13,072 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Brązowa Odznaka Jeździecka

Data publikacji: 2017-08-04

 

Do egzaminu na BOJ mogą przystępować osoby po ukończeniu 8 roku życia, nie ma górnego limitu. Po ukończeniu 45 lat nie trzeba zdawać próby skokowej.

Sam egzamin składa się z czterech części:

a) opieka stajenna: czyli czyszczenie, ubieranie ogłowia i siodłanie konia - zostaniecie poproszeni o zaprezentowanie jednej z tych czynności

b) część ujeżdżeniowa: program znajdziecie pod stronie Polskiego Związkiego Jeździeckiego, w zakładce dotyczącej zasad szkolenia. W trakcie przejazdu oceniany jest tylko jeźdzec: jego postawa, dosiad, skuteczność działania pomocy i ogólne wrażenie. Trzecia pomyłka w trakcie wykonywania programu i upadek powodują eliminację, a w konsekwencji niezaliczoną częśc egzaminu. Zaliczenie próby ujeżdżeniowej jest konieczne do kolejnej części, czyli do skoków.

c) część skokowa: mały parkur, złożony z czterech pojedynczych przeszkód o wysokości 70cm, z czego jedna to koperta z drążkami, którą pokonujemy kłusem. Plan parkuru także znajdziemy na stronie PZJ :) Trzecia pomyłka i upadek, podobnie jak w próbie ujeżdżeniowej, powodują niezaliczenie tej części egzaminu.

Po ostatniej przeszkodzie (okser) należy wykonać jedno pełne okrażenie wokół ujeżdżalni i zatrzymać się przed określoną linią, można wykonać zatrzymanie poprzez kłus. Przekroczenie tej linii jest traktowane jako eliminacja.

d) część teoretyczna: w trakcie tej cześci zostaniecie poproszeni o odpowiedzenie na kilka prostych pytań, ich listę oraz odpowiedzi są dostępne na stronie Polskiego Związku Jeździeckiego.

 

Na egzaminie obowiązują stroje czyste i schludne, nie ma obowiązku ubierania białych bryczesów i marynarki - chociaż z pewnością ubiór elegancki nie zaszkodzi, wszak jest to egzamin. Kask jest oczywiście obowiązkowy, można posiadać bat oraz wytok, a w trakcie ujeżdżenia także wypinacze lub gogue; niedopuszczalne są ostrogi. Sędziowe oceniają jak ogólnie prezentujecie się na koniu, zarówno w trakcie próby ujeżdżeniowej jak i skokowej - jeśli poruszacie sie płynnie w trzech chodach i bez utraty równowagi, to z pewnością egzamin zostanie zaliczony. Pytania teoretyczne nie są trudne, jeśli spędzacie dużo czasu w stajni, to nie będziecie mieli najmniejszego problemu z zaliczeniem części teoretycznej.

Powodzenia!

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0