fot. Ashley Mateo/ www.shape.com
Wszystkim jeźdźcom gorąco polecamy basen, jako uzupełnienie aktywności końskiej. Pływanie znakomicie wpływa na wzmocnienie nóg oraz mięśni grzbietu, tak bardzo potrzebnych kiedy siedzimy na koniu :)
Polecamy pływanie stylem kraulem i na plecach, unikajmy pływania tzw.żabką, gdyż przeciąża nasz kark i górną część tułowia. Pomocne będzie także pływanie z deską, możemy ją umieścić za głową, trzymając w wyprostowanych rękach.
W domu możemy wykonać następujące ćwiczenia, które zaangażują nasze mięśnie, polecamy obejrzenie ich na youtube (zawsze lepiej zobaczyć pewne rzeczy niż czytać na sucho). Najpierw dobrze jest potruchtać lekko w miejscu, zrobić 30 pajacyków, wymachy nogami w przód i tył - przygotuje to nasze stawy na większe obciążenia. W domu także ćwiczymy w butach sportowych, warto mieć jedną parę przygotowaną tylko na domowe ćwiczenia - mogą to być najwyklejsze adidasy :)
- przysiady: ale nie tak jak uczą w szkole, ręce przed siebie i w dół ;) Prawidłowy przysiad wymaga od nas opuszczenia swojej pupy w dół ale tak, aby kolana nie przekroczyły linii stóp. W praktyce wygląda to bardzo prosto, trudniej z wykonaniem :) Zaczynamy od 10 przysiadów dziennie, wykonujemy jest 3x w tygodniu. Później co tydzień zwiększamy ilość o 5, aż do momentu kiedy będziemy w stanie wykonać 30 poprawnych przysiadów :)
W dalszej kolejności możemy pokusić się o kombinację wyskoku w górę, lądowanie w przysiadzie - uwaga na kolana, są wtedy obciążone.
- wypady nóg w przód i tył: tutaj dbamy o prostą sylwetkę i równomierne rozłożenie ciężaru, na początku robimy po 10 w przód i 10 w tył
- deska: znakomite ćwiczenie, angażujące wszystkie mięśnie głębokie (to one odpowiadają za dobry dosiad ;) ). Na początku wystarczy 10 sekund w takiej pozycji, po tygodniu dokładamy kolejne 10 :) Przydaje się także deska boczna, też robimy po 10 sekund.
- brzuszki: znane ćwiczenie, rzadko kiedy wykonywane poprawne :) w brzuszkach chodzi przede wszystkim o spięcie mięśni brzucha, a nie ciągnięcie głową do kolan. Tak naprawdę przy mocno napiętym brzuchu wystarczy unieść głowę kilka cm nad podłożem, wytrzymać kilka sekund i opuścić. Po prawidłowo wykonanych brzuszkach nie ma prawa nas boleć szyja :)
- warto zaopatrzyć się w 1-1.5kg hantelki i poskakać z nimi przy pajacykach, wzmocni to nasze ramiona i barki :)
W jeździe konnej pomoże nam także rozciąganie: pamiętajmy, że rozciągamy się zawsze PO wysiłku!
Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.
2022-06-30
Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!
2022-05-15
Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.
2022-05-13
Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
2022-04-10
Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.
2022-01-25
W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!
2022-01-18
Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!
2022-01-06
Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!
2021-11-28