12,855 pytań - 21,908 odpowiedzi - 942 komentarzy

Porady: Czy mój koń marznie ?

Data publikacji: 2021-01-12

 

Konie to zwierzęta z potrzebą ruchu, niezależnie od warunków atmosferycznych. Padokowanie i spędzanie maksymalnej ilości czasu na zewnątrz to priorytet w prawidłowym chowie tych zwierzaków.

Wielu właścicieli popełnia błęd, ograniczając ilość swobodnego ruchu w okresie zimowym, tłumacząc że ich koń marznie i woli spędzać czas w ciepłej stajni - a to poważny błąd! Konie jeszcze przed okresem zimowym porastają dłuższym i grubszym futrem, które ma doskonałe właściwości termoizolacyjne; w obecnych czasach zimy nie są silne i długie, temperatura rzadko spada poniżej minus 15 czy 20 stopni. Całodzienny pobyt na świeżym powietrzu w zimie doskonale wpływa na drogi oddechowe, to dobry czas dla koni alergicznych i wrażliwych na pyłki czy kurz.

Jeżeli nasz zwierzak nie jest golony, to spokojnie poradzi sobie bez derki przez cały okres jesienno-zimowy; ewentualnie możemy rozważyć derkę tzw.plandekę, która chroni przed deszczem i umożliwia szybkie przygotowanie konia do jazdy. Konie ogolone wymagają specjalnej troski - należy posiadać conajmniej kilka różnych derek z kapturem, o różnej gramaturze i codziennie kontrolować czy nasz koń nie marznie:

  • sprawdzamy konia pod derką w trakcie pobytu na zewnątrz lub po powrocie i oceniamy temperaturę konia, koń powinien być w dotyku ciepły, ale nie gorący czy wręcz spocony pod derką
  • wyraźne osłabienie, apatia to często sygnał, iż koniowi jest zimno: traci wówczas energię na ogrzanie się
  • zimowy spadek wagi często powiązany jest z niższą temperaturą; w zimie konie powinny dostawać więcej paszy objętościowej, aby zapewnić sobie odpowiedni pobór energii z pożywienia
  • matowa sierść, słaba kondycja fizyczna są często spowodowane osłabieniem i chudnięciem wynikającym z ciągłego odczuwania zimna
  • niechęć do pobytu na padoku może być spowodowana zimnem, ale także nudą: piaszczyste wybiegi bez towarzystwa i bez obecności siana są dla konia nudne, a wręcz frustrujące (pamiętajcie, że już kilkugodzinna przerwa bez siana powoduje podrażnienie śluzówki żołądka!)
  • konie starsze czy po przebytej poważnej chorobie mogą wymagać specjalnej traktowania, derkowania nawet w przypadku posiadania dłuższej sierści; to także dotyczy się koni przewlekle chorych, gdzie priorytetem jest utrzymanie zwierzaka w dobrym zdrowiu przez jak najdłuższy czas
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Objawy zarobaczenia

Zarobaczenie organizmu koni to niestety częsta i niebezpieczna przypadłość, która może wręcza zagrażać życiu naszych zwierzaków. Usuwanie pasożytów to kluczowa i podstawowa zasada w chowie koni, o której powinien pamiętać każdy właściciel koni.

2021-03-31

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę jeźdźca?

Poprawny balans ciałem w trakcie jazdy jest kluczowy dla zachowania prawidłowej postawy - dobra równowaga zmniejsza ryzyko upadku, przeciążania jednej ze strony konia i powstawania asymetrii dosiadu. Jak siedzieć w równowadze?

2021-03-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Niszczenie derek podczas pobytu konia na pastwisku to spory problem, z którym borykają się właściciele niektórych zwierzaków. Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na zniwelowanie niszczycielskich zapędów koni!

2021-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?

2020-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozsiodłanie - czy robisz to dobrze ?

Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.

2020-11-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.

2020-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!

2020-10-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.

2020-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0