12,855 pytań - 21,907 odpowiedzi - 942 komentarzy

Rekreacja: Popraw koncentrację swojego konia!

Data publikacji: 2020-10-29

 

Podczas jazdy konnej, konie powinny być skupione na człowieku i reagować na jego pomoce, zgodnie z wolą jeźdźca; niestety wielu jeźdźców nie potrafi skutecznie wyegzekwować zadania, jakie stawia przed koniem. Najcześciej jest to wynikiem zbyt niskich lub nieprawidłowych umiejętności, koń po prostu nas nie rozumie i nie wie co ma wykonać.

Konie są inteligentne, jeśli wyczują naszą niepewnośc i zwahanie, nie będą chętne do współpracy i skupieniu swojej uwagi na nas; często konie są także znudzone monotonną jazdą, bez żadnych urozmaiceń. Wówczas łatwo o zdekoncentrowanie, niesubordynacje typu odskakiwanie od najbardziej kuriozalnych elementów jak własny cień, przelatujący ptak czy kurtka położona na krześle obok placu. 

Jazda konna powinna być przede wszystkim ciekawa i interesująca dla zwierzaka, nawet jeśli stawiane zadania są trudne i wymagające; nie trzeba pokonywać 140cm przeszkód, wykonywać piruetów w galopie czy pokonywać najbardziej wymagające przeszkody krosowe, aby zaciekawić konia. Jest kilka sprawdzonych i skutecznych metod, które pozwolą na poprawę koncentracji u Waszego wierzchowca:

  • urozmaicenie: nie ma nic bardziej demotywującego jak nudna jazda dookoła placu. Wykonujcie jak największą ilość figur w każdym chodzie: koła, wężyki, serpentyny można wykonywać już w stępie. Ćwiczcie proste przejazdy przez linie środkowe i ćwiartkowe, popracujcie nad prawidłowym wygięciem konia na łuku; dla zaawansowanych jeźdźców warto wprowadzić galop po linii środkowej, to dobry sprawdzian wyprostowania!
  • przejścia: na każdej jeździe nalezy wykonywać maksymalnie dużo przejść, zarówno pomiędzy chodami jak i w obrębie chodu. Zatrzymania chociażby ze stępa możemy wykonać na linii środkowej, na środku ósemki czy na przekątnej - szukajcie nowych, niestandardowych pomysłów niż wykonywanie tego ruchu na ścianie.
    Skrócenia i wydłużenia chodu warto wykonywać także na dużym kole: na kole o średnicy 20m możemy wykonać wydłużenie w kłusie i skrócenie - dosłownie kilka kroków. Dla zaawansowanych jeźdźców dobrym ćwiczeniem jest ósemka w galopie, ze zmianą nogi prowadzącej przez stęp lub kłus.
  • drążki/koziołki: wszystkie konie powinny regularnie pracować na cavaletti, nawet jeśli nie mamy w planach pracy skokowej. Rozmaite ułożenia drążków są świetną gimnastyką dla konia, wzmacniają stawy oraz niejako wymuszają koncentrację na ruchu i swoim ciele. Ustawiajcie je wąsko, szeroko, na prostym odcinku, na kole, na przekątnej lub na ósemce - sposobów jest naprawdę mnóstwo!
comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.

2021-04-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Skręcanie oraz zmiana kierunku ruchu to niezbędne elementy każdej jazdy konnej - lekcja najczęściej odbywa się na placu do jazdy bądź w terenie, gdzie też należy zadbać o kierunek ruchu. Warto znać podstawowe zasady skręcania siedząc w siodle!

2021-03-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Dlaczego mój koń nie reaguje na łydki ?

Podczas lekcji jazdy konnej, uczniowie często słyszą "łydka, więcej łydki, użyj łydki, mocniejsza łydka" - co jeśli nasz zwierzak totalnie nie reaguje na nacisk ? Pomożemy się uporać z tym problemem!

2021-01-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Czy muszę jeździć z instruktorem ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o samotnej jeździe konnej, bez stałej osoby instruktora. Jazda bez ograniczeń i poleceń wydaje się idealna, ale obecność dobrego instruktora warto docenić na każdej lekcji!

2020-11-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez półwoltę

Jazda konna powinna przynosić pozytywne korzyści zarówno dla konia jak i dla jeźdźca - nie ma nic nudniejszego niż bierne wożenie się na grzbiecie zwierzaka po obwodzie placu czy ujeżdżalni. Liczne zmiany kierunku, przejścia oraz zmiany tempa powinny być wpisane w każdą jazdę, niezależnie od poziomu zaawansowania.

2020-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wyłamanie przed przeszkodą

Najazd na przeszkodę to jeden z najważniejszych elementów podczas jazdy skokowej; od niego często zależy powodzenie całego skoku. Optymalny najazd zdecydowanie poprawia jakość przejazdu przez przeszkodę, dlatego warto dbać o proste i równe celowanie w środek przeszkody; częstym błędem jest nagła zmiana kierunku ruchu w trakcie zbliżania się do przeszkody.

2020-06-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0