12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Żywienie: Jak przytyć konia ?

Data publikacji: 2017-01-10

Żadne odchylenia od normy przyjętej jako obrazek poprawnie odżywionego konia nie są dobre - dotyczy to koni zarówno za chudych, jak i tych za grubych. O ile otyłość praktycznie zawsze bierze się z nadmiernego przekarmiania i braku pracy, o tyle niepokojąca szczupłość może symptomem wielu poważnych chorób.

Jeśli nasz koń, mimo karmienia, nadal jest zbyt chudy, trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

1) Czy koń spożywa wystarczającą ilość paszy objętościowej? 

Konie muszą mieć zapewniowy wręcz nieograniczony dostęp do siana; niespełnienie tego warunku właściwie zawsze prowadzi do chudnięcia, złego stanu zdrowia, a bardzo często do choroby wrzodowej. W sezonie paswiskowych właściwie większość koni wygląda dobrze, nie bez powodu :)

2) Czy koń dostaje adekwatną do wysiłku ilość paszy treściwej ?

Niektórzy jeźdźcy celowo zmniejszają ilość owsa czy paszy, bo koń jest zbyt nadpobudliwy - dotyczy to szczególnie koni sportowych. Takie działanie prowadzi do chudnięcia konia, ponieważ spożywa on zbyt małą ilość kalorii w stosunku do pracy, jaką wykonuje. 

Trzeba przeanalizować menu konia, warto także zasięgnąć porady u doświadczonych trenerów badź u doradców żywieniowych.

3) Czy koń jest zdrowy? 

Na wstępie tego artykułu zostało powiedziane, iż chudnięcie konia może być oznaką złego zdrowia. Dlatego też warto zainwestować w dobrego weterynarza, który oceni stan naszego zwierzaka. Pomocne będzie sprawdzenie zębów (ostre krawędzie zębów ranią policzki i powodują ból przy jedzeniu), wykonanie badań krwi (zarówno te podstawowe jak i specjalistyczne, pod kątem poszczególnych chorób), czasami lekarz weterynarii zaleca wykonanie gastroskopii w celu oceny stanu żołądka. Konie zadziwiająco często cierpią na chorobę wrzodową, u niektórych osobników nie daje ona wyraźnych objawów.

 

Poza paszami objętościowymi przy procesie odkarmiania pomocne będą także:

- otręby pszenne

- wysłodki buraczane

- u koni sportowych: otręby ryżowe (ich docelowym działaniem jest wspomaganie budowy masy mięśniowej)

- gnieciony jęczmień

- szereg specjalnych pasz, dedykowanym koniom zbyt chudym

 

Co warto jeszcze dodać? Na koniu patologicznie chudym, z wystającym kręgosłupem i żebrami nie jeździmy! Dajmy mu czas na poprawę zdrowia, zapewniając dostęp do pożywienia oraz weterynarza w razie potrzeby.

Czy udało Wam się z sukcesem poprawic wygląd Waszego konia ?

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Owies jest wręcz nierozerwalnie związany z wizerunkiem konia od bardzo dawna - wszyscy wiedzą, że pełny żłób owsa jest gwarancją zdrowia i dobrobytu gospodarza... Ale czy na pewno owies jest idealny dla wszystkich koni ?

2018-06-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Źrebaki, podobnie jak inne zwierzęce "dzieci", wymagają specjalnego traktowania w kwestiach żywieniowych - ilość i jakość pobieranego pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję naszego konia. Wiele chorób czy wad postawy ma swoje źródła w nieprawidłowych żywieniu w początkowym okresie życia.

2018-05-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0