10,798 pytań - 13,256 odpowiedzi - 794 komentarzy

Porady: Nagradzanie koni

Data publikacji: 2017-05-17

 

Generalnie - każdy problem, który pojawia się w trakcie jazdy, powinien zostać rozwiązany na tej samej jeździe. Bicie, agresja czy wyładowywanie swoich frustracji na żywym zwierzęciu jest sprzeczne z kodeksem FEI i powinno być skutecznie tępione i karane - dużo lepsze wyniki daje szkolenie oparte na pozytywnej motywacji.

Oczywiście zawsze mogą sie zdarzyć sytuacje, w których musimy zareagować konsekwentnie - niemniej jednak, całość jazdy powinno opierać się po prostu na nagradzaniu konia (nie mylić z rozpieszczeniem).

Konie dobrze reagują na ton naszego głosu, dlatego w trakcie dobrze wykonywanego ćwiczenia warto powiedzieć "Super", "Tak jest", "Dobry koń" i przekazać taką informację ciepłym głosem. Taka wypowiedź nagradza konia i motywuje go do podjęcia większego wysiłku.

Oczywiście nagrodą, która najbardziej kojarzy się z jeździectwem, jest poklepanie lub pogłaskanie po szyi - to także miły sposób na przekazanie swojego zadowolenia z rezultatu pracy konia :) Dotyk jest bardzo ważną drogą komunikacji ze zwierzętami, potrafi wpływać kojąco i uspokajająco. Pamietajmy jednak o delikatnym dotyku!

W realizacji kolejnych celów treningów bardzo pomocne są cukierki - konie są łase na smakołyki i szybko kojarzą ciąg przyczynowoskutkowy. Stanąłem prosto -> dostałem cukierka -> warto stawać prosto. W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że przez żołądek do serca... :)

Ważnym, ale często niedocenianym sposobem nagradzania konia jest po prostu oddanie wodzy i pozwolenie koniowi na wyciągnięcie szyi. Niestety ciągle możemy zaobserwować sytuacje, gdzie w czasie treningu koń jest poddawany dużym obciążeniom i nie ma chwili wytchnienia, każdy stęp odbywa się na krótkim kontakcie. W takim ustawieniu mięśnie szybko się męczą, koń odczuwa dyskomfort i szybko zaczyna kojarzyć trening z czymś nieprzyjemnym.

Po udanej jeździe warto zabrać konia na trawę, pozwolić mu się chwilę popaść lub po prostu wypuścić go na pastwisko - odpoczynek od człowieka jest także nagrodą dla konia :)

 

Jak Wy nagradzacie swoje konie ? 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Bilardowanie

Pewnie niektórzy z Was nigdy nie spotkali się z określeniem bilardującego konia - nie ma to nic wspólnego z dobrze znaną grą, opartą na uderzeniu kulek zwanych bilami przy pomocy kija :) Bilardowanie jest jednym z wadliwych sposobów poruszania się konia, chyba jednym z najłatwiejszych do zauważenia.

2017-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Podciąganie popręgu

Chyba każdy z Nas spotkał kiedyś konia, który nie lubił dociągania popręgu - stulone uszy, kłapanie zębami a nawet próby ugryzienia to dość częsty widok w przypadku takich koni. Problemem jest także nabieranie powietrza, co skutecznie uniemożliwia prawidłowe dociągnięcie popręgu - jak sobie z tym wszystkim radzić ?

2017-10-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda w deszczu

Nadeszła kalendarzowa jesień, a wraz z nią deszcz i pierwsze chłodne dni - ostatni okres był zdecydowanie idealnym wstępem do tej pory roku. Wiele jeźdźców jest zmuszona do ograniczenia swojej ulubionej aktywności z uwagi na pogodę, podpowiemy jednak jak radzić sobie z deszczem i wszechogarniającym błotem!

2017-09-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń kopie w boksie!

Nadchodzi pora karmienia, a Wasz koń rytmicznie uderza nogą o drzwi boksu ? Wypuszczacie konie na padoki, a konie mocno kopią w ściany boksu ? Podpowiemy jak temu zaradzić!

2017-09-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń nie chce skakać!

Dojeżdżacie do przeszkody, wszystko wydaje się być idealne, a jednak Wasz wierzchowiec odmawia skoku, zatrzymując się bądź uciekając w bok. Znacie taką sytuację i nie wiecie jak sobie z nią poradzić - podpowiemy Wam jak rozwiązać taki problem!

2017-08-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wyczyścić siwego konia ?

Któż z nas nie marzy o pięknym siwym koniu, który bez wątpienia najlepiej prezentuje się zarówno w stajni jak i na zawodach ? Niestety wszyscy dobrze wiemy, że konie uwielbiają się tarzać, a pozbycie się plam z jasnej sierści jest wyjątkowo trudne i uciążliwe. Podajemy kilka wskazówek jak skutecznie usunąć żółte plamy z siwych koni :)

2017-08-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Otarcia od sprzętu

Chyba każdy jeździec spotkał się kiedyś z otarciem skóry konia, wywołanym przez sprzęt - zazwyczaj problem ten dotyczy okolic kłębu i mostka, ale zdarzają się konie, które mają podrażnienia po kaloszkach czy ochraniaczach. Każde uszkodzenie skóry powoduje ból i dyskomfort, stąd też warto zapobiegać takim zranieniom u naszych koni.

2017-07-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń rzuca głową!

Jedzie kłusem lub galopem i nagle Wasz koń zaczyna trzepać głową na boki, albo co gorsza - góra/dół, wyrywając Wam wodze z rąk. Czasami jest to wręcz przyczyną Waszego upadku, bo tracicie równowagę - znacie to ? Podpowiemy jak sobie poradzić z takim zachowaniem!

2017-06-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zaplatanie grzywy

Hubertus, zawody, a może sesja zdjęciowa ? Koreczki są estetyczną i schludną fryzurą dla koni, ładnie podkreślają kształt i szyi i są po prostu eleganckie. Zaplatanie grzywy najlepiej podglądnąć u osoby, która to potrafi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby poznać teoretyczne zasady!

2017-06-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kłus ćwiczebny

Dzisiaj poznacie kilka praktycznych rad dotyczących znienawidzonego przez początkujących kłusa ćwiczebnego. Pewnie wiele z Was zastanawia się, jak w ogóle można wysiedzieć tak niewygodny chód :)

2017-06-05

Czytaj » 0