10,798 pytań - 13,256 odpowiedzi - 794 komentarzy

Porady: Jazda w deszczu

Data publikacji: 2017-09-24

 

fot. www.georgiaindublin.com

Któż z nas nie zna tego uczucia - wstajecie rano, pełni chęci i energii aby zająć się koniem... a tu deszcz, brzydka aura i błoto, a w Waszej stajni nie ma hali. Jeden czy dwa dni można sobie odpuścić, ale niestety z biegiem czasu taka pogoda będzie sie powtarzała, a przecież jeźdźcy są wytrwałymi sportowcami :) Poniżej znajdziecie kilka wskazówek jak nie dać się niepogodzie:

- na deszczowe dni polecamy cienkie plandeki dla koni. Nie mają wypełnienia, spełniają tylko rolę przeciwdeszczową - są świetną opcją dla padokowanych koni, które chcemy użytkować pod siodłem. Największym problemem w trakcie deszczowych dni jest mokry koń, którego nijak nie możemy osiodłać z uwagi na ryzyko otarć.

Oczywiście derkę ubieramy tylko w trakcie niższych temperatur, jeśli pada i jest 15 stopni - nasz koń się zdecydowanie zgrzeje, jeśli nie jest ogolony.

- dla nas przydadzą sie nieprzemakalne bryczesy oraz kurtka: idealną znajdziemy w sklepach z odzieżą turystyczną. Popularne kurtki wykonane z ortalionu sprawdzą się tylko w trakcie krótkiego i niezbyt intensywnego deszczu, dużo lepsze są kurtki posiadające membranę.

- w trakcie jazdy dobrym rozwiązaniem jest półderka przeciwdeszczowa dla konia, zwłaszcza jeśli deszczowi towarzyszy zimny wiatr. Dzięki takiemu połączeniu unikniemy przeziębień oraz przewiania mieśni u naszego wierzchowca.

- w wielu stajniach po intensywnych deszczach powstaje solidne błoto, dlatego zdecydowanie polecamy ostrożną jazdę bądź wyjazd w teren. Być może uda nam się znaleźć prostą i niezalaną łąkę, na której będziemy w stanie bezpiecznie popracować z koniem w trzech chodach ?

- jeśli progonozy pogody mówią o długotrwałym pogorszeniu pogody, niektórzy jeźdźcy decydują się na przeniesienie konia do stajni z halą. Koszt utrzymania będzie oczywiście wyższy, ale będziemy w stanie bezproblemowo popracować chociażby przez dwa tygodnie (wielu właścicieli pensjonatów umożliwa przyjazd nawet na kilka dni - koszt takiego wyjazdu nie będzie astronomiczny).

 

Jak sobie radzicie z jazdą w trakcie deszczowych dni ?

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Bilardowanie

Pewnie niektórzy z Was nigdy nie spotkali się z określeniem bilardującego konia - nie ma to nic wspólnego z dobrze znaną grą, opartą na uderzeniu kulek zwanych bilami przy pomocy kija :) Bilardowanie jest jednym z wadliwych sposobów poruszania się konia, chyba jednym z najłatwiejszych do zauważenia.

2017-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Podciąganie popręgu

Chyba każdy z Nas spotkał kiedyś konia, który nie lubił dociągania popręgu - stulone uszy, kłapanie zębami a nawet próby ugryzienia to dość częsty widok w przypadku takich koni. Problemem jest także nabieranie powietrza, co skutecznie uniemożliwia prawidłowe dociągnięcie popręgu - jak sobie z tym wszystkim radzić ?

2017-10-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń kopie w boksie!

Nadchodzi pora karmienia, a Wasz koń rytmicznie uderza nogą o drzwi boksu ? Wypuszczacie konie na padoki, a konie mocno kopią w ściany boksu ? Podpowiemy jak temu zaradzić!

2017-09-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń nie chce skakać!

Dojeżdżacie do przeszkody, wszystko wydaje się być idealne, a jednak Wasz wierzchowiec odmawia skoku, zatrzymując się bądź uciekając w bok. Znacie taką sytuację i nie wiecie jak sobie z nią poradzić - podpowiemy Wam jak rozwiązać taki problem!

2017-08-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wyczyścić siwego konia ?

Któż z nas nie marzy o pięknym siwym koniu, który bez wątpienia najlepiej prezentuje się zarówno w stajni jak i na zawodach ? Niestety wszyscy dobrze wiemy, że konie uwielbiają się tarzać, a pozbycie się plam z jasnej sierści jest wyjątkowo trudne i uciążliwe. Podajemy kilka wskazówek jak skutecznie usunąć żółte plamy z siwych koni :)

2017-08-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Otarcia od sprzętu

Chyba każdy jeździec spotkał się kiedyś z otarciem skóry konia, wywołanym przez sprzęt - zazwyczaj problem ten dotyczy okolic kłębu i mostka, ale zdarzają się konie, które mają podrażnienia po kaloszkach czy ochraniaczach. Każde uszkodzenie skóry powoduje ból i dyskomfort, stąd też warto zapobiegać takim zranieniom u naszych koni.

2017-07-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń rzuca głową!

Jedzie kłusem lub galopem i nagle Wasz koń zaczyna trzepać głową na boki, albo co gorsza - góra/dół, wyrywając Wam wodze z rąk. Czasami jest to wręcz przyczyną Waszego upadku, bo tracicie równowagę - znacie to ? Podpowiemy jak sobie poradzić z takim zachowaniem!

2017-06-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zaplatanie grzywy

Hubertus, zawody, a może sesja zdjęciowa ? Koreczki są estetyczną i schludną fryzurą dla koni, ładnie podkreślają kształt i szyi i są po prostu eleganckie. Zaplatanie grzywy najlepiej podglądnąć u osoby, która to potrafi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby poznać teoretyczne zasady!

2017-06-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kłus ćwiczebny

Dzisiaj poznacie kilka praktycznych rad dotyczących znienawidzonego przez początkujących kłusa ćwiczebnego. Pewnie wiele z Was zastanawia się, jak w ogóle można wysiedzieć tak niewygodny chód :)

2017-06-05

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wybrać dobrą stajnię ?

W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka porad dotyczących wyboru odpowiedniej i dobrej stajni - zarówno z punktu widzenia jeźdźca jak i konia. Inne będą także oczekiwania osoby umawiającej się na jazdy rekreacyjne, a inne dla właściciela konia, który szuka opieki na wysokim poziomie.

2017-05-26

Czytaj » 0