Najzdrowszą przekąską są oczywiście owoce i warzywa, które możemy podawać bezpiecznie po kilka sztuk na raz:
- jabłka: to najpopularniejszy owoc kojarzony z koniem :) możemy je podawać w całości, nie trzeba kroić na ćwiartki czy usuwać gniazd nasiennych, konie sobie spokojnie z tym poradzą. Oczywiście wybieramy tylko owoce całkowicie zdrowe, wszystkie zepsute jabłka wyrzucamy do kosza - nigdy nie odkrajamy zgnitej części! Pleśń na wierzchu owocu oznacza, że praktycznie całe jabłko jest zainfekowane grzybnią i nie nadaje się do spożycia
- marchew: także podajemy w całości, opłukaną z ziemi (taką marchew można kupić taniej na placu czy w skupach rolnych); podobnie jak w przypadku jabłka, podajemy tylko zdrowe korzenie
- pietruszka: mniej znane warzywo, ma specyficzny smak i nie każde konie lubią je jeść
- seler: zarówno nać jak i korzeń, niemniej jednak wiele koni nie przepada za jego smakiem
- burak: niektóre konie są wielkimi smakoszami tego warzywa, warto je pokroić z uwagi na twardość
- brzoskwinia: w ramach wyjątkowej nagrody, konie uwielbiają ją z uwagi na słodycz; podajemy ze skórką, z usuniętą pestką
- ananas: podobnie jak brzoskwinia, może służyć jako duża dawka motywacji ;) podajemy tylko świeży, obrany z twardej skórki i pokrojony na kawałki
- banan: konie szaleją za tym owocem, podajemy oczywiście bez skórki :)
Wiele osób podaje koniom suchy chleb - to dobra przekąska, ale taki produkt musi być bardzo dobrze wysuszony i pozbawiony jakiekolwiek pleśni; nie warto podawać suchego chleba z niepewnego źródła, bo może to doprowadzić do problów jelitowych czy nawet kolki. Warto uczulać osoby przebywające w stajni, aby nie dokarmiały koni bez pozwolenia właściciela, znane są sytuacje nakarmienia koni świeżym czy spleśniałym chlebem i konieczności operacji takich koni później.
Oczywiście nie podajemy suszonych obwarzanków z serem, drożdżówek czy ciast drożdżowych i innych wyrobów cukierniczych. Najbezpieczniejszy jest zwykły chleb pszenny lub mieszany.
Cukier w kostkach jest wygodną formą nagradzania koni, ale niekoniecznie najzdrowszą - lepsze są ciasteczka dla koni, kupne lub samodzielne wykonane.
Pamiętajmy, aby nigdy nie karmić cudzych koni bez pozwolenia - niektóre konie muszą mieć restrykcyjną dietę z uwagi na problemy trawienne czy skłonności do ochwatu, więc podawanie im smakołyków bez wiedzy właściciela może być wręcz tragiczne w skutkach.
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17