12,841 pytań - 16,860 odpowiedzi - 933 komentarzy

Końskie nałogi: tkanie

Data publikacji: 2017-02-17

Jednym z często spotykanych zachowań jest tkanie - to rytmiczne bujanie szyją na boki, połączone z przesuwaniem ciężaru z jednej przedniej nogi na drugą, czasem jest to przechodzenie z nogi na nogę.

Widok tkającego konia nie jest przyjemny - koń może sprawiać wrażenie wręcz apatycznego i odizolowanego od otoczenia, może tkać przez długi czas bez przerwy.

Skąd się bierze tkanie?

Generalnie nałogi u koni są wynikiem nudy, a co za tym idzie - frustracji i narastającego napięcia. Zamknięcie koni w boksach i ograniczenie ruchu na pastwisku, brak kontaktu z innymi końmi oraz często zbyt duża dawka pasz treściwych praktycznie zawsze prowadzą do wykształcenia się nałogów.

Nałogi nie są zaraźliwe, ale jeśli postawimy konia tkającego obok konia, który też się nudzi, to możemy być praktycznie pewni, że też zacznie.

Czy tkanie jest szkodliwe?

Rytmiczne bujanie i przenoszenie cieżaru prowadzi do przeciążeń zarówno w stawach jak i w ścięgnach przednich nóg, co może prowadzić nawet do kulawizn. Tkające konie często posiadają napięcia i bolesność w mięśniach szyi i grzbietu. Jeśli nałóg ten jest zaawansowany, to konie szybciej i nierównomiernie ścierają sobie kopyta w przednich nogach, co z kolei prowadzi do nierówności i nieregularności.

Jak zniwelować tkanie?

Przede wszystkim dbamy o zaspokojenie podstawowych potrzeb naszego konia, zapewniając mu swobodny i maksymalnie długi pobyt na wybiegu. Koń powinien mieć towarzyszy -  nie musimy wypuszczać ich w stadzie, wystarczy że będzie miał kolegów za ogrodzeniem padoku. Na wybieg możemy dorzucić grube pnie i konary z drzew bezpiecznych dla koni; ogryzanie i podrzucanie będzie świetną zabawą :) Sprawdzają się także specjalne piłki dla koni.

W sezonie letnim wypuszczamy konie na pastwiska trawiaste, w zimie z kolei zapewniamy dostęp do siana.

W boksie montujemy lizawki smakowe, zabawki, czy nawet puste plastikowe butelki; oczywiście nigdy nie może zabraknąć siana, to też dobry sposób na zajęcie konia.

Czy mieliście kiedyś do czynienia z tkającym koniem ?

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jak nawiązać więź z koniem ?

Przebywanie wśród koni jest przyjemne, pozwala na odprężenie i uspokojenie swoich emocji. Warto poznać kilka zasad, które pozwolą na nawiązanie trwałej więzi z koniem, dzięki czemu współpraca i komunikacja będzie łatwiejsza.

2020-08-02

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak bezpiecznie wprowadzić nowego konia do stada ?

Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!

2019-12-31

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak odpoczywają konie ?

Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!

2019-12-01

Czytaj » 0

Natural

Natural: Silversand Horsemanship

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych szkół jeździeckich naturalnego jest nurt Silversand (aktualnie znany pod nazwą Light Hands Equitation), założony przez małżeństwo Steve'a i Irenę Halfpenny w Australii. Ta metoda współpracy z końmi opiera się o psychologię i zrozumienie zwierzaka, a co za tym idzie - zmianę swojego podejścia.

2019-10-29

Czytaj » 0

Natural

Natural: Parelli Natural Horsemanship

Jedną z najpopularniejszych szkół jeździectwa naturalnego jest Parelli Natural Horsemanship (PNH), założoną na początku lat osiemdziesiątych przez Pata Parelliego w Stanach Zjednoczonych. Niezależnie od wybranej dyscypliny jeździeckiej, warto poznać podstawowe zasady naturalnej współpracy ze zwierzakami!

2019-08-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak się uczą konie ?

Podstawową zasadą w pracy i szkoleniu koni jest zrozumienie, w jaki sposób te zwierzaki przyswajają wiedzę - bo przecież cały proces uczenia oparty jest na oswojeniu z danych bodźcem i zapamiętaniu schematu działania.

2019-04-20

Czytaj » 0

Natural

Natural: Habituacja

Konie są zwierzętami roślinożernymi, przez co są płochliwe i reagują instynktownie na niebezpieczeństwo, nawet jeśli to będzie np.spadający liść, przechodzący obok kot czy leżąca siatka foliowa. Nieznane sytuacje budzą obawy naszych wierzchowców, szczególnie młodych - dlatego w procesie socjalizacji niezwykle istotną rolę zajmuje odczulenie konia na bodźce.

2019-03-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nagradzać konia ?

Nagradzanie zwierzaków za pożądane zachowania jest podstawą budowania relacji, niezależnie czy to konie czy psy - zwierzęta, które są pozytywnie nastawione do człowieka, chętniej z nami współpracują. Czy wiecie jak skutecznie nagradzać konie ?

2019-02-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się pomiędzy sobą charakterem i osobowością - z pewnością znacie co najmniej jednego bardzo energicznego konia, jak i co najmniej jednego leniuszka, który nie bałby się nawet wystrzałów z armaty. Opiszemy Wam dzisiaj cztery najważniejsze osobowości koni!

2018-12-21

Czytaj » 0

Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0