12,590 pytań - 14,114 odpowiedzi - 818 komentarzy

Hodowla: konie fiordzkie

Data publikacji: 2017-03-10

fot. www.fjordhest.no

 

Kuce fiordzkie, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z krajów skandynawskich, gdzie od wielu lat są wykorzystywane jako wszechstronne kuce. Do cech charakterystycznych należą:

- wzrost ok.130-148cm

- krępa i masywna budowa ciała

- maść tylko bułana, w różnych odcieniach

- bardzo charakterystyczna grzywa, z zewnątrz jasna a w środku ciemna; podobnie wygląda ogon

- pręga na grzbiecie oraz pręgowania na nogach

- mocne kopyta

 

Konie fiordzkie cechują się zazwyczaj bardzo łągodnym temperamentem, są to niezwykle spokojne i opanowane konie, przystosowane do przebywania w niekorzystnych warunkach (jako rasa prymitywna posiadają grube i gęste futro zimowe). Chętnie współpracują z ludźmi, są wykorzystywane właściwie w każdej dyscyplinie jeździeckiej; sprawdzają się także jako konie juczne czy robocze (w swojej ojczyźnie nadal pracują na wsiach).

Są cenione w rekreacji oraz w hipoterapii, sprawdzają się w małym sporcie i w trakcie długich wycieczek terenowych (są nieduże, mają silne nogi i twarde kopyta, większość terenów nie stanowi dla nich problemu).

Fiordy cieszą się dobrym zdrowiem, są ekonomiczne w utrzymaniu, mają niewielkie potrzeby żywieniowe (niemniej jednak, jak każdy koń wymagają nielimitowanego dostępu do siana!). Jak większość kuców, mają skłonność do ochwatu, więc należy dbać o racjonalne żywienie.

Dwukolorowy włos w grzywie jest bardzo często fantazyjnie strzyżony, aby uwidocznić różnicę kolorystyczną - takie fryzury często budzą podziw u innych właścicieli koni ;)

Konie fiordzkie nie są zbyt popularne w Polsce, może warto byłoby popularyzować te piękne i spokojne kuce ? 

 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Tennessee Walking Horse

Jedną z najbardziej popularnych ras koni w Stanach Zjednoczonych, obok szeroko pojętych koni rasy Paint, są Tennessee Walkery - rasa ta nie posiada polskiego odpowiednika nazwy. W naszym kraju praktycznie nie występują, dlatego warto dowiedzieć się czym się charakteryzują te efektywne wierzchowce.

2019-04-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Wśród ludzi często niesłusznie pokutuje mit, że kastracja zwierząt jest brutalnym zabiegiem, który odbiera przyjemność z życia oraz wyrządza ogromną krzywdę. O ile w przypadku kotów i psów, posiadanie niewykastrowanego samca może być tylko uciążliwe, o tyle obsługa i praca z temperamentnymi ogierami bywa po prostu skrajnie niebezpieczna.

2019-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce islandzkie

Jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i unikalnych ras są konie rasy islandzkiej - z racji wzrostu często zwane kucami, chociaż sporo ekspertów klasyfikuje je jako konie. Poznajcie miłe wierzchowca, które naturalnie potrafią poruszać się toltem oraz inochodem, co w rezultacie daje pięć różnych chodów u tej rasy!

2018-12-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: American quater horse

Kompaktowa budowa i nieduży wzrost w połączeniu z niezwykłą zwinnością i szybkością to cechy rasy charakterystycznej dla westernu, czyli american quater horse. Dyscyplina ta zdobywa w Polsce coraz większą popularność, dlatego warto bliżej poznać te nieduże, ale wytrzymałe konie.

2017-06-02

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie achał-tekińskie

Konie tej rasy to jedne z bardziej charakterystycznych koni, nie bez powodu są czasami określane mianem chartów wśród koni ;) Specyficzna sylwetka, piękne maści oraz wyjątkowo wytrzymałość to tylko niektóre z najważniejszych cech tej rasy.

2017-04-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Shire

Czy wiecie, że najwyższy koń w historii miał 2,19m w kłębie i ważył 1500kg ? To żyjący w latach 40. XX wieku ogier Samson, który był przedstawicielem rasy shire. W dzisiejszych czasach konie tej rasy często osiągają wzrost dochodzący do 200cm - to prawdziwi końscy giganci!

2017-04-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie andaluzyjskie

Konie andaluzyjskie to jedne z najbardziej rozpoznawalnych ras koni na świecie - długie grzywy, charakterystyczne chody oraz majestatyczna sylwetka mają wielu fanów, nie tylko wśród osób związanych z końmi.

2017-04-01

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie hanowerskie

Ta zachodnia rasa jest jedną z najczęściej spotykanych ras wśród koni sportowych, odnoszących znaczące sukcesy w międzynarodowych konkursach najwyższej rangi. Co sprawia, że konie te są tak wyjątkowe ?

2017-03-20

Czytaj » 0