11,151 pytań - 13,306 odpowiedzi - 797 komentarzy

Porady: Jazda w deszczu

Data publikacji: 2017-09-24

 

fot. www.georgiaindublin.com

Któż z nas nie zna tego uczucia - wstajecie rano, pełni chęci i energii aby zająć się koniem... a tu deszcz, brzydka aura i błoto, a w Waszej stajni nie ma hali. Jeden czy dwa dni można sobie odpuścić, ale niestety z biegiem czasu taka pogoda będzie sie powtarzała, a przecież jeźdźcy są wytrwałymi sportowcami :) Poniżej znajdziecie kilka wskazówek jak nie dać się niepogodzie:

- na deszczowe dni polecamy cienkie plandeki dla koni. Nie mają wypełnienia, spełniają tylko rolę przeciwdeszczową - są świetną opcją dla padokowanych koni, które chcemy użytkować pod siodłem. Największym problemem w trakcie deszczowych dni jest mokry koń, którego nijak nie możemy osiodłać z uwagi na ryzyko otarć.

Oczywiście derkę ubieramy tylko w trakcie niższych temperatur, jeśli pada i jest 15 stopni - nasz koń się zdecydowanie zgrzeje, jeśli nie jest ogolony.

- dla nas przydadzą sie nieprzemakalne bryczesy oraz kurtka: idealną znajdziemy w sklepach z odzieżą turystyczną. Popularne kurtki wykonane z ortalionu sprawdzą się tylko w trakcie krótkiego i niezbyt intensywnego deszczu, dużo lepsze są kurtki posiadające membranę.

- w trakcie jazdy dobrym rozwiązaniem jest półderka przeciwdeszczowa dla konia, zwłaszcza jeśli deszczowi towarzyszy zimny wiatr. Dzięki takiemu połączeniu unikniemy przeziębień oraz przewiania mieśni u naszego wierzchowca.

- w wielu stajniach po intensywnych deszczach powstaje solidne błoto, dlatego zdecydowanie polecamy ostrożną jazdę bądź wyjazd w teren. Być może uda nam się znaleźć prostą i niezalaną łąkę, na której będziemy w stanie bezpiecznie popracować z koniem w trzech chodach ?

- jeśli progonozy pogody mówią o długotrwałym pogorszeniu pogody, niektórzy jeźdźcy decydują się na przeniesienie konia do stajni z halą. Koszt utrzymania będzie oczywiście wyższy, ale będziemy w stanie bezproblemowo popracować chociażby przez dwa tygodnie (wielu właścicieli pensjonatów umożliwa przyjazd nawet na kilka dni - koszt takiego wyjazdu nie będzie astronomiczny).

 

Jak sobie radzicie z jazdą w trakcie deszczowych dni ?

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Jazda bez użycia strzemion jest jedną z lepszych metod na poprawę dosiadu; niemniej jednak, wymaga ona pewnej wiedzy i doświadczenia. Taka jazda często bywa nadużywana szczególnie w stosunku do osób początkujących, a wtedy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

2017-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Półsiad

Z półsiadem zazwyczaj spotykamy się dopiero w trakcie nauki skoków, chociaż wiele szkółek uczy półsiadu jeszcze w trakcie nauki galopu - tak naprawdę im wcześniej go opanujemy, tym lepiej dla nas :) Jeśli mamy dobrą równowagę w kłusie, to możemy spróbować jazdy w półsiadzie!

2017-12-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chów ogiera

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się jak wygląda utrzymanie ogiera, jakie środki bezpieczeństwa trzeba zachować i z czym należy się liczyć - dowiecie się poniżej!

2017-11-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prawidłowe umięśnienie konia

Poprawna muskulatura jest wyznacznikiem prawidłowej pracy z koniem, nie tylko tej na poziomie zawodowym - każdy koń który chodzi pod siodłem, powinien mieć dobrze opanowane podstawy, aby jeździec z przyjemnością na nim jeździł. Dobrze rozbudowane (właściwe!) mięśnie zapewniają także komfort dla naszego zwierzaka.

2017-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ściganie

Dzisiejszy artykuł wbrew pozorom nie dotyczy koni, które lubią rywalizować z innymi końmi :) Ściganie dotyczy strikte sposobu poruszania się konia, konkretniej mówiąc - jest to jedna z wad, które może zauważyć w ruchu konia.

2017-11-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bilardowanie

Pewnie niektórzy z Was nigdy nie spotkali się z określeniem bilardującego konia - nie ma to nic wspólnego z dobrze znaną grą, opartą na uderzeniu kulek zwanych bilami przy pomocy kija :) Bilardowanie jest jednym z wadliwych sposobów poruszania się konia, chyba jednym z najłatwiejszych do zauważenia.

2017-10-15

Czytaj » 0