Sieczki są także rodzajem paszy objętościowej, to nic innego jak posiekane źdźbła różnych traw bądź zbóż - na rynku znajdziemy szeroki wybór sieczek o różnym przeznaczeniu. Produkt ten zawiera bardzo dużą ilość włókna, dzięki czemu korzystnie wpływa na procesy trawienne i wymusza dokładniejsze przeżuwanie pokarmu.
Zasadniczym plusem sieczek pochodzących ze sprawdzonych źródeł jest bezpyłowość, co jest znaczącą informacją dla właścicieli koni alergicznych, które często miewają problemy oddechowe.
Niektóre sieczki zawierają dodatek np.lucerny, co czyni je bardziej zasobnymi w białko - świetna opcja dla koni będących w ciężkim treningu bądź dla koni hodowlanych. Wśród sieczek znajdziemy także takie z dodatkiem olejów, zazwyczaj jest to olej lniany bądź sojowy - taki produkt polecamy koniom potrzebującycm dodatkowej dawki energii (oleje są wysokoenergetyczne) bądź wymagających odkarmienia.
Dla koni z problemami trawiennymi znajdziemy sieczki niskokaloryczne i niskoskrobiowe, bogate w zioła czy drożdże paszowe.
Sieczki są dobrym rozwiązaniem dla koni, z które z różnych przyczyn nie mogą spożywać paszy treściwej, a bardzo się denerwują w trakcie karmienia - zazwyczaj są to konie kontuzjowane, które dodatkowo są nadpobudliwe. Na każde karmienie podajemy wtedy sieczkę, co wpłynie korzystnie na naszego zwierzaka, szczególnie na jego układ pokarmowy. Dawkowanie wedle zaleceń producenta, zazwyczaj ok.200g na każde 100kg masy ciała - całość dzielimy na ilość posiłków konia w ciągu dnia.
Sieczkę podajemy na sucho, można ją także dorzucić do otrąb czy wysłodków. Wiele koni preferuje sieczki ziołowe, które nadają się do "przemycania" witamin czy lekarstw :)
Niedawno na rynku pojawiły się sieczka z dodatkiem oleju kokosowego - mieliście okazję ją testować ? Jak wrażenia ?
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17