11,151 pytań - 13,306 odpowiedzi - 797 komentarzy

Porady: Ratunku, mój koń kopie w boksie!

Data publikacji: 2017-09-18

 

fot. www.lucasequine.com

Konie kopią w boksie zazwyczaj z powodu zniecierpliwienia lub frustracji - ta pierwsza sytuacja ma miejsce w trakcie karmienia bądź wypuszczania koni na padoki. Kopanie w ściany czy drzwi niesie ze sobą spore ryzyko kontuzji, zaczynając od błahych skaleczeń aż do uszkodzeń ścięgien. Konie, które kopią są też bardziej narażone na wszelakie uszkodzenia kopyt, które jak wiemy - pełnią niezwykle ważną funkcję w normalnym funkcjonowaniu naszego zwierzaka. Często prowadzi to do osłabienia puszki kopytowej, zdarzają się nawet pęknięcia oraz przypadki zdjęcia podkowy - znany jest przypadek konia, który kopiąc w ściany boksy i grzebiąc nogą, praktycznie zdjął sobie podkowę, a wystające podkowiaki poważnie poraniły mu ścięgna w drugiej nodze.

Dlatego takie zachowanie jest zdecydowanie niepożądane oraz po prostu niebezpieczne; jeśli koń jest niespokojny w boksie, bo ma za sąsiada nielubianego kolegę, warto przestawić go w inne miejsce (konie, podobnie jak my, też mają swoje sympatie i antypatie ;) ). 

Niecierpliwe konie karmimy w pierwszej kolejności, ale warto na początek stanowczo wyrazić swój sprzeciw przeciwko kopaniu - głośne NIE, przestawienie konia w przeciwległą ścianę powinny pomóc. Dopiero gdy uzyskamy efekt (czyli konia, który stoi spokojnie), możemy podać jedzenie. Nigdy nie karmimy (= nie nagradzamy) niepożądanych zachowań!

 

Jeśli nasz koń niepokoi się w trakcie wypuszczania na padok, to powinien byc wyprowadzany jako pierwszy - podobnie jak w przypadku karmienia, nigdy nie wyprowadzamy zniecierpliwionego konia. Taka sytuacja może się skończyć wręcz tragicznie, kiedy pobudzony koń gwałtownie wyskoczy z boksu, robiąc krzywdę sobie lub/i nam.

 

Dobrym rozwiązaniem jest obicie ścian oraz drzwi boksu gumowymi matami, które w pewnym stopniu amortyzują uderzenie oraz obniżą ryzyko kontuzji.

 

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Jazda bez użycia strzemion jest jedną z lepszych metod na poprawę dosiadu; niemniej jednak, wymaga ona pewnej wiedzy i doświadczenia. Taka jazda często bywa nadużywana szczególnie w stosunku do osób początkujących, a wtedy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

2017-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Półsiad

Z półsiadem zazwyczaj spotykamy się dopiero w trakcie nauki skoków, chociaż wiele szkółek uczy półsiadu jeszcze w trakcie nauki galopu - tak naprawdę im wcześniej go opanujemy, tym lepiej dla nas :) Jeśli mamy dobrą równowagę w kłusie, to możemy spróbować jazdy w półsiadzie!

2017-12-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chów ogiera

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się jak wygląda utrzymanie ogiera, jakie środki bezpieczeństwa trzeba zachować i z czym należy się liczyć - dowiecie się poniżej!

2017-11-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prawidłowe umięśnienie konia

Poprawna muskulatura jest wyznacznikiem prawidłowej pracy z koniem, nie tylko tej na poziomie zawodowym - każdy koń który chodzi pod siodłem, powinien mieć dobrze opanowane podstawy, aby jeździec z przyjemnością na nim jeździł. Dobrze rozbudowane (właściwe!) mięśnie zapewniają także komfort dla naszego zwierzaka.

2017-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ściganie

Dzisiejszy artykuł wbrew pozorom nie dotyczy koni, które lubią rywalizować z innymi końmi :) Ściganie dotyczy strikte sposobu poruszania się konia, konkretniej mówiąc - jest to jedna z wad, które może zauważyć w ruchu konia.

2017-11-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bilardowanie

Pewnie niektórzy z Was nigdy nie spotkali się z określeniem bilardującego konia - nie ma to nic wspólnego z dobrze znaną grą, opartą na uderzeniu kulek zwanych bilami przy pomocy kija :) Bilardowanie jest jednym z wadliwych sposobów poruszania się konia, chyba jednym z najłatwiejszych do zauważenia.

2017-10-15

Czytaj » 0