11,151 pytań - 13,306 odpowiedzi - 797 komentarzy

Porady: Nagradzanie koni

Data publikacji: 2017-05-17

 

Generalnie - każdy problem, który pojawia się w trakcie jazdy, powinien zostać rozwiązany na tej samej jeździe. Bicie, agresja czy wyładowywanie swoich frustracji na żywym zwierzęciu jest sprzeczne z kodeksem FEI i powinno być skutecznie tępione i karane - dużo lepsze wyniki daje szkolenie oparte na pozytywnej motywacji.

Oczywiście zawsze mogą sie zdarzyć sytuacje, w których musimy zareagować konsekwentnie - niemniej jednak, całość jazdy powinno opierać się po prostu na nagradzaniu konia (nie mylić z rozpieszczeniem).

Konie dobrze reagują na ton naszego głosu, dlatego w trakcie dobrze wykonywanego ćwiczenia warto powiedzieć "Super", "Tak jest", "Dobry koń" i przekazać taką informację ciepłym głosem. Taka wypowiedź nagradza konia i motywuje go do podjęcia większego wysiłku.

Oczywiście nagrodą, która najbardziej kojarzy się z jeździectwem, jest poklepanie lub pogłaskanie po szyi - to także miły sposób na przekazanie swojego zadowolenia z rezultatu pracy konia :) Dotyk jest bardzo ważną drogą komunikacji ze zwierzętami, potrafi wpływać kojąco i uspokajająco. Pamietajmy jednak o delikatnym dotyku!

W realizacji kolejnych celów treningów bardzo pomocne są cukierki - konie są łase na smakołyki i szybko kojarzą ciąg przyczynowoskutkowy. Stanąłem prosto -> dostałem cukierka -> warto stawać prosto. W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że przez żołądek do serca... :)

Ważnym, ale często niedocenianym sposobem nagradzania konia jest po prostu oddanie wodzy i pozwolenie koniowi na wyciągnięcie szyi. Niestety ciągle możemy zaobserwować sytuacje, gdzie w czasie treningu koń jest poddawany dużym obciążeniom i nie ma chwili wytchnienia, każdy stęp odbywa się na krótkim kontakcie. W takim ustawieniu mięśnie szybko się męczą, koń odczuwa dyskomfort i szybko zaczyna kojarzyć trening z czymś nieprzyjemnym.

Po udanej jeździe warto zabrać konia na trawę, pozwolić mu się chwilę popaść lub po prostu wypuścić go na pastwisko - odpoczynek od człowieka jest także nagrodą dla konia :)

 

Jak Wy nagradzacie swoje konie ? 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Jazda bez użycia strzemion jest jedną z lepszych metod na poprawę dosiadu; niemniej jednak, wymaga ona pewnej wiedzy i doświadczenia. Taka jazda często bywa nadużywana szczególnie w stosunku do osób początkujących, a wtedy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

2017-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Półsiad

Z półsiadem zazwyczaj spotykamy się dopiero w trakcie nauki skoków, chociaż wiele szkółek uczy półsiadu jeszcze w trakcie nauki galopu - tak naprawdę im wcześniej go opanujemy, tym lepiej dla nas :) Jeśli mamy dobrą równowagę w kłusie, to możemy spróbować jazdy w półsiadzie!

2017-12-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chów ogiera

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się jak wygląda utrzymanie ogiera, jakie środki bezpieczeństwa trzeba zachować i z czym należy się liczyć - dowiecie się poniżej!

2017-11-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prawidłowe umięśnienie konia

Poprawna muskulatura jest wyznacznikiem prawidłowej pracy z koniem, nie tylko tej na poziomie zawodowym - każdy koń który chodzi pod siodłem, powinien mieć dobrze opanowane podstawy, aby jeździec z przyjemnością na nim jeździł. Dobrze rozbudowane (właściwe!) mięśnie zapewniają także komfort dla naszego zwierzaka.

2017-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ściganie

Dzisiejszy artykuł wbrew pozorom nie dotyczy koni, które lubią rywalizować z innymi końmi :) Ściganie dotyczy strikte sposobu poruszania się konia, konkretniej mówiąc - jest to jedna z wad, które może zauważyć w ruchu konia.

2017-11-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bilardowanie

Pewnie niektórzy z Was nigdy nie spotkali się z określeniem bilardującego konia - nie ma to nic wspólnego z dobrze znaną grą, opartą na uderzeniu kulek zwanych bilami przy pomocy kija :) Bilardowanie jest jednym z wadliwych sposobów poruszania się konia, chyba jednym z najłatwiejszych do zauważenia.

2017-10-15

Czytaj » 0