10,451 pytań - 13,073 odpowiedzi - 790 komentarzy

Porady: Nagradzanie koni

Data publikacji: 2017-05-17

 

Generalnie - każdy problem, który pojawia się w trakcie jazdy, powinien zostać rozwiązany na tej samej jeździe. Bicie, agresja czy wyładowywanie swoich frustracji na żywym zwierzęciu jest sprzeczne z kodeksem FEI i powinno być skutecznie tępione i karane - dużo lepsze wyniki daje szkolenie oparte na pozytywnej motywacji.

Oczywiście zawsze mogą sie zdarzyć sytuacje, w których musimy zareagować konsekwentnie - niemniej jednak, całość jazdy powinno opierać się po prostu na nagradzaniu konia (nie mylić z rozpieszczeniem).

Konie dobrze reagują na ton naszego głosu, dlatego w trakcie dobrze wykonywanego ćwiczenia warto powiedzieć "Super", "Tak jest", "Dobry koń" i przekazać taką informację ciepłym głosem. Taka wypowiedź nagradza konia i motywuje go do podjęcia większego wysiłku.

Oczywiście nagrodą, która najbardziej kojarzy się z jeździectwem, jest poklepanie lub pogłaskanie po szyi - to także miły sposób na przekazanie swojego zadowolenia z rezultatu pracy konia :) Dotyk jest bardzo ważną drogą komunikacji ze zwierzętami, potrafi wpływać kojąco i uspokajająco. Pamietajmy jednak o delikatnym dotyku!

W realizacji kolejnych celów treningów bardzo pomocne są cukierki - konie są łase na smakołyki i szybko kojarzą ciąg przyczynowoskutkowy. Stanąłem prosto -> dostałem cukierka -> warto stawać prosto. W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że przez żołądek do serca... :)

Ważnym, ale często niedocenianym sposobem nagradzania konia jest po prostu oddanie wodzy i pozwolenie koniowi na wyciągnięcie szyi. Niestety ciągle możemy zaobserwować sytuacje, gdzie w czasie treningu koń jest poddawany dużym obciążeniom i nie ma chwili wytchnienia, każdy stęp odbywa się na krótkim kontakcie. W takim ustawieniu mięśnie szybko się męczą, koń odczuwa dyskomfort i szybko zaczyna kojarzyć trening z czymś nieprzyjemnym.

Po udanej jeździe warto zabrać konia na trawę, pozwolić mu się chwilę popaść lub po prostu wypuścić go na pastwisko - odpoczynek od człowieka jest także nagrodą dla konia :)

 

Jak Wy nagradzacie swoje konie ? 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Otarcia od sprzętu

Chyba każdy jeździec spotkał się kiedyś z otarciem skóry konia, wywołanym przez sprzęt - zazwyczaj problem ten dotyczy okolic kłębu i mostka, ale zdarzają się konie, które mają podrażnienia po kaloszkach czy ochraniaczach. Każde uszkodzenie skóry powoduje ból i dyskomfort, stąd też warto zapobiegać takim zranieniom u naszych koni.

2017-07-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń rzuca głową!

Jedzie kłusem lub galopem i nagle Wasz koń zaczyna trzepać głową na boki, albo co gorsza - góra/dół, wyrywając Wam wodze z rąk. Czasami jest to wręcz przyczyną Waszego upadku, bo tracicie równowagę - znacie to ? Podpowiemy jak sobie poradzić z takim zachowaniem!

2017-06-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zaplatanie grzywy

Hubertus, zawody, a może sesja zdjęciowa ? Koreczki są estetyczną i schludną fryzurą dla koni, ładnie podkreślają kształt i szyi i są po prostu eleganckie. Zaplatanie grzywy najlepiej podglądnąć u osoby, która to potrafi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby poznać teoretyczne zasady!

2017-06-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kłus ćwiczebny

Dzisiaj poznacie kilka praktycznych rad dotyczących znienawidzonego przez początkujących kłusa ćwiczebnego. Pewnie wiele z Was zastanawia się, jak w ogóle można wysiedzieć tak niewygodny chód :)

2017-06-05

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wybrać dobrą stajnię ?

W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka porad dotyczących wyboru odpowiedniej i dobrej stajni - zarówno z punktu widzenia jeźdźca jak i konia. Inne będą także oczekiwania osoby umawiającej się na jazdy rekreacyjne, a inne dla właściciela konia, który szuka opieki na wysokim poziomie.

2017-05-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kuć czy nie kuć ?

Jednym z częstych dylematów, przed którymi stoją właściciele koni jest ten dotyczący podkuwania koni - warto zapamiętać, że nie jest to czynność obowiązkowa i nie powinniśmy także ulegać jakimkolwiek trendom pt. wszyscy w stajni kują konie, więc ja też tak zrobię, żeby mój koń nie był gorszy.

2017-05-22

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pięta w dół

Jednym z najczęstszych wskazówek, jakie słyszymy w trakcie lekcji jazdy konnej jest słynne"pięta w dół". Pozornie nie jest to trudne, ale jeśli chcemy utrzymywać stopę we właściwej pozycji przez całą godzinę, w trakcie każdego ruchu - okazuje się, że to jedno z najtrudniejszych zadań. Jak to jest właściwie z tą "piętą w dół" ?

2017-05-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak złapać konia na padoku ?

Typowa sytuacja - przyjeżdżacie do stajni po szkole lub pracy, nie macie zbyt dużo czasu... i Wasz koń właśnie wtedy ma ochotę pobawić się w berka na pastwisku. Jak zachęcić Waszego zwierzaka do bezproblemowego zejścia z padoku ?

2017-05-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić, gdy nie mogę wsiąść na konia ?

Czasami pogoda bądź choroba nie pozwala Nam na jazdę konną - co robić, kiedy chcemy spędzić czas z koniem, a nie bardzo wiemy czym możemy zastąpić jazdę ? Poniżej znajdziecie kilka pomysłów :)

2017-04-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy idealnego instruktora

Jak wiadomo , ideałów nie ma ;) Natomiast warto poznać kilka cech, które powinien posiadać dobry instruktor - to w końcu najważniejsza osoba w trakcie naszej kariery jeździeckiej.

2017-04-13

Czytaj » 0