12,841 pytań - 16,861 odpowiedzi - 933 komentarzy

Stajnia: Budowa stajni

Data publikacji: 2017-02-13

Zacznijmy od postawienia sobie pytania: po co Nam własna stajnia?

Utrzymanie koni niedaleko domu może wyglądać na tańsze i wręcz idealne, ale bardzo czasochłonne - musimy zadbać o wszystko (czyszczenie i ścielenie boksów, sprzątania, wyprowadzanie i karmienie koni), niezależnie od pogody, stanu zdrowia czy chęci. Problematyczne staną sie wyjazdy na wakacje, bo przecież ktoś musi sie zająć końmi. Wstawiając konia do pensjonatu i płacąc określoną kwotę co miesiąc nie musimy się martwić o te wszystkie czynności powyżej - przyjeżdżamy i opiekujemy sie koniem ile chcemy :)

Koszt postawienia stajni będzie bardzo zróżnicowany, w zależności od lokalizacji (województwo, bliskość dużego miasta) i standardu stajni. Najtańsza opcja to drewniana wiata z zamykanymi drzwiami, ze swobodnym wyjściem na padok - to tak naprawdę tylko koszt drewna (można dostać tanio ze stolarni) plus ogrodzenie terenu. Taka stajenka sprawdzi się w przypadku dwóch, trzech niewymagających koni, które poradzą sobie w niekorzystnych warunkach.

Prawdziwa stajnia to po kolei:

- posiadanie ziemi na tę stajnię ;) ogródek za domem to stanowczo za mało, konie potrzebują przestrzeni (potrzebujemy kilku padoków, aby konie nie zadeptały całkiem trawy w lecie). Cena jednego hektara działki rolnej to mniej więcej 30-40tys złotych, dla działki budowlanej to koszt 600tys/ha -> ceny są bardzo mocno zróżnicowane w zależności od województwa i położenia, zbrojenia działki itp

- uzyskanie pozwolenia na budowę, jeśli stajnia będzie budynkiem tzn. będzie posiadała fundamenty

- postawienie bryły z betonu zależy od jej wielkości, ale to koszt kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy (wraz z pracą ekipy budowlanej)

- doliczamy koszt zakupu okien, drzwi, metalowych ścian boksów dla koni (tańsza wersja to drewniane żerdzie, ale konie będą je ogryzać) - kolejne kilka tysięcy

- wygrodzenie kilku padoków: drewniane paliki plus elektryczny pasterz (gotowe zestawy znajdziecie na allegro)

- przemyślenie kwestii związanej ze składowaniem obornika (trzeba mieć na to miejsce badź znaleźć odbiorcę)

- jeśli chcemy inwestować w halę, to taką blaszaną możemy kupić za kilkadziesiąt tysięcy złotych; jeśli chcemy mieć profesjonalną halę murowaną, to kosztuje ona minimum 200-300tys złotych

- podłoże na ujeżdżalni zagwarantuje Nam dobry, drobny piasek -> niestety będzie pylił; topowe stajnie mają systemy drenażu, biały kwarcowy piasek z dodatkiem flizeliny dla lepszej amortyzacji. Cena przygotowania takiego podłoża w stajni to koszt okoła miliona złotych. Oczywiście można jeździć na kawałku terenu z trawą, ale po deszcach będzie tam po prostu ślisko, będzie błoto.

 

Jak widzicie - postawienie zwykłej stajni jest naprawdę kosztowne, jeśli chcemy mieć solidnie wykonany obiekt. Oczywiście jest możliwe wybudowanie prostej stajenki z drewna, bez fundamentów i zaplecza socjalnego i bez wszystkich udogodnień -> koszt takiej inwestycji z pewnością będzie dużo niższy i będzie zamykał się w kwocie maksymalnie kilkunastu tysięcy złotych. 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0