Praca nad jakością chodów jest kluczowa w wyszkoleniu każdego wierzchowca - podstawy piramidy ujeżdżeiowej powinny być przyswojone przez każdą parę koń-jeździec. Chody koni powinny zawsze charakteryzować się dobrym i prawidlowym rytmem - to takt danego ruchu, który możemy ocenić nasłuchując uderzeń kopyt o podłoże. W stępie słyszymy cztery równe odgłosy, w kłusie dwa, a w galopie - trzy uderzenia kopyt. Przez swoją asymetrię i nieparzystą ilość uderzeń w jednym ruchu (foule), w galopie często pojawiają się problemy z rytmem.
Najczęściej spotykanym błędem związanym z rytmem jest galop czterotaktowy - słyszymy wyraźne cztery uderzenia oraz cztery osobne ślady kopyt odbite w podłożu. Taki galop charakteryzuje się często niską energią - konie po prostu przemieszczają się leniwie i bez impulsu. Taki chód często wygląda jak pogranicze kłusa i galopu, wierzchowce chętnie przechodzą do niższego chodu bez naszego polecenia, ponieważ łatwiej im tak utrzymać rówowagę; galop czterotaktowy pojawia się także przy nadmiernym skracaniu konia przy użyciu samych wodzy.
W takiej sytuacji należy zadbać o:
Jeżeli Wasz koń ma tendencję do rozbijania rytmu galopu na cztery, to polecamy kilka przydatnych ćwiczeń:
Skupcie się także na Waszej pozycji podczas jazdy - zakleszczanie w siodle, ciągnięcie wodzy w tył czy usztywniona sylwetka wpływają negatywnie na utrzymanie prawidłowego rytmu galopu. Jeżeli taki problem występuje tylko podczas jazdy w pełnym siadzie, a znika przy jeździe w półsiadzie - warto skontrolować swój dosiad, ale i dopasowanie siodła i stan grzbietu naszego wierzchowca.
Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.
2022-06-30
Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!
2022-05-15
Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.
2022-05-13
Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
2022-04-10
Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.
2022-01-25
W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!
2022-01-18
Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!
2022-01-06
Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!
2021-11-28