11,151 pytań - 13,306 odpowiedzi - 797 komentarzy

Żywienie: Sieczki

Data publikacji: 2017-10-24

 

fot. www.castlehorsefeeds.com

Sieczki są także rodzajem paszy objętościowej, to nic innego jak posiekane źdźbła różnych traw bądź zbóż - na rynku znajdziemy szeroki wybór sieczek o różnym przeznaczeniu. Produkt ten zawiera bardzo dużą ilość włókna, dzięki czemu korzystnie wpływa na procesy trawienne i wymusza dokładniejsze przeżuwanie pokarmu.

Zasadniczym plusem sieczek pochodzących ze sprawdzonych źródeł jest bezpyłowość, co jest znaczącą informacją dla właścicieli koni alergicznych, które często miewają problemy oddechowe.

Niektóre sieczki zawierają dodatek np.lucerny, co czyni je bardziej zasobnymi w białko - świetna opcja dla koni będących w ciężkim treningu bądź dla koni hodowlanych. Wśród sieczek znajdziemy także takie z dodatkiem olejów, zazwyczaj jest to olej lniany bądź sojowy - taki produkt polecamy koniom potrzebującycm dodatkowej dawki energii (oleje są wysokoenergetyczne) bądź wymagających odkarmienia.

Dla koni z problemami trawiennymi znajdziemy sieczki niskokaloryczne i niskoskrobiowe, bogate w zioła czy drożdże paszowe.

Sieczki są dobrym rozwiązaniem dla koni, z które z różnych przyczyn nie mogą spożywać paszy treściwej, a bardzo się denerwują w trakcie karmienia - zazwyczaj są to konie kontuzjowane, które dodatkowo są nadpobudliwe. Na każde karmienie podajemy wtedy sieczkę, co wpłynie korzystnie na naszego zwierzaka, szczególnie na jego układ pokarmowy. Dawkowanie wedle zaleceń producenta, zazwyczaj ok.200g na każde 100kg masy ciała - całość dzielimy na ilość posiłków konia w ciągu dnia.

Sieczkę podajemy na sucho, można ją także dorzucić do otrąb czy wysłodków. Wiele koni preferuje sieczki ziołowe, które nadają się do "przemycania" witamin czy lekarstw :)

Niedawno na rynku pojawiły się sieczka z dodatkiem oleju kokosowego - mieliście okazję ją testować ? Jak wrażenia ?

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Probiotyki

W okresie jesiennozimowym nasze konie są bardziej narażone na różne infekcje czy też po prostu grudę, która bywa dość uciążliwa do wyleczenia - warto wtedy sięgnąć po probiotyki oparte na żywych mikroorganizmach, które świetnie wspomagają leczenie chorób oraz poprawiają procesy trawienne.

2018-01-16

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Mesz

Mesz jest lekkostrawnym posiłkiem, cenionym przez właścicieli koni... oraz przez same konie :) Jest smaczny i chętnie zjadany przez nasze zwierzaki, warto o nim pamiętać szczególnie w okresie zimowym.

2018-01-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić kontuzjowanego konia ?

Wielu jeźdźców szybko przekonuje się, że popularne powiedzenie "końskie zdrowie" jest bardzo zabawnym, ale niekoniecznie prawdziwym zdaniem - konie niestety dość często chorują i doznają różnych kontuzji. Jak poradzić sobie z żywieniem i częstym nadmiarem energii u zwierzaka, który przecież powinien odpoczywać ?

2017-12-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Karmienie koni zimą

Zima jest specyficzną porą roku, kiedy potrzeby żywieniowe naszych zwierzaków ulegają zwiększeniu - niższa temperatura oznacza wyższy wydatek energetyczny na ogrzanie ciała. Warto dowiedzieć się, jak zadbać o nasze kinie w zimie, aby uniknąć spadku masy oraz formy :)

2017-12-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wysłodki

Pewnie niejeden właściciel konia borykał się z nadmiernym spadkiem masy u swojego konia, z różnych przyczyn; dobre siano w nieograniczonej ilości jest zawsze zalecane, niemniej jednak często polecane są także wysłodki buraczane. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena oraz duża dostępność na rynku rolnym.

2017-12-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Zdrowe i bezpieczne smakołyki

Dzisiaj krótkie info dotyczące najpopularniejszych przysmaków dla koni oraz takich, które są mniej znane, a często chętnie zjadane przez nasze konie. Jak mówi stare przysłowie "przez żołądek do serca", dlatego też zawsze warto mieć pod ręką coś smacznego dla naszych wierzchowców!

2017-11-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby

W ofercie wielu producentów pasz znajdziemy otręby - to cenny dodatek w żywieniu koniu, o którym warto pamiętać i warto znać jego zalety. Dlatego dzisiaj przybliżamy charakterystykę otrąb oraz różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami :)

2017-10-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Zboża w diecie koni

Podstawą wyżywienia każdego konia powinny być pasze objętościowe - siano, trawa, sianokiszonka. Dla koni pracujących dedykowane są dodatkowo pasze treściwe, oparte w znacznym stopniu na zbożach różnego rodzaju. Czym różnią się one między sobą?

2017-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Elektrolity

Wiosna już do nas zawitała, a wraz z nią wyższe temperatury. Konie, podobnie jak ludzie, pocą się i tracą ważne pierwiastki, które nie zawsze są prawidłowo uzupełniane. Ich niedobór prowadzi do szybszego zmęczenia, spadku wydolności, a także do przeciążeń - pomocne okazuje się stosowanie elektrolitów.

2017-03-26

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Oleje

Oleje są przydatnym dodatkiem w codziennym żywieniu koni, jeśli zależy nam na podniesieniu wartości energetycznej posiłków. Dodatkowo tłuszcze w diecie pozytywnie wpływają na stan włosa i sierści, wspomagają zmianę owłosienia.

2017-03-12

Czytaj » 0