12,867 pytań - 24,190 odpowiedzi - 950 komentarzy

Rekreacja: Popraw koncentrację swojego konia!

Data publikacji: 2020-10-29

 

Podczas jazdy konnej, konie powinny być skupione na człowieku i reagować na jego pomoce, zgodnie z wolą jeźdźca; niestety wielu jeźdźców nie potrafi skutecznie wyegzekwować zadania, jakie stawia przed koniem. Najcześciej jest to wynikiem zbyt niskich lub nieprawidłowych umiejętności, koń po prostu nas nie rozumie i nie wie co ma wykonać.

Konie są inteligentne, jeśli wyczują naszą niepewnośc i zwahanie, nie będą chętne do współpracy i skupieniu swojej uwagi na nas; często konie są także znudzone monotonną jazdą, bez żadnych urozmaiceń. Wówczas łatwo o zdekoncentrowanie, niesubordynacje typu odskakiwanie od najbardziej kuriozalnych elementów jak własny cień, przelatujący ptak czy kurtka położona na krześle obok placu. 

Jazda konna powinna być przede wszystkim ciekawa i interesująca dla zwierzaka, nawet jeśli stawiane zadania są trudne i wymagające; nie trzeba pokonywać 140cm przeszkód, wykonywać piruetów w galopie czy pokonywać najbardziej wymagające przeszkody krosowe, aby zaciekawić konia. Jest kilka sprawdzonych i skutecznych metod, które pozwolą na poprawę koncentracji u Waszego wierzchowca:

  • urozmaicenie: nie ma nic bardziej demotywującego jak nudna jazda dookoła placu. Wykonujcie jak największą ilość figur w każdym chodzie: koła, wężyki, serpentyny można wykonywać już w stępie. Ćwiczcie proste przejazdy przez linie środkowe i ćwiartkowe, popracujcie nad prawidłowym wygięciem konia na łuku; dla zaawansowanych jeźdźców warto wprowadzić galop po linii środkowej, to dobry sprawdzian wyprostowania!
  • przejścia: na każdej jeździe nalezy wykonywać maksymalnie dużo przejść, zarówno pomiędzy chodami jak i w obrębie chodu. Zatrzymania chociażby ze stępa możemy wykonać na linii środkowej, na środku ósemki czy na przekątnej - szukajcie nowych, niestandardowych pomysłów niż wykonywanie tego ruchu na ścianie.
    Skrócenia i wydłużenia chodu warto wykonywać także na dużym kole: na kole o średnicy 20m możemy wykonać wydłużenie w kłusie i skrócenie - dosłownie kilka kroków. Dla zaawansowanych jeźdźców dobrym ćwiczeniem jest ósemka w galopie, ze zmianą nogi prowadzącej przez stęp lub kłus.
  • drążki/koziołki: wszystkie konie powinny regularnie pracować na cavaletti, nawet jeśli nie mamy w planach pracy skokowej. Rozmaite ułożenia drążków są świetną gimnastyką dla konia, wzmacniają stawy oraz niejako wymuszają koncentrację na ruchu i swoim ciele. Ustawiajcie je wąsko, szeroko, na prostym odcinku, na kole, na przekątnej lub na ósemce - sposobów jest naprawdę mnóstwo!
comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.

2021-04-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Skręcanie oraz zmiana kierunku ruchu to niezbędne elementy każdej jazdy konnej - lekcja najczęściej odbywa się na placu do jazdy bądź w terenie, gdzie też należy zadbać o kierunek ruchu. Warto znać podstawowe zasady skręcania siedząc w siodle!

2021-03-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Dlaczego mój koń nie reaguje na łydki ?

Podczas lekcji jazdy konnej, uczniowie często słyszą "łydka, więcej łydki, użyj łydki, mocniejsza łydka" - co jeśli nasz zwierzak totalnie nie reaguje na nacisk ? Pomożemy się uporać z tym problemem!

2021-01-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Czy muszę jeździć z instruktorem ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o samotnej jeździe konnej, bez stałej osoby instruktora. Jazda bez ograniczeń i poleceń wydaje się idealna, ale obecność dobrego instruktora warto docenić na każdej lekcji!

2020-11-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez półwoltę

Jazda konna powinna przynosić pozytywne korzyści zarówno dla konia jak i dla jeźdźca - nie ma nic nudniejszego niż bierne wożenie się na grzbiecie zwierzaka po obwodzie placu czy ujeżdżalni. Liczne zmiany kierunku, przejścia oraz zmiany tempa powinny być wpisane w każdą jazdę, niezależnie od poziomu zaawansowania.

2020-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0