fot. Ashley Mateo/ www.shape.com
Wszystkim jeźdźcom gorąco polecamy basen, jako uzupełnienie aktywności końskiej. Pływanie znakomicie wpływa na wzmocnienie nóg oraz mięśni grzbietu, tak bardzo potrzebnych kiedy siedzimy na koniu :)
Polecamy pływanie stylem kraulem i na plecach, unikajmy pływania tzw.żabką, gdyż przeciąża nasz kark i górną część tułowia. Pomocne będzie także pływanie z deską, możemy ją umieścić za głową, trzymając w wyprostowanych rękach.
W domu możemy wykonać następujące ćwiczenia, które zaangażują nasze mięśnie, polecamy obejrzenie ich na youtube (zawsze lepiej zobaczyć pewne rzeczy niż czytać na sucho). Najpierw dobrze jest potruchtać lekko w miejscu, zrobić 30 pajacyków, wymachy nogami w przód i tył - przygotuje to nasze stawy na większe obciążenia. W domu także ćwiczymy w butach sportowych, warto mieć jedną parę przygotowaną tylko na domowe ćwiczenia - mogą to być najwyklejsze adidasy :)
- przysiady: ale nie tak jak uczą w szkole, ręce przed siebie i w dół ;) Prawidłowy przysiad wymaga od nas opuszczenia swojej pupy w dół ale tak, aby kolana nie przekroczyły linii stóp. W praktyce wygląda to bardzo prosto, trudniej z wykonaniem :) Zaczynamy od 10 przysiadów dziennie, wykonujemy jest 3x w tygodniu. Później co tydzień zwiększamy ilość o 5, aż do momentu kiedy będziemy w stanie wykonać 30 poprawnych przysiadów :)
W dalszej kolejności możemy pokusić się o kombinację wyskoku w górę, lądowanie w przysiadzie - uwaga na kolana, są wtedy obciążone.
- wypady nóg w przód i tył: tutaj dbamy o prostą sylwetkę i równomierne rozłożenie ciężaru, na początku robimy po 10 w przód i 10 w tył
- deska: znakomite ćwiczenie, angażujące wszystkie mięśnie głębokie (to one odpowiadają za dobry dosiad ;) ). Na początku wystarczy 10 sekund w takiej pozycji, po tygodniu dokładamy kolejne 10 :) Przydaje się także deska boczna, też robimy po 10 sekund.
- brzuszki: znane ćwiczenie, rzadko kiedy wykonywane poprawne :) w brzuszkach chodzi przede wszystkim o spięcie mięśni brzucha, a nie ciągnięcie głową do kolan. Tak naprawdę przy mocno napiętym brzuchu wystarczy unieść głowę kilka cm nad podłożem, wytrzymać kilka sekund i opuścić. Po prawidłowo wykonanych brzuszkach nie ma prawa nas boleć szyja :)
- warto zaopatrzyć się w 1-1.5kg hantelki i poskakać z nimi przy pajacykach, wzmocni to nasze ramiona i barki :)
W jeździe konnej pomoże nam także rozciąganie: pamiętajmy, że rozciągamy się zawsze PO wysiłku!
Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?
2020-12-28
Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.
2020-11-26
Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.
2020-11-10
Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!
2020-10-21
Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.
2020-10-15
Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?
2020-08-29
W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.
2020-08-17