Do urazów tkanek miękkich zaliczamy przede wszystkim te dotyczące ściegien i wszystkich struktur ich otaczających: przyczepy, więzadeł i mięśni.
Najbardziej charakterystyczne objawy, sugerujace na uszkodzenie bądź przeciążenie ścięgien, to:
- zgrubienie na ścięgnie, wyczuwalne pod palcami bądź widoczne gołym okiem. Opuchlizna często przybiera kształt fajki, jest węższa przy jednym końcu i rozszerza się wzdłuż ściegna
- kulawizna: wbrew pozorom nawet przy dużych uszkodzeniach koń może nie kuleć. Czasami kulawizna widoczna jest tylko np.w trakcie ruchu po okręgu, czasami tylko w galopie - taka zmienność sprawia, że urazy ściegien bywaja trudne do zdiagnozowania, nawet dla bardzo dobrego lekarza weterynarii.
Pierwszym niepokojącym symptomem może być chociażby inne odczucie jeźdźca - może on wyczuwać, że koń nagle zaczął inaczej sie zginać na kole czy inaczej pracuje, po prostu coś się nagle zmieniło na niekorzyść.
- podwyższona ciepłota: czujemy, że w dotyku dane miejsce jest cieplejsze, co sugeruje na rozwijający sie stan zapalny
Jeśli mamy podejrzenie jakiegokolwiek urazu ścięgien, to przede wszystkim wzywamy dobrego weterynarza, który specjalizuje sie w ortopedii. To bardzo ważne, aby ściągnąć takiego specjalistę, bo nie każdy weterynarz będzie umiał potrafić trafną diagnozę (namiary znajdziecie chociażby na forum www.re-volta.pl), a to od niej zależy jak szybko nasz kon wróci do zdrowia.
Do czasu przyjazdu weterynarza normalnie jeździmy i wypuszczamy konia na zewnątrz - ważne jest, aby utrzymać konia w ruchu, aby się nie zastał (chyba że kulawizna jest bardzo silna, koń w ogóle nie chce pracować pod siodłem). Lekarz weterynarii powinien wykonać usg, to jest podstawa diagnostyki urazów sciegien - nie dajcie się nabrać na samo obmacanie, bo to nie jest rzetelne badanie.
Samo leczenie polega przede wszystkim na odstawieniu konia od jakiejkolwiek pracy pod siodłem i na lonży na rzecz spacerów w ręce stępem - min.raz dziennie po 20-30min. Wypuszczanie na padoki nie ejst wskazane, chyba że jesteśmy w stanie wygrodzić malutki padoczek, ograniczając możliwość brykania itp
Koń w ręce powinien stępować min.6-12tygodni, jest to zależne od stopnia urazu(czasami jest to nawet pół roku); później powoli zaczynamy wdrażanie do pracy, najpierw sam stęp pod siodłem, później dokładamy minutę kłusa - cały schemat otrzymacie od prowadzącego lekarza.
Istnieją zabiegi, które nieco przyspieszaja regenerację ścięgna, ale nie zastąpią stępowania w ręce niestety - należą do nich zabiegi z użyciem komórek macierzystych, osocza bogatopłytkowego czy terapia falami uderzeniowymi.
Jeśli dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi, to warto wspomóc proces odbudowy ścięgna naszego konia :)
Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.
2022-05-10
Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.
2022-01-28
Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.
2021-11-22
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18