11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Porady: Nagradzanie koni

Data publikacji: 2017-05-17

 

Generalnie - każdy problem, który pojawia się w trakcie jazdy, powinien zostać rozwiązany na tej samej jeździe. Bicie, agresja czy wyładowywanie swoich frustracji na żywym zwierzęciu jest sprzeczne z kodeksem FEI i powinno być skutecznie tępione i karane - dużo lepsze wyniki daje szkolenie oparte na pozytywnej motywacji.

Oczywiście zawsze mogą sie zdarzyć sytuacje, w których musimy zareagować konsekwentnie - niemniej jednak, całość jazdy powinno opierać się po prostu na nagradzaniu konia (nie mylić z rozpieszczeniem).

Konie dobrze reagują na ton naszego głosu, dlatego w trakcie dobrze wykonywanego ćwiczenia warto powiedzieć "Super", "Tak jest", "Dobry koń" i przekazać taką informację ciepłym głosem. Taka wypowiedź nagradza konia i motywuje go do podjęcia większego wysiłku.

Oczywiście nagrodą, która najbardziej kojarzy się z jeździectwem, jest poklepanie lub pogłaskanie po szyi - to także miły sposób na przekazanie swojego zadowolenia z rezultatu pracy konia :) Dotyk jest bardzo ważną drogą komunikacji ze zwierzętami, potrafi wpływać kojąco i uspokajająco. Pamietajmy jednak o delikatnym dotyku!

W realizacji kolejnych celów treningów bardzo pomocne są cukierki - konie są łase na smakołyki i szybko kojarzą ciąg przyczynowoskutkowy. Stanąłem prosto -> dostałem cukierka -> warto stawać prosto. W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że przez żołądek do serca... :)

Ważnym, ale często niedocenianym sposobem nagradzania konia jest po prostu oddanie wodzy i pozwolenie koniowi na wyciągnięcie szyi. Niestety ciągle możemy zaobserwować sytuacje, gdzie w czasie treningu koń jest poddawany dużym obciążeniom i nie ma chwili wytchnienia, każdy stęp odbywa się na krótkim kontakcie. W takim ustawieniu mięśnie szybko się męczą, koń odczuwa dyskomfort i szybko zaczyna kojarzyć trening z czymś nieprzyjemnym.

Po udanej jeździe warto zabrać konia na trawę, pozwolić mu się chwilę popaść lub po prostu wypuścić go na pastwisko - odpoczynek od człowieka jest także nagrodą dla konia :)

 

Jak Wy nagradzacie swoje konie ? 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Jazda konna to sport jak każdy inny, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach rozgrzewających oraz o rozciągnięciu mięśni po jeździe. Często pozwala to na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz niebezpiecznych przeciążeń, więc warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do wysiłku :)

2018-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0