13,058 pytań - 31,639 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Wrzody

Data publikacji: 2017-02-09

 

W naturze wrzody (czyli ranki w ścianie żołądka czy jelit) praktycznie nie występują u koni: zwierzęta te są przystosowane do stałego pobierania niewielkich ilości pokarmu, właściwie poza spaniem to konie ciągle coś podskubują. Dzięki obecności śliny oraz jedzenia, pH w żołądku nie spada do krytycznie niskich wartości -  z kolei ciągły powolny ruch powoduje lepsze i szybsze trawienie, dzięki czemu nic nie zalega w przewodzie pokarmowym.

Współcześnie zdecydowana większość koni jest utrzymywana w systemie stajennym - jest to rozwiązanie wygodne, ale niekoniecznie zdrowe dla naszych zwierząt. Unieruchomienie w boksie, dawkowanie jedzenia oraz stres są czynnikami, które w znacznym stopniu przyczyniają się do wrzodów.

Jak rozpoznać, że nasz koń cierpi na wrzody?

Choroba ta bywa podstępna, bo daje szereg objawów, które niekoniecznie bierzemy za sympton poważnej dolegliwości:

- apatia, pogorszenie nastroju, spadek formy, matowa sierść

- chudnięcie (jeśli nasz koń nagle spadł z masy albo mimo wszelkich starań nie potrafi przytyć, to pierwsze o czym powinniśmy pomyśleć, to wrzody)

- ślinienie sie, ziewanie

- bóle brzucha, podobne do kolek

Wrzody diagnozuje się poprzez wykonanie gastroskopii: lekarz weterynarii wprowadza sondę zakończoną kamerką do żołądka naszego konia, ogląda wnętrze na monitorze komputera i ocenia stan zdrowia. Leczenie wrzodów polega na podawaniu leków zobojętniających kwas w żołądku ; jeśli choroba jest mocno zaawansowana, to może być konieczne podanie leków przeciwzapalnych.

Jak zapobiegać?

- po raz kolejny to napiszemy: koń musi mieć stały dostęp do dobrego siana! To jest podstawowa zasada profilaktyki nie tylko wrzodów, ale i kolek oraz ogólnie dobrej opieki konia. Konie nie tyją od siana, to też sobie zapamiętujemy na zawsze :)

- jeśli nasz koń jest mocno pobudliwy, to podajemy zioła wyciszające (takie suplementy wymagają cierpliwości, pierwsze efekty zauważymy najwcześniej po tygodniu regularnego podawania)

- w przypadku sytuacji stresujących (np. wyjazd na zawody), profilaktycznie podajemy leki zobojętniające kwas żołądkowy

 

Chorobę wrzodową leczy się dość łatwo, szybko widać poprawę, a wcześnie i odpowiednio zaordynowane leczenie pozwoli na długie i spokojne życie naszego konia :) Wrzodów nie wolno bagatelizować, są wyjątkowo niekomfortowe dla naszego konia, a w dalszej perspektywnie prowadzą do zagrożenia życia.

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0