12,403 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Hodowla: konie fiordzkie

Data publikacji: 2017-03-10

fot. www.fjordhest.no

 

Kuce fiordzkie, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z krajów skandynawskich, gdzie od wielu lat są wykorzystywane jako wszechstronne kuce. Do cech charakterystycznych należą:

- wzrost ok.130-148cm

- krępa i masywna budowa ciała

- maść tylko bułana, w różnych odcieniach

- bardzo charakterystyczna grzywa, z zewnątrz jasna a w środku ciemna; podobnie wygląda ogon

- pręga na grzbiecie oraz pręgowania na nogach

- mocne kopyta

 

Konie fiordzkie cechują się zazwyczaj bardzo łągodnym temperamentem, są to niezwykle spokojne i opanowane konie, przystosowane do przebywania w niekorzystnych warunkach (jako rasa prymitywna posiadają grube i gęste futro zimowe). Chętnie współpracują z ludźmi, są wykorzystywane właściwie w każdej dyscyplinie jeździeckiej; sprawdzają się także jako konie juczne czy robocze (w swojej ojczyźnie nadal pracują na wsiach).

Są cenione w rekreacji oraz w hipoterapii, sprawdzają się w małym sporcie i w trakcie długich wycieczek terenowych (są nieduże, mają silne nogi i twarde kopyta, większość terenów nie stanowi dla nich problemu).

Fiordy cieszą się dobrym zdrowiem, są ekonomiczne w utrzymaniu, mają niewielkie potrzeby żywieniowe (niemniej jednak, jak każdy koń wymagają nielimitowanego dostępu do siana!). Jak większość kuców, mają skłonność do ochwatu, więc należy dbać o racjonalne żywienie.

Dwukolorowy włos w grzywie jest bardzo często fantazyjnie strzyżony, aby uwidocznić różnicę kolorystyczną - takie fryzury często budzą podziw u innych właścicieli koni ;)

Konie fiordzkie nie są zbyt popularne w Polsce, może warto byłoby popularyzować te piękne i spokojne kuce ? 

 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: American quater horse

Kompaktowa budowa i nieduży wzrost w połączeniu z niezwykłą zwinnością i szybkością to cechy rasy charakterystycznej dla westernu, czyli american quater horse. Dyscyplina ta zdobywa w Polsce coraz większą popularność, dlatego warto bliżej poznać te nieduże, ale wytrzymałe konie.

2017-06-02

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie achał-tekińskie

Konie tej rasy to jedne z bardziej charakterystycznych koni, nie bez powodu są czasami określane mianem chartów wśród koni ;) Specyficzna sylwetka, piękne maści oraz wyjątkowo wytrzymałość to tylko niektóre z najważniejszych cech tej rasy.

2017-04-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Shire

Czy wiecie, że najwyższy koń w historii miał 2,19m w kłębie i ważył 1500kg ? To żyjący w latach 40. XX wieku ogier Samson, który był przedstawicielem rasy shire. W dzisiejszych czasach konie tej rasy często osiągają wzrost dochodzący do 200cm - to prawdziwi końscy giganci!

2017-04-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie andaluzyjskie

Konie andaluzyjskie to jedne z najbardziej rozpoznawalnych ras koni na świecie - długie grzywy, charakterystyczne chody oraz majestatyczna sylwetka mają wielu fanów, nie tylko wśród osób związanych z końmi.

2017-04-01

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie hanowerskie

Ta zachodnia rasa jest jedną z najczęściej spotykanych ras wśród koni sportowych, odnoszących znaczące sukcesy w międzynarodowych konkursach najwyższej rangi. Co sprawia, że konie te są tak wyjątkowe ?

2017-03-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie angielskie

Folbluty, czyli konie pełnej krwi angielskiej, są rasą szczególnie znaną miłośnikom wyścigów - są to konie hodowane strikte pod kątem tej dyscypliny jeździeckiej, co nie oznacza że spotkamy je tylko tam.

2017-02-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie arabskie

Konie arabskie są zdecydowanie jedną z najbardziej znanych ras koni, są rozpoznawane nawet przez osoby, które nie mają nic wspólnego z jeździectwem. Nic dziwnego, niepowtarzalna budowa i niezapomniana prezencja budzą zachwyt właściwie u każdego. Co takiego mają w sobie te piękne konie ?

2017-01-22

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie fryzyjskie

Konie fryzyjskie są jedną z najbardziej reprezentatywnych ras koni. Masywna sylwetka, bujna grzywa i szczotki pęcinowe oraz przepiękna kara maść - któż oprze się niesamowitemu urokowi, jaki prezentują te konie ?

2017-01-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: kuce szetlandzkie

Kucyki szetlandzkie są ulubieńcami zarówno dzieci jak i dorosłych. Któż by się oparł tym słodkim, puchatym kucykom, o gęstych grzywach i błyszczących oczach?

2017-01-13

Czytaj » 0