10,912 pytań - 13,260 odpowiedzi - 794 komentarzy

Żywienie: Otręby

Data publikacji: 2017-10-21

 

fot. www.podkowaliny.pl

Otręby powstają w trakcie przemiału zboża, jest to zmielona zewnętrzna część ziarna. Najpopularniejsze otręby pochodzą z ziaren pszenicy, owsa, żyta oraz ryżu; są szeroko stosowane w żywieniu ludzi jako świetny środek regulujący i przyspieszający trawienie. Dają uczucie sytości z uwagi na wysoką zawartość błonnika, są dobrym dodatkiem np. do jogurtów.

Jeśli chodzi o stosowanie otrąb w żywieniu koni, to najczęściej spotykamy się z otrębami pszennymi. To tani i świetny sposób na zwiększenie masy naszego zwierzaka, który np.mocno schudł w trakcie choroby bądź ma problem z utrzymaniem prawidłowej wagi (pamiętajmy jednak, że podstawą wyżywienia koni jest dobrej jakości siano w nieograniczonej ilości!). Worek otrąb kosztuje ok.30zł za 30kg i zdecydowanie wystarczy Nam na miesiąc regularnego podawania - optymalna dawka to maksymalnie 1kg dziennie. Taką ilość otrąb zalewamy wodą, ma powstać gęsta papka, bez grudek i proszku - możemy podać jednorazowo bądź rozdzielić na dwa karmienia.
Otręby owsiane świetnie nadają się do przemycenia wszelkich lekarstw oraz witamin, wiele koni zjada je wtedy bez oporu.

Jedynym minusem otrąb pszennych jest stosunek zawartości fosforu do wapnia - konie potrzebują dwukrotnie więcej wapnia niż fosforu w swojej diecie, długotrwałe karmienie otrębami może przyczyniać się do problemów z układem kostnym. Dlatego też warto suplementować wapń dodając np.kredę pastewną bądź specjalne balancery.

 

W ofercie producentów pasz znajdziemy także otręby ryżowe - rewelacyjny produkt w żywieniu koni, które ciężko pracują. Głównym atutem jest zawartość gamma oryzanolu, który jest silnym przeciwutleniaczem i dodatkowo wpływa korzystnie na układ hormonalny. Otręby ryżowe stymulują przyrost tkanki mięśniowej, są też źródłem dodatkowej, wolno uwalnianej energii (nie dają efektu nadpobudliwości).

Na rynku znajdziemy otręby ryżowe w formie granulek lub pelletu - podobnie jak otręby pszenne, te także należy zalać wodą i odstawić do namoczenia.

"Minusem" otrąb ryżowych jest obecność gamma oryzanolu, który jest uważany za środek dopingujący i jego wykrycie we krwi na oficjalnych zawodach jest przyczyną dyskwalifikacji konia. Dość wysoka jest cena tego produktu, cena 20kg waha się pomiędzy 60 a 100zł, z tym że dzienna dawka to maksymalnie 500-600g.

 

W żywieniu koni właściwie nie używa się innych otrąb niż te wyżej przytoczone, nie mają one większego znaczenia.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Sieczki

Jak wiemy, koń jest zwierzęciem typowo roślinożernym i potrzebuje stałego dostępu do dobrych pasz objętościowych, dzięki czemu zachowuje zdrowy wygląd i jest w dobrej kondycji. Podstawą wyżywienia naszego konia zawsze powinno być dobre siano, ale warto czasem zainwestować w dodatek sieczki do dziennego menu.

2017-10-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Zboża w diecie koni

Podstawą wyżywienia każdego konia powinny być pasze objętościowe - siano, trawa, sianokiszonka. Dla koni pracujących dedykowane są dodatkowo pasze treściwe, oparte w znacznym stopniu na zbożach różnego rodzaju. Czym różnią się one między sobą?

2017-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Elektrolity

Wiosna już do nas zawitała, a wraz z nią wyższe temperatury. Konie, podobnie jak ludzie, pocą się i tracą ważne pierwiastki, które nie zawsze są prawidłowo uzupełniane. Ich niedobór prowadzi do szybszego zmęczenia, spadku wydolności, a także do przeciążeń - pomocne okazuje się stosowanie elektrolitów.

2017-03-26

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Oleje

Oleje są przydatnym dodatkiem w codziennym żywieniu koni, jeśli zależy nam na podniesieniu wartości energetycznej posiłków. Dodatkowo tłuszcze w diecie pozytywnie wpływają na stan włosa i sierści, wspomagają zmianę owłosienia.

2017-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Przepisy na smakołyki

Któż z nas nie lubi przygotowywać czegoś smakowitego dla ukochanego konia! W tym artykule znajdziecie przepisy na domowej roboty ciastka oraz mesz, które są najprostsze w przygotowaniu :)

2017-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze objętościowe

Konie są typowymi zwierzętami roślinożernymi, które w naturze przemieszczają się często na dalekich dystansach, w celu znalezienia odpowiedniego pokarmu. Dlatego też podstawą wyżywienia konia są pasze o wysokiej zawartości włókna, czyli pasze objętościowe.

2017-01-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak przytyć konia ?

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, jak sprawić, by nasz koń nie cierpiał na nadwagę. Często zdarzają się jednak przypadki odwrotne, kiedy koń wygląda po prostu źle, jest za chudy. Czasami ten stan wynika z choroby, najczęściej jednak ze złego żywienia.

2017-01-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Podstawowe wymagania koni

Wielu z początkujących jeźdźców nie zwraca uwagi na dzienne menu koni, ale z biegiem czasu także i ta dziedzina jeździectwa zaczyna być interesująca. Na rynku jest bardzo wiele pasz i suplementów, jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2017-01-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rodzaje ściółek

Jednym z najważniejszych aspektów utrzymania konia w stajni jest ściółkowanie. Wpływa to bezpośrednio na komfort i zdrowie naszego zwierzaka. W zależności od potrzeb oraz zasobności finansowej, możemy wybierać wiele rodzajów ściółek dostępnych na rynku.

2017-01-07

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak odchudzić konia?

Nie tylko ludzie przybierają na wadze, także konie czasami bywają zbyt puszyste. Co zrobić, nasz koń wrócił do formy i prawidłowej wagi?

2017-01-05

Czytaj » 0