13,509 pytań - 70,790 odpowiedzi - 989 komentarzy

Końskie nałogi: tkanie

Data publikacji: 2017-02-17

Jednym z często spotykanych zachowań jest tkanie - to rytmiczne bujanie szyją na boki, połączone z przesuwaniem ciężaru z jednej przedniej nogi na drugą, czasem jest to przechodzenie z nogi na nogę.

Widok tkającego konia nie jest przyjemny - koń może sprawiać wrażenie wręcz apatycznego i odizolowanego od otoczenia, może tkać przez długi czas bez przerwy.

Skąd się bierze tkanie?

Generalnie nałogi u koni są wynikiem nudy, a co za tym idzie - frustracji i narastającego napięcia. Zamknięcie koni w boksach i ograniczenie ruchu na pastwisku, brak kontaktu z innymi końmi oraz często zbyt duża dawka pasz treściwych praktycznie zawsze prowadzą do wykształcenia się nałogów.

Nałogi nie są zaraźliwe, ale jeśli postawimy konia tkającego obok konia, który też się nudzi, to możemy być praktycznie pewni, że też zacznie.

Czy tkanie jest szkodliwe?

Rytmiczne bujanie i przenoszenie cieżaru prowadzi do przeciążeń zarówno w stawach jak i w ścięgnach przednich nóg, co może prowadzić nawet do kulawizn. Tkające konie często posiadają napięcia i bolesność w mięśniach szyi i grzbietu. Jeśli nałóg ten jest zaawansowany, to konie szybciej i nierównomiernie ścierają sobie kopyta w przednich nogach, co z kolei prowadzi do nierówności i nieregularności.

Jak zniwelować tkanie?

Przede wszystkim dbamy o zaspokojenie podstawowych potrzeb naszego konia, zapewniając mu swobodny i maksymalnie długi pobyt na wybiegu. Koń powinien mieć towarzyszy -  nie musimy wypuszczać ich w stadzie, wystarczy że będzie miał kolegów za ogrodzeniem padoku. Na wybieg możemy dorzucić grube pnie i konary z drzew bezpiecznych dla koni; ogryzanie i podrzucanie będzie świetną zabawą :) Sprawdzają się także specjalne piłki dla koni.

W sezonie letnim wypuszczamy konie na pastwiska trawiaste, w zimie z kolei zapewniamy dostęp do siana.

W boksie montujemy lizawki smakowe, zabawki, czy nawet puste plastikowe butelki; oczywiście nigdy nie może zabraknąć siana, to też dobry sposób na zajęcie konia.

Czy mieliście kiedyś do czynienia z tkającym koniem ?

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Końskie zmysły

Koń, jak każdy żywy organizm, posiada przeróżne systemy odbioru bodźców z otoczenia, które zwane są potocznie zmysłami. Warto poznać ich krótką charakterystykę, aby lepiej rozumieć naszych czterokopytnych przyjaciół.

2022-04-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak konie znoszą hałas ?

Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.

2021-12-14

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego konie są agresywne ?

Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.

2021-09-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy bólu u koni

Konie, podobnie jak inne zwierzęta, nie potrafią mówić ludzkim językiem, dlatego ważna jest umiejętna i regularna obserwacja naszych zwierzaków, aby ocenić ich stan zdrowia oraz samopoczucie.

2021-07-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Depresja u koni

Konie, tak samo jak ludzie, mogą cierpieć na różne zaburzenia natury psychicznej czy behawioralnej; najnowsze badania dowodzą, że konie odczuwają stres oraz mogą zapadać na depresję, która w dalszym ciągu jest słabo rozpoznaną jednostką chorobową.

2021-05-04

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy stresu u koni

Konie, jak wszystkie żywe organizmy, odczuwają stres w swoim życiu - w dodatku jako zwierzęta roślinożerne są stale w gotowości do ucieczki przed drapieżnikami. Praca z człowiekiem to także źródło stresu, często z uwagi na niewłaściwą komunikację.

2021-02-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Czy umiesz nagradzać konia ?

Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!

2021-02-01

Czytaj » 0

Natural

Do czego służą końskie uszy ?

Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.

2020-11-23

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nawiązać więź z koniem ?

Przebywanie wśród koni jest przyjemne, pozwala na odprężenie i uspokojenie swoich emocji. Warto poznać kilka zasad, które pozwolą na nawiązanie trwałej więzi z koniem, dzięki czemu współpraca i komunikacja będzie łatwiejsza.

2020-08-02

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak bezpiecznie wprowadzić nowego konia do stada ?

Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!

2019-12-31

Czytaj » 0