12,845 pytań - 18,069 odpowiedzi - 938 komentarzy

Porady: Jazda bez strzemion

Data publikacji: 2020-09-10

 

Jazda ze strzemionami nastręcza kłopotów początkującym jeźdźcom: stopy wypadają ze strzemion bądź wpadają zbyt głęboko, problemem staje się także utrzymanie pięty w dół; pamiętajcie, że siłowe ustawianie nóg w siodle nigdy nie przynosi dobrych rezultatów! Prawidłowy i zrównoważony dosiad jest wynikiem wielu godzin jazdy, wzmocnienia i rozciągnięcia odpowiednich partii mięśniowych (joga czy pilates są znakomitym uzupełnieniem jazdy konnej i przynoszą dobre rezultaty w trakcie pracy nad dosiadem) - jeźdźcy o dobrej technice jazdy nie myślą o położeniu swojej stopy, nogi czy ręki - ich ciało automatycznie zapamiętuje dobrą pozycję i bez większego wysiłku utrzymuje ją w trakcie treningu.

Siłowe i sztuczne ustawianie jakiejkolwiek części ciała w trakcie jazdy zwiększa sztywność, blokuje naturalny i swobodny ruch w siodle oraz w szybkim czasie prowadzi do bolesnych skurczy oraz przeciążeń - ta sama zasada tyczy się jazdy bez strzemion. To cenne narzędzie treningowe, z którego powinni korzystać jeźdźcy na każdym etapie zaawansowania po uzyskaniu odpowiedniej równowagi w trakcie jazdy - jeśli nadal czujemy się niepewnie w kłusie czy galopie, to pozbycie się strzemion tylko spotęguje nasze obawy. Człowiek instynktownie broni się przed upadkiem spinając mięśnie, co powoduje chociażby 'podskakiwanie' w siodle podczas próby wysiedzenia kłusa ćwiczebnego bez strzemion; warto dodać, że nasza sztywna pozycja w trakcie jazdy przenosi się na naszego wierzchowca, który nie będzie poruszał się w rozluźnieniu a może nawet odczuwać bolesność grzbietu.

Jakie są korzyści jazdy bez strzemion?

  • poprawa równowagi
  • uzyskanie głębszego dosiadu
  • rozluźnienie mięśni nog
  • poprawa ułożenia całej nogi w siodle, zaczynając od odpowiedniej pozycji bioder

Jazda bez strzemion przynosi najlepsze rezultaty, kiedy znajdujemy się na lonży i możemy w pełni skupić się na wlasnym ciele; warto wyczuć rytm każdego chodu i miękko podążać za ruchem. Jeśli poczujecie, że usztywniacie pewną część ciała - zmieńcie chód na niższy. W stępie też można wykonać wiele wartościowych ćwiczeń jak chociażby krążenia ramionami, krążenia nogami, anglezowanie i stójka w stępie bez strzemion wzmacnia mięśnie przywodziciele w udach.

 

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jazda konna zimą

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.

2020-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!

2020-10-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.

2020-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?

2020-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.

2020-08-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Nagłe spłoszenie, nieoczekiwane sytuacje czy elementy, które przerażają naszego wierzchowca powodują nadmierne pobudzenie naszego zwierzaka, który staje się nieobliczalny. Jak sobie poradzić z przestraszonym i pobudzonym koniem ?

2020-07-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0