Do najważniejszych elektrolitów zaliczamy:
- sód: reguluje ciśnienie osmotyczne w komórkach, odpowiada za prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych
- potas: główny kation wpływający na prawidłową pracę serca, a także za przewodzenie impulsów
- magnez: podstawowy kation odpowiadajacy za właściwą pracę mięśni
- wapń: podstawowy budulec kości, ponadto regulujący właściwie ciśnienie krwi oraz pracę serca
Jak można zauważyć, elektrolity wpływają na szereg istotnych funkcji życiowych i niedobór tych pierwiastków szybko objawia się niepożądanymi dolegliwościami:
- zmęczenie, brak energii
- bolesne skurcze mięśni, objawiające się chociażby próbami wierzgnięcia
- niechęć do ruchu naprzód
- wzmożona potliwość, wzmożone ciśnienie krwi i częstotliwość oddechów
- długo utrzymujące się niedobory elektrolitów mogą prowadzić do przeciążeń mięśni czy ścięgien
Szczególnie w okresie letnim dochodzi do szybszej utraty elektrolitów, z uwagi na wzmożoną potliwość (a warto wiedzieć, że elektrolity są wydalane także z moczem); stąd też konieczność podawania dodatkowych suplementów. Sama lizawka nie pokryje zapotrzebowowania regularnie pracującego konia, gdyż zawiera tylko chlorek sodu.
Na rynku znajdziemy wiele suplementów zawierających elektrolity, te najszybciej przyswajalne są w formie pasty w strzykawce do natychmiastowego podania np.przed startem w zawodach. W okresie letnim warto podawać codziennie elektrolity, jako dodatek do posiłku bądź jako dodatek do wody - suplementy rozpuszczalne we wodzie są lepiej przyswajalne od tych w formie stałej.
Jeśli zależy nam na wyraźnym efekcie, warto przeanalizować suplementy kilku firm i wybrać ten o największej zawartości elektrolitów (oczywiście dopasowujemy dawkę do wagi naszego konia) - rezultaty będą szybko zauważalne, a w przypadku koni sportowych bardzo ważne jest regularnie uzupełnianie niedoborów.
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17