Praca z ziemi jest świetną alternatywą kiedy nie możemy wsiadać np. z powodu złego podłoża bądź naszego złego samopoczucia. Oczywiście nie zastąpi to jazdy czy w ogóle treningu, ale na pewno będzie ciekawym urozmaiceniem codzienności.
Co możemy zrobić pracując z ziemi:
- przede wszystkim odczulić konia na wszystkie straszaki: ogranicza nas jedynie wyobraźnia ;) Najlepsze będą foliowe reklamówki, duże płachty, parasole (przyda się jeśli chcemy wyjechać np. na Hubertus), peleryny, kolorowe czapki.
Przyzwyczajając konia do różnego rodzaju bodźców pamiętajmy o czasie, trzeba dać koniowi czas na zapoznanie się z nowym obiektem. Niektóre konie szybko się przyzwyczają, a niektóre będą potrzebowały nawet kilku spotkań z parasolem. Ważne jest chwalenie, brak pośpiechu i stopniowe dawkowanie emocji :) Najpierw lekko szeleścimy siatką, potem możemy ją powoli zbliżać do konia, aby finalnie móc szeleścić np. w okolicy głowy czy brzucha, ebz zbędnego niepokoju konia.
W kolejnych etapach możemy też przyzwyczajać konia do wchodzenia na duże płachty - takie ćwiczenia zdecydowanie poprawią zaufanie, jakim obdarzy nas koń.
Ciekawym przeżyciem będzie też przejście przez bramkę, na której możecie zawiesić taśmy - możecie ją wykonać nawet w lesie, tutaj zdjęcie: www.stadninakoni.zalutyn.pl/wp-content/gallery/2012-zawody-i-sciezki-huculskie/img_2216.jpg
- przydadzą sie też wszystkie zabawy w stylu 7 gier: najlepiej obejrzeć filmiki dotyczące tej metody, są dostępne na oficjalnej stronie Pata Parelliego na youtube. Pewne rzeczy lepiej zobaczyć niż przeczytać na sucho :) Do 7 gier pomocny będzie roundpen, ale nada się także jakikolwiek mniejszy i ogrodzony kawałek przestrzeni.
- z ziemi możemy także poprawić wygimnastykowanie naszego konia, poprzez przechodzenie przez drążki i koziołki: tutaj szczerze polecamy książkę pt. 101 ćwiczeń z ziemi, znajdziecie tam bardzo dużo inspiracji na ciekaw ustawienia drążków. Podpowiadamy, że można ułożyć taki labirynt i przejść z koniem zarówno w przód, jak i w tył :)
W przypadku pracy z koniem z ziemi bardzo ważna jest nasza mowa ciała - nasza postawa powinna być rozluźniona, musimy być pozytywnie nastawieni do całej sytuacji. Jeśli mamy mało czasu lub jest brzydka pogoda, to lepiej odpuścić jakiekolwiek aktywności i zająć się gruntowną pielęgnacją konia i sprzętu ;)
Przy koniach generalnie warto mieć czas i cierpliwość, to zawsze zaprocentuje sukcesem.
Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.
2022-06-30
Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!
2022-05-15
Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.
2022-05-13
Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
2022-04-10
Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.
2022-01-25
W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!
2022-01-18
Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!
2022-01-06
Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!
2021-11-28