11,032 pytań - 13,274 odpowiedzi - 794 komentarzy

Żywienie: Zdrowe i bezpieczne smakołyki

Data publikacji: 2017-11-22

 

Najzdrowszą przekąską są oczywiście owoce i warzywa, które możemy podawać bezpiecznie po kilka sztuk na raz:

- jabłka: to najpopularniejszy owoc kojarzony z koniem :) możemy je podawać w całości, nie trzeba kroić na ćwiartki czy usuwać gniazd nasiennych, konie sobie spokojnie z tym poradzą. Oczywiście wybieramy tylko owoce całkowicie zdrowe, wszystkie zepsute jabłka wyrzucamy do kosza - nigdy nie odkrajamy zgnitej części! Pleśń na wierzchu owocu oznacza, że praktycznie całe jabłko jest zainfekowane grzybnią i nie nadaje się do spożycia

- marchew: także podajemy w całości, opłukaną z ziemi (taką marchew można kupić taniej na placu czy w skupach rolnych); podobnie jak w przypadku jabłka, podajemy tylko zdrowe korzenie

- pietruszka: mniej znane warzywo, ma specyficzny smak i nie każde konie lubią je jeść

seler: zarówno nać jak i korzeń, niemniej jednak wiele koni nie przepada za jego smakiem

- burak: niektóre konie są wielkimi smakoszami tego warzywa, warto je pokroić z uwagi na twardość

- brzoskwinia: w ramach wyjątkowej nagrody, konie uwielbiają ją z uwagi na słodycz; podajemy ze skórką, z usuniętą pestką

- ananas: podobnie jak brzoskwinia, może służyć jako duża dawka motywacji ;) podajemy tylko świeży, obrany z twardej skórki i pokrojony na kawałki

- banan: konie szaleją za tym owocem, podajemy oczywiście bez skórki :)

 

Wiele osób podaje koniom suchy chleb - to dobra przekąska, ale taki produkt musi być bardzo dobrze wysuszony i pozbawiony jakiekolwiek pleśni; nie warto podawać suchego chleba z niepewnego źródła, bo może to doprowadzić do problów jelitowych czy nawet kolki. Warto uczulać osoby przebywające w stajni, aby nie dokarmiały koni bez pozwolenia właściciela, znane są sytuacje nakarmienia koni świeżym czy spleśniałym chlebem i konieczności operacji takich koni później.

Oczywiście nie podajemy suszonych obwarzanków z serem, drożdżówek czy ciast drożdżowych i innych wyrobów cukierniczych. Najbezpieczniejszy jest zwykły chleb pszenny lub mieszany.

Cukier w kostkach jest wygodną formą nagradzania koni, ale niekoniecznie najzdrowszą - lepsze są ciasteczka dla koni, kupne lub samodzielne wykonane.

 

Pamiętajmy, aby nigdy nie karmić cudzych koni bez pozwolenia - niektóre konie muszą mieć restrykcyjną dietę z uwagi na problemy trawienne czy skłonności do ochwatu, więc podawanie im smakołyków bez wiedzy właściciela może być wręcz tragiczne w skutkach.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Wysłodki

Pewnie niejeden właściciel konia borykał się z nadmiernym spadkiem masy u swojego konia, z różnych przyczyn; dobre siano w nieograniczonej ilości jest zawsze zalecane, niemniej jednak często polecane są także wysłodki buraczane. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena oraz duża dostępność na rynku rolnym.

2017-12-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Sieczki

Jak wiemy, koń jest zwierzęciem typowo roślinożernym i potrzebuje stałego dostępu do dobrych pasz objętościowych, dzięki czemu zachowuje zdrowy wygląd i jest w dobrej kondycji. Podstawą wyżywienia naszego konia zawsze powinno być dobre siano, ale warto czasem zainwestować w dodatek sieczki do dziennego menu.

2017-10-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby

W ofercie wielu producentów pasz znajdziemy otręby - to cenny dodatek w żywieniu koniu, o którym warto pamiętać i warto znać jego zalety. Dlatego dzisiaj przybliżamy charakterystykę otrąb oraz różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami :)

2017-10-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Zboża w diecie koni

Podstawą wyżywienia każdego konia powinny być pasze objętościowe - siano, trawa, sianokiszonka. Dla koni pracujących dedykowane są dodatkowo pasze treściwe, oparte w znacznym stopniu na zbożach różnego rodzaju. Czym różnią się one między sobą?

2017-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Elektrolity

Wiosna już do nas zawitała, a wraz z nią wyższe temperatury. Konie, podobnie jak ludzie, pocą się i tracą ważne pierwiastki, które nie zawsze są prawidłowo uzupełniane. Ich niedobór prowadzi do szybszego zmęczenia, spadku wydolności, a także do przeciążeń - pomocne okazuje się stosowanie elektrolitów.

2017-03-26

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Oleje

Oleje są przydatnym dodatkiem w codziennym żywieniu koni, jeśli zależy nam na podniesieniu wartości energetycznej posiłków. Dodatkowo tłuszcze w diecie pozytywnie wpływają na stan włosa i sierści, wspomagają zmianę owłosienia.

2017-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Przepisy na smakołyki

Któż z nas nie lubi przygotowywać czegoś smakowitego dla ukochanego konia! W tym artykule znajdziecie przepisy na domowej roboty ciastka oraz mesz, które są najprostsze w przygotowaniu :)

2017-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze objętościowe

Konie są typowymi zwierzętami roślinożernymi, które w naturze przemieszczają się często na dalekich dystansach, w celu znalezienia odpowiedniego pokarmu. Dlatego też podstawą wyżywienia konia są pasze o wysokiej zawartości włókna, czyli pasze objętościowe.

2017-01-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak przytyć konia ?

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, jak sprawić, by nasz koń nie cierpiał na nadwagę. Często zdarzają się jednak przypadki odwrotne, kiedy koń wygląda po prostu źle, jest za chudy. Czasami ten stan wynika z choroby, najczęściej jednak ze złego żywienia.

2017-01-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Podstawowe wymagania koni

Wielu z początkujących jeźdźców nie zwraca uwagi na dzienne menu koni, ale z biegiem czasu także i ta dziedzina jeździectwa zaczyna być interesująca. Na rynku jest bardzo wiele pasz i suplementów, jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2017-01-09

Czytaj » 0