12,678 pytań - 14,245 odpowiedzi - 823 komentarzy

Żywienie: Jak przytyć konia ?

Data publikacji: 2017-01-10

Żadne odchylenia od normy przyjętej jako obrazek poprawnie odżywionego konia nie są dobre - dotyczy to koni zarówno za chudych, jak i tych za grubych. O ile otyłość praktycznie zawsze bierze się z nadmiernego przekarmiania i braku pracy, o tyle niepokojąca szczupłość może symptomem wielu poważnych chorób.

Jeśli nasz koń, mimo karmienia, nadal jest zbyt chudy, trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

1) Czy koń spożywa wystarczającą ilość paszy objętościowej? 

Konie muszą mieć zapewniowy wręcz nieograniczony dostęp do siana; niespełnienie tego warunku właściwie zawsze prowadzi do chudnięcia, złego stanu zdrowia, a bardzo często do choroby wrzodowej. W sezonie paswiskowych właściwie większość koni wygląda dobrze, nie bez powodu :)

2) Czy koń dostaje adekwatną do wysiłku ilość paszy treściwej ?

Niektórzy jeźdźcy celowo zmniejszają ilość owsa czy paszy, bo koń jest zbyt nadpobudliwy - dotyczy to szczególnie koni sportowych. Takie działanie prowadzi do chudnięcia konia, ponieważ spożywa on zbyt małą ilość kalorii w stosunku do pracy, jaką wykonuje. 

Trzeba przeanalizować menu konia, warto także zasięgnąć porady u doświadczonych trenerów badź u doradców żywieniowych.

3) Czy koń jest zdrowy? 

Na wstępie tego artykułu zostało powiedziane, iż chudnięcie konia może być oznaką złego zdrowia. Dlatego też warto zainwestować w dobrego weterynarza, który oceni stan naszego zwierzaka. Pomocne będzie sprawdzenie zębów (ostre krawędzie zębów ranią policzki i powodują ból przy jedzeniu), wykonanie badań krwi (zarówno te podstawowe jak i specjalistyczne, pod kątem poszczególnych chorób), czasami lekarz weterynarii zaleca wykonanie gastroskopii w celu oceny stanu żołądka. Konie zadziwiająco często cierpią na chorobę wrzodową, u niektórych osobników nie daje ona wyraźnych objawów.

 

Poza paszami objętościowymi przy procesie odkarmiania pomocne będą także:

- otręby pszenne

- wysłodki buraczane

- u koni sportowych: otręby ryżowe (ich docelowym działaniem jest wspomaganie budowy masy mięśniowej)

- gnieciony jęczmień

- szereg specjalnych pasz, dedykowanym koniom zbyt chudym

 

Co warto jeszcze dodać? Na koniu patologicznie chudym, z wystającym kręgosłupem i żebrami nie jeździmy! Dajmy mu czas na poprawę zdrowia, zapewniając dostęp do pożywienia oraz weterynarza w razie potrzeby.

Czy udało Wam się z sukcesem poprawic wygląd Waszego konia ?

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagajace rozbudowę mięśni

Konie sportowe, poddawane dużym obciążeniom treningowym, często potrzebują dodatków paszowych, które dostarczają potrzebnej energii oraz stymulują rozwój muskulatury. Są to bezpieczne i powszechnie stosowane środki, które zdecydowanie pomagają zwierzakom w codziennej pracy.

2019-04-29

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Lizawki

W boksach wszystkich koni powinny się znajdować lizawki - to niezbędne źródło sodu i potasu, które są istotne w prawidłowym funkcjonowaniu każdego żywego organizmu. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele produktów, które różnią się zarówno kształtem, jak i składem czy smakiem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak wybrać najlepszą lizawke!

2019-03-05

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pojenie koni

Woda jest elementem niezbędnym do przeżycia każdego żywego organizmu - nie bez powodu mówi się, że bez wody nie ma życia. Dzisiaj przybliżymy Wam podstawowe informacje dotyczące nawodnienia koni, poznanie wymagań naszych zwierzaków jest podstawową wiedzą każdego miłośnika jeździectwa!

2019-01-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie koni w okresie jesienno-zimowym

Krótki dzień, niskie temperatury, zimny wiatr oraz wszelakie opady atmosferyczne - od kilku dni za naszymi oknami mamy do czynienia z prawdziwą jesienną aurą. Zniechęcenie, apatia oraz spadek odporności przytrafiają się także naszym wierzchowcom - podpowiem Wam jak skutecznie zmienić menu koni w tym trudniejszym okresie!

2018-11-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Czy owies jest konieczny w diecie koni?

Owies jest wręcz nierozerwalnie związany z wizerunkiem konia od bardzo dawna - wszyscy wiedzą, że pełny żłób owsa jest gwarancją zdrowia i dobrobytu gospodarza... Ale czy na pewno owies jest idealny dla wszystkich koni ?

2018-06-15

Czytaj » 0