Rozluźnienie to drugi, zaraz po rytmie, element piramidy ujeżdżeniowej. Mimo swojej nazwy, to tak naprawdę prawidłowy sposób szkolenia każdego konia, niezależnie od dyscypliny ;)
Koń rozluźniony to taki, który porusza się swobodnie - patrząc z boku widzimy konia, który idzie luźno, bez spięć w szyi czy grzbiecie, chętnie porusza się naprzód.
Co warto zapamiętać - koń, który odczuwa dyskomfort z powodu źle dopasowanego sprzętu, niestabilnego dosiadu jeźdźca lub z jakichkolwiek przyczyn zdrowotnych (kulawizna, bolesność pleców lub szyi, ostre i raniące krawędzie zębów) nie ma prawa poruszać się rozluźniony.
Dlatego też, jeśli mamy problem z rozluźnieniem u naszego konia (zadziera głowę, szarpie), to przede wszystkim najpierw sprawdzamy jego stan - kontrolę stanu zdrowia przeprowadzi weterynarz, dopasowanie siodła oceni pasowacz, a instruktor podpowie nam, czy siedzimy po prostu w równowadze.
Prawidłowa jazda zawsze jest oparta na rozluźnieniu, bo tylko tak prowadzony koń będzie sie rozwijał prawidłowo; to najważniejszy aspekt treningu na kazdym etapie. Generalna zasada głosi, że wewnętrzna wodza jest odpowiedzialna za rozluźnianie konia, chociaż tak naprawdę to równy i stabilny kontakt nie będzie zakłócał ruchu.
Do podstawowych ćwiczeń wpływających na rozluźnienie zaliczamy:
- przejścia, oparte na prawidłowych półparadach
- koła, serpentyny, zmiany kierunku -> im więcej tym lepiej
- ustępowania, chociażby w stępie
- żucie z ręki: ale tylko wykonane w prawidłowy sposób ;) Żucie z ręki to nie nagłe rzucenie wodzy bez kontaktu, to stopniowe oddawanie wodzy połączone z wydłużeniem szyi konia w dół i do przodu.
Żucie z ręki uda nam się tylko wtedy, jeśli nasz koń będzie równo oparty na wędzidle, bez szarpania. Mozemy je wykonać w każdym chodzie, na początku warto zaczać od stępa - powinniśmy się poruszać rytmicznym i równym chodem, stopniowo oddając koniowi wodze. Jeśli zaczyna je wyrywać i wyciagać szyję w dół, przykładamy łydki, skracamy wodze i zaczynamy ćwiczenie od początku.
W późniejszym etapie możemy wykonywać żucie z ręki na kołach, to zresztą jeden z elementów programów kl.P.
O czym jeszcze pamiętamy ? Zbierając wodze, także robimy to stopniowo, dbając o odpowiedni rytm - koń nie może zwolnić, ma iść nadal w takim samym tempie.
Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.
2022-08-17
W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/
2022-02-15
Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.
2021-12-15
Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!
2021-06-16