12,162 pytań - 14,059 odpowiedzi - 815 komentarzy

Weterynarze: Ochwat

Data publikacji: 2017-02-19

fot. www.practicalhorsemanmag.com

 

Ochwat to, ogólnie rzecz biorąc, zapalenie twrzywa kopytowego. Warto zauważyć, ze w tym przypadku nie ma czynników wirusowych czy bakteryjnych, które wywoływałyby tę chorobę - jest to choroba ogólnoustrojowa, wynikająca z problemów metabolicznych.

Do najczęstszych przyczyn występowania ochwatu możemy zaliczyc:

- przekarmienie koni paszami treściwymi

- podawanie pasz, które posiadają bardzo dużą ilość węglowodanów

- intensywnie wypasanie na wczesnych pastwiskach: często wypuszczamy nasze konie na świeżo wyrośniętą i młodą trawę, która wyjątkowo bogata w cukry.

- choroby hormonalne, np.cukrzyca czy choroba Cushinga

- przeciążenie i przetrenowanie

Jak rozpoznać ochwat?

W pierwszej fazie ochwat może być trudny do rozpoznania, bo początkowe objawy są podobne do kolki - niepokój, przyspieszony oddech, potliwość. Dość szybko pojawiają się charakterystyczne symptomy jak odciążanie przednich kończyn (koń wyciąga nogi przed siebie), wzmożone pulsowanie tętnic w pęcinach, gorące i tkliwe kopyta, podwyższona temperatura ciała, niechęć do ruchu.

Jak postępować w przypadku ochwatu?

Konieczna jest pilna wizyta weterynarza, nie ma możliwości wyleczenia domowymi sposobami! 

Koń w trakcie tej choroby cierpi, odczuwa spory ból i dyskomfort. Jeśli nie zareagujemy w porę, to ochwat przejdzie w fazę ostrą, w której dochodzi do rotacji kości kopytowej a w rezultacie - do pęknięcia puszki kopytowej.

Nie trzeba chyba mówić o olbrzymim bólu i braku możliwości chodzenia, co szybko prowadzi do zgonu (koń musi chodzić, aby żyć). Do czasu przyjazdu wtereynarza chłodzimy kopyta wodą bądź okładem z lodu, absolutnie nie namawiamy konia do ruchu.

Leczenie ochwatu zależy od stopnia zaawansowania, często wymaga współpracy weterynarza i dobrego kowala, który umiejętnie wyprowadzi zmienione kopyto.

Jak zapobiec ochwatowi?
Przede wszystkim dopasowujemy dietę do wymagań naszego konia, biorąc pod uwagę fakt, iż rasy prymitywne (koniki polskie, hucuły i ogólnie kuce) mają genetyczne predyspozycje do występowania ochwatu.

W sezonie letnim dawkujemy czas wypasu na zielonych pastwiskach, na początku wystarczy godzina dziennie i stopniowi wydłużamy ten czas.
Dbamy o racjonalny wysiłek, nie dopuszczając do przetrenowania.

Czy spotkaliście się z ochwatem u koni ?

 

 

 

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Wilcze zęby

Czytając tytuł tego artykułu pewnie zastanawiacie się jak zęby wilków łączą się z tematyką jeździecką - istnieje taki termin ściśle powiązany z końskim pyskiem :)

2018-10-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gnicie strzałek

Jedną z najczęstszych dolegliwości kopyt u naszych podpopiecznych jest właśnie gnicie strzałek i ogólne problemy z podeszwami. W niektórych szkółkach to wręcz nagminne, co oczywiście tylko świadczy o złych warunkach chowu koni i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych środków zaradczych.

2018-09-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Poprawa odporności

Okres przejściowy, pomiędzy latem a jesienią jest uważany za najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o wszelakie przeziębienia. Krótszy dzień, częste zmiany temperatury a także brzydka pogoda wpływają na gorsze samopoczucie i zwiększenie podatności na zachowania. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów jak nie dać się chorobie!

2018-09-21

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pojenie koni

Nie bez powodu taki temat pojawia się w zagadnieniach dotyczących weterynarii, ponieważ to bardzo ważna kwestia w opiece nad naszymi wierzchowcami. Napojenie organizmu to jedna z kluczowych zasad przetrwania każdego organizmu, dlatego warto znać kilka podstawowych zasad.

2018-09-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badanie włosia

Każdy odpowiedzialny właściciel konia powinien wykonywać u swojego wierzchowca przynajmniej raz do roku badanie krwi oraz włosia - dzięki tym podstawowym technikom poznamy ogólny obraz zdrowia naszego konia, co pozwoli na wczesną reakcję w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.

2018-09-09

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Oparzenia słoneczne

Nadeszły typowo letnie dni z wysoką temperaturą i z dużą ilością słońca, co z pewnością cieszy niejednego jeźdźca - długie i pogodne dni zachęcają do spędzania czasu ze swoimi wierzchowcami. Niestety spora dawka promieni słonecznych jest niebezpieczna nie tylko dla nas, ale i dla koni, co często spotyka się z niedowierzaniem.

2018-07-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Odrobaczanie

Odrobaczanie jest niezwykle istotnym zabiegiem, któremu powinien być poddawany każdy dorosły koń, niezależnie od trybu życia czy warunków chowu (odrobaczanie źrebaków wymaga specjalistycznej wiedzy i ścisłej konsultacji z weterynarzem). Podpowiemy Wam dzisiaj po co trzeba konie odrobaczać i jak często wykonujemy taką czynność :)

2018-05-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kontuzje

Powiedzenie "końskie zdrowie" jest potocznym stwierdzeniem, które wywołuje spory uśmiech u wszystkich osób związanych z branżą jeździecką :) Pewnie każdy z Was zna konia, który w trakcie swojego życia uległ mniej bądź bardziej poważnej kontuzji.

2018-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Plastry FLAIR

Jedną z ciekawszych nowinek, stosowanych w treningu koni wyścigowych i WKKW są plastry nosowe, które poprawiają oddychanie i redukują ryzyko krwawienia. Jak one działają i czy faktycznie są skutecznie - dowiecie się w tym artykule!

2018-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynaria: Jak zdiagnozować kulawiznę?

Jeżeli zauważyłeś u konia objawy kulawizny musisz wezwać lekarza weterynarii - warto o to zadbać nawet przy najmniejszym podejrzeniu choroby, czasem to tylko 30-60min. Dobre zrozumienie choroby jaką jest kulawizna jest bardzo ważne, ponieważ występuje ona dość często i może być bardzo nieprzyjemna w skutkach. Przy wykrywaniu kulawizny liczy się czas w którym to robimy, im wcześniej tym lepiej.

2018-04-20

Czytaj » 0