12,348 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Żywienie: Zdrowe i bezpieczne smakołyki

Data publikacji: 2017-11-22

 

Najzdrowszą przekąską są oczywiście owoce i warzywa, które możemy podawać bezpiecznie po kilka sztuk na raz:

- jabłka: to najpopularniejszy owoc kojarzony z koniem :) możemy je podawać w całości, nie trzeba kroić na ćwiartki czy usuwać gniazd nasiennych, konie sobie spokojnie z tym poradzą. Oczywiście wybieramy tylko owoce całkowicie zdrowe, wszystkie zepsute jabłka wyrzucamy do kosza - nigdy nie odkrajamy zgnitej części! Pleśń na wierzchu owocu oznacza, że praktycznie całe jabłko jest zainfekowane grzybnią i nie nadaje się do spożycia

- marchew: także podajemy w całości, opłukaną z ziemi (taką marchew można kupić taniej na placu czy w skupach rolnych); podobnie jak w przypadku jabłka, podajemy tylko zdrowe korzenie

- pietruszka: mniej znane warzywo, ma specyficzny smak i nie każde konie lubią je jeść

seler: zarówno nać jak i korzeń, niemniej jednak wiele koni nie przepada za jego smakiem

- burak: niektóre konie są wielkimi smakoszami tego warzywa, warto je pokroić z uwagi na twardość

- brzoskwinia: w ramach wyjątkowej nagrody, konie uwielbiają ją z uwagi na słodycz; podajemy ze skórką, z usuniętą pestką

- ananas: podobnie jak brzoskwinia, może służyć jako duża dawka motywacji ;) podajemy tylko świeży, obrany z twardej skórki i pokrojony na kawałki

- banan: konie szaleją za tym owocem, podajemy oczywiście bez skórki :)

 

Wiele osób podaje koniom suchy chleb - to dobra przekąska, ale taki produkt musi być bardzo dobrze wysuszony i pozbawiony jakiekolwiek pleśni; nie warto podawać suchego chleba z niepewnego źródła, bo może to doprowadzić do problów jelitowych czy nawet kolki. Warto uczulać osoby przebywające w stajni, aby nie dokarmiały koni bez pozwolenia właściciela, znane są sytuacje nakarmienia koni świeżym czy spleśniałym chlebem i konieczności operacji takich koni później.

Oczywiście nie podajemy suszonych obwarzanków z serem, drożdżówek czy ciast drożdżowych i innych wyrobów cukierniczych. Najbezpieczniejszy jest zwykły chleb pszenny lub mieszany.

Cukier w kostkach jest wygodną formą nagradzania koni, ale niekoniecznie najzdrowszą - lepsze są ciasteczka dla koni, kupne lub samodzielne wykonane.

 

Pamiętajmy, aby nigdy nie karmić cudzych koni bez pozwolenia - niektóre konie muszą mieć restrykcyjną dietę z uwagi na problemy trawienne czy skłonności do ochwatu, więc podawanie im smakołyków bez wiedzy właściciela może być wręcz tragiczne w skutkach.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie koni w okresie jesienno-zimowym

Krótki dzień, niskie temperatury, zimny wiatr oraz wszelakie opady atmosferyczne - od kilku dni za naszymi oknami mamy do czynienia z prawdziwą jesienną aurą. Zniechęcenie, apatia oraz spadek odporności przytrafiają się także naszym wierzchowcom - podpowiem Wam jak skutecznie zmienić menu koni w tym trudniejszym okresie!

2018-11-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Owies jest wręcz nierozerwalnie związany z wizerunkiem konia od bardzo dawna - wszyscy wiedzą, że pełny żłób owsa jest gwarancją zdrowia i dobrobytu gospodarza... Ale czy na pewno owies jest idealny dla wszystkich koni ?

2018-06-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Źrebaki, podobnie jak inne zwierzęce "dzieci", wymagają specjalnego traktowania w kwestiach żywieniowych - ilość i jakość pobieranego pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję naszego konia. Wiele chorób czy wad postawy ma swoje źródła w nieprawidłowych żywieniu w początkowym okresie życia.

2018-05-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0