11,642 pytań - 13,998 odpowiedzi - 813 komentarzy

Porady: Nagradzanie koni

Data publikacji: 2017-05-17

 

Generalnie - każdy problem, który pojawia się w trakcie jazdy, powinien zostać rozwiązany na tej samej jeździe. Bicie, agresja czy wyładowywanie swoich frustracji na żywym zwierzęciu jest sprzeczne z kodeksem FEI i powinno być skutecznie tępione i karane - dużo lepsze wyniki daje szkolenie oparte na pozytywnej motywacji.

Oczywiście zawsze mogą sie zdarzyć sytuacje, w których musimy zareagować konsekwentnie - niemniej jednak, całość jazdy powinno opierać się po prostu na nagradzaniu konia (nie mylić z rozpieszczeniem).

Konie dobrze reagują na ton naszego głosu, dlatego w trakcie dobrze wykonywanego ćwiczenia warto powiedzieć "Super", "Tak jest", "Dobry koń" i przekazać taką informację ciepłym głosem. Taka wypowiedź nagradza konia i motywuje go do podjęcia większego wysiłku.

Oczywiście nagrodą, która najbardziej kojarzy się z jeździectwem, jest poklepanie lub pogłaskanie po szyi - to także miły sposób na przekazanie swojego zadowolenia z rezultatu pracy konia :) Dotyk jest bardzo ważną drogą komunikacji ze zwierzętami, potrafi wpływać kojąco i uspokajająco. Pamietajmy jednak o delikatnym dotyku!

W realizacji kolejnych celów treningów bardzo pomocne są cukierki - konie są łase na smakołyki i szybko kojarzą ciąg przyczynowoskutkowy. Stanąłem prosto -> dostałem cukierka -> warto stawać prosto. W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że przez żołądek do serca... :)

Ważnym, ale często niedocenianym sposobem nagradzania konia jest po prostu oddanie wodzy i pozwolenie koniowi na wyciągnięcie szyi. Niestety ciągle możemy zaobserwować sytuacje, gdzie w czasie treningu koń jest poddawany dużym obciążeniom i nie ma chwili wytchnienia, każdy stęp odbywa się na krótkim kontakcie. W takim ustawieniu mięśnie szybko się męczą, koń odczuwa dyskomfort i szybko zaczyna kojarzyć trening z czymś nieprzyjemnym.

Po udanej jeździe warto zabrać konia na trawę, pozwolić mu się chwilę popaść lub po prostu wypuścić go na pastwisko - odpoczynek od człowieka jest także nagrodą dla konia :)

 

Jak Wy nagradzacie swoje konie ? 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń twardy w pysku

Wasz koń wyrywa wodze i szarpie głową ? Macie problem z zatrzymaniem lub skręcaniem, bo wierzchowiec wręcz zagryza wędzidło tak, że bolą Was ręce ? A może chodzi z zadartą głową i mocno ciągnie ? Dzisiaj dowiecie się co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

2018-04-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0