11,575 pytań - 13,967 odpowiedzi - 813 komentarzy

Żywienie: Zdrowe i bezpieczne smakołyki

Data publikacji: 2017-11-22

 

Najzdrowszą przekąską są oczywiście owoce i warzywa, które możemy podawać bezpiecznie po kilka sztuk na raz:

- jabłka: to najpopularniejszy owoc kojarzony z koniem :) możemy je podawać w całości, nie trzeba kroić na ćwiartki czy usuwać gniazd nasiennych, konie sobie spokojnie z tym poradzą. Oczywiście wybieramy tylko owoce całkowicie zdrowe, wszystkie zepsute jabłka wyrzucamy do kosza - nigdy nie odkrajamy zgnitej części! Pleśń na wierzchu owocu oznacza, że praktycznie całe jabłko jest zainfekowane grzybnią i nie nadaje się do spożycia

- marchew: także podajemy w całości, opłukaną z ziemi (taką marchew można kupić taniej na placu czy w skupach rolnych); podobnie jak w przypadku jabłka, podajemy tylko zdrowe korzenie

- pietruszka: mniej znane warzywo, ma specyficzny smak i nie każde konie lubią je jeść

seler: zarówno nać jak i korzeń, niemniej jednak wiele koni nie przepada za jego smakiem

- burak: niektóre konie są wielkimi smakoszami tego warzywa, warto je pokroić z uwagi na twardość

- brzoskwinia: w ramach wyjątkowej nagrody, konie uwielbiają ją z uwagi na słodycz; podajemy ze skórką, z usuniętą pestką

- ananas: podobnie jak brzoskwinia, może służyć jako duża dawka motywacji ;) podajemy tylko świeży, obrany z twardej skórki i pokrojony na kawałki

- banan: konie szaleją za tym owocem, podajemy oczywiście bez skórki :)

 

Wiele osób podaje koniom suchy chleb - to dobra przekąska, ale taki produkt musi być bardzo dobrze wysuszony i pozbawiony jakiekolwiek pleśni; nie warto podawać suchego chleba z niepewnego źródła, bo może to doprowadzić do problów jelitowych czy nawet kolki. Warto uczulać osoby przebywające w stajni, aby nie dokarmiały koni bez pozwolenia właściciela, znane są sytuacje nakarmienia koni świeżym czy spleśniałym chlebem i konieczności operacji takich koni później.

Oczywiście nie podajemy suszonych obwarzanków z serem, drożdżówek czy ciast drożdżowych i innych wyrobów cukierniczych. Najbezpieczniejszy jest zwykły chleb pszenny lub mieszany.

Cukier w kostkach jest wygodną formą nagradzania koni, ale niekoniecznie najzdrowszą - lepsze są ciasteczka dla koni, kupne lub samodzielne wykonane.

 

Pamiętajmy, aby nigdy nie karmić cudzych koni bez pozwolenia - niektóre konie muszą mieć restrykcyjną dietę z uwagi na problemy trawienne czy skłonności do ochwatu, więc podawanie im smakołyków bez wiedzy właściciela może być wręcz tragiczne w skutkach.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Źrebaki, podobnie jak inne zwierzęce "dzieci", wymagają specjalnego traktowania w kwestiach żywieniowych - ilość i jakość pobieranego pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję naszego konia. Wiele chorób czy wad postawy ma swoje źródła w nieprawidłowych żywieniu w początkowym okresie życia.

2018-05-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Drożdże paszowe

Jednym z ciekawszych dodatków paszowych, dedykowanym naszym wierzchowcom, są drożdże paszowe. To cenny produkt, który korzystnie wpływa na procesy trawienne u koni, co jest niezwykle ważne szczególnie u zwierząt roślinożernych.

2018-01-31

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Probiotyki

W okresie jesiennozimowym nasze konie są bardziej narażone na różne infekcje czy też po prostu grudę, która bywa dość uciążliwa do wyleczenia - warto wtedy sięgnąć po probiotyki oparte na żywych mikroorganizmach, które świetnie wspomagają leczenie chorób oraz poprawiają procesy trawienne.

2018-01-16

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Mesz

Mesz jest lekkostrawnym posiłkiem, cenionym przez właścicieli koni... oraz przez same konie :) Jest smaczny i chętnie zjadany przez nasze zwierzaki, warto o nim pamiętać szczególnie w okresie zimowym.

2018-01-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić kontuzjowanego konia ?

Wielu jeźdźców szybko przekonuje się, że popularne powiedzenie "końskie zdrowie" jest bardzo zabawnym, ale niekoniecznie prawdziwym zdaniem - konie niestety dość często chorują i doznają różnych kontuzji. Jak poradzić sobie z żywieniem i częstym nadmiarem energii u zwierzaka, który przecież powinien odpoczywać ?

2017-12-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Karmienie koni zimą

Zima jest specyficzną porą roku, kiedy potrzeby żywieniowe naszych zwierzaków ulegają zwiększeniu - niższa temperatura oznacza wyższy wydatek energetyczny na ogrzanie ciała. Warto dowiedzieć się, jak zadbać o nasze kinie w zimie, aby uniknąć spadku masy oraz formy :)

2017-12-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wysłodki

Pewnie niejeden właściciel konia borykał się z nadmiernym spadkiem masy u swojego konia, z różnych przyczyn; dobre siano w nieograniczonej ilości jest zawsze zalecane, niemniej jednak często polecane są także wysłodki buraczane. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena oraz duża dostępność na rynku rolnym.

2017-12-03

Czytaj » 0