Żadne odchylenia od normy przyjętej jako obrazek poprawnie odżywionego konia nie są dobre - dotyczy to koni zarówno za chudych, jak i tych za grubych. O ile otyłość praktycznie zawsze bierze się z nadmiernego przekarmiania i braku pracy, o tyle niepokojąca szczupłość może symptomem wielu poważnych chorób.
Jeśli nasz koń, mimo karmienia, nadal jest zbyt chudy, trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań:
1) Czy koń spożywa wystarczającą ilość paszy objętościowej?
Konie muszą mieć zapewniowy wręcz nieograniczony dostęp do siana; niespełnienie tego warunku właściwie zawsze prowadzi do chudnięcia, złego stanu zdrowia, a bardzo często do choroby wrzodowej. W sezonie paswiskowych właściwie większość koni wygląda dobrze, nie bez powodu :)
2) Czy koń dostaje adekwatną do wysiłku ilość paszy treściwej ?
Niektórzy jeźdźcy celowo zmniejszają ilość owsa czy paszy, bo koń jest zbyt nadpobudliwy - dotyczy to szczególnie koni sportowych. Takie działanie prowadzi do chudnięcia konia, ponieważ spożywa on zbyt małą ilość kalorii w stosunku do pracy, jaką wykonuje.
Trzeba przeanalizować menu konia, warto także zasięgnąć porady u doświadczonych trenerów badź u doradców żywieniowych.
3) Czy koń jest zdrowy?
Na wstępie tego artykułu zostało powiedziane, iż chudnięcie konia może być oznaką złego zdrowia. Dlatego też warto zainwestować w dobrego weterynarza, który oceni stan naszego zwierzaka. Pomocne będzie sprawdzenie zębów (ostre krawędzie zębów ranią policzki i powodują ból przy jedzeniu), wykonanie badań krwi (zarówno te podstawowe jak i specjalistyczne, pod kątem poszczególnych chorób), czasami lekarz weterynarii zaleca wykonanie gastroskopii w celu oceny stanu żołądka. Konie zadziwiająco często cierpią na chorobę wrzodową, u niektórych osobników nie daje ona wyraźnych objawów.
Poza paszami objętościowymi przy procesie odkarmiania pomocne będą także:
- otręby pszenne
- wysłodki buraczane
- u koni sportowych: otręby ryżowe (ich docelowym działaniem jest wspomaganie budowy masy mięśniowej)
- gnieciony jęczmień
- szereg specjalnych pasz, dedykowanym koniom zbyt chudym
Co warto jeszcze dodać? Na koniu patologicznie chudym, z wystającym kręgosłupem i żebrami nie jeździmy! Dajmy mu czas na poprawę zdrowia, zapewniając dostęp do pożywienia oraz weterynarza w razie potrzeby.
Czy udało Wam się z sukcesem poprawic wygląd Waszego konia ?
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17