Jednym z często spotykanych zachowań jest tkanie - to rytmiczne bujanie szyją na boki, połączone z przesuwaniem ciężaru z jednej przedniej nogi na drugą, czasem jest to przechodzenie z nogi na nogę.
Widok tkającego konia nie jest przyjemny - koń może sprawiać wrażenie wręcz apatycznego i odizolowanego od otoczenia, może tkać przez długi czas bez przerwy.
Skąd się bierze tkanie?
Generalnie nałogi u koni są wynikiem nudy, a co za tym idzie - frustracji i narastającego napięcia. Zamknięcie koni w boksach i ograniczenie ruchu na pastwisku, brak kontaktu z innymi końmi oraz często zbyt duża dawka pasz treściwych praktycznie zawsze prowadzą do wykształcenia się nałogów.
Nałogi nie są zaraźliwe, ale jeśli postawimy konia tkającego obok konia, który też się nudzi, to możemy być praktycznie pewni, że też zacznie.
Czy tkanie jest szkodliwe?
Rytmiczne bujanie i przenoszenie cieżaru prowadzi do przeciążeń zarówno w stawach jak i w ścięgnach przednich nóg, co może prowadzić nawet do kulawizn. Tkające konie często posiadają napięcia i bolesność w mięśniach szyi i grzbietu. Jeśli nałóg ten jest zaawansowany, to konie szybciej i nierównomiernie ścierają sobie kopyta w przednich nogach, co z kolei prowadzi do nierówności i nieregularności.
Jak zniwelować tkanie?
Przede wszystkim dbamy o zaspokojenie podstawowych potrzeb naszego konia, zapewniając mu swobodny i maksymalnie długi pobyt na wybiegu. Koń powinien mieć towarzyszy - nie musimy wypuszczać ich w stadzie, wystarczy że będzie miał kolegów za ogrodzeniem padoku. Na wybieg możemy dorzucić grube pnie i konary z drzew bezpiecznych dla koni; ogryzanie i podrzucanie będzie świetną zabawą :) Sprawdzają się także specjalne piłki dla koni.
W sezonie letnim wypuszczamy konie na pastwiska trawiaste, w zimie z kolei zapewniamy dostęp do siana.
W boksie montujemy lizawki smakowe, zabawki, czy nawet puste plastikowe butelki; oczywiście nigdy nie może zabraknąć siana, to też dobry sposób na zajęcie konia.
Czy mieliście kiedyś do czynienia z tkającym koniem ?
Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
2021-12-14
Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.
2021-09-15
Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!
2021-02-01
Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.
2020-11-23
Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!
2019-12-31