11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Żywienie: Sieczki

Data publikacji: 2017-10-24

 

fot. www.castlehorsefeeds.com

Sieczki są także rodzajem paszy objętościowej, to nic innego jak posiekane źdźbła różnych traw bądź zbóż - na rynku znajdziemy szeroki wybór sieczek o różnym przeznaczeniu. Produkt ten zawiera bardzo dużą ilość włókna, dzięki czemu korzystnie wpływa na procesy trawienne i wymusza dokładniejsze przeżuwanie pokarmu.

Zasadniczym plusem sieczek pochodzących ze sprawdzonych źródeł jest bezpyłowość, co jest znaczącą informacją dla właścicieli koni alergicznych, które często miewają problemy oddechowe.

Niektóre sieczki zawierają dodatek np.lucerny, co czyni je bardziej zasobnymi w białko - świetna opcja dla koni będących w ciężkim treningu bądź dla koni hodowlanych. Wśród sieczek znajdziemy także takie z dodatkiem olejów, zazwyczaj jest to olej lniany bądź sojowy - taki produkt polecamy koniom potrzebującycm dodatkowej dawki energii (oleje są wysokoenergetyczne) bądź wymagających odkarmienia.

Dla koni z problemami trawiennymi znajdziemy sieczki niskokaloryczne i niskoskrobiowe, bogate w zioła czy drożdże paszowe.

Sieczki są dobrym rozwiązaniem dla koni, z które z różnych przyczyn nie mogą spożywać paszy treściwej, a bardzo się denerwują w trakcie karmienia - zazwyczaj są to konie kontuzjowane, które dodatkowo są nadpobudliwe. Na każde karmienie podajemy wtedy sieczkę, co wpłynie korzystnie na naszego zwierzaka, szczególnie na jego układ pokarmowy. Dawkowanie wedle zaleceń producenta, zazwyczaj ok.200g na każde 100kg masy ciała - całość dzielimy na ilość posiłków konia w ciągu dnia.

Sieczkę podajemy na sucho, można ją także dorzucić do otrąb czy wysłodków. Wiele koni preferuje sieczki ziołowe, które nadają się do "przemycania" witamin czy lekarstw :)

Niedawno na rynku pojawiły się sieczka z dodatkiem oleju kokosowego - mieliście okazję ją testować ? Jak wrażenia ?

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Drożdże paszowe

Jednym z ciekawszych dodatków paszowych, dedykowanym naszym wierzchowcom, są drożdże paszowe. To cenny produkt, który korzystnie wpływa na procesy trawienne u koni, co jest niezwykle ważne szczególnie u zwierząt roślinożernych.

2018-01-31

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Probiotyki

W okresie jesiennozimowym nasze konie są bardziej narażone na różne infekcje czy też po prostu grudę, która bywa dość uciążliwa do wyleczenia - warto wtedy sięgnąć po probiotyki oparte na żywych mikroorganizmach, które świetnie wspomagają leczenie chorób oraz poprawiają procesy trawienne.

2018-01-16

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Mesz

Mesz jest lekkostrawnym posiłkiem, cenionym przez właścicieli koni... oraz przez same konie :) Jest smaczny i chętnie zjadany przez nasze zwierzaki, warto o nim pamiętać szczególnie w okresie zimowym.

2018-01-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić kontuzjowanego konia ?

Wielu jeźdźców szybko przekonuje się, że popularne powiedzenie "końskie zdrowie" jest bardzo zabawnym, ale niekoniecznie prawdziwym zdaniem - konie niestety dość często chorują i doznają różnych kontuzji. Jak poradzić sobie z żywieniem i częstym nadmiarem energii u zwierzaka, który przecież powinien odpoczywać ?

2017-12-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Karmienie koni zimą

Zima jest specyficzną porą roku, kiedy potrzeby żywieniowe naszych zwierzaków ulegają zwiększeniu - niższa temperatura oznacza wyższy wydatek energetyczny na ogrzanie ciała. Warto dowiedzieć się, jak zadbać o nasze kinie w zimie, aby uniknąć spadku masy oraz formy :)

2017-12-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wysłodki

Pewnie niejeden właściciel konia borykał się z nadmiernym spadkiem masy u swojego konia, z różnych przyczyn; dobre siano w nieograniczonej ilości jest zawsze zalecane, niemniej jednak często polecane są także wysłodki buraczane. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena oraz duża dostępność na rynku rolnym.

2017-12-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Zdrowe i bezpieczne smakołyki

Dzisiaj krótkie info dotyczące najpopularniejszych przysmaków dla koni oraz takich, które są mniej znane, a często chętnie zjadane przez nasze konie. Jak mówi stare przysłowie "przez żołądek do serca", dlatego też zawsze warto mieć pod ręką coś smacznego dla naszych wierzchowców!

2017-11-22

Czytaj » 0