12,872 pytań - 24,966 odpowiedzi - 953 komentarzy

Porady: Rytm w galopie

Data publikacji: 2021-09-12

 

Praca nad jakością chodów jest kluczowa w wyszkoleniu każdego wierzchowca - podstawy piramidy ujeżdżeiowej powinny być przyswojone przez każdą parę koń-jeździec. Chody koni powinny zawsze charakteryzować się dobrym i prawidlowym rytmem - to takt danego ruchu, który możemy ocenić nasłuchując uderzeń kopyt o podłoże. W stępie słyszymy cztery równe odgłosy, w kłusie dwa, a w galopie - trzy uderzenia kopyt. Przez swoją asymetrię i nieparzystą ilość uderzeń w jednym ruchu (foule), w galopie często pojawiają się problemy z rytmem.

Najczęściej spotykanym błędem związanym z rytmem jest galop czterotaktowy - słyszymy wyraźne cztery uderzenia oraz cztery osobne ślady kopyt odbite w podłożu. Taki galop charakteryzuje się często niską energią - konie po prostu przemieszczają się leniwie i bez impulsu. Taki chód często wygląda jak pogranicze kłusa i galopu, wierzchowce chętnie przechodzą do niższego chodu bez naszego polecenia, ponieważ łatwiej im tak utrzymać rówowagę; galop czterotaktowy pojawia się także przy nadmiernym skracaniu konia przy użyciu samych wodzy. 

W takiej sytuacji należy zadbać o:

  • prawidłową reakcję konia na pomoce;
  • dobry, energiczny galop w przód, a nie w miejscu;
  • stabilny i rozluźniony dosiad jeźdźca;
  • zwiększenie działania łydek oraz ciężaru jeźdźca;

Jeżeli Wasz koń ma tendencję do rozbijania rytmu galopu na cztery, to polecamy kilka przydatnych ćwiczeń:

  • mocne wysłanie konia w przód tzw.dodanie, następnie lekkie skrócenie chodu bez nadmiernego skracania wodzami;
  • ustępowanie od łydki w galopie, wykonywane od linii ćwiartkowej lub środkowej;
  • szybkie przejścia kłus-galop-kłus, koń powinien błyskawicznie odpowiadać na nasze sygnały!;
  • przejazd przez drążki, które poprawią koncentrację zwierzaka;

 

Skupcie się także na Waszej pozycji podczas jazdy - zakleszczanie w siodle, ciągnięcie wodzy w tył czy usztywniona sylwetka wpływają negatywnie na utrzymanie prawidłowego rytmu galopu. Jeżeli taki problem występuje tylko podczas jazdy w pełnym siadzie, a znika przy jeździe w półsiadzie - warto skontrolować swój dosiad, ale i dopasowanie siodła i stan grzbietu naszego wierzchowca.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Półsiad to rodzaj dosiadu, polegający na odciążeniu grzbietu konia - każdy jeździec powinien obowiązkowo go opanować, ponieważ ta umiejętność przydaje się w niespodziewanych sytuacjach jak np. skok przez przeszkodę w trakcie wycieczki terenowej.

2021-10-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0