Na samym początku naszej jeździeckiej przygody nie musimy wybierać od razu najlepszej i najdroższej stajni w okolicy, jeśli zależy nam po prostu na miłym spędzeniu czasu i aktywności fizycznej.
Istnieje kilka podstawowych zasad, jakie powinna spełniać każda stajnia rekreacyjna, aby wizyta w niej była dla nas przyjemnością a i konie szkółkowe nie były źle traktowane:
- wygląd koni: zwierzaki powinny być zadbane, nie mogą być za chude i z wystającymi żebrami czy biodrami; nie dajcie sobie wmówić, że kilka czy kilkanaście koni tak ma! Oczywiście zdarza się, że jeden czy dwa konie będą wyglądały gorzej z uwagi na wiek czy przebyte choroby, ale z pewnością nie jest to stan normalny.
Konie nie muszą lśnić czystością, ale ważna jest ich ogólna kondycja - sierść błyszcząca, brak otarć i ran, nieprzerośnięte czy mocno popękane kopyta.
- ilość koni w stosunku do jeźdźców: jeśli widzimy, że w danej stajni stale przebywa sporo osób, a koni jest stosunkowo niewiele, to niestety znak, że konie będą przemęczone. Koń rekreacyjny może pracować kilka godzin dziennie, ale musi mieć też zapewniony odpoczynek na pastwisku oraz w boksie. Dobrze, jeśli w trakcie tygodnia konie mają zapewniony jeden dzień wolny od pracy, przeznaczony tylko na swobodny ruch na pastwisku.
- wygląd stajni: jeśli wchodzicie do budynku i smród odchodów wręcz szczypie w oczy - to nie jest dobra stajnia. Konie zawsze będą specyficznie pachniały, ale jeśli zapach jest bardzo silny i wręcz wgryzający się w ubranie, jest to znak, że właściciel nie dba o czystość w boksach i konie szkółkowe w dużej mierze będą np.kaszlały.
Wygodnym rozwiązaniem jest szatnia z łazienką, gdzie możemy sie komfortowo przebrać przed i po jeździe; coraz częściej standardem jest prysznic, który jest zbawieniem w trakcie gorących dni.
- jazdy: warto wybrać się do kilku ośrodków i porównać jak są prowadzone jazdy. Grzeczne konie, sympatyczni instruktorzy oraz mila obsługa stajenna jest z pewnością godna pochwały :) Nie wybierajmy się na jazdę do miejsc, gdzie czujemy się jak niepożądani goście, instruktorzy krzyczą bądź są zajęci rozmowami przez telefon, konie wyglądają na chore bądź są kompletnie poza kontrolą kadry szkolącej - jest sporo naprawdę przyjemnych miejsc, gdzie możemy bez przeszkód cieszyć się jeździectwem!
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10