11,301 pytań - 13,384 odpowiedzi - 801 komentarzy

Rekreacja: Jak wybrać dobrą szkółkę ?

Data publikacji: 2017-11-25

 

Na samym początku naszej jeździeckiej przygody nie musimy wybierać od razu najlepszej i najdroższej stajni w okolicy, jeśli zależy nam po prostu na miłym spędzeniu czasu i aktywności fizycznej.

Istnieje kilka podstawowych zasad, jakie powinna spełniać każda stajnia rekreacyjna, aby wizyta w niej była dla nas przyjemnością a i konie szkółkowe nie były źle traktowane:

- wygląd koni: zwierzaki powinny być zadbane, nie mogą być za chude i z wystającymi żebrami czy biodrami; nie dajcie sobie wmówić, że kilka czy kilkanaście koni tak ma! Oczywiście zdarza się, że jeden czy dwa konie będą wyglądały gorzej z uwagi na wiek czy przebyte choroby, ale z pewnością nie jest to stan normalny.

Konie nie muszą lśnić czystością, ale ważna jest ich ogólna kondycja - sierść błyszcząca, brak otarć i ran, nieprzerośnięte czy mocno popękane kopyta.

- ilość koni w stosunku do jeźdźców: jeśli widzimy, że w danej stajni stale przebywa sporo osób, a koni jest stosunkowo niewiele, to niestety znak, że konie będą przemęczone. Koń rekreacyjny może pracować kilka godzin dziennie, ale musi mieć też zapewniony odpoczynek na pastwisku oraz w boksie. Dobrze, jeśli w trakcie tygodnia konie mają zapewniony jeden dzień wolny od pracy, przeznaczony tylko na swobodny ruch na pastwisku.

- wygląd stajni: jeśli wchodzicie do budynku i smród odchodów wręcz szczypie w oczy - to nie jest dobra stajnia. Konie zawsze będą specyficznie pachniały, ale jeśli zapach jest bardzo silny i wręcz wgryzający się w ubranie, jest to znak, że właściciel nie dba o czystość w boksach i konie szkółkowe w dużej mierze będą np.kaszlały.

Wygodnym rozwiązaniem jest szatnia z łazienką, gdzie możemy sie komfortowo przebrać przed i po jeździe; coraz częściej standardem jest prysznic, który jest zbawieniem w trakcie gorących dni.

- jazdy: warto wybrać się do kilku ośrodków i porównać jak są prowadzone jazdy. Grzeczne konie, sympatyczni instruktorzy oraz mila obsługa stajenna jest z pewnością godna pochwały :) Nie wybierajmy się na jazdę do miejsc, gdzie czujemy się jak niepożądani goście, instruktorzy krzyczą bądź są zajęci rozmowami przez telefon, konie wyglądają na chore bądź są kompletnie poza kontrolą kadry szkolącej - jest sporo naprawdę przyjemnych miejsc, gdzie możemy bez przeszkód cieszyć się jeździectwem! 

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Poszerzenie i skrócenie wykroku

Jednym z dobrych sposobów na poprawę przepuszczalności i reakcji na pomoce u naszego zwierzaka, jest wykonanie kilku przejść w obrębie danego chodu, czyli tzw.dodania (poszerzenia) i skrócenia chodu. Niestety często są niewłaściwie wykonywane, co nie przynosi pożądanego rezultatu.

2018-02-22

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Cofanie

Cofanie to kolejna przydatna umiejętność, którą powinny posiadać wszystkie konie, niezależnie od stopnia zaawansowania. To także cenne narzędzie w trakcie pracy z koniem z ziemi, pomagające egzekwować posłuszeństwo. Jest to ciekawe i niezbyt skomplikowane ćwiczenie, które wyjaśnimy poniżej :)

2017-11-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zatrzymanie

Każdy początkujący adept jeździectwa przede wszystkim zadaje sobie pytanie - jak zatrzymać konia ? I szybko dostaje odpowiedź - pociągnij za wodze. Niekoniecznie jest to prawda, chociaż na samym początku nauki jeździectwa takie wytłumaczenie musi wystarczyć.

2017-11-16

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Brązowa Odznaka Jeździecka

W dzisiejszym artykule przybliżmy Wam nieco zagadnienie dotyczące egzaminu na brązową odznakę jeździecką - znajdziecie tutaj krótki opis poszczególnych części oraz praktyczne informacje :)

2017-08-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Plan na jazdę

Nie macie pomysłu jak zaplanować swoją jazdę, kiedy nie macie przy sobie instruktora ? W tym artykule przeczytacie przykładowy schemat jazdy rekreacyjnej, dla każdego na codzień :)

2017-02-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Figury na ujeżdżalni

Skoro już wiemy czym są przejścia i półparady, to czas wykorzystać je w trakcie wykonywania figur na ujeżdżalni. Mając do dyspozycji te trzy narzędzia, nawet zwykła jazda rekreacyjna może być solidną pracą z koniem.

2017-01-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Przejścia

Rozpoczynamy krótki cykl artykułów dotyczących podstawowych elementów w prawidłowej pracy z końmi. Nieważne czy interesujecie się ujeżdżeniem czy skokami, baza zawsze jest taka sama.

2017-01-29

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Półparada

W trakcie naszej nauki jazdy konnej wielokrotnie słyszymy hasło "półparada". Dla początkującego adepta będzie to ciężkie do zrozumienia, ale nic nie szkodzi na przeszkodzie aby poznać tajniki podstawowego narzędzia w pracy z koniem.

2017-01-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Sposoby na zakwasy

Po pierwszych kilku jazdach na lonży z pewnością będą Nam dokuczały zakwasy. Nic dziwnego, jazda konna to nie tylko siedzenie na koniu, to aktywność angażująca wiele mięśni, których na co dzień nie używamy.

2017-01-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Bezpieczny wyjazd w teren

Marzeniem wielu jeźdźców jest wyjazd do lasu, szalone galopy po polach czy też pławienie się z końmi w rzece. Są to z pewnością jedne z najpiękniejszych chwil, jakie możemy przeżyć na grzbiecie koni - warto poznać kilka podstawowych zasad, dzięki którym taka wycieczka będzie przyjemna oraz bezpieczna.

2017-01-25

Czytaj » 0