10,798 pytań - 13,256 odpowiedzi - 794 komentarzy

Porady: Ratunku, mój koń kopie w boksie!

Data publikacji: 2017-09-18

 

fot. www.lucasequine.com

Konie kopią w boksie zazwyczaj z powodu zniecierpliwienia lub frustracji - ta pierwsza sytuacja ma miejsce w trakcie karmienia bądź wypuszczania koni na padoki. Kopanie w ściany czy drzwi niesie ze sobą spore ryzyko kontuzji, zaczynając od błahych skaleczeń aż do uszkodzeń ścięgien. Konie, które kopią są też bardziej narażone na wszelakie uszkodzenia kopyt, które jak wiemy - pełnią niezwykle ważną funkcję w normalnym funkcjonowaniu naszego zwierzaka. Często prowadzi to do osłabienia puszki kopytowej, zdarzają się nawet pęknięcia oraz przypadki zdjęcia podkowy - znany jest przypadek konia, który kopiąc w ściany boksy i grzebiąc nogą, praktycznie zdjął sobie podkowę, a wystające podkowiaki poważnie poraniły mu ścięgna w drugiej nodze.

Dlatego takie zachowanie jest zdecydowanie niepożądane oraz po prostu niebezpieczne; jeśli koń jest niespokojny w boksie, bo ma za sąsiada nielubianego kolegę, warto przestawić go w inne miejsce (konie, podobnie jak my, też mają swoje sympatie i antypatie ;) ). 

Niecierpliwe konie karmimy w pierwszej kolejności, ale warto na początek stanowczo wyrazić swój sprzeciw przeciwko kopaniu - głośne NIE, przestawienie konia w przeciwległą ścianę powinny pomóc. Dopiero gdy uzyskamy efekt (czyli konia, który stoi spokojnie), możemy podać jedzenie. Nigdy nie karmimy (= nie nagradzamy) niepożądanych zachowań!

 

Jeśli nasz koń niepokoi się w trakcie wypuszczania na padok, to powinien byc wyprowadzany jako pierwszy - podobnie jak w przypadku karmienia, nigdy nie wyprowadzamy zniecierpliwionego konia. Taka sytuacja może się skończyć wręcz tragicznie, kiedy pobudzony koń gwałtownie wyskoczy z boksu, robiąc krzywdę sobie lub/i nam.

 

Dobrym rozwiązaniem jest obicie ścian oraz drzwi boksu gumowymi matami, które w pewnym stopniu amortyzują uderzenie oraz obniżą ryzyko kontuzji.

 

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Bilardowanie

Pewnie niektórzy z Was nigdy nie spotkali się z określeniem bilardującego konia - nie ma to nic wspólnego z dobrze znaną grą, opartą na uderzeniu kulek zwanych bilami przy pomocy kija :) Bilardowanie jest jednym z wadliwych sposobów poruszania się konia, chyba jednym z najłatwiejszych do zauważenia.

2017-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Podciąganie popręgu

Chyba każdy z Nas spotkał kiedyś konia, który nie lubił dociągania popręgu - stulone uszy, kłapanie zębami a nawet próby ugryzienia to dość częsty widok w przypadku takich koni. Problemem jest także nabieranie powietrza, co skutecznie uniemożliwia prawidłowe dociągnięcie popręgu - jak sobie z tym wszystkim radzić ?

2017-10-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda w deszczu

Nadeszła kalendarzowa jesień, a wraz z nią deszcz i pierwsze chłodne dni - ostatni okres był zdecydowanie idealnym wstępem do tej pory roku. Wiele jeźdźców jest zmuszona do ograniczenia swojej ulubionej aktywności z uwagi na pogodę, podpowiemy jednak jak radzić sobie z deszczem i wszechogarniającym błotem!

2017-09-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń nie chce skakać!

Dojeżdżacie do przeszkody, wszystko wydaje się być idealne, a jednak Wasz wierzchowiec odmawia skoku, zatrzymując się bądź uciekając w bok. Znacie taką sytuację i nie wiecie jak sobie z nią poradzić - podpowiemy Wam jak rozwiązać taki problem!

2017-08-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wyczyścić siwego konia ?

Któż z nas nie marzy o pięknym siwym koniu, który bez wątpienia najlepiej prezentuje się zarówno w stajni jak i na zawodach ? Niestety wszyscy dobrze wiemy, że konie uwielbiają się tarzać, a pozbycie się plam z jasnej sierści jest wyjątkowo trudne i uciążliwe. Podajemy kilka wskazówek jak skutecznie usunąć żółte plamy z siwych koni :)

2017-08-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Otarcia od sprzętu

Chyba każdy jeździec spotkał się kiedyś z otarciem skóry konia, wywołanym przez sprzęt - zazwyczaj problem ten dotyczy okolic kłębu i mostka, ale zdarzają się konie, które mają podrażnienia po kaloszkach czy ochraniaczach. Każde uszkodzenie skóry powoduje ból i dyskomfort, stąd też warto zapobiegać takim zranieniom u naszych koni.

2017-07-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń rzuca głową!

Jedzie kłusem lub galopem i nagle Wasz koń zaczyna trzepać głową na boki, albo co gorsza - góra/dół, wyrywając Wam wodze z rąk. Czasami jest to wręcz przyczyną Waszego upadku, bo tracicie równowagę - znacie to ? Podpowiemy jak sobie poradzić z takim zachowaniem!

2017-06-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zaplatanie grzywy

Hubertus, zawody, a może sesja zdjęciowa ? Koreczki są estetyczną i schludną fryzurą dla koni, ładnie podkreślają kształt i szyi i są po prostu eleganckie. Zaplatanie grzywy najlepiej podglądnąć u osoby, która to potrafi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby poznać teoretyczne zasady!

2017-06-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kłus ćwiczebny

Dzisiaj poznacie kilka praktycznych rad dotyczących znienawidzonego przez początkujących kłusa ćwiczebnego. Pewnie wiele z Was zastanawia się, jak w ogóle można wysiedzieć tak niewygodny chód :)

2017-06-05

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wybrać dobrą stajnię ?

W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka porad dotyczących wyboru odpowiedniej i dobrej stajni - zarówno z punktu widzenia jeźdźca jak i konia. Inne będą także oczekiwania osoby umawiającej się na jazdy rekreacyjne, a inne dla właściciela konia, który szuka opieki na wysokim poziomie.

2017-05-26

Czytaj » 0