10,912 pytań - 13,260 odpowiedzi - 794 komentarzy

Żywienie: Sieczki

Data publikacji: 2017-10-24

 

fot. www.castlehorsefeeds.com

Sieczki są także rodzajem paszy objętościowej, to nic innego jak posiekane źdźbła różnych traw bądź zbóż - na rynku znajdziemy szeroki wybór sieczek o różnym przeznaczeniu. Produkt ten zawiera bardzo dużą ilość włókna, dzięki czemu korzystnie wpływa na procesy trawienne i wymusza dokładniejsze przeżuwanie pokarmu.

Zasadniczym plusem sieczek pochodzących ze sprawdzonych źródeł jest bezpyłowość, co jest znaczącą informacją dla właścicieli koni alergicznych, które często miewają problemy oddechowe.

Niektóre sieczki zawierają dodatek np.lucerny, co czyni je bardziej zasobnymi w białko - świetna opcja dla koni będących w ciężkim treningu bądź dla koni hodowlanych. Wśród sieczek znajdziemy także takie z dodatkiem olejów, zazwyczaj jest to olej lniany bądź sojowy - taki produkt polecamy koniom potrzebującycm dodatkowej dawki energii (oleje są wysokoenergetyczne) bądź wymagających odkarmienia.

Dla koni z problemami trawiennymi znajdziemy sieczki niskokaloryczne i niskoskrobiowe, bogate w zioła czy drożdże paszowe.

Sieczki są dobrym rozwiązaniem dla koni, z które z różnych przyczyn nie mogą spożywać paszy treściwej, a bardzo się denerwują w trakcie karmienia - zazwyczaj są to konie kontuzjowane, które dodatkowo są nadpobudliwe. Na każde karmienie podajemy wtedy sieczkę, co wpłynie korzystnie na naszego zwierzaka, szczególnie na jego układ pokarmowy. Dawkowanie wedle zaleceń producenta, zazwyczaj ok.200g na każde 100kg masy ciała - całość dzielimy na ilość posiłków konia w ciągu dnia.

Sieczkę podajemy na sucho, można ją także dorzucić do otrąb czy wysłodków. Wiele koni preferuje sieczki ziołowe, które nadają się do "przemycania" witamin czy lekarstw :)

Niedawno na rynku pojawiły się sieczka z dodatkiem oleju kokosowego - mieliście okazję ją testować ? Jak wrażenia ?

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Otręby

W ofercie wielu producentów pasz znajdziemy otręby - to cenny dodatek w żywieniu koniu, o którym warto pamiętać i warto znać jego zalety. Dlatego dzisiaj przybliżamy charakterystykę otrąb oraz różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami :)

2017-10-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Zboża w diecie koni

Podstawą wyżywienia każdego konia powinny być pasze objętościowe - siano, trawa, sianokiszonka. Dla koni pracujących dedykowane są dodatkowo pasze treściwe, oparte w znacznym stopniu na zbożach różnego rodzaju. Czym różnią się one między sobą?

2017-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Elektrolity

Wiosna już do nas zawitała, a wraz z nią wyższe temperatury. Konie, podobnie jak ludzie, pocą się i tracą ważne pierwiastki, które nie zawsze są prawidłowo uzupełniane. Ich niedobór prowadzi do szybszego zmęczenia, spadku wydolności, a także do przeciążeń - pomocne okazuje się stosowanie elektrolitów.

2017-03-26

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Oleje

Oleje są przydatnym dodatkiem w codziennym żywieniu koni, jeśli zależy nam na podniesieniu wartości energetycznej posiłków. Dodatkowo tłuszcze w diecie pozytywnie wpływają na stan włosa i sierści, wspomagają zmianę owłosienia.

2017-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Przepisy na smakołyki

Któż z nas nie lubi przygotowywać czegoś smakowitego dla ukochanego konia! W tym artykule znajdziecie przepisy na domowej roboty ciastka oraz mesz, które są najprostsze w przygotowaniu :)

2017-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze objętościowe

Konie są typowymi zwierzętami roślinożernymi, które w naturze przemieszczają się często na dalekich dystansach, w celu znalezienia odpowiedniego pokarmu. Dlatego też podstawą wyżywienia konia są pasze o wysokiej zawartości włókna, czyli pasze objętościowe.

2017-01-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak przytyć konia ?

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, jak sprawić, by nasz koń nie cierpiał na nadwagę. Często zdarzają się jednak przypadki odwrotne, kiedy koń wygląda po prostu źle, jest za chudy. Czasami ten stan wynika z choroby, najczęściej jednak ze złego żywienia.

2017-01-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Podstawowe wymagania koni

Wielu z początkujących jeźdźców nie zwraca uwagi na dzienne menu koni, ale z biegiem czasu także i ta dziedzina jeździectwa zaczyna być interesująca. Na rynku jest bardzo wiele pasz i suplementów, jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2017-01-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rodzaje ściółek

Jednym z najważniejszych aspektów utrzymania konia w stajni jest ściółkowanie. Wpływa to bezpośrednio na komfort i zdrowie naszego zwierzaka. W zależności od potrzeb oraz zasobności finansowej, możemy wybierać wiele rodzajów ściółek dostępnych na rynku.

2017-01-07

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak odchudzić konia?

Nie tylko ludzie przybierają na wadze, także konie czasami bywają zbyt puszyste. Co zrobić, nasz koń wrócił do formy i prawidłowej wagi?

2017-01-05

Czytaj » 0