11,575 pytań - 13,967 odpowiedzi - 813 komentarzy

Porady: Ratunku, mój koń nie chce skakać!

Data publikacji: 2017-08-30

 

Problem z płynnością pokonywania przeszkód zazwyczaj wynika... z naszego braku pewności. Konie szybko wyczuwają nasze zawahanie (przy początkach nauki skoków przez przeszkody zdecydowanie dominuje adrenalina!) i chętnie skorzystają z nieuwagi, co skutkuje odmową skoku.

Dlatego też nie wstydźmy się ćwiczyć na niskich przeszkodach (40-50cm), nawet na samych koziołkach - dopiero kiedy poczujemy się bezpiecznie, będziemy z łatwością pokonywać wyższe przeszkody.

Zatrzmywanie bądź wyłamanie jest często spowodowane jakością chodu, w jakim zbliżamy się do przeszkody - nieważne czy kłus czy galop, jego podstawą musi być rytm. Tylko płynna jazda, bez przyspieszania czy zwalniania, zaowocuje ładnym skokiem. Jeśli nasz koń widząc przeszkodę, zaczyna ciągnąć bądź przyspieszać - stanowczo zareagujmy półparadą, wróćmy do koziołków i pilnujmy prawidłowej reakcji na nasze pomoce. 

Nigdy nie najeżdżajmy na przeszkodę, jeśli nie czujemy się pewnie i nie mamy pełnej kontroli nad koniem!

 

Konie często odmawiają skoku z powodu nieprawidłowej techniki skoku jeźdźca - warto się przyjrzeć własnemu dosiadowi. Czy nie szarpiemy konia za pysk ? Czy siadamy w siodło płynnie i miękko, bez zbędnego obijania pleców konia ? Czy nie zaburzamy równowagi konia w trakcie skoku, zbytnio pochylając się nad szyją (na niskich przeszkodach wystarczy dosłownie lekko odciażyć grzbiet) ?

 

Kolejną przyczyną niechęci koni do skoków jest zarówno zmęczenie jak i nieprzyjemne przeżycia z przeszłości. Być może koń kiedyś musiał skakać dużo i wysoko, ponad swoje możliwości i teraz skoki kojarzą mu się wyłącznie z dyskomfortem. Do takiego konia trzeba mieć dużo cierpliwości, powoli i małymi kroczkami przekonujemy go, że skoki są czystą radością - oczywiście zaczynamy od drążków i koziołków.

Pamiętajmy przede wszystkim, że treningowo koń nie powinien skakać niż trzy razy w tygodniu, niedopuszczalny jest typowy trening skokowy dzień po dniu (oczywiście wyłączając dwu- czy trzydniowe zawody). Jeśli mamy problem z pokonaniem danej przeszkody, to przede wszystkim zastanówmy się nad sobą oraz nad jakością chodu - może warto wrócić do niższych wysokości ? Nigdy nie skaczemy do upadłego, kilka dobrych skoków w zupełności wystarczy w celu urozmaicenia codziennej pracy.

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń twardy w pysku

Wasz koń wyrywa wodze i szarpie głową ? Macie problem z zatrzymaniem lub skręcaniem, bo wierzchowiec wręcz zagryza wędzidło tak, że bolą Was ręce ? A może chodzi z zadartą głową i mocno ciągnie ? Dzisiaj dowiecie się co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

2018-04-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Jazda konna to sport jak każdy inny, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach rozgrzewających oraz o rozciągnięciu mięśni po jeździe. Często pozwala to na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz niebezpiecznych przeciążeń, więc warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do wysiłku :)

2018-01-25

Czytaj » 0