12,400 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Żywienie: Wysłodki

Data publikacji: 2017-12-03

 

fot. www.farmer.pl

Wysłodki są ubocznym produktem, powstającym w trakcie produkcji cukru - są to po prostu pozostałości po burakach cukrowych, z których wyciśnięto wodę z cukrem i innymi składnikami. Wbrew pozorom, to w dalszym ciągu wartościowy odpad produkcyjny, który znalazł szerokie zastosowanie w żywieniu zwierząt gospodarskich oraz naszych wierzchowych koni. 

Do najważniejszych plusów wysłodków należą:

- niska cena: kupując bezpośrednio od rolników to cena ok.20zł za worek 25kg; w sklepach jeździeckich ceny zaczynają się od 50zł za worek 20kg, są szybsze w przygotowaniu

- wysoka zawartość włókna, które jest niezwykle istotne w prawidłowym trawieniu koni

- smakowitość: wiele koni z chęcią zjada wysłodki, nadają się do przemycania lekarstw czy ziół

- niska zawartość cukru w przypadku wysłodków niemelasowanych: dobra opcja dla koni ze skłonnościami do ochwatu bądź z problemami gastrycznymi

 

Jedynymi minusami jest pewna uciążliwość w podawaniu (zwykłe wysuszone wysłodki trzeba namaczać dzień wcześniej, wygodne są wysłodki granulowane, które często potrzebują tylko 15min na namoczenie) oraz niekorzystny stosunek wapnia do fosforu. Aby temu zaradzić, warto podawać wysłodki w połączeniu z otrębami pszennymi - świetny i tani sposób na zwiększenie masy u naszego konia :)

Wysłodki podajemy minimum dwa, trzy miesiące - po tym czasie powinniśmy zauważyć znaczącą poprawę wyglądu konia; odpowiednie dawkowanie zależy od kondycji i wymagań pokarmowych konia i nie przekracza 500g na każde 100kg masy konia.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie koni w okresie jesienno-zimowym

Krótki dzień, niskie temperatury, zimny wiatr oraz wszelakie opady atmosferyczne - od kilku dni za naszymi oknami mamy do czynienia z prawdziwą jesienną aurą. Zniechęcenie, apatia oraz spadek odporności przytrafiają się także naszym wierzchowcom - podpowiem Wam jak skutecznie zmienić menu koni w tym trudniejszym okresie!

2018-11-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Owies jest wręcz nierozerwalnie związany z wizerunkiem konia od bardzo dawna - wszyscy wiedzą, że pełny żłób owsa jest gwarancją zdrowia i dobrobytu gospodarza... Ale czy na pewno owies jest idealny dla wszystkich koni ?

2018-06-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Źrebaki, podobnie jak inne zwierzęce "dzieci", wymagają specjalnego traktowania w kwestiach żywieniowych - ilość i jakość pobieranego pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję naszego konia. Wiele chorób czy wad postawy ma swoje źródła w nieprawidłowych żywieniu w początkowym okresie życia.

2018-05-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0