13,090 pytań - 31,652 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Czy mój koń marznie ?

Data publikacji: 2021-01-12

 

Konie to zwierzęta z potrzebą ruchu, niezależnie od warunków atmosferycznych. Padokowanie i spędzanie maksymalnej ilości czasu na zewnątrz to priorytet w prawidłowym chowie tych zwierzaków.

Wielu właścicieli popełnia błęd, ograniczając ilość swobodnego ruchu w okresie zimowym, tłumacząc że ich koń marznie i woli spędzać czas w ciepłej stajni - a to poważny błąd! Konie jeszcze przed okresem zimowym porastają dłuższym i grubszym futrem, które ma doskonałe właściwości termoizolacyjne; w obecnych czasach zimy nie są silne i długie, temperatura rzadko spada poniżej minus 15 czy 20 stopni. Całodzienny pobyt na świeżym powietrzu w zimie doskonale wpływa na drogi oddechowe, to dobry czas dla koni alergicznych i wrażliwych na pyłki czy kurz.

Jeżeli nasz zwierzak nie jest golony, to spokojnie poradzi sobie bez derki przez cały okres jesienno-zimowy; ewentualnie możemy rozważyć derkę tzw.plandekę, która chroni przed deszczem i umożliwia szybkie przygotowanie konia do jazdy. Konie ogolone wymagają specjalnej troski - należy posiadać conajmniej kilka różnych derek z kapturem, o różnej gramaturze i codziennie kontrolować czy nasz koń nie marznie:

  • sprawdzamy konia pod derką w trakcie pobytu na zewnątrz lub po powrocie i oceniamy temperaturę konia, koń powinien być w dotyku ciepły, ale nie gorący czy wręcz spocony pod derką
  • wyraźne osłabienie, apatia to często sygnał, iż koniowi jest zimno: traci wówczas energię na ogrzanie się
  • zimowy spadek wagi często powiązany jest z niższą temperaturą; w zimie konie powinny dostawać więcej paszy objętościowej, aby zapewnić sobie odpowiedni pobór energii z pożywienia
  • matowa sierść, słaba kondycja fizyczna są często spowodowane osłabieniem i chudnięciem wynikającym z ciągłego odczuwania zimna
  • niechęć do pobytu na padoku może być spowodowana zimnem, ale także nudą: piaszczyste wybiegi bez towarzystwa i bez obecności siana są dla konia nudne, a wręcz frustrujące (pamiętajcie, że już kilkugodzinna przerwa bez siana powoduje podrażnienie śluzówki żołądka!)
  • konie starsze czy po przebytej poważnej chorobie mogą wymagać specjalnej traktowania, derkowania nawet w przypadku posiadania dłuższej sierści; to także dotyczy się koni przewlekle chorych, gdzie priorytetem jest utrzymanie zwierzaka w dobrym zdrowiu przez jak najdłuższy czas
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0