12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Hodowla: konie hanowerskie

Data publikacji: 2017-03-20

 

fot. Kevin Sparrow

Ojczyzną koni hanowerskich, jak sama nazwa wskazuje, są Niemcy - rasa ta została założona w stadninie koni w Celle pod koniec XVIII wieku, przez króla Jerzego. Pierwotnym założeniem była potrzeba wyhodowania konia gorącokrwistego, ale o cięższej budowie, który sprawdzi się zarówno w pracy zaprzęgowej jak i pod siodłem. W późniejszym etapie hodowli zaczęto dążyć do uzyskania lżejszego typu konia wszechstronnego, który sprawdzi się w ujeżdżeniu i skokach - stąd też obecność koni pełnej krwi angielskiej w rodowodach dzisiejszych koni hanowerskich.

 

Cechy charakterystyczne:

- wzrost ok.160-175cm

- lekka, proporcjonalna budowa ciała

- dobrze umięśnione nogi

- prosta głowa, długa szyja

- wszystkie maści i odmiany są dopuszczalne

- piętno w kształcie litery H

 

Konie hanowerskie prezentuja nowoczesny, pożądany typ konia wierzchowego - nadają się do każdej dyscypliny, z naciskiem na konkursy skokowe i ujeżdżeniowe. Wsród koni tej rasy znajdziemy prawdziwe gwiazdy, odnoszące sukcesy na międzynarodowych arenach: Ratina Z, Rever Side, Sandro Boy, Satchmo, Wento czy Glock's Toto jr to tylko przykłady, właściwie na każdych zawodach spotkamy konie hanowerskie ;)

Rasa ta cechuje się dużą łatwością skoku, czesto dużymi możliwościami i siłą wybicia; linie ujeżdżeniowe charakteryzują się lekkością ruchu, wyraźną pracą zadu i czasem wręcz niewyobrażalną swobodą i ekspresją ruchu łopatki. Konie te są zazwyczaj chętne do współpracy, ale dość pobudliwe - nie zawsze osoba początkująca jest w stanie poradzić sobie z nadmiarem energii i chęci do pracy ;)

W toku hodowlanym pojawiają się pewne niekorzystne cechy, m.in. skłonność do kolek czy przeciążania ścięgien. Nadmiernie ekspresyjny ruch czy niezbyt ekonomiczna technika skoku są po prostu obciążające dla końskich nóg, dlatego takie konie wymagają często specjalnego traktowania i szczególnej uwagi.

 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0

Hodowla

Dzikie konie: Mustangi

Chyba najbardziej znaną rasą dzikich koni są mustangi, licznie występujące niegdyś na preriach Ameryki Północnej - obecnie konie te są pod ścisłą ochroną, z uwagi na zagrożenie wyginięciem.

2019-05-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Tennessee Walking Horse

Jedną z najbardziej popularnych ras koni w Stanach Zjednoczonych, obok szeroko pojętych koni rasy Paint, są Tennessee Walkery - rasa ta nie posiada polskiego odpowiednika nazwy. W naszym kraju praktycznie nie występują, dlatego warto dowiedzieć się czym się charakteryzują te efektywne wierzchowce.

2019-04-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Wśród ludzi często niesłusznie pokutuje mit, że kastracja zwierząt jest brutalnym zabiegiem, który odbiera przyjemność z życia oraz wyrządza ogromną krzywdę. O ile w przypadku kotów i psów, posiadanie niewykastrowanego samca może być tylko uciążliwe, o tyle obsługa i praca z temperamentnymi ogierami bywa po prostu skrajnie niebezpieczna.

2019-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce islandzkie

Jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i unikalnych ras są konie rasy islandzkiej - z racji wzrostu często zwane kucami, chociaż sporo ekspertów klasyfikuje je jako konie. Poznajcie miłe wierzchowca, które naturalnie potrafią poruszać się toltem oraz inochodem, co w rezultacie daje pięć różnych chodów u tej rasy!

2018-12-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: American quater horse

Kompaktowa budowa i nieduży wzrost w połączeniu z niezwykłą zwinnością i szybkością to cechy rasy charakterystycznej dla westernu, czyli american quater horse. Dyscyplina ta zdobywa w Polsce coraz większą popularność, dlatego warto bliżej poznać te nieduże, ale wytrzymałe konie.

2017-06-02

Czytaj » 0