13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Otręby

Data publikacji: 2017-03-21

 

Otręby powstają w trakcie przemiału zboża, jest to zmielona zewnętrzna część ziarna. Najpopularniejsze otręby pochodzą z ziaren pszenicy, owsa, żyta oraz ryżu; są szeroko stosowane w żywieniu ludzi jako świetny środek regulujący i przyspieszający trawienie. Dają uczucie sytości z uwagi na wysoką zawartość błonnika, są dobrym dodatkiem np. do jogurtów.

Jeśli chodzi o stosowanie otrąb w żywieniu koni, to najczęściej spotykamy się z otrębami pszennymi. To tani i świetny sposób na zwiększenie masy naszego zwierzaka, który np.mocno schudł w trakcie choroby bądź ma problem z utrzymaniem prawidłowej wagi (pamiętajmy jednak, że podstawą wyżywienia koni jest dobrej jakości siano w nieograniczonej ilości!). Worek otrąb kosztuje ok.30zł za 30kg i zdecydowanie wystarczy Nam na miesiąc regularnego podawania - optymalna dawka to maksymalnie 1kg dziennie. Taką ilość otrąb zalewamy wodą, ma powstać gęsta papka, bez grudek i proszku - możemy podać jednorazowo bądź rozdzielić na dwa karmienia.
Otręby owsiane świetnie nadają się do przemycenia wszelkich lekarstw oraz witamin, wiele koni zjada je wtedy bez oporu.

Jedynym minusem otrąb pszennych jest stosunek zawartości fosforu do wapnia - konie potrzebują dwukrotnie więcej wapnia niż fosforu w swojej diecie, długotrwałe karmienie otrębami może przyczyniać się do problemów z układem kostnym. Dlatego też warto suplementować wapń dodając np.kredę pastewną bądź specjalne balancery.

 

W ofercie producentów pasz znajdziemy także otręby ryżowe - rewelacyjny produkt w żywieniu koni, które ciężko pracują. Głównym atutem jest zawartość gamma oryzanolu, który jest silnym przeciwutleniaczem i dodatkowo wpływa korzystnie na układ hormonalny. Otręby ryżowe stymulują przyrost tkanki mięśniowej, są też źródłem dodatkowej, wolno uwalnianej energii (nie dają efektu nadpobudliwości).

Na rynku znajdziemy otręby ryżowe w formie granulek lub pelletu - podobnie jak otręby pszenne, te także należy zalać wodą i odstawić do namoczenia.

"Minusem" otrąb ryżowych jest obecność gamma oryzanolu, który jest uważany za środek dopingujący i jego wykrycie we krwi na oficjalnych zawodach jest przyczyną dyskwalifikacji konia. Dość wysoka jest cena tego produktu, cena 20kg waha się pomiędzy 60 a 100zł, z tym że dzienna dawka to maksymalnie 500-600g.

 

W żywieniu koni właściwie nie używa się innych otrąb niż te wyżej przytoczone, nie mają one większego znaczenia.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0