Ochwat to, ogólnie rzecz biorąc, zapalenie tworzywa kopytowego. Warto zauważyć, ze w tym przypadku nie ma czynników wirusowych czy bakteryjnych, które wywoływałyby tę chorobę - jest to choroba ogólnoustrojowa, wynikająca z problemów metabolicznych.
Do najczęstszych przyczyn występowania ochwatu możemy zaliczyc:
- przekarmienie koni paszami treściwymi
- podawanie pasz, które posiadają bardzo dużą ilość węglowodanów
- intensywnie wypasanie na wczesnych pastwiskach: często wypuszczamy nasze konie na świeżo wyrośniętą i młodą trawę, która wyjątkowo bogata w cukry.
- choroby hormonalne, np.cukrzyca czy choroba Cushinga
- przeciążenie i przetrenowanie
Jak rozpoznać ochwat?
W pierwszej fazie ochwat może być trudny do rozpoznania, bo początkowe objawy są podobne do kolki - niepokój, przyspieszony oddech, potliwość. Dość szybko pojawiają się charakterystyczne symptomy jak odciążanie przednich kończyn (koń wyciąga nogi przed siebie), wzmożone pulsowanie tętnic w pęcinach, gorące i tkliwe kopyta, podwyższona temperatura ciała, niechęć do ruchu.
Jak postępować w przypadku ochwatu?
Konieczna jest pilna wizyta weterynarza, nie ma możliwości wyleczenia domowymi sposobami!
Koń w trakcie tej choroby cierpi, odczuwa spory ból i dyskomfort. Jeśli nie zareagujemy w porę, to ochwat przejdzie w fazę ostrą, w której dochodzi do rotacji kości kopytowej a w rezultacie - do pęknięcia puszki kopytowej.
Nie trzeba chyba mówić o olbrzymim bólu i braku możliwości chodzenia, co szybko prowadzi do zgonu (koń musi chodzić, aby żyć). Do czasu przyjazdu wtereynarza chłodzimy kopyta wodą bądź okładem z lodu, absolutnie nie namawiamy konia do ruchu.
Leczenie ochwatu zależy od stopnia zaawansowania, często wymaga współpracy weterynarza i dobrego kowala, który umiejętnie wyprowadzi zmienione kopyto.
Jak zapobiec ochwatowi?
Przede wszystkim dopasowujemy dietę do wymagań naszego konia, biorąc pod uwagę fakt, iż rasy prymitywne (koniki polskie, hucuły i ogólnie kuce) mają genetyczne predyspozycje do występowania ochwatu.
W sezonie letnim dawkujemy czas wypasu na zielonych pastwiskach, na początku wystarczy godzina dziennie i stopniowi wydłużamy ten czas.
Dbamy o racjonalny wysiłek, nie dopuszczając do przetrenowania.
Czy spotkaliście się z ochwatem u koni ?
Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.
2022-05-10
Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.
2022-01-28
Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.
2021-11-22
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18