11,151 pytań - 13,306 odpowiedzi - 797 komentarzy

Weterynarze: Kleszcze

Data publikacji: 2017-08-08

 

fot. www.zdrowyfutrzak.pl

Kleszcze są obecne praktycznie wszędzie tam, gdzie znajdziemy roślinność - parki, lasy czy łąki są standardowym miejscem bytowania tych pajęczaków. Wiele z nich jest nosicielami groźnych dla życia chorób - odkleszczowe zapalenie mózgu, borelioza czy babeszjoza to tylko niektóre z nich. Warto zauważyć, że patogeny przenoszone przez kleszcze mogą być zabójcze zarówno dla zwierząt jak i dla ludzi - dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Konie także narażone są na atak kleszczy, możemy je znaleźć przede wszystkim na nogach ale i na głowie naszych wierzchowców. Najłatwiej znaleźć je na koniach siwych oraz na odmianach u koni ciemniejszych, najtrudniej - u koni gniadych, skarogniadych i karych - dlatego też przy czyszczeniu zawsze pamiętajmy o dokładnych obejrzeniu nóg i głowy.

Oglądamy nogi z każdej strony, pamiętając także o okolicach kopyt oraz klatki piersiowej - pamiętajmy, że już mikroskopijna nimfa ma zdolność do wbijania się w skórę oraz ewentualnego zakażenia. 

 

Jeśli zauważymy, że koń ma wbitego kleszcza w skórę, to trzeba go jak najszybciej usunąć - w aptece znajdziemy specjalne pęsety do ich usuwania. Nie zalecamy usuwania kleszczy samodzielnie, bo trzeba to naprawdę umiejętnie zrobić, często zdarza się, że urywamy tylko odwłok kleszcza. Wtedy cały aparat gębowy pozostaje w skórze i bardzo trudno jest go wtedy usunąć, często dochodzi do zakażenia.

Miejsce po usunięciu kleszcza warto przemyć wodą utlenioną, riwanolem lub innym środkiem odkażającym.

Podobne postępowanie przeprowadzamy u siebie, po każdym wyjeździe w teren bądź spacerze po łąkach :) 

 

Istnieją środki odstraszające kleszcze, zdecydowanie to niezbędny produkt w każdej szafce właściciela konia - nie mają one 100% skuteczności, ale znacznie ograniczają ryzyko ugryzienia przez te pajęczaki.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Paszport konia

Każdy dorosły człowiek powinien posiadać jakikolwiek dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Podobnie wygląda sprawa w świecie koni, tutaj mamy do czynienia z paszportami. Jak wygląda i do czego służy - dowiecie się już dzisiaj :)

2017-11-13

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szpat

Zapewne większość z Was spotkała się ze stwierdzeniem, że dany koń ma szpat. Nie wszyscy pewnie wiedzą, czy to zaleta czy wada takiego konia, dlatego dzisiaj dowiecie się czym jest szpat i czy słysząc taką informację warto się cieszyć :)

2017-11-04

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Przeziębienie

W okresie przejściowym zdecydowanie wzrasta ilość zachorowań na przeziębienie, zarówno wśród ludzi jak i u naszych wierzchowców. Pomimo łagodnego przebiegu, katar i kaszel potrafią skutecznie pogorszyć samopoczucie, stąd też nie warto bagatelizować podstawowych objawów.

2017-11-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gruda

Na zewnątrz kalendarzowa jesień, a wraz z nią deszczowe i chłodne dni. Mimo wszystko, aby utrzymać naszego konia w dobrym zdrowiu i kondycji, nie rezygnujmy z padokowania. Niestety właśnie teraz, gdy padoki są zazwyczaj zabłocone, dużo częściej zdarzają się infekcje skóry, z których gruda jest jedną z najczęściej występujących.

2017-10-31

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Bolesność grzbietu

Grzbiet to bardzo ważny, ale i wrażliwy element ciała naszych koni. Wiele problemów związanych z jazdą i nieposłuszeństwem konia w trakcie pracy pod siodłem wynika właśnie z problemów grzbietowych - niestety zbyt często jest to bagatelizowane, co prowadzi do bardzo poważnych kłopotów zdrowotnych.

2017-09-09

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zioła dla koni wspomagające przeziębienia

Nadeszły pierwsze chłodniejsze dni, a wraz z nimi wzrosła podatność naszych koni na przeziębienie. Taki okres przejściowy często wiąże się ze spadkiem odporności, czasem wystarczy przewianie spoconego konia w trakcie stępowania po treningu, żeby pojawił się kaszel i wydzielona z nosa. Warto zatem poznać kilka najważniejszcyh ziół, które pomogą nam w walce w wirusami :)

2017-09-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Udar cieplny

Nadeszło lato, a wraz z nim wysokie temperatury - w takich warunkach nie trudno o przegrzanie, które szybko może doprowadzić do udaru cieplnego. Problem ten dotyczy także naszych koni i może być dla nich wręcz zabójczy! Podpowiemy jak zapobiec przegrzaniu i jak sobie z nim radzić :)

2017-07-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Ochrona stawów konia

Stawy to bardzo ważny element składowy budowy układu szkieletowego u naszego konia, decydujący o całej jakości i zakresie danego ruchu. Podobnie jak u ludzi, stawy ulegają zużyciu z biegiem lat, często pojawiają się w nich zwyrodnienia i uszkodzenia, co niestety ma wpływ na długość użytkowania naszego konia pod siodłem. Poniżej znajdziecie kilka rad dotyczących ochrony stawów końskich :)

2017-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Nakostniaki

Twarde gulki na nogach konia - pewnie każdy z nas spotkał się z nakostniakami. Czasami bywają one przyczyną kulawizny, ale wiele koni ma nakostniaki nieaktywne, które są po prostu wadą estetyczną. Jak sobie z nimi radzić i przede wszystkim - jak nie dopuścić do ich utworzenia ?

2017-07-11

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zęby u koni

Stan uzębienia u naszych koni jest niezwykle istotną kwestią, o której niestety wielu właścicieli koni zapomina. Nagminne jest (zwłaszcza w szkółkach jeździeckich) całkowite bagatelizowanie wyraźnych objawów bólowych, związanych z problemami zębowymi u wierzchowców. Warto zapoznać się z pielęgnacją zębów w podstawowym zakresie oraz poznać niepojące symptomy towarzyszące problemom.

2017-06-28

Czytaj » 0