12,880 pytań - 32,610 odpowiedzi - 969 komentarzy

Porady: Rytm w galopie

Data publikacji: 2021-09-12

 

Praca nad jakością chodów jest kluczowa w wyszkoleniu każdego wierzchowca - podstawy piramidy ujeżdżeiowej powinny być przyswojone przez każdą parę koń-jeździec. Chody koni powinny zawsze charakteryzować się dobrym i prawidlowym rytmem - to takt danego ruchu, który możemy ocenić nasłuchując uderzeń kopyt o podłoże. W stępie słyszymy cztery równe odgłosy, w kłusie dwa, a w galopie - trzy uderzenia kopyt. Przez swoją asymetrię i nieparzystą ilość uderzeń w jednym ruchu (foule), w galopie często pojawiają się problemy z rytmem.

Najczęściej spotykanym błędem związanym z rytmem jest galop czterotaktowy - słyszymy wyraźne cztery uderzenia oraz cztery osobne ślady kopyt odbite w podłożu. Taki galop charakteryzuje się często niską energią - konie po prostu przemieszczają się leniwie i bez impulsu. Taki chód często wygląda jak pogranicze kłusa i galopu, wierzchowce chętnie przechodzą do niższego chodu bez naszego polecenia, ponieważ łatwiej im tak utrzymać rówowagę; galop czterotaktowy pojawia się także przy nadmiernym skracaniu konia przy użyciu samych wodzy. 

W takiej sytuacji należy zadbać o:

  • prawidłową reakcję konia na pomoce;
  • dobry, energiczny galop w przód, a nie w miejscu;
  • stabilny i rozluźniony dosiad jeźdźca;
  • zwiększenie działania łydek oraz ciężaru jeźdźca;

Jeżeli Wasz koń ma tendencję do rozbijania rytmu galopu na cztery, to polecamy kilka przydatnych ćwiczeń:

  • mocne wysłanie konia w przód tzw.dodanie, następnie lekkie skrócenie chodu bez nadmiernego skracania wodzami;
  • ustępowanie od łydki w galopie, wykonywane od linii ćwiartkowej lub środkowej;
  • szybkie przejścia kłus-galop-kłus, koń powinien błyskawicznie odpowiadać na nasze sygnały!;
  • przejazd przez drążki, które poprawią koncentrację zwierzaka;

 

Skupcie się także na Waszej pozycji podczas jazdy - zakleszczanie w siodle, ciągnięcie wodzy w tył czy usztywniona sylwetka wpływają negatywnie na utrzymanie prawidłowego rytmu galopu. Jeżeli taki problem występuje tylko podczas jazdy w pełnym siadzie, a znika przy jeździe w półsiadzie - warto skontrolować swój dosiad, ale i dopasowanie siodła i stan grzbietu naszego wierzchowca.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Półsiad to rodzaj dosiadu, polegający na odciążeniu grzbietu konia - każdy jeździec powinien obowiązkowo go opanować, ponieważ ta umiejętność przydaje się w niespodziewanych sytuacjach jak np. skok przez przeszkodę w trakcie wycieczki terenowej.

2021-10-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0