12,590 pytań - 14,114 odpowiedzi - 818 komentarzy

Rekreacja: Jak wybrać dobrą szkółkę ?

Data publikacji: 2017-11-25

 

Na samym początku naszej jeździeckiej przygody nie musimy wybierać od razu najlepszej i najdroższej stajni w okolicy, jeśli zależy nam po prostu na miłym spędzeniu czasu i aktywności fizycznej.

Istnieje kilka podstawowych zasad, jakie powinna spełniać każda stajnia rekreacyjna, aby wizyta w niej była dla nas przyjemnością a i konie szkółkowe nie były źle traktowane:

- wygląd koni: zwierzaki powinny być zadbane, nie mogą być za chude i z wystającymi żebrami czy biodrami; nie dajcie sobie wmówić, że kilka czy kilkanaście koni tak ma! Oczywiście zdarza się, że jeden czy dwa konie będą wyglądały gorzej z uwagi na wiek czy przebyte choroby, ale z pewnością nie jest to stan normalny.

Konie nie muszą lśnić czystością, ale ważna jest ich ogólna kondycja - sierść błyszcząca, brak otarć i ran, nieprzerośnięte czy mocno popękane kopyta.

- ilość koni w stosunku do jeźdźców: jeśli widzimy, że w danej stajni stale przebywa sporo osób, a koni jest stosunkowo niewiele, to niestety znak, że konie będą przemęczone. Koń rekreacyjny może pracować kilka godzin dziennie, ale musi mieć też zapewniony odpoczynek na pastwisku oraz w boksie. Dobrze, jeśli w trakcie tygodnia konie mają zapewniony jeden dzień wolny od pracy, przeznaczony tylko na swobodny ruch na pastwisku.

- wygląd stajni: jeśli wchodzicie do budynku i smród odchodów wręcz szczypie w oczy - to nie jest dobra stajnia. Konie zawsze będą specyficznie pachniały, ale jeśli zapach jest bardzo silny i wręcz wgryzający się w ubranie, jest to znak, że właściciel nie dba o czystość w boksach i konie szkółkowe w dużej mierze będą np.kaszlały.

Wygodnym rozwiązaniem jest szatnia z łazienką, gdzie możemy sie komfortowo przebrać przed i po jeździe; coraz częściej standardem jest prysznic, który jest zbawieniem w trakcie gorących dni.

- jazdy: warto wybrać się do kilku ośrodków i porównać jak są prowadzone jazdy. Grzeczne konie, sympatyczni instruktorzy oraz mila obsługa stajenna jest z pewnością godna pochwały :) Nie wybierajmy się na jazdę do miejsc, gdzie czujemy się jak niepożądani goście, instruktorzy krzyczą bądź są zajęci rozmowami przez telefon, konie wyglądają na chore bądź są kompletnie poza kontrolą kadry szkolącej - jest sporo naprawdę przyjemnych miejsc, gdzie możemy bez przeszkód cieszyć się jeździectwem! 

comments powered by Disqus
Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Jednym z łatwiejszych ćwiczeń, bazujących na poprawnej reakcji na pomoce, jest zwrot na przodzie wykonywany tylko w stępie. Warto wdrożyć ten element w codzienną jazdę, gdyż odpowiednio wykonywany jest świetną gimnastyką dla naszych wierzchowców.

2019-01-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak uniknąć bólu pleców po jeździe ?

Jazda konna jest coraz popularniejszą formą aktywności ruchowej, przede wszystkim w formie rekreacyjnej - niestety sporo jeźdźców, szczególnie początkujących, skarży się na dolegliwości bólowe w plecach. Dobre przygotowanie do jazdy oraz odpowiednia technika oraz sprzęt są podstawą do prawidłowego uprawiania tego sportu.

2019-01-11

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie wyjechać narożnik?

Podczas lekcji nauki konnej możecie usłyszeć komendę dotyczącą poprawnego wyjeżdżania i nieścinania zakrętów, zarówno na hali jak i otwartej ujeżdżalni. Narożnik jest świetną okazją do aktywizacji naszego zwierzaka i zwrócenia uwagi na nas!

2019-01-08

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Bezpieczna jazda w zastępie

W wielu szkółkach jeździeckich podstawową formą prowadzenia zajęć jest jazda w zastępie - główną zaletą jest możliwość uczęszczania kilku osób jednocześnie. To też świetna okazja do nawiązania nowych znajomości oraz wyuczenia poprawnych nawyków zachowania w grupie, oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

2018-12-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad widłowy

Dobry dosiad jest podstawą prawidłowej jazdy, niezależnie od uprawianej dyscypliny czy stopnia zaawansowania - jeździec, który siedzi stabilnie i poprawnie będzie miał prawdziwą przyjemność z jazdy chociażby rekreacyjnej. Niestety wiele osób boryka się z błędami dosiadu, o których napiszemy dzisiaj.

2018-11-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad fotelowy

Utrzymanie prawidłowej sylwetki w siodle jest celem (albo marzeniem ;) ) każdego jeźdźca, szczególnie początkującego. Na samym starcie przygody z jeździectwem niezwykle istotny jest profesjonalny szkoleniowiec, który nauczy nas prawidłowych podstaw jeździectwa - błędne nawyki są znacznie trudniejsze do eliminacji.

2018-10-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: W kasku czy bez ?

Któż z nas nie chciałby poczuć wiatru we włosach w trakcie szybkiego galopu po ścierniskach, w fantastycznej jesiennej scenerii... STOP! Jazda konna jest na tyle niebezpiecznym sportem, że kask na głowie nie jest wyborem, a koniecznością!

2018-10-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Złota Odznaka Jeździecka

Złota Odznaka Jeździecka jest ostatnim etapem w toku szkolenia odznakowego, co oczywiście nie oznacza że po zdaniu ZOJ jesteśmy jeźdźcami idealnymi - to jedynie kolejny egzamin sprawdzający nasze umiejętności.

2018-10-16

Czytaj » 0