11,151 pytań - 13,306 odpowiedzi - 797 komentarzy

Porady: Ratunku, mój koń nie chce skakać!

Data publikacji: 2017-08-30

 

Problem z płynnością pokonywania przeszkód zazwyczaj wynika... z naszego braku pewności. Konie szybko wyczuwają nasze zawahanie (przy początkach nauki skoków przez przeszkody zdecydowanie dominuje adrenalina!) i chętnie skorzystają z nieuwagi, co skutkuje odmową skoku.

Dlatego też nie wstydźmy się ćwiczyć na niskich przeszkodach (40-50cm), nawet na samych koziołkach - dopiero kiedy poczujemy się bezpiecznie, będziemy z łatwością pokonywać wyższe przeszkody.

Zatrzmywanie bądź wyłamanie jest często spowodowane jakością chodu, w jakim zbliżamy się do przeszkody - nieważne czy kłus czy galop, jego podstawą musi być rytm. Tylko płynna jazda, bez przyspieszania czy zwalniania, zaowocuje ładnym skokiem. Jeśli nasz koń widząc przeszkodę, zaczyna ciągnąć bądź przyspieszać - stanowczo zareagujmy półparadą, wróćmy do koziołków i pilnujmy prawidłowej reakcji na nasze pomoce. 

Nigdy nie najeżdżajmy na przeszkodę, jeśli nie czujemy się pewnie i nie mamy pełnej kontroli nad koniem!

 

Konie często odmawiają skoku z powodu nieprawidłowej techniki skoku jeźdźca - warto się przyjrzeć własnemu dosiadowi. Czy nie szarpiemy konia za pysk ? Czy siadamy w siodło płynnie i miękko, bez zbędnego obijania pleców konia ? Czy nie zaburzamy równowagi konia w trakcie skoku, zbytnio pochylając się nad szyją (na niskich przeszkodach wystarczy dosłownie lekko odciażyć grzbiet) ?

 

Kolejną przyczyną niechęci koni do skoków jest zarówno zmęczenie jak i nieprzyjemne przeżycia z przeszłości. Być może koń kiedyś musiał skakać dużo i wysoko, ponad swoje możliwości i teraz skoki kojarzą mu się wyłącznie z dyskomfortem. Do takiego konia trzeba mieć dużo cierpliwości, powoli i małymi kroczkami przekonujemy go, że skoki są czystą radością - oczywiście zaczynamy od drążków i koziołków.

Pamiętajmy przede wszystkim, że treningowo koń nie powinien skakać niż trzy razy w tygodniu, niedopuszczalny jest typowy trening skokowy dzień po dniu (oczywiście wyłączając dwu- czy trzydniowe zawody). Jeśli mamy problem z pokonaniem danej przeszkody, to przede wszystkim zastanówmy się nad sobą oraz nad jakością chodu - może warto wrócić do niższych wysokości ? Nigdy nie skaczemy do upadłego, kilka dobrych skoków w zupełności wystarczy w celu urozmaicenia codziennej pracy.

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Jazda bez użycia strzemion jest jedną z lepszych metod na poprawę dosiadu; niemniej jednak, wymaga ona pewnej wiedzy i doświadczenia. Taka jazda często bywa nadużywana szczególnie w stosunku do osób początkujących, a wtedy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

2017-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Półsiad

Z półsiadem zazwyczaj spotykamy się dopiero w trakcie nauki skoków, chociaż wiele szkółek uczy półsiadu jeszcze w trakcie nauki galopu - tak naprawdę im wcześniej go opanujemy, tym lepiej dla nas :) Jeśli mamy dobrą równowagę w kłusie, to możemy spróbować jazdy w półsiadzie!

2017-12-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chów ogiera

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się jak wygląda utrzymanie ogiera, jakie środki bezpieczeństwa trzeba zachować i z czym należy się liczyć - dowiecie się poniżej!

2017-11-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prawidłowe umięśnienie konia

Poprawna muskulatura jest wyznacznikiem prawidłowej pracy z koniem, nie tylko tej na poziomie zawodowym - każdy koń który chodzi pod siodłem, powinien mieć dobrze opanowane podstawy, aby jeździec z przyjemnością na nim jeździł. Dobrze rozbudowane (właściwe!) mięśnie zapewniają także komfort dla naszego zwierzaka.

2017-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ściganie

Dzisiejszy artykuł wbrew pozorom nie dotyczy koni, które lubią rywalizować z innymi końmi :) Ściganie dotyczy strikte sposobu poruszania się konia, konkretniej mówiąc - jest to jedna z wad, które może zauważyć w ruchu konia.

2017-11-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bilardowanie

Pewnie niektórzy z Was nigdy nie spotkali się z określeniem bilardującego konia - nie ma to nic wspólnego z dobrze znaną grą, opartą na uderzeniu kulek zwanych bilami przy pomocy kija :) Bilardowanie jest jednym z wadliwych sposobów poruszania się konia, chyba jednym z najłatwiejszych do zauważenia.

2017-10-15

Czytaj » 0