Przeziębienie jest także stanem chorobowym, ale z uwagi na łagodny objawy, często nie jest traktowane poważne - co jest błędem. Organizm jest zaatakowany przez różne wirusy, przez co jesteśmy osłabieni i czujemy się źle, to naturalne.
Podobnie reagują konie, które w trakcie pory jesiennej są bardziej narażone na spadek odporności - krótkie dni, częste opady i ochłodzenie, zimny wiatr czy nieodpowiednie żywienie znacząco wpływają na samopoczucie i kondycję naszego wierzchowca. Częstsze przeziębienia zdarzają się w stajniach, które są słabo wentylowane oraz w tych z dużą rotacją koni.
Do najbardziej typowych objawów przeziębienia u koni zaliczamy:
- podwyższona temperatura ciała (powyżej 38.5 stopnia to stan podgorączkowy)
- apatia, zmiana zachowania; jeśli nasz koń z natury jest energiczny, a nagle stał się senny i osowiały, to wyraźny znak choroby
- zwiększone picie wody: niektóre konie piją więcej mając stan podgorączkowy
- wysięk z nosa: uwaga, przy przeziębieniu wydzielina powinna być dość rzadka i przezroczysta. Wszelkie kolory żółci czy zieleni oraz gęsta wydzielina świadczy o poważnym stanie zapalnym dróg oddechowych!
- kaszel: sporadycznie, silny i stały kaszel również jest sygnałem poważnej infekcji!
- obniżony apetyt
- opuchnięte węzły chłonne w okolicy pyska
Leczenie przeziębienia bazuje głównie na odpoczynku, warto zapewnić koniowi lekkie jazdy przez kilka dni bądź lekkie lonże; oczywiście padok jest jak najbardziej wskazany, w deszczowe i chłodne dni przykryjmy konia derką (chociażby zwykłą plandeką z polarem). Można podać profilaktycznie witaminę C oraz rutinoscorbin, pomocne są także różnego rodzaju zioła, szczególnie babka lancetowata i jeżówka (w aptekach znajdziecie syropy).
Pamiętajmy jednak, że objawy przeziębienia powinny stopniowo ustępować, po 5 dniach nasz koń powinien się czuć zdecydowanie lepiej. Jeśli kaszel czy katar nasilają się, koń nadal źle się czuje - nie zwlekajmy z wizytą weterynarza! Niewyleczone przeziębienie może przekształcić się w zapalenie oskrzeli lub płuc, które są niezwykle groźne dla naszego zwierzaka i mogą sie skończyć nawet śmiercią.
Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.
2022-05-10
Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.
2022-01-28
Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.
2021-11-22
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18