12,850 pytań - 18,515 odpowiedzi - 942 komentarzy

Porady: Czy mój koń marznie ?

Data publikacji: 2021-01-12

 

Konie to zwierzęta z potrzebą ruchu, niezależnie od warunków atmosferycznych. Padokowanie i spędzanie maksymalnej ilości czasu na zewnątrz to priorytet w prawidłowym chowie tych zwierzaków.

Wielu właścicieli popełnia błęd, ograniczając ilość swobodnego ruchu w okresie zimowym, tłumacząc że ich koń marznie i woli spędzać czas w ciepłej stajni - a to poważny błąd! Konie jeszcze przed okresem zimowym porastają dłuższym i grubszym futrem, które ma doskonałe właściwości termoizolacyjne; w obecnych czasach zimy nie są silne i długie, temperatura rzadko spada poniżej minus 15 czy 20 stopni. Całodzienny pobyt na świeżym powietrzu w zimie doskonale wpływa na drogi oddechowe, to dobry czas dla koni alergicznych i wrażliwych na pyłki czy kurz.

Jeżeli nasz zwierzak nie jest golony, to spokojnie poradzi sobie bez derki przez cały okres jesienno-zimowy; ewentualnie możemy rozważyć derkę tzw.plandekę, która chroni przed deszczem i umożliwia szybkie przygotowanie konia do jazdy. Konie ogolone wymagają specjalnej troski - należy posiadać conajmniej kilka różnych derek z kapturem, o różnej gramaturze i codziennie kontrolować czy nasz koń nie marznie:

  • sprawdzamy konia pod derką w trakcie pobytu na zewnątrz lub po powrocie i oceniamy temperaturę konia, koń powinien być w dotyku ciepły, ale nie gorący czy wręcz spocony pod derką
  • wyraźne osłabienie, apatia to często sygnał, iż koniowi jest zimno: traci wówczas energię na ogrzanie się
  • zimowy spadek wagi często powiązany jest z niższą temperaturą; w zimie konie powinny dostawać więcej paszy objętościowej, aby zapewnić sobie odpowiedni pobór energii z pożywienia
  • matowa sierść, słaba kondycja fizyczna są często spowodowane osłabieniem i chudnięciem wynikającym z ciągłego odczuwania zimna
  • niechęć do pobytu na padoku może być spowodowana zimnem, ale także nudą: piaszczyste wybiegi bez towarzystwa i bez obecności siana są dla konia nudne, a wręcz frustrujące (pamiętajcie, że już kilkugodzinna przerwa bez siana powoduje podrażnienie śluzówki żołądka!)
  • konie starsze czy po przebytej poważnej chorobie mogą wymagać specjalnej traktowania, derkowania nawet w przypadku posiadania dłuższej sierści; to także dotyczy się koni przewlekle chorych, gdzie priorytetem jest utrzymanie zwierzaka w dobrym zdrowiu przez jak najdłuższy czas
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?

2020-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozsiodłanie - czy robisz to dobrze ?

Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.

2020-11-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.

2020-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!

2020-10-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.

2020-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?

2020-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.

2020-08-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Nagłe spłoszenie, nieoczekiwane sytuacje czy elementy, które przerażają naszego wierzchowca powodują nadmierne pobudzenie naszego zwierzaka, który staje się nieobliczalny. Jak sobie poradzić z przestraszonym i pobudzonym koniem ?

2020-07-21

Czytaj » 0