12,868 pytań - 24,191 odpowiedzi - 950 komentarzy

Porady: Czy mój koń marznie ?

Data publikacji: 2021-01-12

 

Konie to zwierzęta z potrzebą ruchu, niezależnie od warunków atmosferycznych. Padokowanie i spędzanie maksymalnej ilości czasu na zewnątrz to priorytet w prawidłowym chowie tych zwierzaków.

Wielu właścicieli popełnia błęd, ograniczając ilość swobodnego ruchu w okresie zimowym, tłumacząc że ich koń marznie i woli spędzać czas w ciepłej stajni - a to poważny błąd! Konie jeszcze przed okresem zimowym porastają dłuższym i grubszym futrem, które ma doskonałe właściwości termoizolacyjne; w obecnych czasach zimy nie są silne i długie, temperatura rzadko spada poniżej minus 15 czy 20 stopni. Całodzienny pobyt na świeżym powietrzu w zimie doskonale wpływa na drogi oddechowe, to dobry czas dla koni alergicznych i wrażliwych na pyłki czy kurz.

Jeżeli nasz zwierzak nie jest golony, to spokojnie poradzi sobie bez derki przez cały okres jesienno-zimowy; ewentualnie możemy rozważyć derkę tzw.plandekę, która chroni przed deszczem i umożliwia szybkie przygotowanie konia do jazdy. Konie ogolone wymagają specjalnej troski - należy posiadać conajmniej kilka różnych derek z kapturem, o różnej gramaturze i codziennie kontrolować czy nasz koń nie marznie:

  • sprawdzamy konia pod derką w trakcie pobytu na zewnątrz lub po powrocie i oceniamy temperaturę konia, koń powinien być w dotyku ciepły, ale nie gorący czy wręcz spocony pod derką
  • wyraźne osłabienie, apatia to często sygnał, iż koniowi jest zimno: traci wówczas energię na ogrzanie się
  • zimowy spadek wagi często powiązany jest z niższą temperaturą; w zimie konie powinny dostawać więcej paszy objętościowej, aby zapewnić sobie odpowiedni pobór energii z pożywienia
  • matowa sierść, słaba kondycja fizyczna są często spowodowane osłabieniem i chudnięciem wynikającym z ciągłego odczuwania zimna
  • niechęć do pobytu na padoku może być spowodowana zimnem, ale także nudą: piaszczyste wybiegi bez towarzystwa i bez obecności siana są dla konia nudne, a wręcz frustrujące (pamiętajcie, że już kilkugodzinna przerwa bez siana powoduje podrażnienie śluzówki żołądka!)
  • konie starsze czy po przebytej poważnej chorobie mogą wymagać specjalnej traktowania, derkowania nawet w przypadku posiadania dłuższej sierści; to także dotyczy się koni przewlekle chorych, gdzie priorytetem jest utrzymanie zwierzaka w dobrym zdrowiu przez jak najdłuższy czas
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Objawy zarobaczenia

Zarobaczenie organizmu koni to niestety częsta i niebezpieczna przypadłość, która może wręcza zagrażać życiu naszych zwierzaków. Usuwanie pasożytów to kluczowa i podstawowa zasada w chowie koni, o której powinien pamiętać każdy właściciel koni.

2021-03-31

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę jeźdźca?

Poprawny balans ciałem w trakcie jazdy jest kluczowy dla zachowania prawidłowej postawy - dobra równowaga zmniejsza ryzyko upadku, przeciążania jednej ze strony konia i powstawania asymetrii dosiadu. Jak siedzieć w równowadze?

2021-03-04

Czytaj » 0