Jazda na oklep, czyli bez siodła, to z pewnością jedno z bardziej emocjonujących przeżyć w naszej karierze jeździeckiej :) Brak siodła jest z pewnością pewnym utrudnieniem, ale jeśli czujecie się pewnie w siodle, to dacie radę także i bez niego. Planując jazdę na oklep powinniśmy pamiętać, że nie jest to zbyt wygodne dla naszego konia (siodła nie są tylko dla nas, ale też stanową swoista ochronę i amortyzację naszych ruchów) - odczuwa wtedy nasz dosiad i ciężar bezposrednio, dlatego jakiekolwiek nieskoordynowane ruchy są po prostu dla niego nieprzyjemne. Stąd też ważne jest, aby na oklep jeździć na koniach, które są wygodne w ruchu i nie mają wystającego kłębu - zminimalizuje to ryzyko bolesnych stłuczeń, utraty równowagi, co w konsekwencji może doprowadzić do upadku.
Jak wsiąść na oklep ?
Skoro nie mamy strzemion, to wsiadanie jest nieco utrudnione ;) Dobrze jest mieć mniejszego konia, przystawić do niego stołeczek bądź schodki (możemy też wsiąść z rogu ujeżdżalni, po belkach), wspiąć się na rękach i energicznie przełożyc nogę przez konia. Uważajmy jednak, gdyż koń może sie zdenerować zbyt gwałtownym wsiadaniem i odskoczyć, a wtedy my wylądujemy na ziemi. Najwygodniej jest wsiadać ze schodków na kuce, wystarczy tylko przełożyć nogę i już jesteśmy na grzbiecie.
Jak jeździć na oklep ?
Początki są trudne, odczuwamy każdy najmniejszy ruch konia. Warto po prostu się rozluźnić, puścić nogi w dół (nie musimy przejmować się piętą w dół) i po prostu jechać, wczuwając sie w pracę mięśni naszego konia.
Początkowo wybierajmy wolniejsze tempo, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Kiedy czujemy, że tracimy równowagę, momentalnie zwalniamy i przechodzimy do niższego chodu - nie trzymajmy się kurczowo wodzy, gdyż nasz koń z pewnością szybko okaże niezadowolenie. W sytuacji ekstremalnej warto złapać sie grzywy :)
Kilka jazd pozwoli na nabranie pewności i rozwinięcie skrzydeł; nie polecamy skoków na oklep, chyba że posiadacie naprawdę stabilny dosiad. Każde nieskoordynowane lądowanie spowoduje uderzenie pupą o grzbiet czy nawet nerki naszego konia, co jest dla niego bolesne; także łapanie za pysk nie będzie komfortowe i w rezultacie nasz koń nie będzie chciał w ogóle skakać.
Jeżdząc na oklep zimą macie pewność, że Wasze nogi nie zmarzną :)
Czy lubicie jeździć na oklep ?
Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?
2020-12-28
Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.
2020-11-26
Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.
2020-11-10
Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!
2020-10-21
Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.
2020-10-15
Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?
2020-08-29
W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.
2020-08-17