12,972 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Badania TUV

Data publikacji: 2017-04-24

 

Do przeprowadzenia badań kupna-sprzedaży warto sprowadzić polecanego lekarza weterynarii, w innych województwach możemy np.popytać znajomych bądź zapytać na jednym z popularnych forów jeździeckich.

To bardzo ważne - nawet jeśli zamierzamy kupić konia do lekkiej rekreacji za kilka tysięcy, to zdecydowanie polecamy wydanie kilkuset złotych na podstawową wizytę i oględziny lekarza. To niedużo, a zapobiegnie wielu rozczarowaniom oraz kosztownemu leczeniu kulawizn, zwyrodnień czy innych chorób.

Podstawowe badanie kupna-sprzedaży nosi nazwę badania TUV i w jego skład zazwyczaj wchodzi:

- ocena konia w ruchu luzem, na odcinku prostym i na kole, na miękkim i twardym podłożu

- próby zginania wszystkich czterech kończyń

- osłuchanie pracy serca oraz oskrzeli: przed wysiłkiem i po wysiłku 

- dokładne oględziny konia, czy równomiernie obciąża wszystkie nogi, czy nie posiada żadnych asymetrii (np. jedno biodro ułożone niżej, niesymetryczne łopatki itp)

- badanie oczu

- przegląd stanu uzębienia, ewentualnych wad zgryzu

- dokładne badanie palpacyjne grzbietu, pod kątem ewentualnych nieprawidłowości w budowie, napięć itp

- podstawowe ujęcia RTG nóg: stawy kopytowe, pęcinowe i skokowe są podstawą (oczywiście ilość zdjęć zależy od Waszych możliwości, warto wykonać także RTG nadgarstków czy kolan). Standardowo wykonuje się 10-12 zdjęć rentgenowskich.

 

W badaniach TUV możemy ująć dowolne badanie, jakie chcemy wykonać - powyższy pakiet jest absolutnym minimum, jakie powinien przejść każdy koń. Na życzenie klienta weterynarz może także wykonać badanie endoskopowe dróg oddechowych pod kątem przewlekłej choroby oskrzeli czy płuc (IAD) czy badanie krwi - niestety zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy przed sprzedażą konia podają niedozwolone środki, najczęściej uspokajające. 

Pamiętajcie - każdy, kto sprzedaje konia, powinien zgodzić się na każde badanie, które zamierzacie przeprowadzić wraz z weterynarzem! Wszelkie próby zbycia, wymówki dotyczące bezsensowności czy zapewnianie, że na pewno wszystko jest dobrze powinny zdecydować wzbudzić Waszą czujność i tym bardziej naciskać na przeprowadzenie badań. Kupno konia jest tak naprawdę tanie, dopiero leczenie poważnych chorób i zwyrodnień potrafi być niezwykle kosztowne i wielokrotnie przekroczyć koszt zakupu zwierzaka.

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0