12,382 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Rekreacja: Jak wybrać dobrą szkółkę ?

Data publikacji: 2017-11-25

 

Na samym początku naszej jeździeckiej przygody nie musimy wybierać od razu najlepszej i najdroższej stajni w okolicy, jeśli zależy nam po prostu na miłym spędzeniu czasu i aktywności fizycznej.

Istnieje kilka podstawowych zasad, jakie powinna spełniać każda stajnia rekreacyjna, aby wizyta w niej była dla nas przyjemnością a i konie szkółkowe nie były źle traktowane:

- wygląd koni: zwierzaki powinny być zadbane, nie mogą być za chude i z wystającymi żebrami czy biodrami; nie dajcie sobie wmówić, że kilka czy kilkanaście koni tak ma! Oczywiście zdarza się, że jeden czy dwa konie będą wyglądały gorzej z uwagi na wiek czy przebyte choroby, ale z pewnością nie jest to stan normalny.

Konie nie muszą lśnić czystością, ale ważna jest ich ogólna kondycja - sierść błyszcząca, brak otarć i ran, nieprzerośnięte czy mocno popękane kopyta.

- ilość koni w stosunku do jeźdźców: jeśli widzimy, że w danej stajni stale przebywa sporo osób, a koni jest stosunkowo niewiele, to niestety znak, że konie będą przemęczone. Koń rekreacyjny może pracować kilka godzin dziennie, ale musi mieć też zapewniony odpoczynek na pastwisku oraz w boksie. Dobrze, jeśli w trakcie tygodnia konie mają zapewniony jeden dzień wolny od pracy, przeznaczony tylko na swobodny ruch na pastwisku.

- wygląd stajni: jeśli wchodzicie do budynku i smród odchodów wręcz szczypie w oczy - to nie jest dobra stajnia. Konie zawsze będą specyficznie pachniały, ale jeśli zapach jest bardzo silny i wręcz wgryzający się w ubranie, jest to znak, że właściciel nie dba o czystość w boksach i konie szkółkowe w dużej mierze będą np.kaszlały.

Wygodnym rozwiązaniem jest szatnia z łazienką, gdzie możemy sie komfortowo przebrać przed i po jeździe; coraz częściej standardem jest prysznic, który jest zbawieniem w trakcie gorących dni.

- jazdy: warto wybrać się do kilku ośrodków i porównać jak są prowadzone jazdy. Grzeczne konie, sympatyczni instruktorzy oraz mila obsługa stajenna jest z pewnością godna pochwały :) Nie wybierajmy się na jazdę do miejsc, gdzie czujemy się jak niepożądani goście, instruktorzy krzyczą bądź są zajęci rozmowami przez telefon, konie wyglądają na chore bądź są kompletnie poza kontrolą kadry szkolącej - jest sporo naprawdę przyjemnych miejsc, gdzie możemy bez przeszkód cieszyć się jeździectwem! 

comments powered by Disqus
Rekreacja

Dosiad widłowy

Dobry dosiad jest podstawą prawidłowej jazdy, niezależnie od uprawianej dyscypliny czy stopnia zaawansowania - jeździec, który siedzi stabilnie i poprawnie będzie miał prawdziwą przyjemność z jazdy chociażby rekreacyjnej. Niestety wiele osób boryka się z błędami dosiadu, o których napiszemy dzisiaj.

2018-11-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad fotelowy

Utrzymanie prawidłowej sylwetki w siodle jest celem (albo marzeniem ;) ) każdego jeźdźca, szczególnie początkującego. Na samym starcie przygody z jeździectwem niezwykle istotny jest profesjonalny szkoleniowiec, który nauczy nas prawidłowych podstaw jeździectwa - błędne nawyki są znacznie trudniejsze do eliminacji.

2018-10-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: W kasku czy bez ?

Któż z nas nie chciałby poczuć wiatru we włosach w trakcie szybkiego galopu po ścierniskach, w fantastycznej jesiennej scenerii... STOP! Jazda konna jest na tyle niebezpiecznym sportem, że kask na głowie nie jest wyborem, a koniecznością!

2018-10-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Złota Odznaka Jeździecka

Złota Odznaka Jeździecka jest ostatnim etapem w toku szkolenia odznakowego, co oczywiście nie oznacza że po zdaniu ZOJ jesteśmy jeźdźcami idealnymi - to jedynie kolejny egzamin sprawdzający nasze umiejętności.

2018-10-16

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Srebrna Odznaka Jeździecka

SOJ to kolejny etap w szkoleniu jeźdźców, będący sprawdzianem ich umiejętności. Wymagania są wyższe niż w przypadku odznaki brązowej, niemniej jednak z pewnością nie będziecie mieli większych problemów przy jej zdaniu!

2018-06-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda po drążkach

Ciekawym i godnym polecenia uwagi urozmaiceniem jazdy jest praca na drążkach/cavaletti. Dzisiaj dowiecie się, jak poprawnie rozkładać drążki i jakie są zalety takiej jazdy!

2018-04-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zagalopowanie

Macie chęć na galop, przykładacie łydki, a Wasz koń tylko przyspiesza w kłusie? A może Waszym problemem jest uporczywe zagalopowanie na złą nogę ? W tym artykule znajdziecie wskazówki dotyczące poprawnego zagalopowania!

2018-03-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Poszerzenie i skrócenie wykroku

Jednym z dobrych sposobów na poprawę przepuszczalności i reakcji na pomoce u naszego zwierzaka, jest wykonanie kilku przejść w obrębie danego chodu, czyli tzw.dodania (poszerzenia) i skrócenia chodu. Niestety często są niewłaściwie wykonywane, co nie przynosi pożądanego rezultatu.

2018-02-22

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Cofanie

Cofanie to kolejna przydatna umiejętność, którą powinny posiadać wszystkie konie, niezależnie od stopnia zaawansowania. To także cenne narzędzie w trakcie pracy z koniem z ziemi, pomagające egzekwować posłuszeństwo. Jest to ciekawe i niezbyt skomplikowane ćwiczenie, które wyjaśnimy poniżej :)

2017-11-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zatrzymanie

Każdy początkujący adept jeździectwa przede wszystkim zadaje sobie pytanie - jak zatrzymać konia ? I szybko dostaje odpowiedź - pociągnij za wodze. Niekoniecznie jest to prawda, chociaż na samym początku nauki jeździectwa takie wytłumaczenie musi wystarczyć.

2017-11-16

Czytaj » 0