10,607 pytań - 13,244 odpowiedzi - 792 komentarzy

Weterynarze: Kleszcze

Data publikacji: 2017-08-08

 

fot. www.zdrowyfutrzak.pl

Kleszcze są obecne praktycznie wszędzie tam, gdzie znajdziemy roślinność - parki, lasy czy łąki są standardowym miejscem bytowania tych pajęczaków. Wiele z nich jest nosicielami groźnych dla życia chorób - odkleszczowe zapalenie mózgu, borelioza czy babeszjoza to tylko niektóre z nich. Warto zauważyć, że patogeny przenoszone przez kleszcze mogą być zabójcze zarówno dla zwierząt jak i dla ludzi - dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Konie także narażone są na atak kleszczy, możemy je znaleźć przede wszystkim na nogach ale i na głowie naszych wierzchowców. Najłatwiej znaleźć je na koniach siwych oraz na odmianach u koni ciemniejszych, najtrudniej - u koni gniadych, skarogniadych i karych - dlatego też przy czyszczeniu zawsze pamiętajmy o dokładnych obejrzeniu nóg i głowy.

Oglądamy nogi z każdej strony, pamiętając także o okolicach kopyt oraz klatki piersiowej - pamiętajmy, że już mikroskopijna nimfa ma zdolność do wbijania się w skórę oraz ewentualnego zakażenia. 

 

Jeśli zauważymy, że koń ma wbitego kleszcza w skórę, to trzeba go jak najszybciej usunąć - w aptece znajdziemy specjalne pęsety do ich usuwania. Nie zalecamy usuwania kleszczy samodzielnie, bo trzeba to naprawdę umiejętnie zrobić, często zdarza się, że urywamy tylko odwłok kleszcza. Wtedy cały aparat gębowy pozostaje w skórze i bardzo trudno jest go wtedy usunąć, często dochodzi do zakażenia.

Miejsce po usunięciu kleszcza warto przemyć wodą utlenioną, riwanolem lub innym środkiem odkażającym.

Podobne postępowanie przeprowadzamy u siebie, po każdym wyjeździe w teren bądź spacerze po łąkach :) 

 

Istnieją środki odstraszające kleszcze, zdecydowanie to niezbędny produkt w każdej szafce właściciela konia - nie mają one 100% skuteczności, ale znacznie ograniczają ryzyko ugryzienia przez te pajęczaki.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Bolesność grzbietu

Grzbiet to bardzo ważny, ale i wrażliwy element ciała naszych koni. Wiele problemów związanych z jazdą i nieposłuszeństwem konia w trakcie pracy pod siodłem wynika właśnie z problemów grzbietowych - niestety zbyt często jest to bagatelizowane, co prowadzi do bardzo poważnych kłopotów zdrowotnych.

2017-09-09

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zioła dla koni wspomagające przeziębienia

Nadeszły pierwsze chłodniejsze dni, a wraz z nimi wzrosła podatność naszych koni na przeziębienie. Taki okres przejściowy często wiąże się ze spadkiem odporności, czasem wystarczy przewianie spoconego konia w trakcie stępowania po treningu, żeby pojawił się kaszel i wydzielona z nosa. Warto zatem poznać kilka najważniejszcyh ziół, które pomogą nam w walce w wirusami :)

2017-09-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Udar cieplny

Nadeszło lato, a wraz z nim wysokie temperatury - w takich warunkach nie trudno o przegrzanie, które szybko może doprowadzić do udaru cieplnego. Problem ten dotyczy także naszych koni i może być dla nich wręcz zabójczy! Podpowiemy jak zapobiec przegrzaniu i jak sobie z nim radzić :)

2017-07-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Ochrona stawów konia

Stawy to bardzo ważny element składowy budowy układu szkieletowego u naszego konia, decydujący o całej jakości i zakresie danego ruchu. Podobnie jak u ludzi, stawy ulegają zużyciu z biegiem lat, często pojawiają się w nich zwyrodnienia i uszkodzenia, co niestety ma wpływ na długość użytkowania naszego konia pod siodłem. Poniżej znajdziecie kilka rad dotyczących ochrony stawów końskich :)

2017-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Nakostniaki

Twarde gulki na nogach konia - pewnie każdy z nas spotkał się z nakostniakami. Czasami bywają one przyczyną kulawizny, ale wiele koni ma nakostniaki nieaktywne, które są po prostu wadą estetyczną. Jak sobie z nimi radzić i przede wszystkim - jak nie dopuścić do ich utworzenia ?

2017-07-11

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zęby u koni

Stan uzębienia u naszych koni jest niezwykle istotną kwestią, o której niestety wielu właścicieli koni zapomina. Nagminne jest (zwłaszcza w szkółkach jeździeckich) całkowite bagatelizowanie wyraźnych objawów bólowych, związanych z problemami zębowymi u wierzchowców. Warto zapoznać się z pielęgnacją zębów w podstawowym zakresie oraz poznać niepojące symptomy towarzyszące problemom.

2017-06-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badania TUV

W życiu każdego koniarza zazwyczaj przychodzi ten wspaniały moment, kiedy decydujemy się na kupno własnego konia. Niezależnie od przeznaczenia danego zwierzaka, zawsze powinniśmy przeprowadzić badania weterynaryjne przed podpisaniem umowy zakupu!

2017-04-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Grypa

Konie, podobnie jak ludzie, chorują na popularną chorobę, wywoływaną przez wirusy - czyli na grypę. Jest to jedna z groźniejszych dolegliwości, jakie mogą spotkać nasze zwierzaki - nieleczona może doprowadzić do zgonu! Dodatkowo choroba szybko przenosi się na inne konie, często leczeniu musi być poddana właściwie cała stajnia. Jak się uchronić przed grypą ?

2017-03-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy ścięgien

Urazy miękkich tkanek w kończynach konia są jednymi z najczęściej występujących schorzeń narządów ruchu. Co najważniejsze, nie zawsze dają one kulawiznę czy niechęć do ruchu, przez co bywają bagatelizowane , co jest wręcz nagannym postępowaniem.

2017-03-15

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Opoje

Opoje są często spotykaną przypadłością, spotykaną szczególnie u koni zaprzęgowych, pracujących chociażby w bryczkach czy wozach. Niestety zdarzają się także u koni rekreacyjnych i często są bagatelizowane, a wymagają zdecydowanych działań.

2017-03-08

Czytaj » 0