11,151 pytań - 13,306 odpowiedzi - 797 komentarzy

Weterynarze: Bolesność grzbietu

Data publikacji: 2017-09-09

 

fot. www.triplearanchllc.com

Bolesność grzbietu jest jedną z najczęstszych przypadłości, występującą u koni wierzchowych, co oczywiście wynika ze specyfiki pracy konia pod siodłem wraz z jeźdźcem. 

Objawy, które wskazują na problemu z plecami, są bardzo różne - tym najbardziej trafnym jest uginanie sie konia pod naciskiem np.szczotki bądź w trakcie dotykania grzbietu. Niemniej jednak, ta przypadłość często jest manifestowana przez konia poprzez wszelakie nieposłuszeństwa w trakcie jazdy:

- wierzganie

- dębowanie

- niechęć do ruchu

- problemy z rozluźnieniem

- wyrywanie wodzy, rzucanie głową

 

Wiele takich zachowań jest tłumaczone jako "ten koń tak ma","jest niegrzeczny" - a tak naprawdę koń próbuje nam przekazać, że coś go boli i nie czuje się komfortowo w danej sytuacji. Jeśli zauważymy takie symptomy u naszego wierzchowca, to w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się stanowi pleców.

Za bolesność grzbietu najczęściej odpowiada źle dopasowane siodło oraz sam jeździec i technika jego jazdy; jeśli nasz dosiad pozostawia wiele do życzenia, jesteśmy spięci i wręcz obijamy się o siodło w trakcie jazdy - nasz koń nigdy nie będzie w stanie poprawnie zaangażować i rozluźnić mięśni grzbietu.

Przy problemach z grzbietem najpierw zastanawiamy się nad sobą i naszą techniką jazdy, równocześnie sprawdzając dopasowanie siodła - z pewnością pomocna będzie wizyta saddlefittera.

Nie zaszkodzi także wizyta profesjonalnego fizjoterapeuty, specjalizującego się w koniach - w Polsce jest conajmniej kilkanaście polecanych masażystów, którzy jeżdzą po całym kraju i z łatwością możemy umówić się na wizytę. Takie spotkanie będzie cenne zarówno dla naszego konia, jak i dla nas - taka osoba pokaże nam także podstawowe techniki masażu oraz rozciągania, które warto włączyć w codzienną pracę z koniem.

Przede wszystkim pamiętajmy, aby nie bagatelizować problemów zdrowotnych, szczególnie tych grzbietowych - w szybkim czasie prowadzą one do powstania poważnych usztywnień oraz kontuzji, a także zwyrodnień. 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Paszport konia

Każdy dorosły człowiek powinien posiadać jakikolwiek dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Podobnie wygląda sprawa w świecie koni, tutaj mamy do czynienia z paszportami. Jak wygląda i do czego służy - dowiecie się już dzisiaj :)

2017-11-13

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szpat

Zapewne większość z Was spotkała się ze stwierdzeniem, że dany koń ma szpat. Nie wszyscy pewnie wiedzą, czy to zaleta czy wada takiego konia, dlatego dzisiaj dowiecie się czym jest szpat i czy słysząc taką informację warto się cieszyć :)

2017-11-04

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Przeziębienie

W okresie przejściowym zdecydowanie wzrasta ilość zachorowań na przeziębienie, zarówno wśród ludzi jak i u naszych wierzchowców. Pomimo łagodnego przebiegu, katar i kaszel potrafią skutecznie pogorszyć samopoczucie, stąd też nie warto bagatelizować podstawowych objawów.

2017-11-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gruda

Na zewnątrz kalendarzowa jesień, a wraz z nią deszczowe i chłodne dni. Mimo wszystko, aby utrzymać naszego konia w dobrym zdrowiu i kondycji, nie rezygnujmy z padokowania. Niestety właśnie teraz, gdy padoki są zazwyczaj zabłocone, dużo częściej zdarzają się infekcje skóry, z których gruda jest jedną z najczęściej występujących.

2017-10-31

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zioła dla koni wspomagające przeziębienia

Nadeszły pierwsze chłodniejsze dni, a wraz z nimi wzrosła podatność naszych koni na przeziębienie. Taki okres przejściowy często wiąże się ze spadkiem odporności, czasem wystarczy przewianie spoconego konia w trakcie stępowania po treningu, żeby pojawił się kaszel i wydzielona z nosa. Warto zatem poznać kilka najważniejszcyh ziół, które pomogą nam w walce w wirusami :)

2017-09-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kleszcze

Okres letni to czas, kiedy nasze konie dużo więcej czasu spędzają na zarośniętych pastwiskach, chętnie też wyjeżdżamy na terenowe wycieczki. Niestety lato to też okres aktywności groźnych pajęczaków, jakimi są kleszcze - nietrudno złapać takiego niechcianego lokatora, który często przenosi groźne choroby. Jak uchronić siebie i konia przed nimi ?

2017-08-08

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Udar cieplny

Nadeszło lato, a wraz z nim wysokie temperatury - w takich warunkach nie trudno o przegrzanie, które szybko może doprowadzić do udaru cieplnego. Problem ten dotyczy także naszych koni i może być dla nich wręcz zabójczy! Podpowiemy jak zapobiec przegrzaniu i jak sobie z nim radzić :)

2017-07-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Ochrona stawów konia

Stawy to bardzo ważny element składowy budowy układu szkieletowego u naszego konia, decydujący o całej jakości i zakresie danego ruchu. Podobnie jak u ludzi, stawy ulegają zużyciu z biegiem lat, często pojawiają się w nich zwyrodnienia i uszkodzenia, co niestety ma wpływ na długość użytkowania naszego konia pod siodłem. Poniżej znajdziecie kilka rad dotyczących ochrony stawów końskich :)

2017-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Nakostniaki

Twarde gulki na nogach konia - pewnie każdy z nas spotkał się z nakostniakami. Czasami bywają one przyczyną kulawizny, ale wiele koni ma nakostniaki nieaktywne, które są po prostu wadą estetyczną. Jak sobie z nimi radzić i przede wszystkim - jak nie dopuścić do ich utworzenia ?

2017-07-11

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zęby u koni

Stan uzębienia u naszych koni jest niezwykle istotną kwestią, o której niestety wielu właścicieli koni zapomina. Nagminne jest (zwłaszcza w szkółkach jeździeckich) całkowite bagatelizowanie wyraźnych objawów bólowych, związanych z problemami zębowymi u wierzchowców. Warto zapoznać się z pielęgnacją zębów w podstawowym zakresie oraz poznać niepojące symptomy towarzyszące problemom.

2017-06-28

Czytaj » 0