10,607 pytań - 13,244 odpowiedzi - 792 komentarzy

Porady: Ratunku, mój koń nie chce skakać!

Data publikacji: 2017-08-30

 

Problem z płynnością pokonywania przeszkód zazwyczaj wynika... z naszego braku pewności. Konie szybko wyczuwają nasze zawahanie (przy początkach nauki skoków przez przeszkody zdecydowanie dominuje adrenalina!) i chętnie skorzystają z nieuwagi, co skutkuje odmową skoku.

Dlatego też nie wstydźmy się ćwiczyć na niskich przeszkodach (40-50cm), nawet na samych koziołkach - dopiero kiedy poczujemy się bezpiecznie, będziemy z łatwością pokonywać wyższe przeszkody.

Zatrzmywanie bądź wyłamanie jest często spowodowane jakością chodu, w jakim zbliżamy się do przeszkody - nieważne czy kłus czy galop, jego podstawą musi być rytm. Tylko płynna jazda, bez przyspieszania czy zwalniania, zaowocuje ładnym skokiem. Jeśli nasz koń widząc przeszkodę, zaczyna ciągnąć bądź przyspieszać - stanowczo zareagujmy półparadą, wróćmy do koziołków i pilnujmy prawidłowej reakcji na nasze pomoce. 

Nigdy nie najeżdżajmy na przeszkodę, jeśli nie czujemy się pewnie i nie mamy pełnej kontroli nad koniem!

 

Konie często odmawiają skoku z powodu nieprawidłowej techniki skoku jeźdźca - warto się przyjrzeć własnemu dosiadowi. Czy nie szarpiemy konia za pysk ? Czy siadamy w siodło płynnie i miękko, bez zbędnego obijania pleców konia ? Czy nie zaburzamy równowagi konia w trakcie skoku, zbytnio pochylając się nad szyją (na niskich przeszkodach wystarczy dosłownie lekko odciażyć grzbiet) ?

 

Kolejną przyczyną niechęci koni do skoków jest zarówno zmęczenie jak i nieprzyjemne przeżycia z przeszłości. Być może koń kiedyś musiał skakać dużo i wysoko, ponad swoje możliwości i teraz skoki kojarzą mu się wyłącznie z dyskomfortem. Do takiego konia trzeba mieć dużo cierpliwości, powoli i małymi kroczkami przekonujemy go, że skoki są czystą radością - oczywiście zaczynamy od drążków i koziołków.

Pamiętajmy przede wszystkim, że treningowo koń nie powinien skakać niż trzy razy w tygodniu, niedopuszczalny jest typowy trening skokowy dzień po dniu (oczywiście wyłączając dwu- czy trzydniowe zawody). Jeśli mamy problem z pokonaniem danej przeszkody, to przede wszystkim zastanówmy się nad sobą oraz nad jakością chodu - może warto wrócić do niższych wysokości ? Nigdy nie skaczemy do upadłego, kilka dobrych skoków w zupełności wystarczy w celu urozmaicenia codziennej pracy.

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ratunku, mój koń kopie w boksie!

Nadchodzi pora karmienia, a Wasz koń rytmicznie uderza nogą o drzwi boksu ? Wypuszczacie konie na padoki, a konie mocno kopią w ściany boksu ? Podpowiemy jak temu zaradzić!

2017-09-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wyczyścić siwego konia ?

Któż z nas nie marzy o pięknym siwym koniu, który bez wątpienia najlepiej prezentuje się zarówno w stajni jak i na zawodach ? Niestety wszyscy dobrze wiemy, że konie uwielbiają się tarzać, a pozbycie się plam z jasnej sierści jest wyjątkowo trudne i uciążliwe. Podajemy kilka wskazówek jak skutecznie usunąć żółte plamy z siwych koni :)

2017-08-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Otarcia od sprzętu

Chyba każdy jeździec spotkał się kiedyś z otarciem skóry konia, wywołanym przez sprzęt - zazwyczaj problem ten dotyczy okolic kłębu i mostka, ale zdarzają się konie, które mają podrażnienia po kaloszkach czy ochraniaczach. Każde uszkodzenie skóry powoduje ból i dyskomfort, stąd też warto zapobiegać takim zranieniom u naszych koni.

2017-07-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń rzuca głową!

Jedzie kłusem lub galopem i nagle Wasz koń zaczyna trzepać głową na boki, albo co gorsza - góra/dół, wyrywając Wam wodze z rąk. Czasami jest to wręcz przyczyną Waszego upadku, bo tracicie równowagę - znacie to ? Podpowiemy jak sobie poradzić z takim zachowaniem!

2017-06-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zaplatanie grzywy

Hubertus, zawody, a może sesja zdjęciowa ? Koreczki są estetyczną i schludną fryzurą dla koni, ładnie podkreślają kształt i szyi i są po prostu eleganckie. Zaplatanie grzywy najlepiej podglądnąć u osoby, która to potrafi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby poznać teoretyczne zasady!

2017-06-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kłus ćwiczebny

Dzisiaj poznacie kilka praktycznych rad dotyczących znienawidzonego przez początkujących kłusa ćwiczebnego. Pewnie wiele z Was zastanawia się, jak w ogóle można wysiedzieć tak niewygodny chód :)

2017-06-05

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wybrać dobrą stajnię ?

W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka porad dotyczących wyboru odpowiedniej i dobrej stajni - zarówno z punktu widzenia jeźdźca jak i konia. Inne będą także oczekiwania osoby umawiającej się na jazdy rekreacyjne, a inne dla właściciela konia, który szuka opieki na wysokim poziomie.

2017-05-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kuć czy nie kuć ?

Jednym z częstych dylematów, przed którymi stoją właściciele koni jest ten dotyczący podkuwania koni - warto zapamiętać, że nie jest to czynność obowiązkowa i nie powinniśmy także ulegać jakimkolwiek trendom pt. wszyscy w stajni kują konie, więc ja też tak zrobię, żeby mój koń nie był gorszy.

2017-05-22

Czytaj » 0

Porady

Porady: Nagradzanie koni

Prawidłowy trening każdego konia powinien opierać się na stałej motywacji zwierzęcia do pracy - konie, podobnie jak ludzie, potrzebują być wspierane i nagradzane w dążeniu do celu. Szczególnie praca z młodymi końmi musi koncentrować się na pochwałach i nagradzaniu najdrobniejszego kroczku, aby nie zniechęcić konia do dalszej, poważniejszej pracy.

2017-05-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pięta w dół

Jednym z najczęstszych wskazówek, jakie słyszymy w trakcie lekcji jazdy konnej jest słynne"pięta w dół". Pozornie nie jest to trudne, ale jeśli chcemy utrzymywać stopę we właściwej pozycji przez całą godzinę, w trakcie każdego ruchu - okazuje się, że to jedno z najtrudniejszych zadań. Jak to jest właściwie z tą "piętą w dół" ?

2017-05-04

Czytaj » 0