Stajenny - chyba najprostszy zawód, ale z drugiej strony jest to najważniejsza osoba w stajni, od której zależy samopoczucie naszych koni. Aby zostać stajennym, wystarczą przede wszystkim chęci, entuzjazm, sympatia do koni i oczywiście zamiłowanie do ciężkiej pracy ;)
Luzak - to osoba, która pomaga jeźdźcowi w przygotowaniu koni. Do jego zadań należy czyszczenie, siodłanie, rozstępowanie konia przed jazdą, a po jeździe stęp, rozsiodłanie i czyszczenie oraz inne czynności pielęgnacyjne jak nakładanie wcierek, zawijanie nóg plus opieka nad końmi w czasie nieobecności jeźdźca. Jeśli luzakujemy zawodnikowi, to do naszych obowiazków będą należały także wyjazdy na zawody. Aby zostać luzakiem, warto zebrać jak najwięcej doświadczenia w opiece nad końmi: czyszczenie, przygotowanie na zawody, zaplatanie koreczków plus lonżowanie na rozmaitych patentach nie powinny stanowić dla nas problemu.
Jeździec - od niedawna jest to pełnoprawny zawód, uznawany przez urzędy pracy. Stadniny często poszukują osób do zajeżdżania i objeżdżania młodych koni, także ogierów. Jeśli chcecie pracować jako jeździec, to najpierw musicie po prostu nauczyć się dobrze jeździć i przede wszystkim nie bać się koni - młode ogiery są niesforne, a czasem i niebezpieczne.
Instruktor/trener - osoba ucząca inne osoby bądź pary. Nazewnictwo na ogół jest umowne, chociaż tak naprawdę tytułem trenera mogą się nazywać jedynie osoby, które posiadają ukończone szkolenie prowadzone przez PZJ. Zazwyczaj trenerem nazywamy osobę, z którą stale i regularnie współpracujemy, mając zaplanowane cele i wyjazdy na zawody.
Naszą karierę instruktorską warto rozpocząć od zdania odnak, później można skończyć odpowiednie kursy.
Kowal - bycie kowalem nie jest lekką pracą, ale dobry kowal jest bardzo poszukiwany i polecany wśród właścicieli koni ;) Obecnie istnieje nurt werkowania naturalnego, zgodnie z naturalnymi potrzebami koni i budową kopyta, ten styl posiada coraz więcej zwolenników. Prawidłowego prowadzenia kopyt i kucia nauczymy się będąc na praktyce u dobrych kowali czy werkowaczy.
Weterynarz - osoba, bez której nie obędzie się żaden udomowiony koń. Aby nim zostać, trzeba skończyć ciężkie i wymagające studia, a później odbyć staż. Lekarz wyeterynarii uczy się całe życie, ma wręcz obowiązek doszkalania się, uczestniczenia w konferencjach czy inwestycji w nowoczesny sprzęt. To długa droga, ale radość i wdzięczność właścicieli chorych koni są warte każdej minuty spędzonej nad książkami.
Masażysta/zoofizjoterapeuta - rosnąca świadomość wśród właścicieli koni sprawia, iż chętnie inwestują oni w zabiegi odnowy biologicznej jak masaż, stretching czy akupunkturę. Na rynku znajdziemy wiele kursów, które pozwolą Nam na nabycie profesjonalnej wiedzy - nie wolno uczyć się na własną rękę lub tylko na podstawie internetu, takie działanie może wywołać krzywdę!
Doradca żywieniowy - to taki koński dietetyk :) coraz więcej osób interesuje się świadomym żywieniem swoich koni, ale nie zawsze chcą lub mają czas wgłębiać się w żywieniowe tajniki. Taki doradca potrafi ułożyć idealną dietę, dedykowaną danemu koniomi, z uwzględnieniem jego indywidualnych preferencji. Jeśli interesuje nas taki zawód, to warto skończyć technikum hodowli koni lub studia zootechniczne, które przybliżą nam wiedzę dotyczącą żywienia.
Jakie znacie zawody związane z końmi ?
Pasja jeździecka młodych adeptów jest na tyle silna, że wiele dzieci i nastolatków ma trudności z pogodzeniem chęci spędzenia czasu w stajni z nauką; oczywiście ostateczne zdanie mają rodzice, ale podpowiemy dzisiaj jak dobrze zorganizować swój czas!
2022-07-12
W obecnych czasach internet stał się tak powszechnym narzędziem pracy, że nie dziwi już zawód influencera, blogera czy vlogera - social media są ogromną potęgą medialną i dają możliwość prowadzenia własnego biznesu w sieci. Podpowiemy dzisiaj jak skutecznie prowadzić bloga lub fanpage!
2021-08-10
Stajnia to miejsce, gdzie jeźdźcy uczęszczają na zajęcia jazdy konnej - obcowanie ze zwierzakiem często wiąże się z dużymi emocjami, dlatego ważna jest atmosfera oraz zachowanie pozostałych osób znajdujących się na terenie ośrodka.
2020-09-01
W dzisiejszych czasach wiele firm produkujących sprzęt jeździeckich poszukuje osób do promocji swoich produktów w social media - Facebook, Instagram, Youtube. Ta współpraca przynosi korzyści zarówno ambasadorom jak samym markom dzięki szerokiej promocji na kanałach społecznościowych i na zawodach.
2020-05-31
Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.
2020-04-09