12,880 pytań - 37,005 odpowiedzi - 971 komentarzy

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Data publikacji: 2021-03-18

 

Wielu laików oraz początkujących adeptów jeździectwa utożsamia skręt z ciągnięciem za wodze w pożądanym kierunku - to niestety częsty mit, z którym instruktorzy muszą się uporać już od pierwszych lekcji jazdy konnej. 

Poprawne wykorzystanie pomocy w trakcie jazdy jest kluczowe dla prawidłowej komunikacji pomiędzy jeźdźcem i koniem - dlatego koń powinien być poprawnie szkolony już od momentu zajeżdżania. Warto także pamiętać, że podstawową pomocą stosowaną przez jeźdźców powinien być nasz dosiad: ciężar oraz rodzaj nacisku jest najważniejszym środkiem komunikacji. Niestety większość koni szkółkowych reaguje jedynie na nacisk i przesunięcie łydku oraz kontakt z pyskiem za pośrednictwem wędzidła. Stąd się biorą błędne nawyki jak kopanie piętą, ciągnięcie za wodze w tył bądź na boki - a ręka wraz z wodzami nigdy nie powinna działać w tył!

Prawidłowo wykonywany skręt bazuje na nacisku dosiadu oraz kontroli wygięcia kłody konia pomiędzy łydkami oraz pokazania koniowi kierunku skrętu za pomocą wodzy - jak widać, skręt nie ogranicza się do ciągnięcia za wodze.

Wykonując skręt, czy to w narożniku czy podczas jazdy na kole/serpentynie/wężyku itp całe ciało konia powinno przyjąć łukowaty kształt - jeżeli wykonujemy ten manewr jedynie za pomocą wodzy, mamy zagwarantowane wypadnięcie bądź wpadnięcie zadem czy łopatką, do zewnątrz lub do wewnątrz. Nasz wierzchowiec będzie wówczas skręcał sztywno, zupełnie jak rower bądź motor - bez zaangażowania kłody i zadu (a wszelkie okręgi, koła, narożniki to doskonałe ćwiczenie na gimnastykę zwierzaka!).

Ćwiczenie poprawnego skrętu warto rozpocząć w stępie, aby wyczuć naturalny ruch konia i skupić się na własnym dosiadzie - pilnujemy prostej sylwetki, bez załamywania się w biodrach. Warto także przyjrzeć się śladom kopyt pozostawionym na piasku, aby ocenić czy nasz zwierzak porusza się równo na kole lub w narożniku - bez 'pływania' czy odbijania na boki. Starajmy się maksymalnie ograniczyć użycie wodzy na rzecz poprawnego nacisku łydek - ważniejsze jest działanie łydki wewnętrznej, wokół której koń powinien się łagodnie wyginać. Nasza łydka zewnętrzna ogranicza wypadanie na zewnątrz i nadaje kierunek, powinna być lekko przesunięta w tył za popręg; w trakcie skrętu biodra jeźdźca podążają za ruchem konia, lekko obciążając wewnętrzną stronę. 

 

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.

2021-04-13

Czytaj » 0