12,856 pytań - 22,083 odpowiedzi - 942 komentarzy

Stajnia: Budowa stajni

Data publikacji: 2017-02-13

Zacznijmy od postawienia sobie pytania: po co Nam własna stajnia?

Utrzymanie koni niedaleko domu może wyglądać na tańsze i wręcz idealne, ale bardzo czasochłonne - musimy zadbać o wszystko (czyszczenie i ścielenie boksów, sprzątania, wyprowadzanie i karmienie koni), niezależnie od pogody, stanu zdrowia czy chęci. Problematyczne staną sie wyjazdy na wakacje, bo przecież ktoś musi sie zająć końmi. Wstawiając konia do pensjonatu i płacąc określoną kwotę co miesiąc nie musimy się martwić o te wszystkie czynności powyżej - przyjeżdżamy i opiekujemy sie koniem ile chcemy :)

Koszt postawienia stajni będzie bardzo zróżnicowany, w zależności od lokalizacji (województwo, bliskość dużego miasta) i standardu stajni. Najtańsza opcja to drewniana wiata z zamykanymi drzwiami, ze swobodnym wyjściem na padok - to tak naprawdę tylko koszt drewna (można dostać tanio ze stolarni) plus ogrodzenie terenu. Taka stajenka sprawdzi się w przypadku dwóch, trzech niewymagających koni, które poradzą sobie w niekorzystnych warunkach.

Prawdziwa stajnia to po kolei:

- posiadanie ziemi na tę stajnię ;) ogródek za domem to stanowczo za mało, konie potrzebują przestrzeni (potrzebujemy kilku padoków, aby konie nie zadeptały całkiem trawy w lecie). Cena jednego hektara działki rolnej to mniej więcej 30-40tys złotych, dla działki budowlanej to koszt 600tys/ha -> ceny są bardzo mocno zróżnicowane w zależności od województwa i położenia, zbrojenia działki itp

- uzyskanie pozwolenia na budowę, jeśli stajnia będzie budynkiem tzn. będzie posiadała fundamenty

- postawienie bryły z betonu zależy od jej wielkości, ale to koszt kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy (wraz z pracą ekipy budowlanej)

- doliczamy koszt zakupu okien, drzwi, metalowych ścian boksów dla koni (tańsza wersja to drewniane żerdzie, ale konie będą je ogryzać) - kolejne kilka tysięcy

- wygrodzenie kilku padoków: drewniane paliki plus elektryczny pasterz (gotowe zestawy znajdziecie na allegro)

- przemyślenie kwestii związanej ze składowaniem obornika (trzeba mieć na to miejsce badź znaleźć odbiorcę)

- jeśli chcemy inwestować w halę, to taką blaszaną możemy kupić za kilkadziesiąt tysięcy złotych; jeśli chcemy mieć profesjonalną halę murowaną, to kosztuje ona minimum 200-300tys złotych

- podłoże na ujeżdżalni zagwarantuje Nam dobry, drobny piasek -> niestety będzie pylił; topowe stajnie mają systemy drenażu, biały kwarcowy piasek z dodatkiem flizeliny dla lepszej amortyzacji. Cena przygotowania takiego podłoża w stajni to koszt okoła miliona złotych. Oczywiście można jeździć na kawałku terenu z trawą, ale po deszcach będzie tam po prostu ślisko, będzie błoto.

 

Jak widzicie - postawienie zwykłej stajni jest naprawdę kosztowne, jeśli chcemy mieć solidnie wykonany obiekt. Oczywiście jest możliwe wybudowanie prostej stajenki z drewna, bez fundamentów i zaplecza socjalnego i bez wszystkich udogodnień -> koszt takiej inwestycji z pewnością będzie dużo niższy i będzie zamykał się w kwocie maksymalnie kilkunastu tysięcy złotych. 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0