12,856 pytań - 22,082 odpowiedzi - 942 komentarzy

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Data publikacji: 2020-10-21

 

Każdy, nawet najlepszy jeździec na świecie, spada z konia - często podczas nauki jazdy, ale i w terenie podczas niespodziewanych sytuacji jak spłoszenie czy uskoczenie zwierzaka. Szczególnie często spadają zawodnicy startujący w skokach przez przeszkody oraz w trakcie próby terenowej WKKW; upadki zdarzają się także jeźdźcom zajmującym się profesjonalnym przygotowaniem koni do pracy pod siodłem. Wiele młodych koni sportowych jest temperamentna i dość nadpobudliwa podczas pierwszych prób dosiadania, dlatego jeździec młodych koni to jedna z najbardziej niebezpiecznych profesji w sporcie jeździeckim.

Większość upadków z koni kończy się tylko na potłuczeniach, nie zawsze dochodzi do złamań czy innych poważnych urazów - warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • jazda w kasku to oczywistość: pozwala ochronić wrażliwe kości czaszki.  Po uszkodzeniu kasku, należy go bezwzględnie wymienić na nowy! Dobrze także zabezpieczyć klatkę piersiową specjalną kamizelką np. w czasie skoków przez przeszkody, wyjazdu w teren czy jazdy na młodych koniach - dzisiejsze produkty są wygodne w użytkowaniu i nie krępują ruchów jeźdźca
  • niektórzy zalecają trzymanie wodzy, aby zapobiec ucieczce konia - nie zawsze jest to możliwe. Lepiej puścić zwierzaka w chwili upadku, możemy wówczas unikąć niebezpiecznego dostania się pod kopyta przestraszonego zwierzaka. 
  • po upadku w pierwszej chwili należy zadbać o siebie - jeśli odczuwacie silny ból, nudności czy zawroty głowy, lepiej nie ruszać się z miejsca i poczekać na pomoc. Wasze zdrowie i życie jest najważniejsze!
  • w przypadku dobrego samopoczucia, należy powoli usiąść i złapać chwilę oddechu, uspokoić się. Wyrzut adrenaliny powoduje, iż skutki upadku możemy odczuć dopiero po dłuższym czasie, dlatego warto zachować spokój i umiar
  • jeżeli czujecie sie dobrze, nic wam nie dolega - warto wrócić w siodło i dokończyć jazdę. Oczywiście nigdy nie wsiadamy na konia, jeśli doznaliśmy urazu lub kontuzji! W przypadku poważnych objawów typu ewidentne złamania, silne zawroty głowy, nudności czy wymioty, krwawienia z nosa lub z ust itp należy niezwłocznie wezwać karetkę. 
  • przed powrotem w siodło warto sprawdzić, czy żaden element wyposażenia konia nie uległ uszkodzeniu - podczas upadku często zrywają się wodze, czasem puśliska.
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Objawy zarobaczenia

Zarobaczenie organizmu koni to niestety częsta i niebezpieczna przypadłość, która może wręcza zagrażać życiu naszych zwierzaków. Usuwanie pasożytów to kluczowa i podstawowa zasada w chowie koni, o której powinien pamiętać każdy właściciel koni.

2021-03-31

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę jeźdźca?

Poprawny balans ciałem w trakcie jazdy jest kluczowy dla zachowania prawidłowej postawy - dobra równowaga zmniejsza ryzyko upadku, przeciążania jednej ze strony konia i powstawania asymetrii dosiadu. Jak siedzieć w równowadze?

2021-03-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Niszczenie derek podczas pobytu konia na pastwisku to spory problem, z którym borykają się właściciele niektórych zwierzaków. Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na zniwelowanie niszczycielskich zapędów koni!

2021-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy mój koń marznie ?

W naszym kraju nastała zima, ostatnie dni przyniosły opady śniegu oraz znaczy spadek temperatury. Warto uważnie obserwować swojego zwierzaka, czy odczuwa komfort termiczny - mówiąc wprost: czy mój koń może zmarznąć ?

2021-01-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?

2020-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozsiodłanie - czy robisz to dobrze ?

Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.

2020-11-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.

2020-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.

2020-10-15

Czytaj » 0