10,912 pytań - 13,260 odpowiedzi - 794 komentarzy

Porady: Ratunku, mój koń nie chce skakać!

Data publikacji: 2017-08-30

 

Problem z płynnością pokonywania przeszkód zazwyczaj wynika... z naszego braku pewności. Konie szybko wyczuwają nasze zawahanie (przy początkach nauki skoków przez przeszkody zdecydowanie dominuje adrenalina!) i chętnie skorzystają z nieuwagi, co skutkuje odmową skoku.

Dlatego też nie wstydźmy się ćwiczyć na niskich przeszkodach (40-50cm), nawet na samych koziołkach - dopiero kiedy poczujemy się bezpiecznie, będziemy z łatwością pokonywać wyższe przeszkody.

Zatrzmywanie bądź wyłamanie jest często spowodowane jakością chodu, w jakim zbliżamy się do przeszkody - nieważne czy kłus czy galop, jego podstawą musi być rytm. Tylko płynna jazda, bez przyspieszania czy zwalniania, zaowocuje ładnym skokiem. Jeśli nasz koń widząc przeszkodę, zaczyna ciągnąć bądź przyspieszać - stanowczo zareagujmy półparadą, wróćmy do koziołków i pilnujmy prawidłowej reakcji na nasze pomoce. 

Nigdy nie najeżdżajmy na przeszkodę, jeśli nie czujemy się pewnie i nie mamy pełnej kontroli nad koniem!

 

Konie często odmawiają skoku z powodu nieprawidłowej techniki skoku jeźdźca - warto się przyjrzeć własnemu dosiadowi. Czy nie szarpiemy konia za pysk ? Czy siadamy w siodło płynnie i miękko, bez zbędnego obijania pleców konia ? Czy nie zaburzamy równowagi konia w trakcie skoku, zbytnio pochylając się nad szyją (na niskich przeszkodach wystarczy dosłownie lekko odciażyć grzbiet) ?

 

Kolejną przyczyną niechęci koni do skoków jest zarówno zmęczenie jak i nieprzyjemne przeżycia z przeszłości. Być może koń kiedyś musiał skakać dużo i wysoko, ponad swoje możliwości i teraz skoki kojarzą mu się wyłącznie z dyskomfortem. Do takiego konia trzeba mieć dużo cierpliwości, powoli i małymi kroczkami przekonujemy go, że skoki są czystą radością - oczywiście zaczynamy od drążków i koziołków.

Pamiętajmy przede wszystkim, że treningowo koń nie powinien skakać niż trzy razy w tygodniu, niedopuszczalny jest typowy trening skokowy dzień po dniu (oczywiście wyłączając dwu- czy trzydniowe zawody). Jeśli mamy problem z pokonaniem danej przeszkody, to przede wszystkim zastanówmy się nad sobą oraz nad jakością chodu - może warto wrócić do niższych wysokości ? Nigdy nie skaczemy do upadłego, kilka dobrych skoków w zupełności wystarczy w celu urozmaicenia codziennej pracy.

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Chów ogiera

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się jak wygląda utrzymanie ogiera, jakie środki bezpieczeństwa trzeba zachować i z czym należy się liczyć - dowiecie się poniżej!

2017-11-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prawidłowe umięśnienie konia

Poprawna muskulatura jest wyznacznikiem prawidłowej pracy z koniem, nie tylko tej na poziomie zawodowym - każdy koń który chodzi pod siodłem, powinien mieć dobrze opanowane podstawy, aby jeździec z przyjemnością na nim jeździł. Dobrze rozbudowane (właściwe!) mięśnie zapewniają także komfort dla naszego zwierzaka.

2017-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ściganie

Dzisiejszy artykuł wbrew pozorom nie dotyczy koni, które lubią rywalizować z innymi końmi :) Ściganie dotyczy strikte sposobu poruszania się konia, konkretniej mówiąc - jest to jedna z wad, które może zauważyć w ruchu konia.

2017-11-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bilardowanie

Pewnie niektórzy z Was nigdy nie spotkali się z określeniem bilardującego konia - nie ma to nic wspólnego z dobrze znaną grą, opartą na uderzeniu kulek zwanych bilami przy pomocy kija :) Bilardowanie jest jednym z wadliwych sposobów poruszania się konia, chyba jednym z najłatwiejszych do zauważenia.

2017-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Podciąganie popręgu

Chyba każdy z Nas spotkał kiedyś konia, który nie lubił dociągania popręgu - stulone uszy, kłapanie zębami a nawet próby ugryzienia to dość częsty widok w przypadku takich koni. Problemem jest także nabieranie powietrza, co skutecznie uniemożliwia prawidłowe dociągnięcie popręgu - jak sobie z tym wszystkim radzić ?

2017-10-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda w deszczu

Nadeszła kalendarzowa jesień, a wraz z nią deszcz i pierwsze chłodne dni - ostatni okres był zdecydowanie idealnym wstępem do tej pory roku. Wiele jeźdźców jest zmuszona do ograniczenia swojej ulubionej aktywności z uwagi na pogodę, podpowiemy jednak jak radzić sobie z deszczem i wszechogarniającym błotem!

2017-09-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń kopie w boksie!

Nadchodzi pora karmienia, a Wasz koń rytmicznie uderza nogą o drzwi boksu ? Wypuszczacie konie na padoki, a konie mocno kopią w ściany boksu ? Podpowiemy jak temu zaradzić!

2017-09-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wyczyścić siwego konia ?

Któż z nas nie marzy o pięknym siwym koniu, który bez wątpienia najlepiej prezentuje się zarówno w stajni jak i na zawodach ? Niestety wszyscy dobrze wiemy, że konie uwielbiają się tarzać, a pozbycie się plam z jasnej sierści jest wyjątkowo trudne i uciążliwe. Podajemy kilka wskazówek jak skutecznie usunąć żółte plamy z siwych koni :)

2017-08-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Otarcia od sprzętu

Chyba każdy jeździec spotkał się kiedyś z otarciem skóry konia, wywołanym przez sprzęt - zazwyczaj problem ten dotyczy okolic kłębu i mostka, ale zdarzają się konie, które mają podrażnienia po kaloszkach czy ochraniaczach. Każde uszkodzenie skóry powoduje ból i dyskomfort, stąd też warto zapobiegać takim zranieniom u naszych koni.

2017-07-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń rzuca głową!

Jedzie kłusem lub galopem i nagle Wasz koń zaczyna trzepać głową na boki, albo co gorsza - góra/dół, wyrywając Wam wodze z rąk. Czasami jest to wręcz przyczyną Waszego upadku, bo tracicie równowagę - znacie to ? Podpowiemy jak sobie poradzić z takim zachowaniem!

2017-06-26

Czytaj » 0