12,818 pytań - 14,705 odpowiedzi - 850 komentarzy

Hodowla: konie andaluzyjskie

Data publikacji: 2017-04-01

 

 

Ojczyzną koni andaluzyjskich jest, jak sama nazwa wskazuje, region położony na półwyspie Iberyskim, w Hiszpani. Początki rasy datowane są na okres XVII/XVIII wieku, te konie prawdopodobnie wywodzą się od regionalnych koni, użytkowanych wszechstronnie na tym terenie.

Cechy charakterystyczne:

- mocna, dobrze zbudowana sylwetka

- wysoko osadzona szyja

- duża głowa, często o profilu garbonosym

- piękna, falowana grzywa i ogon

- wzrost ok. 150-160cm

- silne, dobrze umięśnione nogi

- dopuszczalne maści: siwa, biała, kara, gniada, kasztanowata

 

Konie andaluzyjskie są temperamentne, ale opanowane raczej niepłochliwe; chętnie współpracują z człowiekiem, szybko uczą sie wszelkich sztuczek - są bardzo inteligentne. To właśnie konie tej rasy są używane do bardzo atrakcyjnych pokazów Hiszpańskiej Szkoły Jazdy - elegancko ubrani jeźdźcy prezentują szereg elementów takich jak: lewada, pesada czy kurbetta. Dodatkowo możemy podziwiać klasyczne ujeżdżenie, łącznie z piaffami i pasażami, do których konie te mają naturalny talent.

Andaluzy to konie cieszące się na ogół dobrym zdrowiem, z racji swojego pochodzenia są przystosowane do wyższych temperatur, stąd też mogą wymagać cieplejszego okrycia w trakcie pory zimowej.

Konie andaluzyjskie sprawdzają się przede wszystkim w ujeżdżeniu, ale nie są to konie, które będą osiągały najwyzsze wyniki na światowych czworobokach. Ich naturalny ruch bazuje przede wszystkim na mocnej pracy nadgarstka w górę, często bez właściwej pracy zadu - stąd też w trakcie szkolenia bywają problemy z mocnym zebraniem ale i wyciągnięciem chodów.  

Jako konie niezwykle dostojne i fotogeniczne, znajdują zwolenników także wśród osób jeżdżących rekreacyjnie - dadzą sobie radę i w trakcie zwykłych wycieczek terenowych, pokonają także niski parkur. Są z pewnością świetnymi końskimi przyjacielami na długie lata :)

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0

Hodowla

Dzikie konie: Mustangi

Chyba najbardziej znaną rasą dzikich koni są mustangi, licznie występujące niegdyś na preriach Ameryki Północnej - obecnie konie te są pod ścisłą ochroną, z uwagi na zagrożenie wyginięciem.

2019-05-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Tennessee Walking Horse

Jedną z najbardziej popularnych ras koni w Stanach Zjednoczonych, obok szeroko pojętych koni rasy Paint, są Tennessee Walkery - rasa ta nie posiada polskiego odpowiednika nazwy. W naszym kraju praktycznie nie występują, dlatego warto dowiedzieć się czym się charakteryzują te efektywne wierzchowce.

2019-04-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Wśród ludzi często niesłusznie pokutuje mit, że kastracja zwierząt jest brutalnym zabiegiem, który odbiera przyjemność z życia oraz wyrządza ogromną krzywdę. O ile w przypadku kotów i psów, posiadanie niewykastrowanego samca może być tylko uciążliwe, o tyle obsługa i praca z temperamentnymi ogierami bywa po prostu skrajnie niebezpieczna.

2019-02-06

Czytaj » 0