W internecie znajdziemy mnóstwo przepisów na smaczki, nie różnią się one wiele między sobą: bazą zawsze są otręby i mąka plus dodatki :)
Przygotowujemy:
- szklankę otrębów pszennych, mogą też byc płatki owsiane
- szklankę owsa (niekoniecznie)
- szklankę mąki pszennej
- jedna marchewka, starta
- jedno jabłko, starte
- czasami w przepisach znajdziecie cukier, można go dać ok. 1/3 szklanki
Wszystko wrzucamy do miski i mieszamy; całość powinna mieć zwartą konsystencję, pozwalającą na wyrobienie kuleczek rękami. Jeśli ciasto jest zbyt wodniste to dosypujemy mąki lub otrębów, jeśli z kolei jest zbyt twarde można dolać troche wody bądź oleju. Z masy formujemy kulki, układamy je na blaszce wyłożonej papierem i lekko spłaszczamy. Wkładamy blachę do nagrzanego piekarnika (200 stopni) i pieczemy ok.15min, do momentu aż będą lekko rumiane.
Ten przepis daje Wam duże pole do popisu: można nie dawać w ogóle mąki, sypnąć tylko otręby i płatki, zamiast tartego jabłka można dać sok jabłkowy, dodatkowo można zetrzeć też pietruszke czy buraka (niektóre konie nie przepadają). Wszystko zależy od Waszej kreatywności :)
Własnoręcznie robiony mesz także nie jest skomplikowany,a przyniesie Wam sporo radości.
Podstawą tej paszy jest siemię lniane - najlepsze będzie takie w ziarnach. Przygotowujemy dwie lub trzy szklanki ziaren siemienia, gotujemy w dużym garnku - w trakcie tego procesu, ziarna puszczają charakterystyczny śluz, dlatego sprawdzamy czy całość sie nie przypala (w razie potrzeby dolewamy wody, śluzu ma być dużo).
Jeśli mamy już przygotowanę siemię (powinna powstać taka glutowata papka), ściągamy garnek z kucheni i dosypujemy pozostałych składników: otręby pszenne, otręby ryżowe, łuska słonecznika bądź całe ziarno (max.jedna szklanka), można dodać 1/4 szklanki oleju słonecznikowego dla uzyskania lepszej kontystencji jeśli mamy zbyt suchą papkę. Gorący mesz mieszamy dokładnie, przykrywamy grubą ścierką i odstawiamy na godzinę.
Ponadto do wystudzonego meszu można dodać pokrojone jabłka, marchewki i inne warzywa :) tutaj też mamy pełne pole do popisu! Dobrym pomysłem są także zioła, np. echinacea dla podniesienia odporności, rumianek oraz mięta na lepsze trawienie czy pokrzywa, która działa oczyszczająco.
Oczywiście możemy dodać także owies, ale wtedy ten posiłek będzie bardziej energetyczny - a często mesz jest podawany koniom w trakcie rekonwalescencji, kiedy zależy nam na obniżeniu kaloryczności. Generalnie w przypadku koni normalnie pracujących, mesz z owsem możemy podawać zamiast jednego posiłku bądź bez owsa, jako dodatkowe jedzenie :)
Czy macie sprawdzone przepisy na smakołyki dla koni ?
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17