13,072 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Kleszcze

Data publikacji: 2017-08-08

 

fot. www.zdrowyfutrzak.pl

Kleszcze są obecne praktycznie wszędzie tam, gdzie znajdziemy roślinność - parki, lasy czy łąki są standardowym miejscem bytowania tych pajęczaków. Wiele z nich jest nosicielami groźnych dla życia chorób - odkleszczowe zapalenie mózgu, borelioza czy babeszjoza to tylko niektóre z nich. Warto zauważyć, że patogeny przenoszone przez kleszcze mogą być zabójcze zarówno dla zwierząt jak i dla ludzi - dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Konie także narażone są na atak kleszczy, możemy je znaleźć przede wszystkim na nogach ale i na głowie naszych wierzchowców. Najłatwiej znaleźć je na koniach siwych oraz na odmianach u koni ciemniejszych, najtrudniej - u koni gniadych, skarogniadych i karych - dlatego też przy czyszczeniu zawsze pamiętajmy o dokładnych obejrzeniu nóg i głowy.

Oglądamy nogi z każdej strony, pamiętając także o okolicach kopyt oraz klatki piersiowej - pamiętajmy, że już mikroskopijna nimfa ma zdolność do wbijania się w skórę oraz ewentualnego zakażenia. 

 

Jeśli zauważymy, że koń ma wbitego kleszcza w skórę, to trzeba go jak najszybciej usunąć - w aptece znajdziemy specjalne pęsety do ich usuwania. Nie zalecamy usuwania kleszczy samodzielnie, bo trzeba to naprawdę umiejętnie zrobić, często zdarza się, że urywamy tylko odwłok kleszcza. Wtedy cały aparat gębowy pozostaje w skórze i bardzo trudno jest go wtedy usunąć, często dochodzi do zakażenia.

Miejsce po usunięciu kleszcza warto przemyć wodą utlenioną, riwanolem lub innym środkiem odkażającym.

Podobne postępowanie przeprowadzamy u siebie, po każdym wyjeździe w teren bądź spacerze po łąkach :) 

 

Istnieją środki odstraszające kleszcze, zdecydowanie to niezbędny produkt w każdej szafce właściciela konia - nie mają one 100% skuteczności, ale znacznie ograniczają ryzyko ugryzienia przez te pajęczaki.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0