12,855 pytań - 21,907 odpowiedzi - 942 komentarzy

Porady: Jazda konna zimą

Data publikacji: 2020-11-10

 

Właściciele koni zajmują się swoimi zwierzakami przez cały rok, niezależnie od warunków; osoby jeżdżące w szkółkach i w stajniach często zawieszają jeździectwo na jesień i zimę. Warto jednak kontynuować swoją pasję bez względu na pogodę - ruch i sport mają bardzo duży wpływ na poprawę odporności, a to właśnie w okresie jesiennozimowym jesteśmy bardziej narażeni na infekcje wirusowe i bakteryjne.

Obecnie wiele ośrodków jeździeckich posiada zadaszone miejsce do jazdy, czyli halę - wymiary są różne, w zależności od możliwości danego miejsca. Nawet nieduże hale są bardzo przydatne w całorocznym szkoleniu koni i jeźdźców, możemy wówczas się skupić na naszym dosiadzie oraz poprawie precyzyjności stosowania pomocy. W dużych halach treningi są prowadzone bez zmian, łącznie z możliwością ustawienia kilku przeszkód lub nawet parkurów - warto czasem odwiedzić kilka ośrodków, zanim zdecydujemy się na jazdę konną, pozwoli nam to na wybór najlepszej stajni dla naszych oczekiwań.

Jesień i zima to dobry czas na szlifowanie podstaw u jeźdźca, ale i u konia - poprawne prowadzenie w ręce, zatrzymywanie oraz szacunek do człowieka to absolutne podstawy, które każdy zwierzak powinien mieć ugruntowane. Jeśli podłoże nie pozwala na jazdę konną, możemy popracować z ziemi - kilka ćwiczeń w stępie, także wykorzystujących techniki znane z naturalnego wyszkolenia koni, będą procentowały w przyszłości.

Warto także dobrze przygotować się do chłodnego okresu: ciepłe skarpety, ocieplane wkładki do butów oraz grubsze bryczesy to niezbędne wyposażenie, wraz z bluzą oraz kurtką (lub kamizelką). Pamiętajcie o kilku cienkich warstwach, które można zdjąć w razie potrzeb - nie ma nic gorszego jak gruba kurtka puchowa, która krępuje ruchy!

Wyjazdy w teren to także dobra opcja na spędzenie wolnego czasu ze zwierzakiem - grupowe wycieczki, czasem całodniowe rajdy są organizowane w wielu stajniach bez względu na pogodę, także w atrakcyjnych lokalizacjach jak góry czy morze (ciekawa opcja na kilkudniowy urlop). Jesienne zwiedzane okolicznych lasów, zimowe galopy po zaśnieżonych polach - przekonajcie się sami, jakie to wspaniałe uczucie!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Objawy zarobaczenia

Zarobaczenie organizmu koni to niestety częsta i niebezpieczna przypadłość, która może wręcza zagrażać życiu naszych zwierzaków. Usuwanie pasożytów to kluczowa i podstawowa zasada w chowie koni, o której powinien pamiętać każdy właściciel koni.

2021-03-31

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę jeźdźca?

Poprawny balans ciałem w trakcie jazdy jest kluczowy dla zachowania prawidłowej postawy - dobra równowaga zmniejsza ryzyko upadku, przeciążania jednej ze strony konia i powstawania asymetrii dosiadu. Jak siedzieć w równowadze?

2021-03-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Niszczenie derek podczas pobytu konia na pastwisku to spory problem, z którym borykają się właściciele niektórych zwierzaków. Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na zniwelowanie niszczycielskich zapędów koni!

2021-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy mój koń marznie ?

W naszym kraju nastała zima, ostatnie dni przyniosły opady śniegu oraz znaczy spadek temperatury. Warto uważnie obserwować swojego zwierzaka, czy odczuwa komfort termiczny - mówiąc wprost: czy mój koń może zmarznąć ?

2021-01-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?

2020-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozsiodłanie - czy robisz to dobrze ?

Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.

2020-11-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!

2020-10-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.

2020-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0