12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Hodowla: konie andaluzyjskie

Data publikacji: 2017-04-01

 

fot. www.ialha.org

Ojczyzną koni andaluzyjskich jest, jak sama nazwa wskazuje, region położony na półwyspie Iberyskim, w Hiszpani. Początki rasy datowane są na okres XVII/XVIII wieku, te konie prawdopodobnie wywodzą się od regionalnych koni, użytkowanych wszechstronnie na tym terenie.

Cechy charakterystyczne:

- mocna, dobrze zbudowana sylwetka

- wysoko osadzona szyja

- duża głowa, często o profilu garbonosym

- piękna, falowana grzywa i ogon

- wzrost ok. 150-160cm

- silne, dobrze umięśnione nogi

- dopuszczalne maści: siwa, biała, kara, gniada, kasztanowata

 

Konie andaluzyjskie są temperamentne, ale opanowane raczej niepłochliwe; chętnie współpracują z człowiekiem, szybko uczą sie wszelkich sztuczek - są bardzo inteligentne. To właśnie konie tej rasy są używane do bardzo atrakcyjnych pokazów Hiszpańskiej Szkoły Jazdy - elegancko ubrani jeźdźcy prezentują szereg elementów takich jak: lewada, pesada czy kurbetta. Dodatkowo możemy podziwiać klasyczne ujeżdżenie, łącznie z piaffami i pasażami, do których konie te mają naturalny talent.

Andaluzy to konie cieszące się na ogół dobrym zdrowiem, z racji swojego pochodzenia są przystosowane do wyższych temperatur, stąd też mogą wymagać cieplejszego okrycia w trakcie pory zimowej.

Konie andaluzyjskie sprawdzają się przede wszystkim w ujeżdżeniu, ale nie są to konie, które będą osiągały najwyzsze wyniki na światowych czworobokach. Ich naturalny ruch bazuje przede wszystkim na mocnej pracy nadgarstka w górę, często bez właściwej pracy zadu - stąd też w trakcie szkolenia bywają problemy z mocnym zebraniem ale i wyciągnięciem chodów.  

Jako konie niezwykle dostojne i fotogeniczne, znajdują zwolenników także wśród osób jeżdżących rekreacyjnie - dadzą sobie radę i w trakcie zwykłych wycieczek terenowych, pokonają także niski parkur. Są z pewnością świetnymi końskimi przyjacielami na długie lata :)

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0

Hodowla

Dzikie konie: Mustangi

Chyba najbardziej znaną rasą dzikich koni są mustangi, licznie występujące niegdyś na preriach Ameryki Północnej - obecnie konie te są pod ścisłą ochroną, z uwagi na zagrożenie wyginięciem.

2019-05-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Tennessee Walking Horse

Jedną z najbardziej popularnych ras koni w Stanach Zjednoczonych, obok szeroko pojętych koni rasy Paint, są Tennessee Walkery - rasa ta nie posiada polskiego odpowiednika nazwy. W naszym kraju praktycznie nie występują, dlatego warto dowiedzieć się czym się charakteryzują te efektywne wierzchowce.

2019-04-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Wśród ludzi często niesłusznie pokutuje mit, że kastracja zwierząt jest brutalnym zabiegiem, który odbiera przyjemność z życia oraz wyrządza ogromną krzywdę. O ile w przypadku kotów i psów, posiadanie niewykastrowanego samca może być tylko uciążliwe, o tyle obsługa i praca z temperamentnymi ogierami bywa po prostu skrajnie niebezpieczna.

2019-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce islandzkie

Jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i unikalnych ras są konie rasy islandzkiej - z racji wzrostu często zwane kucami, chociaż sporo ekspertów klasyfikuje je jako konie. Poznajcie miłe wierzchowca, które naturalnie potrafią poruszać się toltem oraz inochodem, co w rezultacie daje pięć różnych chodów u tej rasy!

2018-12-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: American quater horse

Kompaktowa budowa i nieduży wzrost w połączeniu z niezwykłą zwinnością i szybkością to cechy rasy charakterystycznej dla westernu, czyli american quater horse. Dyscyplina ta zdobywa w Polsce coraz większą popularność, dlatego warto bliżej poznać te nieduże, ale wytrzymałe konie.

2017-06-02

Czytaj » 0