12,980 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Lonżowanie

Data publikacji: 2017-01-17

Zacznijmy od bazowych zasad, jakimi należy się kierować lonżując konia:

- przede wszystkim: lonżowanie to nie szaleńczy i niekontrolowany bieg konia na sznurku. To przemyślana praca i niezbędne narzędzie treningowe na każdy etapie wyszkolenia konia. Dlatego też warto zasięgnąć porady u osoby bardziej doświadczonej (instruktor, koleżanka w stajni), która wskaże nam prawidłowy sposób postępowania, który będzie po prostu bezpieczny dla nas i dla konia.

- lonżujemy konia na równym podłożu: może to być lonżownik, plac do jazdy lub kawałek równej łąki (bez kolei, kretowisk). Średnica okręgu, po jakiej będzie poruszał się koń, nie powinna być mniejsza niż 18-20m - warto zauważyć, że koń pracuje w zgięciu, więc nie można lonżować na zbyt małym kole (ryzyko kontuzji).

- aby solidnie popracować z koniem, lonżujemy przy użyciu ogłowia/kawecanu i pasa do lonżowania, do którego dopinamy odpowiednie wodze pomocnicze. Ich wybór powinien być zawsze skonsultowany z trenerem czy osobą, o której wiemy że ma pojęcie na temat takiej pracy z koniem - taka osoba powinna Nam pokazać prawidłowe wypięcie oraz działanie danych wodzy pomocniczych.

Oczywiście posiadamy także lonżę: miękka i nieprząca bedzie dla nas nawygodniejsza - dla pewności zawsze zakładajmy rękawiczki, co pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych otarć. Niezbędny jest także długi i lekki bat, którym w zależności od potrzeb wysyłamy konia w przód bądź zwalniamy (jedna z metod lonżowania bazuje na ustawieniu bata: skierowany w stronę zadu napędza konia, skierowany na łopatkę/głowę ogranicza jego chody).

- lonżowanie (podobnie jak jazda) powinno się składać z etapu rozgrzewki: min.10,15min stępa, kłus i galop na luźnym wypięciu, następnei przechodzimy do właściwej pracy, a na koniec pozwólmy koniowi na swobodny kłus i stęp bez wypięcia.

Po co właściwie lonżujemy konie ?

Przede wszystkim, wszystkie konie niezajeżdzone, powinny najpierw przejść gruntowne szkolenie na lonży - jest to świetny wstęp do właściwej pracy pod siodłem, chociażby pod kątem respektowania obecności człowieka. W takim wstępnym etapie szkolenia warto nauczyć konia kilku podstawowych komend głosowych jak chociażby "idziemy" "stój/stop" "prrr", co moze okazać się przydatne podczas pierwszych wsiadań.

Lonżujemy także konie będące w treningu - to wspaniała metoda na poprawę muskulatury, rozluźnienie i zaangażowanie mięśni grzbietu czy zadu (prawidłowe wypięcie narzuca prawidłową sylwetkę, bez ingerencji jeźdźca).  Konie, które miały długą przerwę w pracy pod siodłem, także powinny popracować jakiś czas tylko na lonży w celu odbudowania kondycji oraz mięśni.

Lonżowanie to także dobra metoda na spuszczenie zbyt dużej ilości pary - oczywiście w dalszym ciągu mówimy tutaj o konkretnej pracy, a nie o przeganianiu zbyt energicznego konia wokół siebie.

Pamietajmy, że lonżowanie obciąża stawy konia, dlatego należy unikać takiej formy ruchu przy zwierzakach starszych, ze zwyrodnieniami.

Jakie macie doświadczenia z lonżowaniem koni?

 

fot. www.dressageselections.com.au

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0