Początkowy etap naszej edukacji, czyli szkoła podstawowa i gimnazjum pozostają bez zmian - nie mamy możliwości wyboru specjalnych profili. Jeśli wiążamy swoją przyszłość z jeździectem, to jako szkołę ponadgimnazjalną powinniśmy wybrać Technikum Hodowli Koni - w Polsce jest kilka takich ośrodków, m.in. w Czernichowie, Żywcu, Janowie Podlaskim, Piasecznie czy w Bielicach (najbliższą szkołę oraz opinie znajdziecie w internecie). W programie tych techników jest oczywiście darmowa jazda konna (wymiar limitowany), jeśli chcecie jeździć wiecej to na ogół trzeba dopłacić (ale nie są to duże kwoty, 10-20zł/jazda). Można także przyjechać z własnym koniem, brać udział w klubowych zawodach czy w różnorakich kursach, przygotowujacych do zawodu hodowca koni.
Jeśli chcecie dalej pogłębiać wiedzę na temat koni, to kolejnym etapem mogą byc studia na kierunku zootechnika ze specjalnością hodowla koni - uprzedzamy jednak, że są to studia zootechniczne, więc będziecie mieli do czynienia ze wszystkimi zwierzętami. Studia nie są lekkie, jest dużo wiedzy biologiczno-chemicznej i co ważne - wykonujecie sekcje martwych zwierząt (jest to niezbędne, aby poznać dokładnie anatomię zwierząt).
Od zeszłego roku na Uniwersytecie Lubelskim istnieje kierunek nazwany 'hipologia i jeździectwo' - dotyczy on konkretnie koni.
Oczywiście obowiązkowo warto zdawać wszystkie odznaki i zainwestować w kurs rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna; w późniejszym etapie możecie postarać się o certyfikat instruktora rekreacji oraz instruktora sportu, nadawany przez Polski Związek Jeździecki (kursy są organizowane conajmniej kilka razy do roku). Warto też ukończyć kurs wychowawcy kolonijnego, co pozwoli Wam na pracę na obozach jeździeckich - w sezonie właściwie każda stajnia poszukuje takiej osoby :)
Jeśli chcemy mieć własną stajnię, to tak naprawdę nie jest Nam potrzebne żadne wykształcenie - liczy się Nasza wiedza oraz umiejętności, dlatego warto popracować trochę jako stajenny, trochę jako jeździec i luzak, a finalnie jako kierownik stajni - dzięki temu poznamy wszystkie obszary działalności stajni.
Oczywiście jeśli chcemy pracować jako hodowla, to tezeba skończyć studia zootechniczne - na takie stanowisko jest już wymagana specjalistyczna wiedza.
Jak sobie wyobrażacie swoją przyszłość z końmi ?
Pasja jeździecka młodych adeptów jest na tyle silna, że wiele dzieci i nastolatków ma trudności z pogodzeniem chęci spędzenia czasu w stajni z nauką; oczywiście ostateczne zdanie mają rodzice, ale podpowiemy dzisiaj jak dobrze zorganizować swój czas!
2022-07-12
W obecnych czasach internet stał się tak powszechnym narzędziem pracy, że nie dziwi już zawód influencera, blogera czy vlogera - social media są ogromną potęgą medialną i dają możliwość prowadzenia własnego biznesu w sieci. Podpowiemy dzisiaj jak skutecznie prowadzić bloga lub fanpage!
2021-08-10
Stajnia to miejsce, gdzie jeźdźcy uczęszczają na zajęcia jazdy konnej - obcowanie ze zwierzakiem często wiąże się z dużymi emocjami, dlatego ważna jest atmosfera oraz zachowanie pozostałych osób znajdujących się na terenie ośrodka.
2020-09-01
W dzisiejszych czasach wiele firm produkujących sprzęt jeździeckich poszukuje osób do promocji swoich produktów w social media - Facebook, Instagram, Youtube. Ta współpraca przynosi korzyści zarówno ambasadorom jak samym markom dzięki szerokiej promocji na kanałach społecznościowych i na zawodach.
2020-05-31
Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.
2020-04-09