13,028 pytań - 31,631 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Ratunku, mój koń kopie w boksie!

Data publikacji: 2017-09-18

 

fot. www.lucasequine.com

Konie kopią w boksie zazwyczaj z powodu zniecierpliwienia lub frustracji - ta pierwsza sytuacja ma miejsce w trakcie karmienia bądź wypuszczania koni na padoki. Kopanie w ściany czy drzwi niesie ze sobą spore ryzyko kontuzji, zaczynając od błahych skaleczeń aż do uszkodzeń ścięgien. Konie, które kopią są też bardziej narażone na wszelakie uszkodzenia kopyt, które jak wiemy - pełnią niezwykle ważną funkcję w normalnym funkcjonowaniu naszego zwierzaka. Często prowadzi to do osłabienia puszki kopytowej, zdarzają się nawet pęknięcia oraz przypadki zdjęcia podkowy - znany jest przypadek konia, który kopiąc w ściany boksy i grzebiąc nogą, praktycznie zdjął sobie podkowę, a wystające podkowiaki poważnie poraniły mu ścięgna w drugiej nodze.

Dlatego takie zachowanie jest zdecydowanie niepożądane oraz po prostu niebezpieczne; jeśli koń jest niespokojny w boksie, bo ma za sąsiada nielubianego kolegę, warto przestawić go w inne miejsce (konie, podobnie jak my, też mają swoje sympatie i antypatie ;) ). 

Niecierpliwe konie karmimy w pierwszej kolejności, ale warto na początek stanowczo wyrazić swój sprzeciw przeciwko kopaniu - głośne NIE, przestawienie konia w przeciwległą ścianę powinny pomóc. Dopiero gdy uzyskamy efekt (czyli konia, który stoi spokojnie), możemy podać jedzenie. Nigdy nie karmimy (= nie nagradzamy) niepożądanych zachowań!

 

Jeśli nasz koń niepokoi się w trakcie wypuszczania na padok, to powinien byc wyprowadzany jako pierwszy - podobnie jak w przypadku karmienia, nigdy nie wyprowadzamy zniecierpliwionego konia. Taka sytuacja może się skończyć wręcz tragicznie, kiedy pobudzony koń gwałtownie wyskoczy z boksu, robiąc krzywdę sobie lub/i nam.

 

Dobrym rozwiązaniem jest obicie ścian oraz drzwi boksu gumowymi matami, które w pewnym stopniu amortyzują uderzenie oraz obniżą ryzyko kontuzji.

 

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0