12,611 pytań - 14,124 odpowiedzi - 819 komentarzy

Końskie nałogi: tkanie

Data publikacji: 2017-02-17

Jednym z często spotykanych zachowań jest tkanie - to rytmiczne bujanie szyją na boki, połączone z przesuwaniem ciężaru z jednej przedniej nogi na drugą, czasem jest to przechodzenie z nogi na nogę.

Widok tkającego konia nie jest przyjemny - koń może sprawiać wrażenie wręcz apatycznego i odizolowanego od otoczenia, może tkać przez długi czas bez przerwy.

Skąd się bierze tkanie?

Generalnie nałogi u koni są wynikiem nudy, a co za tym idzie - frustracji i narastającego napięcia. Zamknięcie koni w boksach i ograniczenie ruchu na pastwisku, brak kontaktu z innymi końmi oraz często zbyt duża dawka pasz treściwych praktycznie zawsze prowadzą do wykształcenia się nałogów.

Nałogi nie są zaraźliwe, ale jeśli postawimy konia tkającego obok konia, który też się nudzi, to możemy być praktycznie pewni, że też zacznie.

Czy tkanie jest szkodliwe?

Rytmiczne bujanie i przenoszenie cieżaru prowadzi do przeciążeń zarówno w stawach jak i w ścięgnach przednich nóg, co może prowadzić nawet do kulawizn. Tkające konie często posiadają napięcia i bolesność w mięśniach szyi i grzbietu. Jeśli nałóg ten jest zaawansowany, to konie szybciej i nierównomiernie ścierają sobie kopyta w przednich nogach, co z kolei prowadzi do nierówności i nieregularności.

Jak zniwelować tkanie?

Przede wszystkim dbamy o zaspokojenie podstawowych potrzeb naszego konia, zapewniając mu swobodny i maksymalnie długi pobyt na wybiegu. Koń powinien mieć towarzyszy -  nie musimy wypuszczać ich w stadzie, wystarczy że będzie miał kolegów za ogrodzeniem padoku. Na wybieg możemy dorzucić grube pnie i konary z drzew bezpiecznych dla koni; ogryzanie i podrzucanie będzie świetną zabawą :) Sprawdzają się także specjalne piłki dla koni.

W sezonie letnim wypuszczamy konie na pastwiska trawiaste, w zimie z kolei zapewniamy dostęp do siana.

W boksie montujemy lizawki smakowe, zabawki, czy nawet puste plastikowe butelki; oczywiście nigdy nie może zabraknąć siana, to też dobry sposób na zajęcie konia.

Czy mieliście kiedyś do czynienia z tkającym koniem ?

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jak się uczą konie ?

Podstawową zasadą w pracy i szkoleniu koni jest zrozumienie, w jaki sposób te zwierzaki przyswajają wiedzę - bo przecież cały proces uczenia oparty jest na oswojeniu z danych bodźcem i zapamiętaniu schematu działania.

2019-04-20

Czytaj » 0

Natural

Natural: Habituacja

Konie są zwierzętami roślinożernymi, przez co są płochliwe i reagują instynktownie na niebezpieczeństwo, nawet jeśli to będzie np.spadający liść, przechodzący obok kot czy leżąca siatka foliowa. Nieznane sytuacje budzą obawy naszych wierzchowców, szczególnie młodych - dlatego w procesie socjalizacji niezwykle istotną rolę zajmuje odczulenie konia na bodźce.

2019-03-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nagradzać konia ?

Nagradzanie zwierzaków za pożądane zachowania jest podstawą budowania relacji, niezależnie czy to konie czy psy - zwierzęta, które są pozytywnie nastawione do człowieka, chętniej z nami współpracują. Czy wiecie jak skutecznie nagradzać konie ?

2019-02-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się pomiędzy sobą charakterem i osobowością - z pewnością znacie co najmniej jednego bardzo energicznego konia, jak i co najmniej jednego leniuszka, który nie bałby się nawet wystrzałów z armaty. Opiszemy Wam dzisiaj cztery najważniejsze osobowości koni!

2018-12-21

Czytaj » 0

Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0

Natural

Jak śpią konie ?

Na wsiach i wśród osób niezwiązanych z jeździectwem krąży opinia, że leżący koń prawie zawsze oznacza chorobę albo co najmniej złe samopoczucie zwierzaka... Nic bardziej mylnego, konie jak wszystkie zwierzęta uwielbiają wypoczywać na leżąco!

2018-11-06

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jazda na kantarze

Jeździectwo naturalne zyskuje coraz większą popularność na całym świecie - komunikacja z koniem oparta na zaufaniu i przywiązaniu jest zachęcającą opcją dla każdego amatora. Jazda na kantarze sznurkowym kusi wielu jeźdźców, szczególnie początkujących; podpowiemy Wam jak bezpiecznie jeździć bez ogłowia!

2017-09-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego koń rży ?

Rżenie jest odgłosem, który nieodłącznie kojarzy się końmi nawet osobom, które nie mają do czynienia z tymi zwierzętami. Warto jednak zauważyć, że konie mają naprawdę szeroki repertuar dźwięków!

2017-09-21

Czytaj » 0

Natural

Natural: Agresja

Pewnie każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu konia, który jest agresywny - zarówno do ludzi jak i do innych koni. Te zwierzęta, z racji swoich rozmiarów, potrafią być wręcz śmiertelnie niebezpieczne, jeśli zachowują się w sposób nieodpowiedni. Jakie są przyczyny takiego postępowania ?

2017-03-19

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: wędrowanie po boksie

Kolejnym nałogiem, nieco rzadziej spotykanym niż tkanie i łykanie, jest wędrowanie po boksie. To kolejne zachowanie wywodzące się z niewłaściwej opieki nad koniem, bazujące na niezaspokojeniu podstawowych potrzeb.

2017-02-25

Czytaj » 0