12,763 pytań - 14,304 odpowiedzi - 826 komentarzy

Lifestyle: Praca wśród koni

Data publikacji: 2017-02-20

fot. www.equinephysiotherapyservices.com

Stajenny - chyba najprostszy zawód, ale z drugiej strony jest to najważniejsza osoba w stajni, od której zależy samopoczucie naszych koni. Aby zostać stajennym, wystarczą przede wszystkim chęci, entuzjazm, sympatia do koni i oczywiście zamiłowanie do ciężkiej pracy ;)

Luzak - to osoba, która pomaga jeźdźcowi w przygotowaniu koni. Do jego zadań należy czyszczenie, siodłanie, rozstępowanie konia przed jazdą, a po jeździe stęp, rozsiodłanie i czyszczenie oraz inne czynności pielęgnacyjne jak nakładanie wcierek, zawijanie nóg plus opieka nad końmi w czasie nieobecności jeźdźca. Jeśli luzakujemy zawodnikowi, to do naszych obowiazków będą należały także wyjazdy na zawody. Aby zostać luzakiem, warto zebrać jak najwięcej doświadczenia w opiece nad końmi: czyszczenie, przygotowanie na zawody, zaplatanie koreczków plus lonżowanie na rozmaitych patentach nie powinny stanowić dla nas problemu.

Jeździec - od niedawna jest to pełnoprawny zawód, uznawany przez urzędy pracy. Stadniny często poszukują osób do zajeżdżania i objeżdżania młodych koni, także ogierów. Jeśli chcecie pracować jako jeździec, to najpierw musicie po prostu nauczyć się dobrze jeździć i przede wszystkim nie bać się koni - młode ogiery są niesforne, a czasem i niebezpieczne.

Instruktor/trener - osoba ucząca inne osoby bądź pary. Nazewnictwo na ogół jest umowne, chociaż tak naprawdę tytułem trenera mogą się nazywać jedynie osoby, które posiadają ukończone szkolenie prowadzone przez PZJ. Zazwyczaj trenerem nazywamy osobę, z którą stale i regularnie współpracujemy, mając zaplanowane cele i wyjazdy na zawody.

Naszą karierę instruktorską warto rozpocząć od zdania odnak, później można skończyć odpowiednie kursy.

Kowal - bycie kowalem nie jest lekką pracą, ale dobry kowal jest bardzo poszukiwany i polecany wśród właścicieli koni ;) Obecnie istnieje nurt werkowania naturalnego, zgodnie z naturalnymi potrzebami koni i budową kopyta, ten styl posiada coraz więcej zwolenników. Prawidłowego prowadzenia kopyt i kucia nauczymy się będąc na praktyce u dobrych kowali czy werkowaczy.

Weterynarz - osoba, bez której nie obędzie się żaden udomowiony koń. Aby nim zostać, trzeba skończyć ciężkie i wymagające studia, a później odbyć staż. Lekarz wyeterynarii uczy się całe życie, ma wręcz obowiązek doszkalania się, uczestniczenia w konferencjach czy inwestycji w nowoczesny sprzęt. To długa droga, ale radość i wdzięczność właścicieli chorych koni są warte każdej minuty spędzonej nad książkami.

Masażysta/zoofizjoterapeuta - rosnąca świadomość wśród właścicieli koni sprawia, iż chętnie inwestują oni w zabiegi odnowy biologicznej jak masaż, stretching czy akupunkturę. Na rynku znajdziemy wiele kursów, które pozwolą Nam na nabycie profesjonalnej wiedzy - nie wolno uczyć się na własną rękę lub tylko na podstawie internetu, takie działanie może wywołać krzywdę!
Doradca żywieniowy - to taki koński dietetyk :) coraz więcej osób interesuje się świadomym żywieniem swoich koni, ale nie zawsze chcą lub mają czas wgłębiać się w żywieniowe tajniki. Taki doradca potrafi ułożyć idealną dietę, dedykowaną danemu koniomi, z uwzględnieniem jego indywidualnych preferencji. Jeśli interesuje nas taki zawód, to warto skończyć technikum hodowli koni lub studia zootechniczne, które przybliżą nam wiedzę dotyczącą żywienia.

Jakie znacie zawody związane z końmi ?

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pies w stajni

Wiele koniarzy posiada psy i często marzą o wspólnych terenowych przejażdżkach w towarzystwie czworonogów; podpowiemy Wam dzisiaj, jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące obecności psa na terenie ośrodka jeździeckiego jak i generalnie w obecności koni!

2019-06-06

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Co jeść przed i po jeździe ?

Ważnym aspektem w trakcie uprawiania jakiegokolwiek sportu jest żywienie - dobrej jakości pożywienie dostarczy nam wszystkim składników odżywczych oraz niezbędnej energii, która przydaje się w trakcie aktywnego dnia w stajni. Dowiecie się dzisiaj co i kiedy jeść, żeby czuć się dobrze w trakcie jazdy!

2019-04-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Dzień wolny dla konia

W treningu zarówno amatorskim jak i zawodowym kluczową rolę powinien odgrywać odpoczynek - to niezbędna faza, która często jest pomijana przez niedoświadczone osoby! Warto zaplanować wolny dzień w tygodniu dla każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu.

2019-03-15

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako jeździec

Jednym z najbardziej wymarzonych zawodów jest z pewnością posada jeźdźca - któż z nas nie chciałby otrzymywać wynagrodzenia za jazdę konną, łącząc pracę z pasją ? Od niedawna ten zawód został uznany za oficjalny, powstały już nawet specjalne szkoły kształcące w tym kierunku; pamiętajcie, że nic nie zastąpi wielu lat doświadczenia i nabytej wiedzy!

2019-02-03

Czytaj » 0

Lifestyle

Wakacyjna praca

Nadeszły wakacje, a z nimi sporo wolnego czasu, który warto poświęcić na zarobienie pieniędzy - a dla koniarzy idealna praca to oczywiście każda związana z końmi! Podpowiemy Wam czym sie kierować przy wyborze wakacyjnego zajęcia i jak nie dać się naciągnąć :)

2018-06-26

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako hodowca

Jednym z bardziej flagowych profesji w branży jeździeckiej jest zawód hodowcy, często zbytnio nadużywany przez amatorów. Pamiętajmy, że stadniny to miejsca hodowli koni, a nie ośrodki jeździeckie!

2018-06-23

Czytaj » 0

Lifestyle

Przemoc w sporcie jeździeckim

Większość osób, które mają dłuższe doświadczenie w jeździe konnej, z pewnością miało nieprzyjemność widzieć agresywne zachowania jeźdźców lub trenerów wobec koni. To przykre zjawisko, spotykane nie tylko wśród osób jeżdżących amatorsko, ale i startujących w wysokich konkursach.

2018-05-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako instruktor

Instruktor to jedna z ważniejszych osób w branży jeździeckiej, odpowiedzialna za prawidłowe szkolenie par jeździec-koń. Taka praca daje możliwość połączenia swojej pasji i zarabiania pieniędzy, co wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla wielu amatorów jeździectwa :)

2018-05-24

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako zoofizjoterapeuta

Zawód fizjoterapeuty jest od dawna znany, choć często niedoceniany; taka osoba pomaga w trakcie kontuzji, niweluje wszelkie spięcia mięśniowe i rozluźnia nasze ciało. Stosunkowo niedawno pojawili się fizjoterapeuci specjalizujący się w pracy ze zwierzętami, co wynika z rosnącej świadomości właścicieli zwierzaków.

2018-04-02

Czytaj » 0