12,879 pytań - 26,376 odpowiedzi - 958 komentarzy

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Data publikacji: 2021-03-18

 

Wielu laików oraz początkujących adeptów jeździectwa utożsamia skręt z ciągnięciem za wodze w pożądanym kierunku - to niestety częsty mit, z którym instruktorzy muszą się uporać już od pierwszych lekcji jazdy konnej. 

Poprawne wykorzystanie pomocy w trakcie jazdy jest kluczowe dla prawidłowej komunikacji pomiędzy jeźdźcem i koniem - dlatego koń powinien być poprawnie szkolony już od momentu zajeżdżania. Warto także pamiętać, że podstawową pomocą stosowaną przez jeźdźców powinien być nasz dosiad: ciężar oraz rodzaj nacisku jest najważniejszym środkiem komunikacji. Niestety większość koni szkółkowych reaguje jedynie na nacisk i przesunięcie łydku oraz kontakt z pyskiem za pośrednictwem wędzidła. Stąd się biorą błędne nawyki jak kopanie piętą, ciągnięcie za wodze w tył bądź na boki - a ręka wraz z wodzami nigdy nie powinna działać w tył!

Prawidłowo wykonywany skręt bazuje na nacisku dosiadu oraz kontroli wygięcia kłody konia pomiędzy łydkami oraz pokazania koniowi kierunku skrętu za pomocą wodzy - jak widać, skręt nie ogranicza się do ciągnięcia za wodze.

Wykonując skręt, czy to w narożniku czy podczas jazdy na kole/serpentynie/wężyku itp całe ciało konia powinno przyjąć łukowaty kształt - jeżeli wykonujemy ten manewr jedynie za pomocą wodzy, mamy zagwarantowane wypadnięcie bądź wpadnięcie zadem czy łopatką, do zewnątrz lub do wewnątrz. Nasz wierzchowiec będzie wówczas skręcał sztywno, zupełnie jak rower bądź motor - bez zaangażowania kłody i zadu (a wszelkie okręgi, koła, narożniki to doskonałe ćwiczenie na gimnastykę zwierzaka!).

Ćwiczenie poprawnego skrętu warto rozpocząć w stępie, aby wyczuć naturalny ruch konia i skupić się na własnym dosiadzie - pilnujemy prostej sylwetki, bez załamywania się w biodrach. Warto także przyjrzeć się śladom kopyt pozostawionym na piasku, aby ocenić czy nasz zwierzak porusza się równo na kole lub w narożniku - bez 'pływania' czy odbijania na boki. Starajmy się maksymalnie ograniczyć użycie wodzy na rzecz poprawnego nacisku łydek - ważniejsze jest działanie łydki wewnętrznej, wokół której koń powinien się łagodnie wyginać. Nasza łydka zewnętrzna ogranicza wypadanie na zewnątrz i nadaje kierunek, powinna być lekko przesunięta w tył za popręg; w trakcie skrętu biodra jeźdźca podążają za ruchem konia, lekko obciążając wewnętrzną stronę. 

 

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.

2021-04-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Dlaczego mój koń nie reaguje na łydki ?

Podczas lekcji jazdy konnej, uczniowie często słyszą "łydka, więcej łydki, użyj łydki, mocniejsza łydka" - co jeśli nasz zwierzak totalnie nie reaguje na nacisk ? Pomożemy się uporać z tym problemem!

2021-01-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Czy muszę jeździć z instruktorem ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o samotnej jeździe konnej, bez stałej osoby instruktora. Jazda bez ograniczeń i poleceń wydaje się idealna, ale obecność dobrego instruktora warto docenić na każdej lekcji!

2020-11-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw koncentrację swojego konia!

Czy macie czasem wrażenie, że Wasz wierzchowiec nie jest skupiony na Was, tylko rozgląda się dookoła? Jeżdżąc na koniu, czujecie niepewność, ponieważ koń płoszy się najdrobniejszych rzeczy ? Czas na poprawę skupienia i koncentracji!

2020-10-29

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez półwoltę

Jazda konna powinna przynosić pozytywne korzyści zarówno dla konia jak i dla jeźdźca - nie ma nic nudniejszego niż bierne wożenie się na grzbiecie zwierzaka po obwodzie placu czy ujeżdżalni. Liczne zmiany kierunku, przejścia oraz zmiany tempa powinny być wpisane w każdą jazdę, niezależnie od poziomu zaawansowania.

2020-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0