Ojczyzną koni hanowerskich, jak sama nazwa wskazuje, są Niemcy - rasa ta została założona w stadninie koni w Celle pod koniec XVIII wieku, przez króla Jerzego. Pierwotnym założeniem była potrzeba wyhodowania konia gorącokrwistego, ale o cięższej budowie, który sprawdzi się zarówno w pracy zaprzęgowej jak i pod siodłem. W późniejszym etapie hodowli zaczęto dążyć do uzyskania lżejszego typu konia wszechstronnego, który sprawdzi się w ujeżdżeniu i skokach - stąd też obecność koni pełnej krwi angielskiej w rodowodach dzisiejszych koni hanowerskich.
Cechy charakterystyczne:
- wzrost ok.160-175cm
- lekka, proporcjonalna budowa ciała
- dobrze umięśnione nogi
- prosta głowa, długa szyja
- wszystkie maści i odmiany są dopuszczalne
- piętno w kształcie litery H
Konie hanowerskie prezentuja nowoczesny, pożądany typ konia wierzchowego - nadają się do każdej dyscypliny, z naciskiem na konkursy skokowe i ujeżdżeniowe. Wsród koni tej rasy znajdziemy prawdziwe gwiazdy, odnoszące sukcesy na międzynarodowych arenach: Ratina Z, Rever Side, Sandro Boy, Satchmo, Wento czy Glock's Toto jr to tylko przykłady, właściwie na każdych zawodach spotkamy konie hanowerskie ;)
Rasa ta cechuje się dużą łatwością skoku, czesto dużymi możliwościami i siłą wybicia; linie ujeżdżeniowe charakteryzują się lekkością ruchu, wyraźną pracą zadu i czasem wręcz niewyobrażalną swobodą i ekspresją ruchu łopatki. Konie te są zazwyczaj chętne do współpracy, ale dość pobudliwe - nie zawsze osoba początkująca jest w stanie poradzić sobie z nadmiarem energii i chęci do pracy ;)
W toku hodowlanym pojawiają się pewne niekorzystne cechy, m.in. skłonność do kolek czy przeciążania ścięgien. Nadmiernie ekspresyjny ruch czy niezbyt ekonomiczna technika skoku są po prostu obciążające dla końskich nóg, dlatego takie konie wymagają często specjalnego traktowania i szczególnej uwagi.