12,843 pytań - 17,861 odpowiedzi - 934 komentarzy

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Data publikacji: 2020-07-12

 

Zawody i konkursy są regularne organizowane w każdym województwie, oczywiście najpopularniejsze są skoki przez przeszkody. Często mniejsze ośrodki organizują jednodniową rywalizację dla osób mniej doświadczonych, gdzie mogą wystartować właściwie wszyscy - wysokość przeszkod zazwyczaj nie przekracza 80cm, zdarzają się nawet konkursy z przeszkodami pokonywanymi w kłusie. Na zakończenie obozów jeździckich uczestnicy mają możliwość sprawdzenia się w minizawodach: parkur, przejazd ujeżdżeniowy lub/i konkurs zręcznościowy, który zawsze dostarcza mnóstwo radości.

Warto pamiętać o kilku zasadach dotyczących przygotowania pary do zawodów:

  • odpowiedni poziom: startujemy na takim poziomie, na którym czujemy się pewnie. Stres i niepewnośc, adrenalina oraz nowa sytuacja często rzutują na końcowym wyniku, dlatego lepiej wybrać niższą klasę i przejechać w dobrym stylu bez pomyłek czy zrzutek.
  • ubiór jeźdźca: na zawodach regionalnych obowiązują przepisy dotyczące ubioru konia jak i jeźdźca, także dozwolonego czy wymaganego osprzętu (bat, ostrogi). Zawody towarzyskie czy klubowe mają zazwyczaj własny regulamin, który obowiązkowo należy przeczytać - w razie niejasności warto podpytać instruktora. Zazwyczaj obowiązkowy jest kask i buty jeździeckie, cała reszta jest ustalana dowolnie; mile widziane są białe/jasne bryczesy i koszulka, chociażby zwykły T-shirt wsadzony w spodnie (całość wygląda wtedy elegancko). W sklepach z używaną odzieżą można zakupić zwykłą ciemną marynarkę, która świetnie pasuje do amatorskich konkursów, a dodatkowo kosztuje praktycznie grosze. W chłodniejszych okresach może to być ciemna bluza , dodatkowo ciemna kamizelka czy kurtka (najlepiej nieszeleszcząca, ponieważ ten dźwięk może niepokoić zwierzaki).
  • ubiór konia w zawodach regionalnych, jak zostało już wspominane, podlega przepisom danej dyscypliny; na zawodach amatorskich koń powinien być przede wszystkim CZYSTY. Brak zaklejek i ściółki w ogonie, umyte kopyta i wyczyszczone plamy to mus, szczególnie w przypadku jasnych maści; sprzęt powinien być czysty, warto założyć jednokolorowy czaprak np. granatowy lub czarny, oczywiście biały najlepiej pasuje do takich okoliczności. 
  • koreczki/zaplatanie: grzywa powinna być zapleciona w koreczki lub przynajmniej porządnie wyczesana ze wszelkich zanieczyszczeń, dzień przed zawodami warto wykąpać całego zwierzaka  - jeśli oczywiście pogoda na to pozwala.
comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Popraw koncentrację swojego konia!

Czy macie czasem wrażenie, że Wasz wierzchowiec nie jest skupiony na Was, tylko rozgląda się dookoła? Jeżdżąc na koniu, czujecie niepewność, ponieważ koń płoszy się najdrobniejszych rzeczy ? Czas na poprawę skupienia i koncentracji!

2020-10-29

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez półwoltę

Jazda konna powinna przynosić pozytywne korzyści zarówno dla konia jak i dla jeźdźca - nie ma nic nudniejszego niż bierne wożenie się na grzbiecie zwierzaka po obwodzie placu czy ujeżdżalni. Liczne zmiany kierunku, przejścia oraz zmiany tempa powinny być wpisane w każdą jazdę, niezależnie od poziomu zaawansowania.

2020-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Spływanie przed przeszkodą

Najazd na przeszkodę to jeden z najważniejszych elementów podczas jazdy skokowej; od niego często zależy powodzenie całego skoku. Optymalny najazd zdecydowanie poprawia jakość przejazdu przez przeszkodę, dlatego warto dbać o proste i równe celowanie w środek przeszkody; częstym błędem jest nagła zmiana kierunku ruchu w trakcie zbliżania się do przeszkody.

2020-06-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0