12,845 pytań - 18,069 odpowiedzi - 938 komentarzy

Porady: Jak uspokoić konia ?

Data publikacji: 2020-07-21

 

Lękliwość i stopień reaktywacji jest uzależniony w dużej mierze od charakteru konia: są zwierzaki opanowane, które szybko wracają do równowagi (każdy, nawet najspokojniejszy koń, może się przestraszyć i spłoszyć! to głęboko zakorzeniony instynkt), a są konie temperamentne długi czas pozostające pobudzone. Szczególnie zwierzęta startujące na zawodach są mocno wyczulone na wszelkie bodźce, dlatego w nowych i nieznanych warunkach często reagują gwałtownie, wymagają doświadczonego jeźdźca który nie pozwoli na niesubordynację.

Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas niespodziewanych sytuacji, które powodują pobudzenie konia:

  • spokój i opanowanie jeźdźca: w sytuacjach stresowych stajemy się spięci, nasze ciało się usztywnia i ewidentnie zdradza oznaki strachu. Konie doskonale umieją odczytać nasze emocje, jeśli wyczują naszą niepewność podczas np. spłoszenia to często jest to dodatkowy impuls do poniesienia czy brykania. Konei to zwierzęta stadne, komunikują się ze sobą za pomocą mowy ciała - jeden spłoszony koń to ewidentny sygnał dla reszty osobników, że dzieje się coś niepokojacego. Opanowany jeździec ma większą kontrolę nad swoim ciałem i jest w stanie szybko okiełznać spłoszonego zwierzaka.
  • stabilny dosiad: warto pamiętać o równomiernym oraz stabilnym obciążeniu grzbietu konia, przez co mamy większą kontrolę. Nigdy nie odciążamy pleców, w sytuacji stresowej jeźdźcy maja tendencję do pochylania się w przód, co grozi szybką utratą równowagi.
  • łagodny, uspokajający ton: głos ma silny wpływ na zachowanie zwierzaka, jeśli nasz wierzchowiec jest mocno pobudzony, należy do niego mówić spokojnie ale pewnie. W połączeniu z kojącym głaskaniem po szyi, mamy szansę na uspokojenie konia.
  • wszystkie straszaki powinny być obejrzane przez konia z boku, ponieważ z przodu występuje martwe pole w widzeniu i konie mogą nagle się wystraszyć np. kosza na śmieci. Podjeżdżamy z boku i dajemy koniowi czas na oswojenie się z sytuacją, nigdy nie pospieszamy zwierzaka i nie wpychamy go na siłę w konfrontację z bodźcem.
  • zsiadanie z pobudzonego konia jest skrajnie niebezpieczne! Ułamek sekundy i zakleszczenie stopy w strzemieniu może spowodować wręcz śmiertelny wypadek, dlatego powinna to być jedynie ostateczność. Unikajmy otwartych przestrzeni, spróbujmy wykonać np. koło lub zatrzymanie, ewentualnie kilka zatrzymań na krótkim odcinku - cokolwiek, co skoncentruje zwierzaka na zadaniu i pozwoli ostudzić emocje. 
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jazda konna zimą

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.

2020-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!

2020-10-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.

2020-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?

2020-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.

2020-08-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0