13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Urazy ścięgien

Data publikacji: 2017-03-15

 

Do urazów tkanek miękkich zaliczamy przede wszystkim te dotyczące ściegien i wszystkich struktur ich otaczających: przyczepy, więzadeł i mięśni.

Najbardziej charakterystyczne objawy, sugerujace na uszkodzenie bądź przeciążenie ścięgien, to:

- zgrubienie na ścięgnie, wyczuwalne pod palcami bądź widoczne gołym okiem. Opuchlizna często przybiera kształt fajki, jest węższa przy jednym końcu i rozszerza się wzdłuż ściegna

- kulawizna: wbrew pozorom nawet przy dużych uszkodzeniach koń może nie kuleć. Czasami kulawizna widoczna jest tylko np.w trakcie ruchu po okręgu, czasami tylko w galopie - taka zmienność sprawia, że urazy ściegien bywaja trudne do zdiagnozowania, nawet dla bardzo dobrego lekarza weterynarii.

Pierwszym niepokojącym symptomem może być chociażby inne odczucie jeźdźca - może on wyczuwać, że koń nagle zaczął inaczej sie zginać na kole czy inaczej pracuje, po prostu coś się nagle zmieniło na niekorzyść.

- podwyższona ciepłota: czujemy, że w dotyku dane miejsce jest cieplejsze, co sugeruje na rozwijający sie stan zapalny

 

Jeśli mamy podejrzenie jakiegokolwiek urazu ścięgien, to przede wszystkim wzywamy dobrego weterynarza, który specjalizuje sie w ortopedii. To bardzo ważne, aby ściągnąć takiego specjalistę, bo nie każdy weterynarz będzie umiał potrafić trafną diagnozę (namiary znajdziecie chociażby na forum www.re-volta.pl), a to od niej zależy jak szybko nasz kon wróci do zdrowia.

Do czasu przyjazdu weterynarza normalnie jeździmy i wypuszczamy konia na zewnątrz - ważne jest, aby utrzymać konia w ruchu, aby się nie zastał (chyba że kulawizna jest bardzo silna, koń w ogóle nie chce pracować pod siodłem). Lekarz weterynarii powinien wykonać usg, to jest podstawa diagnostyki urazów sciegien - nie dajcie się nabrać na samo obmacanie, bo to nie jest rzetelne badanie.

Samo leczenie polega przede wszystkim na odstawieniu konia od jakiejkolwiek pracy pod siodłem i na lonży na rzecz spacerów w ręce stępem - min.raz dziennie po 20-30min. Wypuszczanie na padoki nie ejst wskazane, chyba że jesteśmy w stanie wygrodzić malutki padoczek, ograniczając możliwość brykania itp

Koń w ręce powinien stępować min.6-12tygodni, jest to zależne od stopnia urazu(czasami jest to nawet pół roku); później powoli zaczynamy wdrażanie do pracy, najpierw sam stęp pod siodłem, później dokładamy minutę kłusa - cały schemat otrzymacie od prowadzącego lekarza.

Istnieją zabiegi, które nieco przyspieszaja regenerację ścięgna, ale nie zastąpią stępowania w ręce niestety - należą do nich zabiegi z użyciem komórek macierzystych, osocza bogatopłytkowego czy terapia falami uderzeniowymi.

Jeśli dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi, to warto wspomóc proces odbudowy ścięgna naszego konia :)

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0