12,967 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Jazda na oklep

Data publikacji: 2017-02-08

Jazda na oklep, czyli bez siodła, to z pewnością jedno z bardziej emocjonujących przeżyć w naszej karierze jeździeckiej :) Brak siodła jest z pewnością pewnym utrudnieniem, ale jeśli czujecie się pewnie w siodle, to dacie radę także i bez niego. Planując jazdę na oklep powinniśmy pamiętać, że nie jest to zbyt wygodne dla naszego konia (siodła nie są tylko dla nas, ale też stanową swoista ochronę i amortyzację naszych ruchów) - odczuwa wtedy nasz dosiad i ciężar bezposrednio, dlatego jakiekolwiek nieskoordynowane ruchy są po prostu dla niego nieprzyjemne. Stąd też ważne jest, aby na oklep jeździć na koniach, które są wygodne w ruchu i nie mają wystającego kłębu - zminimalizuje to ryzyko bolesnych stłuczeń, utraty równowagi, co w konsekwencji może doprowadzić do upadku.

Jak wsiąść na oklep ?
Skoro nie mamy strzemion, to wsiadanie jest nieco utrudnione ;) Dobrze jest mieć mniejszego konia, przystawić do niego stołeczek bądź schodki (możemy też wsiąść z rogu ujeżdżalni, po belkach), wspiąć się na rękach i energicznie przełożyc nogę przez konia. Uważajmy jednak, gdyż koń może sie zdenerować zbyt gwałtownym wsiadaniem i odskoczyć, a wtedy my wylądujemy na ziemi. Najwygodniej jest wsiadać ze schodków na kuce, wystarczy tylko przełożyć nogę i już jesteśmy na grzbiecie.

Jak jeździć na oklep ?

Początki są trudne, odczuwamy każdy najmniejszy ruch konia. Warto po prostu się rozluźnić, puścić nogi w dół (nie musimy przejmować się piętą w dół) i po prostu jechać, wczuwając sie w pracę mięśni naszego konia.

Początkowo wybierajmy wolniejsze tempo, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Kiedy czujemy, że tracimy równowagę, momentalnie zwalniamy i przechodzimy do niższego chodu - nie trzymajmy się kurczowo wodzy, gdyż nasz koń z pewnością szybko okaże niezadowolenie. W sytuacji ekstremalnej warto złapać sie grzywy :)

Kilka jazd pozwoli na nabranie pewności i rozwinięcie skrzydeł; nie polecamy skoków na oklep, chyba że posiadacie naprawdę stabilny dosiad. Każde nieskoordynowane lądowanie spowoduje uderzenie pupą o grzbiet czy nawet nerki naszego konia, co jest dla niego bolesne; także łapanie za pysk nie będzie komfortowe i w rezultacie nasz koń nie będzie chciał w ogóle skakać.

Jeżdząc na oklep zimą macie pewność, że Wasze nogi nie zmarzną :)

Czy lubicie jeździć na oklep ?

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0