11,575 pytań - 13,967 odpowiedzi - 813 komentarzy

Rekreacja: Brązowa Odznaka Jeździecka

Data publikacji: 2017-08-04

 

Do egzaminu na BOJ mogą przystępować osoby po ukończeniu 8 roku życia, nie ma górnego limitu. Po ukończeniu 45 lat nie trzeba zdawać próby skokowej.

Sam egzamin składa się z czterech części:

a) opieka stajenna: czyli czyszczenie, ubieranie ogłowia i siodłanie konia - zostaniecie poproszeni o zaprezentowanie jednej z tych czynności

b) część ujeżdżeniowa: program znajdziecie pod stronie Polskiego Związkiego Jeździeckiego, w zakładce dotyczącej zasad szkolenia. W trakcie przejazdu oceniany jest tylko jeźdzec: jego postawa, dosiad, skuteczność działania pomocy i ogólne wrażenie. Trzecia pomyłka w trakcie wykonywania programu i upadek powodują eliminację, a w konsekwencji niezaliczoną częśc egzaminu. Zaliczenie próby ujeżdżeniowej jest konieczne do kolejnej części, czyli do skoków.

c) część skokowa: mały parkur, złożony z czterech pojedynczych przeszkód o wysokości 70cm, z czego jedna to koperta z drążkami, którą pokonujemy kłusem. Plan parkuru także znajdziemy na stronie PZJ :) Trzecia pomyłka i upadek, podobnie jak w próbie ujeżdżeniowej, powodują niezaliczenie tej części egzaminu.

Po ostatniej przeszkodzie (okser) należy wykonać jedno pełne okrażenie wokół ujeżdżalni i zatrzymać się przed określoną linią, można wykonać zatrzymanie poprzez kłus. Przekroczenie tej linii jest traktowane jako eliminacja.

d) część teoretyczna: w trakcie tej cześci zostaniecie poproszeni o odpowiedzenie na kilka prostych pytań, ich listę oraz odpowiedzi są dostępne na stronie Polskiego Związku Jeździeckiego.

 

Na egzaminie obowiązują stroje czyste i schludne, nie ma obowiązku ubierania białych bryczesów i marynarki - chociaż z pewnością ubiór elegancki nie zaszkodzi, wszak jest to egzamin. Kask jest oczywiście obowiązkowy, można posiadać bat oraz wytok, a w trakcie ujeżdżenia także wypinacze lub gogue; niedopuszczalne są ostrogi. Sędziowe oceniają jak ogólnie prezentujecie się na koniu, zarówno w trakcie próby ujeżdżeniowej jak i skokowej - jeśli poruszacie sie płynnie w trzech chodach i bez utraty równowagi, to z pewnością egzamin zostanie zaliczony. Pytania teoretyczne nie są trudne, jeśli spędzacie dużo czasu w stajni, to nie będziecie mieli najmniejszego problemu z zaliczeniem części teoretycznej.

Powodzenia!

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jazda po drążkach

Ciekawym i godnym polecenia uwagi urozmaiceniem jazdy jest praca na drążkach/cavaletti. Dzisiaj dowiecie się, jak poprawnie rozkładać drążki i jakie są zalety takiej jazdy!

2018-04-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zagalopowanie

Macie chęć na galop, przykładacie łydki, a Wasz koń tylko przyspiesza w kłusie? A może Waszym problemem jest uporczywe zagalopowanie na złą nogę ? W tym artykule znajdziecie wskazówki dotyczące poprawnego zagalopowania!

2018-03-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Poszerzenie i skrócenie wykroku

Jednym z dobrych sposobów na poprawę przepuszczalności i reakcji na pomoce u naszego zwierzaka, jest wykonanie kilku przejść w obrębie danego chodu, czyli tzw.dodania (poszerzenia) i skrócenia chodu. Niestety często są niewłaściwie wykonywane, co nie przynosi pożądanego rezultatu.

2018-02-22

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Cofanie

Cofanie to kolejna przydatna umiejętność, którą powinny posiadać wszystkie konie, niezależnie od stopnia zaawansowania. To także cenne narzędzie w trakcie pracy z koniem z ziemi, pomagające egzekwować posłuszeństwo. Jest to ciekawe i niezbyt skomplikowane ćwiczenie, które wyjaśnimy poniżej :)

2017-11-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wybrać dobrą szkółkę ?

Wiele osób chcących rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem nie wie jakimi kryteriami kierować się w trakcie wyboru stajni. W wielu większych i mniejszych miastach stajnie rekreacyjne wyrastają jak grzyby po deszczu, ale niestety poziom jazd i warunków często pozostawia wiele do życzenia.

2017-11-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zatrzymanie

Każdy początkujący adept jeździectwa przede wszystkim zadaje sobie pytanie - jak zatrzymać konia ? I szybko dostaje odpowiedź - pociągnij za wodze. Niekoniecznie jest to prawda, chociaż na samym początku nauki jeździectwa takie wytłumaczenie musi wystarczyć.

2017-11-16

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Plan na jazdę

Nie macie pomysłu jak zaplanować swoją jazdę, kiedy nie macie przy sobie instruktora ? W tym artykule przeczytacie przykładowy schemat jazdy rekreacyjnej, dla każdego na codzień :)

2017-02-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Figury na ujeżdżalni

Skoro już wiemy czym są przejścia i półparady, to czas wykorzystać je w trakcie wykonywania figur na ujeżdżalni. Mając do dyspozycji te trzy narzędzia, nawet zwykła jazda rekreacyjna może być solidną pracą z koniem.

2017-01-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Przejścia

Rozpoczynamy krótki cykl artykułów dotyczących podstawowych elementów w prawidłowej pracy z końmi. Nieważne czy interesujecie się ujeżdżeniem czy skokami, baza zawsze jest taka sama.

2017-01-29

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Półparada

W trakcie naszej nauki jazdy konnej wielokrotnie słyszymy hasło "półparada". Dla początkującego adepta będzie to ciężkie do zrozumienia, ale nic nie szkodzi na przeszkodzie aby poznać tajniki podstawowego narzędzia w pracy z koniem.

2017-01-28

Czytaj » 0