13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Jak uspokoić konia ?

Data publikacji: 2020-07-21

 

Lękliwość i stopień reaktywacji jest uzależniony w dużej mierze od charakteru konia: są zwierzaki opanowane, które szybko wracają do równowagi (każdy, nawet najspokojniejszy koń, może się przestraszyć i spłoszyć! to głęboko zakorzeniony instynkt), a są konie temperamentne długi czas pozostające pobudzone. Szczególnie zwierzęta startujące na zawodach są mocno wyczulone na wszelkie bodźce, dlatego w nowych i nieznanych warunkach często reagują gwałtownie, wymagają doświadczonego jeźdźca który nie pozwoli na niesubordynację.

Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas niespodziewanych sytuacji, które powodują pobudzenie konia:

  • spokój i opanowanie jeźdźca: w sytuacjach stresowych stajemy się spięci, nasze ciało się usztywnia i ewidentnie zdradza oznaki strachu. Konie doskonale umieją odczytać nasze emocje, jeśli wyczują naszą niepewność podczas np. spłoszenia to często jest to dodatkowy impuls do poniesienia czy brykania. Konei to zwierzęta stadne, komunikują się ze sobą za pomocą mowy ciała - jeden spłoszony koń to ewidentny sygnał dla reszty osobników, że dzieje się coś niepokojacego. Opanowany jeździec ma większą kontrolę nad swoim ciałem i jest w stanie szybko okiełznać spłoszonego zwierzaka.
  • stabilny dosiad: warto pamiętać o równomiernym oraz stabilnym obciążeniu grzbietu konia, przez co mamy większą kontrolę. Nigdy nie odciążamy pleców, w sytuacji stresowej jeźdźcy maja tendencję do pochylania się w przód, co grozi szybką utratą równowagi.
  • łagodny, uspokajający ton: głos ma silny wpływ na zachowanie zwierzaka, jeśli nasz wierzchowiec jest mocno pobudzony, należy do niego mówić spokojnie ale pewnie. W połączeniu z kojącym głaskaniem po szyi, mamy szansę na uspokojenie konia.
  • wszystkie straszaki powinny być obejrzane przez konia z boku, ponieważ z przodu występuje martwe pole w widzeniu i konie mogą nagle się wystraszyć np. kosza na śmieci. Podjeżdżamy z boku i dajemy koniowi czas na oswojenie się z sytuacją, nigdy nie pospieszamy zwierzaka i nie wpychamy go na siłę w konfrontację z bodźcem.
  • zsiadanie z pobudzonego konia jest skrajnie niebezpieczne! Ułamek sekundy i zakleszczenie stopy w strzemieniu może spowodować wręcz śmiertelny wypadek, dlatego powinna to być jedynie ostateczność. Unikajmy otwartych przestrzeni, spróbujmy wykonać np. koło lub zatrzymanie, ewentualnie kilka zatrzymań na krótkim odcinku - cokolwiek, co skoncentruje zwierzaka na zadaniu i pozwoli ostudzić emocje. 
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0