10,912 pytań - 13,260 odpowiedzi - 794 komentarzy

Żywienie: Jak przytyć konia ?

Data publikacji: 2017-01-10

Żadne odchylenia od normy przyjętej jako obrazek poprawnie odżywionego konia nie są dobre - dotyczy to koni zarówno za chudych, jak i tych za grubych. O ile otyłość praktycznie zawsze bierze się z nadmiernego przekarmiania i braku pracy, o tyle niepokojąca szczupłość może symptomem wielu poważnych chorób.

Jeśli nasz koń, mimo karmienia, nadal jest zbyt chudy, trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

1) Czy koń spożywa wystarczającą ilość paszy objętościowej? 

Konie muszą mieć zapewniowy wręcz nieograniczony dostęp do siana; niespełnienie tego warunku właściwie zawsze prowadzi do chudnięcia, złego stanu zdrowia, a bardzo często do choroby wrzodowej. W sezonie paswiskowych właściwie większość koni wygląda dobrze, nie bez powodu :)

2) Czy koń dostaje adekwatną do wysiłku ilość paszy treściwej ?

Niektórzy jeźdźcy celowo zmniejszają ilość owsa czy paszy, bo koń jest zbyt nadpobudliwy - dotyczy to szczególnie koni sportowych. Takie działanie prowadzi do chudnięcia konia, ponieważ spożywa on zbyt małą ilość kalorii w stosunku do pracy, jaką wykonuje. 

Trzeba przeanalizować menu konia, warto także zasięgnąć porady u doświadczonych trenerów badź u doradców żywieniowych.

3) Czy koń jest zdrowy? 

Na wstępie tego artykułu zostało powiedziane, iż chudnięcie konia może być oznaką złego zdrowia. Dlatego też warto zainwestować w dobrego weterynarza, który oceni stan naszego zwierzaka. Pomocne będzie sprawdzenie zębów (ostre krawędzie zębów ranią policzki i powodują ból przy jedzeniu), wykonanie badań krwi (zarówno te podstawowe jak i specjalistyczne, pod kątem poszczególnych chorób), czasami lekarz weterynarii zaleca wykonanie gastroskopii w celu oceny stanu żołądka. Konie zadziwiająco często cierpią na chorobę wrzodową, u niektórych osobników nie daje ona wyraźnych objawów.

 

Poza paszami objętościowymi przy procesie odkarmiania pomocne będą także:

- otręby pszenne

- wysłodki buraczane

- u koni sportowych: otręby ryżowe (ich docelowym działaniem jest wspomaganie budowy masy mięśniowej)

- gnieciony jęczmień

- szereg specjalnych pasz, dedykowanym koniom zbyt chudym

 

Co warto jeszcze dodać? Na koniu patologicznie chudym, z wystającym kręgosłupem i żebrami nie jeździmy! Dajmy mu czas na poprawę zdrowia, zapewniając dostęp do pożywienia oraz weterynarza w razie potrzeby.

Czy udało Wam się z sukcesem poprawic wygląd Waszego konia ?

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Sieczki

Jak wiemy, koń jest zwierzęciem typowo roślinożernym i potrzebuje stałego dostępu do dobrych pasz objętościowych, dzięki czemu zachowuje zdrowy wygląd i jest w dobrej kondycji. Podstawą wyżywienia naszego konia zawsze powinno być dobre siano, ale warto czasem zainwestować w dodatek sieczki do dziennego menu.

2017-10-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby

W ofercie wielu producentów pasz znajdziemy otręby - to cenny dodatek w żywieniu koniu, o którym warto pamiętać i warto znać jego zalety. Dlatego dzisiaj przybliżamy charakterystykę otrąb oraz różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami :)

2017-10-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Zboża w diecie koni

Podstawą wyżywienia każdego konia powinny być pasze objętościowe - siano, trawa, sianokiszonka. Dla koni pracujących dedykowane są dodatkowo pasze treściwe, oparte w znacznym stopniu na zbożach różnego rodzaju. Czym różnią się one między sobą?

2017-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Elektrolity

Wiosna już do nas zawitała, a wraz z nią wyższe temperatury. Konie, podobnie jak ludzie, pocą się i tracą ważne pierwiastki, które nie zawsze są prawidłowo uzupełniane. Ich niedobór prowadzi do szybszego zmęczenia, spadku wydolności, a także do przeciążeń - pomocne okazuje się stosowanie elektrolitów.

2017-03-26

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Oleje

Oleje są przydatnym dodatkiem w codziennym żywieniu koni, jeśli zależy nam na podniesieniu wartości energetycznej posiłków. Dodatkowo tłuszcze w diecie pozytywnie wpływają na stan włosa i sierści, wspomagają zmianę owłosienia.

2017-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Przepisy na smakołyki

Któż z nas nie lubi przygotowywać czegoś smakowitego dla ukochanego konia! W tym artykule znajdziecie przepisy na domowej roboty ciastka oraz mesz, które są najprostsze w przygotowaniu :)

2017-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze objętościowe

Konie są typowymi zwierzętami roślinożernymi, które w naturze przemieszczają się często na dalekich dystansach, w celu znalezienia odpowiedniego pokarmu. Dlatego też podstawą wyżywienia konia są pasze o wysokiej zawartości włókna, czyli pasze objętościowe.

2017-01-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Podstawowe wymagania koni

Wielu z początkujących jeźdźców nie zwraca uwagi na dzienne menu koni, ale z biegiem czasu także i ta dziedzina jeździectwa zaczyna być interesująca. Na rynku jest bardzo wiele pasz i suplementów, jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2017-01-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rodzaje ściółek

Jednym z najważniejszych aspektów utrzymania konia w stajni jest ściółkowanie. Wpływa to bezpośrednio na komfort i zdrowie naszego zwierzaka. W zależności od potrzeb oraz zasobności finansowej, możemy wybierać wiele rodzajów ściółek dostępnych na rynku.

2017-01-07

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak odchudzić konia?

Nie tylko ludzie przybierają na wadze, także konie czasami bywają zbyt puszyste. Co zrobić, nasz koń wrócił do formy i prawidłowej wagi?

2017-01-05

Czytaj » 0