11,698 pytań - 14,013 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Jazda w deszczu

Data publikacji: 2017-09-24

 

fot. www.georgiaindublin.com

Któż z nas nie zna tego uczucia - wstajecie rano, pełni chęci i energii aby zająć się koniem... a tu deszcz, brzydka aura i błoto, a w Waszej stajni nie ma hali. Jeden czy dwa dni można sobie odpuścić, ale niestety z biegiem czasu taka pogoda będzie sie powtarzała, a przecież jeźdźcy są wytrwałymi sportowcami :) Poniżej znajdziecie kilka wskazówek jak nie dać się niepogodzie:

- na deszczowe dni polecamy cienkie plandeki dla koni. Nie mają wypełnienia, spełniają tylko rolę przeciwdeszczową - są świetną opcją dla padokowanych koni, które chcemy użytkować pod siodłem. Największym problemem w trakcie deszczowych dni jest mokry koń, którego nijak nie możemy osiodłać z uwagi na ryzyko otarć.

Oczywiście derkę ubieramy tylko w trakcie niższych temperatur, jeśli pada i jest 15 stopni - nasz koń się zdecydowanie zgrzeje, jeśli nie jest ogolony.

- dla nas przydadzą sie nieprzemakalne bryczesy oraz kurtka: idealną znajdziemy w sklepach z odzieżą turystyczną. Popularne kurtki wykonane z ortalionu sprawdzą się tylko w trakcie krótkiego i niezbyt intensywnego deszczu, dużo lepsze są kurtki posiadające membranę.

- w trakcie jazdy dobrym rozwiązaniem jest półderka przeciwdeszczowa dla konia, zwłaszcza jeśli deszczowi towarzyszy zimny wiatr. Dzięki takiemu połączeniu unikniemy przeziębień oraz przewiania mieśni u naszego wierzchowca.

- w wielu stajniach po intensywnych deszczach powstaje solidne błoto, dlatego zdecydowanie polecamy ostrożną jazdę bądź wyjazd w teren. Być może uda nam się znaleźć prostą i niezalaną łąkę, na której będziemy w stanie bezpiecznie popracować z koniem w trzech chodach ?

- jeśli progonozy pogody mówią o długotrwałym pogorszeniu pogody, niektórzy jeźdźcy decydują się na przeniesienie konia do stajni z halą. Koszt utrzymania będzie oczywiście wyższy, ale będziemy w stanie bezproblemowo popracować chociażby przez dwa tygodnie (wielu właścicieli pensjonatów umożliwa przyjazd nawet na kilka dni - koszt takiego wyjazdu nie będzie astronomiczny).

 

Jak sobie radzicie z jazdą w trakcie deszczowych dni ?

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń twardy w pysku

Wasz koń wyrywa wodze i szarpie głową ? Macie problem z zatrzymaniem lub skręcaniem, bo wierzchowiec wręcz zagryza wędzidło tak, że bolą Was ręce ? A może chodzi z zadartą głową i mocno ciągnie ? Dzisiaj dowiecie się co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

2018-04-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0