11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Porady: Ratunku, mój koń kopie w boksie!

Data publikacji: 2017-09-18

 

fot. www.lucasequine.com

Konie kopią w boksie zazwyczaj z powodu zniecierpliwienia lub frustracji - ta pierwsza sytuacja ma miejsce w trakcie karmienia bądź wypuszczania koni na padoki. Kopanie w ściany czy drzwi niesie ze sobą spore ryzyko kontuzji, zaczynając od błahych skaleczeń aż do uszkodzeń ścięgien. Konie, które kopią są też bardziej narażone na wszelakie uszkodzenia kopyt, które jak wiemy - pełnią niezwykle ważną funkcję w normalnym funkcjonowaniu naszego zwierzaka. Często prowadzi to do osłabienia puszki kopytowej, zdarzają się nawet pęknięcia oraz przypadki zdjęcia podkowy - znany jest przypadek konia, który kopiąc w ściany boksy i grzebiąc nogą, praktycznie zdjął sobie podkowę, a wystające podkowiaki poważnie poraniły mu ścięgna w drugiej nodze.

Dlatego takie zachowanie jest zdecydowanie niepożądane oraz po prostu niebezpieczne; jeśli koń jest niespokojny w boksie, bo ma za sąsiada nielubianego kolegę, warto przestawić go w inne miejsce (konie, podobnie jak my, też mają swoje sympatie i antypatie ;) ). 

Niecierpliwe konie karmimy w pierwszej kolejności, ale warto na początek stanowczo wyrazić swój sprzeciw przeciwko kopaniu - głośne NIE, przestawienie konia w przeciwległą ścianę powinny pomóc. Dopiero gdy uzyskamy efekt (czyli konia, który stoi spokojnie), możemy podać jedzenie. Nigdy nie karmimy (= nie nagradzamy) niepożądanych zachowań!

 

Jeśli nasz koń niepokoi się w trakcie wypuszczania na padok, to powinien byc wyprowadzany jako pierwszy - podobnie jak w przypadku karmienia, nigdy nie wyprowadzamy zniecierpliwionego konia. Taka sytuacja może się skończyć wręcz tragicznie, kiedy pobudzony koń gwałtownie wyskoczy z boksu, robiąc krzywdę sobie lub/i nam.

 

Dobrym rozwiązaniem jest obicie ścian oraz drzwi boksu gumowymi matami, które w pewnym stopniu amortyzują uderzenie oraz obniżą ryzyko kontuzji.

 

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Jazda konna to sport jak każdy inny, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach rozgrzewających oraz o rozciągnięciu mięśni po jeździe. Często pozwala to na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz niebezpiecznych przeciążeń, więc warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do wysiłku :)

2018-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0