12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Żywienie: Sieczki

Data publikacji: 2017-10-24

 

fot. www.castlehorsefeeds.com

Sieczki są także rodzajem paszy objętościowej, to nic innego jak posiekane źdźbła różnych traw bądź zbóż - na rynku znajdziemy szeroki wybór sieczek o różnym przeznaczeniu. Produkt ten zawiera bardzo dużą ilość włókna, dzięki czemu korzystnie wpływa na procesy trawienne i wymusza dokładniejsze przeżuwanie pokarmu.

Zasadniczym plusem sieczek pochodzących ze sprawdzonych źródeł jest bezpyłowość, co jest znaczącą informacją dla właścicieli koni alergicznych, które często miewają problemy oddechowe.

Niektóre sieczki zawierają dodatek np.lucerny, co czyni je bardziej zasobnymi w białko - świetna opcja dla koni będących w ciężkim treningu bądź dla koni hodowlanych. Wśród sieczek znajdziemy także takie z dodatkiem olejów, zazwyczaj jest to olej lniany bądź sojowy - taki produkt polecamy koniom potrzebującycm dodatkowej dawki energii (oleje są wysokoenergetyczne) bądź wymagających odkarmienia.

Dla koni z problemami trawiennymi znajdziemy sieczki niskokaloryczne i niskoskrobiowe, bogate w zioła czy drożdże paszowe.

Sieczki są dobrym rozwiązaniem dla koni, z które z różnych przyczyn nie mogą spożywać paszy treściwej, a bardzo się denerwują w trakcie karmienia - zazwyczaj są to konie kontuzjowane, które dodatkowo są nadpobudliwe. Na każde karmienie podajemy wtedy sieczkę, co wpłynie korzystnie na naszego zwierzaka, szczególnie na jego układ pokarmowy. Dawkowanie wedle zaleceń producenta, zazwyczaj ok.200g na każde 100kg masy ciała - całość dzielimy na ilość posiłków konia w ciągu dnia.

Sieczkę podajemy na sucho, można ją także dorzucić do otrąb czy wysłodków. Wiele koni preferuje sieczki ziołowe, które nadają się do "przemycania" witamin czy lekarstw :)

Niedawno na rynku pojawiły się sieczka z dodatkiem oleju kokosowego - mieliście okazję ją testować ? Jak wrażenia ?

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Owies jest wręcz nierozerwalnie związany z wizerunkiem konia od bardzo dawna - wszyscy wiedzą, że pełny żłób owsa jest gwarancją zdrowia i dobrobytu gospodarza... Ale czy na pewno owies jest idealny dla wszystkich koni ?

2018-06-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Źrebaki, podobnie jak inne zwierzęce "dzieci", wymagają specjalnego traktowania w kwestiach żywieniowych - ilość i jakość pobieranego pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję naszego konia. Wiele chorób czy wad postawy ma swoje źródła w nieprawidłowych żywieniu w początkowym okresie życia.

2018-05-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0