12,417 pytań - 14,105 odpowiedzi - 817 komentarzy

Hodowla: konie hanowerskie

Data publikacji: 2017-03-20

 

fot. Kevin Sparrow

Ojczyzną koni hanowerskich, jak sama nazwa wskazuje, są Niemcy - rasa ta została założona w stadninie koni w Celle pod koniec XVIII wieku, przez króla Jerzego. Pierwotnym założeniem była potrzeba wyhodowania konia gorącokrwistego, ale o cięższej budowie, który sprawdzi się zarówno w pracy zaprzęgowej jak i pod siodłem. W późniejszym etapie hodowli zaczęto dążyć do uzyskania lżejszego typu konia wszechstronnego, który sprawdzi się w ujeżdżeniu i skokach - stąd też obecność koni pełnej krwi angielskiej w rodowodach dzisiejszych koni hanowerskich.

 

Cechy charakterystyczne:

- wzrost ok.160-175cm

- lekka, proporcjonalna budowa ciała

- dobrze umięśnione nogi

- prosta głowa, długa szyja

- wszystkie maści i odmiany są dopuszczalne

- piętno w kształcie litery H

 

Konie hanowerskie prezentuja nowoczesny, pożądany typ konia wierzchowego - nadają się do każdej dyscypliny, z naciskiem na konkursy skokowe i ujeżdżeniowe. Wsród koni tej rasy znajdziemy prawdziwe gwiazdy, odnoszące sukcesy na międzynarodowych arenach: Ratina Z, Rever Side, Sandro Boy, Satchmo, Wento czy Glock's Toto jr to tylko przykłady, właściwie na każdych zawodach spotkamy konie hanowerskie ;)

Rasa ta cechuje się dużą łatwością skoku, czesto dużymi możliwościami i siłą wybicia; linie ujeżdżeniowe charakteryzują się lekkością ruchu, wyraźną pracą zadu i czasem wręcz niewyobrażalną swobodą i ekspresją ruchu łopatki. Konie te są zazwyczaj chętne do współpracy, ale dość pobudliwe - nie zawsze osoba początkująca jest w stanie poradzić sobie z nadmiarem energii i chęci do pracy ;)

W toku hodowlanym pojawiają się pewne niekorzystne cechy, m.in. skłonność do kolek czy przeciążania ścięgien. Nadmiernie ekspresyjny ruch czy niezbyt ekonomiczna technika skoku są po prostu obciążające dla końskich nóg, dlatego takie konie wymagają często specjalnego traktowania i szczególnej uwagi.

 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Wśród ludzi często niesłusznie pokutuje mit, że kastracja zwierząt jest brutalnym zabiegiem, który odbiera przyjemność z życia oraz wyrządza ogromną krzywdę. O ile w przypadku kotów i psów, posiadanie niewykastrowanego samca może być tylko uciążliwe, o tyle obsługa i praca z temperamentnymi ogierami bywa po prostu skrajnie niebezpieczna.

2019-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce islandzkie

Jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i unikalnych ras są konie rasy islandzkiej - z racji wzrostu często zwane kucami, chociaż sporo ekspertów klasyfikuje je jako konie. Poznajcie miłe wierzchowca, które naturalnie potrafią poruszać się toltem oraz inochodem, co w rezultacie daje pięć różnych chodów u tej rasy!

2018-12-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: American quater horse

Kompaktowa budowa i nieduży wzrost w połączeniu z niezwykłą zwinnością i szybkością to cechy rasy charakterystycznej dla westernu, czyli american quater horse. Dyscyplina ta zdobywa w Polsce coraz większą popularność, dlatego warto bliżej poznać te nieduże, ale wytrzymałe konie.

2017-06-02

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie achał-tekińskie

Konie tej rasy to jedne z bardziej charakterystycznych koni, nie bez powodu są czasami określane mianem chartów wśród koni ;) Specyficzna sylwetka, piękne maści oraz wyjątkowo wytrzymałość to tylko niektóre z najważniejszych cech tej rasy.

2017-04-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Shire

Czy wiecie, że najwyższy koń w historii miał 2,19m w kłębie i ważył 1500kg ? To żyjący w latach 40. XX wieku ogier Samson, który był przedstawicielem rasy shire. W dzisiejszych czasach konie tej rasy często osiągają wzrost dochodzący do 200cm - to prawdziwi końscy giganci!

2017-04-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie andaluzyjskie

Konie andaluzyjskie to jedne z najbardziej rozpoznawalnych ras koni na świecie - długie grzywy, charakterystyczne chody oraz majestatyczna sylwetka mają wielu fanów, nie tylko wśród osób związanych z końmi.

2017-04-01

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie fiordzkie

Czy wiecie, że kuc Kjekk, występujący w disneyowskiej baśni pt.Kraina Lodu, jest rasy fiordzkiej ? Warto dowiedzieć się czegoś więcej o tej rasie, skoro została wykorzystana w wielkim kinowym hicie :)

2017-03-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie angielskie

Folbluty, czyli konie pełnej krwi angielskiej, są rasą szczególnie znaną miłośnikom wyścigów - są to konie hodowane strikte pod kątem tej dyscypliny jeździeckiej, co nie oznacza że spotkamy je tylko tam.

2017-02-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie arabskie

Konie arabskie są zdecydowanie jedną z najbardziej znanych ras koni, są rozpoznawane nawet przez osoby, które nie mają nic wspólnego z jeździectwem. Nic dziwnego, niepowtarzalna budowa i niezapomniana prezencja budzą zachwyt właściwie u każdego. Co takiego mają w sobie te piękne konie ?

2017-01-22

Czytaj » 0