11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Porady: Jazda w deszczu

Data publikacji: 2017-09-24

 

fot. www.georgiaindublin.com

Któż z nas nie zna tego uczucia - wstajecie rano, pełni chęci i energii aby zająć się koniem... a tu deszcz, brzydka aura i błoto, a w Waszej stajni nie ma hali. Jeden czy dwa dni można sobie odpuścić, ale niestety z biegiem czasu taka pogoda będzie sie powtarzała, a przecież jeźdźcy są wytrwałymi sportowcami :) Poniżej znajdziecie kilka wskazówek jak nie dać się niepogodzie:

- na deszczowe dni polecamy cienkie plandeki dla koni. Nie mają wypełnienia, spełniają tylko rolę przeciwdeszczową - są świetną opcją dla padokowanych koni, które chcemy użytkować pod siodłem. Największym problemem w trakcie deszczowych dni jest mokry koń, którego nijak nie możemy osiodłać z uwagi na ryzyko otarć.

Oczywiście derkę ubieramy tylko w trakcie niższych temperatur, jeśli pada i jest 15 stopni - nasz koń się zdecydowanie zgrzeje, jeśli nie jest ogolony.

- dla nas przydadzą sie nieprzemakalne bryczesy oraz kurtka: idealną znajdziemy w sklepach z odzieżą turystyczną. Popularne kurtki wykonane z ortalionu sprawdzą się tylko w trakcie krótkiego i niezbyt intensywnego deszczu, dużo lepsze są kurtki posiadające membranę.

- w trakcie jazdy dobrym rozwiązaniem jest półderka przeciwdeszczowa dla konia, zwłaszcza jeśli deszczowi towarzyszy zimny wiatr. Dzięki takiemu połączeniu unikniemy przeziębień oraz przewiania mieśni u naszego wierzchowca.

- w wielu stajniach po intensywnych deszczach powstaje solidne błoto, dlatego zdecydowanie polecamy ostrożną jazdę bądź wyjazd w teren. Być może uda nam się znaleźć prostą i niezalaną łąkę, na której będziemy w stanie bezpiecznie popracować z koniem w trzech chodach ?

- jeśli progonozy pogody mówią o długotrwałym pogorszeniu pogody, niektórzy jeźdźcy decydują się na przeniesienie konia do stajni z halą. Koszt utrzymania będzie oczywiście wyższy, ale będziemy w stanie bezproblemowo popracować chociażby przez dwa tygodnie (wielu właścicieli pensjonatów umożliwa przyjazd nawet na kilka dni - koszt takiego wyjazdu nie będzie astronomiczny).

 

Jak sobie radzicie z jazdą w trakcie deszczowych dni ?

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Jazda konna to sport jak każdy inny, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach rozgrzewających oraz o rozciągnięciu mięśni po jeździe. Często pozwala to na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz niebezpiecznych przeciążeń, więc warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do wysiłku :)

2018-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0