12,851 pytań - 20,661 odpowiedzi - 942 komentarzy

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Data publikacji: 2020-10-21

 

Każdy, nawet najlepszy jeździec na świecie, spada z konia - często podczas nauki jazdy, ale i w terenie podczas niespodziewanych sytuacji jak spłoszenie czy uskoczenie zwierzaka. Szczególnie często spadają zawodnicy startujący w skokach przez przeszkody oraz w trakcie próby terenowej WKKW; upadki zdarzają się także jeźdźcom zajmującym się profesjonalnym przygotowaniem koni do pracy pod siodłem. Wiele młodych koni sportowych jest temperamentna i dość nadpobudliwa podczas pierwszych prób dosiadania, dlatego jeździec młodych koni to jedna z najbardziej niebezpiecznych profesji w sporcie jeździeckim.

Większość upadków z koni kończy się tylko na potłuczeniach, nie zawsze dochodzi do złamań czy innych poważnych urazów - warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • jazda w kasku to oczywistość: pozwala ochronić wrażliwe kości czaszki.  Po uszkodzeniu kasku, należy go bezwzględnie wymienić na nowy! Dobrze także zabezpieczyć klatkę piersiową specjalną kamizelką np. w czasie skoków przez przeszkody, wyjazdu w teren czy jazdy na młodych koniach - dzisiejsze produkty są wygodne w użytkowaniu i nie krępują ruchów jeźdźca
  • niektórzy zalecają trzymanie wodzy, aby zapobiec ucieczce konia - nie zawsze jest to możliwe. Lepiej puścić zwierzaka w chwili upadku, możemy wówczas unikąć niebezpiecznego dostania się pod kopyta przestraszonego zwierzaka. 
  • po upadku w pierwszej chwili należy zadbać o siebie - jeśli odczuwacie silny ból, nudności czy zawroty głowy, lepiej nie ruszać się z miejsca i poczekać na pomoc. Wasze zdrowie i życie jest najważniejsze!
  • w przypadku dobrego samopoczucia, należy powoli usiąść i złapać chwilę oddechu, uspokoić się. Wyrzut adrenaliny powoduje, iż skutki upadku możemy odczuć dopiero po dłuższym czasie, dlatego warto zachować spokój i umiar
  • jeżeli czujecie sie dobrze, nic wam nie dolega - warto wrócić w siodło i dokończyć jazdę. Oczywiście nigdy nie wsiadamy na konia, jeśli doznaliśmy urazu lub kontuzji! W przypadku poważnych objawów typu ewidentne złamania, silne zawroty głowy, nudności czy wymioty, krwawienia z nosa lub z ust itp należy niezwłocznie wezwać karetkę. 
  • przed powrotem w siodło warto sprawdzić, czy żaden element wyposażenia konia nie uległ uszkodzeniu - podczas upadku często zrywają się wodze, czasem puśliska.
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Niszczenie derek podczas pobytu konia na pastwisku to spory problem, z którym borykają się właściciele niektórych zwierzaków. Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na zniwelowanie niszczycielskich zapędów koni!

2021-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy mój koń marznie ?

W naszym kraju nastała zima, ostatnie dni przyniosły opady śniegu oraz znaczy spadek temperatury. Warto uważnie obserwować swojego zwierzaka, czy odczuwa komfort termiczny - mówiąc wprost: czy mój koń może zmarznąć ?

2021-01-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?

2020-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozsiodłanie - czy robisz to dobrze ?

Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.

2020-11-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.

2020-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.

2020-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?

2020-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.

2020-08-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0