13,072 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Bolesność grzbietu

Data publikacji: 2017-09-09

 

Bolesność grzbietu jest jedną z najczęstszych przypadłości, występującą u koni wierzchowych, co oczywiście wynika ze specyfiki pracy konia pod siodłem wraz z jeźdźcem. 

Objawy, które wskazują na problemu z plecami, są bardzo różne - tym najbardziej trafnym jest uginanie sie konia pod naciskiem np.szczotki bądź w trakcie dotykania grzbietu. Niemniej jednak, ta przypadłość często jest manifestowana przez konia poprzez wszelakie nieposłuszeństwa w trakcie jazdy:

- wierzganie

- dębowanie

- niechęć do ruchu

- problemy z rozluźnieniem

- wyrywanie wodzy, rzucanie głową

 

Wiele takich zachowań jest tłumaczone jako "ten koń tak ma","jest niegrzeczny" - a tak naprawdę koń próbuje nam przekazać, że coś go boli i nie czuje się komfortowo w danej sytuacji. Jeśli zauważymy takie symptomy u naszego wierzchowca, to w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się stanowi pleców.

Za bolesność grzbietu najczęściej odpowiada źle dopasowane siodło oraz sam jeździec i technika jego jazdy; jeśli nasz dosiad pozostawia wiele do życzenia, jesteśmy spięci i wręcz obijamy się o siodło w trakcie jazdy - nasz koń nigdy nie będzie w stanie poprawnie zaangażować i rozluźnić mięśni grzbietu.

Przy problemach z grzbietem najpierw zastanawiamy się nad sobą i naszą techniką jazdy, równocześnie sprawdzając dopasowanie siodła - z pewnością pomocna będzie wizyta saddlefittera.

Nie zaszkodzi także wizyta profesjonalnego fizjoterapeuty, specjalizującego się w koniach - w Polsce jest conajmniej kilkanaście polecanych masażystów, którzy jeżdzą po całym kraju i z łatwością możemy umówić się na wizytę. Takie spotkanie będzie cenne zarówno dla naszego konia, jak i dla nas - taka osoba pokaże nam także podstawowe techniki masażu oraz rozciągania, które warto włączyć w codzienną pracę z koniem.

Przede wszystkim pamiętajmy, aby nie bagatelizować problemów zdrowotnych, szczególnie tych grzbietowych - w szybkim czasie prowadzą one do powstania poważnych usztywnień oraz kontuzji, a także zwyrodnień. 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0