13,072 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Ochrona stawów konia

Data publikacji: 2017-07-14

 

U każdego gatunku zwierząt, stawy są elementem, który najszybciej ulega uszkodzeniom związanym z wiekiem danego osobnika - z biegiem lat dochodzi do mniejszenia ilości płynu, który znajduje się wewnątrz torebki stawowej, co szybko prowadzi do uszkodzeń i zwyrodnień. Niemniej jednak, istnieje kilka skutecznych sposóbó, które ograniczą naturalne zużycie się stawów:

1) właściwy trening: nie każdy koń może być i będzie sportowcem wysokiej klasy, zawsze dobieramy rodzaj i intensywność jazd do danego konia. Nie wolno dopuścić do różnego rodzaju przeciążeń, zawsze pamietajmy o okresie odpoczynku i odpowiedniej ilości swobodnego ruchu. Warto pamiętać, że niezależnie od dyscypliny, końskie stawy są poddawane sporym obciążeniom, najcieższą pracę wykonują konie wyścigowe czy te startujące w crossie; niemniej jednak, ujeżdżenie przecież bazuje na mocnym zebraniu, a co za tym idzie - na mocnym zaangażowaniu wszystkich stawów. Czasami się mówi, że konie ujeżdżeniowe przecież nie pracują tak ciężko jak konie skokowe - to niezwykle krzywdzący mit, każda dyscyplina uprawiana na wysokim poziomie jest obciążeniem dla konia.

2) rozgrzewka: 10-15min stępowania na długiej wodzy przez treningiem to absolutne minimum. Nie wolno nam zaniedbywać tej części jazdy, nierozgrzane stawy (oraz mięśnie i ścięgna) są znacznie bardziej narażone na uszkodzenia. Po skończonej pracy także stępujemy do momentu wyrównania oddechu, to też korzystnie wpływa na relaksację zmęczonych nóg.

3) odnowa biologiczna: stosowanie odpowiednich wcierek po cięższych jazdach czy wyjazdach w teren oraz zawijanie nóg w razie potrzeby zdecydowanie poprawiają stan stawów.

4) racjonalne żywienie, dopasowane do potrzeb: koń z nadwagą może mieć trudności z poruszaniem się, jego stawy są poddane większym obciążeniom z uwagi na wagę, przez co szybciej dochodzi do ich uszkodzeń. Z  kolei koń niedożywiony lub źle żywiony z pewnością cierpi na liczne niedobory pokarmowe, co rzutuje na stan całego organizmu, a więc także układu ruchu.

5) suplementacja: na rynku istnieje wiele preparatów na stawy, wybierajmy te, które w składzie mają takie składniki jak chondroityna, glukozamiona czy kwas hialuronowy (najlepiej wchłaniają się organiczne połączenia tych komponentów). Ceny takich produktów są bardzo różne, ich cena zależy od stopnia przyswajalności i stężenia związków - warto porównać ze sobą kilka preparatów, bo może sie okazać, że tego tańszego trzeba dać 3x tyle co droższego, więc w konsekwencji szybciej go zużyjemy :)

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0