - warto wtedy sięgnąć po probiotyki oparte na żywych mikroorganizmach, które świetnie wspomagają leczenie chorób oraz poprawiają procesy trawienne.

2018-01-16

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Mesz

Mesz jest lekkostrawnym posiłkiem, cenionym przez właścicieli koni... oraz przez same konie :) Jest smaczny i chętnie zjadany przez nasze zwierzaki, warto o nim pamiętać szczególnie w okresie zimowym.

2018-01-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić kontuzjowanego konia ?

Wielu jeźdźców szybko przekonuje się, że popularne powiedzenie "końskie zdrowie" jest bardzo zabawnym, ale niekoniecznie prawdziwym zdaniem - konie niestety dość często chorują i doznają różnych kontuzji. Jak poradzić sobie z żywieniem i częstym nadmiarem energii u zwierzaka, który przecież powinien odpoczywać ?

2017-12-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Karmienie koni zimą

Zima jest specyficzną porą roku, kiedy potrzeby żywieniowe naszych zwierzaków ulegają zwiększeniu - niższa temperatura oznacza wyższy wydatek energetyczny na ogrzanie ciała. Warto dowiedzieć się, jak zadbać o nasze kinie w zimie, aby uniknąć spadku masy oraz formy :)

2017-12-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Zdrowe i bezpieczne smakołyki

Dzisiaj krótkie info dotyczące najpopularniejszych przysmaków dla koni oraz takich, które są mniej znane, a często chętnie zjadane przez nasze konie. Jak mówi stare przysłowie "przez żołądek do serca", dlatego też zawsze warto mieć pod ręką coś smacznego dla naszych wierzchowców!

2017-11-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Sieczki

Jak wiemy, koń jest zwierzęciem typowo roślinożernym i potrzebuje stałego dostępu do dobrych pasz objętościowych, dzięki czemu zachowuje zdrowy wygląd i jest w dobrej kondycji. Podstawą wyżywienia naszego konia zawsze powinno być dobre siano, ale warto czasem zainwestować w dodatek sieczki do dziennego menu.

2017-10-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby

W ofercie wielu producentów pasz znajdziemy otręby - to cenny dodatek w żywieniu koniu, o którym warto pamiętać i warto znać jego zalety. Dlatego dzisiaj przybliżamy charakterystykę otrąb oraz różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami :)

2017-10-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Zboża w diecie koni

Podstawą wyżywienia każdego konia powinny być pasze objętościowe - siano, trawa, sianokiszonka. Dla koni pracujących dedykowane są dodatkowo pasze treściwe, oparte w znacznym stopniu na zbożach różnego rodzaju. Czym różnią się one między sobą?

2017-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Elektrolity

Wiosna już do nas zawitała, a wraz z nią wyższe temperatury. Konie, podobnie jak ludzie, pocą się i tracą ważne pierwiastki, które nie zawsze są prawidłowo uzupełniane. Ich niedobór prowadzi do szybszego zmęczenia, spadku wydolności, a także do przeciążeń - pomocne okazuje się stosowanie elektrolitów.

2017-03-26

Czytaj » 0