12,590 pytań - 14,114 odpowiedzi - 818 komentarzy

Weterynarze: Ochwat

Data publikacji: 2017-02-19

fot. www.practicalhorsemanmag.com

 

Ochwat to, ogólnie rzecz biorąc, zapalenie twrzywa kopytowego. Warto zauważyć, ze w tym przypadku nie ma czynników wirusowych czy bakteryjnych, które wywoływałyby tę chorobę - jest to choroba ogólnoustrojowa, wynikająca z problemów metabolicznych.

Do najczęstszych przyczyn występowania ochwatu możemy zaliczyc:

- przekarmienie koni paszami treściwymi

- podawanie pasz, które posiadają bardzo dużą ilość węglowodanów

- intensywnie wypasanie na wczesnych pastwiskach: często wypuszczamy nasze konie na świeżo wyrośniętą i młodą trawę, która wyjątkowo bogata w cukry.

- choroby hormonalne, np.cukrzyca czy choroba Cushinga

- przeciążenie i przetrenowanie

Jak rozpoznać ochwat?

W pierwszej fazie ochwat może być trudny do rozpoznania, bo początkowe objawy są podobne do kolki - niepokój, przyspieszony oddech, potliwość. Dość szybko pojawiają się charakterystyczne symptomy jak odciążanie przednich kończyn (koń wyciąga nogi przed siebie), wzmożone pulsowanie tętnic w pęcinach, gorące i tkliwe kopyta, podwyższona temperatura ciała, niechęć do ruchu.

Jak postępować w przypadku ochwatu?

Konieczna jest pilna wizyta weterynarza, nie ma możliwości wyleczenia domowymi sposobami! 

Koń w trakcie tej choroby cierpi, odczuwa spory ból i dyskomfort. Jeśli nie zareagujemy w porę, to ochwat przejdzie w fazę ostrą, w której dochodzi do rotacji kości kopytowej a w rezultacie - do pęknięcia puszki kopytowej.

Nie trzeba chyba mówić o olbrzymim bólu i braku możliwości chodzenia, co szybko prowadzi do zgonu (koń musi chodzić, aby żyć). Do czasu przyjazdu wtereynarza chłodzimy kopyta wodą bądź okładem z lodu, absolutnie nie namawiamy konia do ruchu.

Leczenie ochwatu zależy od stopnia zaawansowania, często wymaga współpracy weterynarza i dobrego kowala, który umiejętnie wyprowadzi zmienione kopyto.

Jak zapobiec ochwatowi?
Przede wszystkim dopasowujemy dietę do wymagań naszego konia, biorąc pod uwagę fakt, iż rasy prymitywne (koniki polskie, hucuły i ogólnie kuce) mają genetyczne predyspozycje do występowania ochwatu.

W sezonie letnim dawkujemy czas wypasu na zielonych pastwiskach, na początku wystarczy godzina dziennie i stopniowi wydłużamy ten czas.
Dbamy o racjonalny wysiłek, nie dopuszczając do przetrenowania.

Czy spotkaliście się z ochwatem u koni ?

 

 

 

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Grzybica skóry

Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości skóry, jakie spotykamy u naszych wierzchowców (ale i u innych zwierząt) są zakażenia grzybiczne. Skórna postać nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale nieleczona potrafi znacząco obniżyć komfort oraz samopoczucie koni.

2018-11-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wilcze zęby

Czytając tytuł tego artykułu pewnie zastanawiacie się jak zęby wilków łączą się z tematyką jeździecką - istnieje taki termin ściśle powiązany z końskim pyskiem :)

2018-10-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gnicie strzałek

Jedną z najczęstszych dolegliwości kopyt u naszych podpopiecznych jest właśnie gnicie strzałek i ogólne problemy z podeszwami. W niektórych szkółkach to wręcz nagminne, co oczywiście tylko świadczy o złych warunkach chowu koni i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych środków zaradczych.

2018-09-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Poprawa odporności

Okres przejściowy, pomiędzy latem a jesienią jest uważany za najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o wszelakie przeziębienia. Krótszy dzień, częste zmiany temperatury a także brzydka pogoda wpływają na gorsze samopoczucie i zwiększenie podatności na zachowania. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów jak nie dać się chorobie!

2018-09-21

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pojenie koni

Nie bez powodu taki temat pojawia się w zagadnieniach dotyczących weterynarii, ponieważ to bardzo ważna kwestia w opiece nad naszymi wierzchowcami. Napojenie organizmu to jedna z kluczowych zasad przetrwania każdego organizmu, dlatego warto znać kilka podstawowych zasad.

2018-09-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badanie włosia

Każdy odpowiedzialny właściciel konia powinien wykonywać u swojego wierzchowca przynajmniej raz do roku badanie krwi oraz włosia - dzięki tym podstawowym technikom poznamy ogólny obraz zdrowia naszego konia, co pozwoli na wczesną reakcję w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.

2018-09-09

Czytaj » 0