12,857 pytań - 24,132 odpowiedzi - 945 komentarzy

Porady: Jak uspokoić konia ?

Data publikacji: 2020-07-21

 

Lękliwość i stopień reaktywacji jest uzależniony w dużej mierze od charakteru konia: są zwierzaki opanowane, które szybko wracają do równowagi (każdy, nawet najspokojniejszy koń, może się przestraszyć i spłoszyć! to głęboko zakorzeniony instynkt), a są konie temperamentne długi czas pozostające pobudzone. Szczególnie zwierzęta startujące na zawodach są mocno wyczulone na wszelkie bodźce, dlatego w nowych i nieznanych warunkach często reagują gwałtownie, wymagają doświadczonego jeźdźca który nie pozwoli na niesubordynację.

Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas niespodziewanych sytuacji, które powodują pobudzenie konia:

  • spokój i opanowanie jeźdźca: w sytuacjach stresowych stajemy się spięci, nasze ciało się usztywnia i ewidentnie zdradza oznaki strachu. Konie doskonale umieją odczytać nasze emocje, jeśli wyczują naszą niepewność podczas np. spłoszenia to często jest to dodatkowy impuls do poniesienia czy brykania. Konei to zwierzęta stadne, komunikują się ze sobą za pomocą mowy ciała - jeden spłoszony koń to ewidentny sygnał dla reszty osobników, że dzieje się coś niepokojacego. Opanowany jeździec ma większą kontrolę nad swoim ciałem i jest w stanie szybko okiełznać spłoszonego zwierzaka.
  • stabilny dosiad: warto pamiętać o równomiernym oraz stabilnym obciążeniu grzbietu konia, przez co mamy większą kontrolę. Nigdy nie odciążamy pleców, w sytuacji stresowej jeźdźcy maja tendencję do pochylania się w przód, co grozi szybką utratą równowagi.
  • łagodny, uspokajający ton: głos ma silny wpływ na zachowanie zwierzaka, jeśli nasz wierzchowiec jest mocno pobudzony, należy do niego mówić spokojnie ale pewnie. W połączeniu z kojącym głaskaniem po szyi, mamy szansę na uspokojenie konia.
  • wszystkie straszaki powinny być obejrzane przez konia z boku, ponieważ z przodu występuje martwe pole w widzeniu i konie mogą nagle się wystraszyć np. kosza na śmieci. Podjeżdżamy z boku i dajemy koniowi czas na oswojenie się z sytuacją, nigdy nie pospieszamy zwierzaka i nie wpychamy go na siłę w konfrontację z bodźcem.
  • zsiadanie z pobudzonego konia jest skrajnie niebezpieczne! Ułamek sekundy i zakleszczenie stopy w strzemieniu może spowodować wręcz śmiertelny wypadek, dlatego powinna to być jedynie ostateczność. Unikajmy otwartych przestrzeni, spróbujmy wykonać np. koło lub zatrzymanie, ewentualnie kilka zatrzymań na krótkim odcinku - cokolwiek, co skoncentruje zwierzaka na zadaniu i pozwoli ostudzić emocje. 
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Objawy zarobaczenia

Zarobaczenie organizmu koni to niestety częsta i niebezpieczna przypadłość, która może wręcza zagrażać życiu naszych zwierzaków. Usuwanie pasożytów to kluczowa i podstawowa zasada w chowie koni, o której powinien pamiętać każdy właściciel koni.

2021-03-31

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę jeźdźca?

Poprawny balans ciałem w trakcie jazdy jest kluczowy dla zachowania prawidłowej postawy - dobra równowaga zmniejsza ryzyko upadku, przeciążania jednej ze strony konia i powstawania asymetrii dosiadu. Jak siedzieć w równowadze?

2021-03-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Niszczenie derek podczas pobytu konia na pastwisku to spory problem, z którym borykają się właściciele niektórych zwierzaków. Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na zniwelowanie niszczycielskich zapędów koni!

2021-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy mój koń marznie ?

W naszym kraju nastała zima, ostatnie dni przyniosły opady śniegu oraz znaczy spadek temperatury. Warto uważnie obserwować swojego zwierzaka, czy odczuwa komfort termiczny - mówiąc wprost: czy mój koń może zmarznąć ?

2021-01-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?

2020-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozsiodłanie - czy robisz to dobrze ?

Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.

2020-11-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.

2020-11-10

Czytaj » 0