12,884 pytań - 44,938 odpowiedzi - 976 komentarzy

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Data publikacji: 2020-07-12

 

Zawody i konkursy są regularne organizowane w każdym województwie, oczywiście najpopularniejsze są skoki przez przeszkody. Często mniejsze ośrodki organizują jednodniową rywalizację dla osób mniej doświadczonych, gdzie mogą wystartować właściwie wszyscy - wysokość przeszkod zazwyczaj nie przekracza 80cm, zdarzają się nawet konkursy z przeszkodami pokonywanymi w kłusie. Na zakończenie obozów jeździckich uczestnicy mają możliwość sprawdzenia się w minizawodach: parkur, przejazd ujeżdżeniowy lub/i konkurs zręcznościowy, który zawsze dostarcza mnóstwo radości.

Warto pamiętać o kilku zasadach dotyczących przygotowania pary do zawodów:

  • odpowiedni poziom: startujemy na takim poziomie, na którym czujemy się pewnie. Stres i niepewnośc, adrenalina oraz nowa sytuacja często rzutują na końcowym wyniku, dlatego lepiej wybrać niższą klasę i przejechać w dobrym stylu bez pomyłek czy zrzutek.
  • ubiór jeźdźca: na zawodach regionalnych obowiązują przepisy dotyczące ubioru konia jak i jeźdźca, także dozwolonego czy wymaganego osprzętu (bat, ostrogi). Zawody towarzyskie czy klubowe mają zazwyczaj własny regulamin, który obowiązkowo należy przeczytać - w razie niejasności warto podpytać instruktora. Zazwyczaj obowiązkowy jest kask i buty jeździeckie, cała reszta jest ustalana dowolnie; mile widziane są białe/jasne bryczesy i koszulka, chociażby zwykły T-shirt wsadzony w spodnie (całość wygląda wtedy elegancko). W sklepach z używaną odzieżą można zakupić zwykłą ciemną marynarkę, która świetnie pasuje do amatorskich konkursów, a dodatkowo kosztuje praktycznie grosze. W chłodniejszych okresach może to być ciemna bluza , dodatkowo ciemna kamizelka czy kurtka (najlepiej nieszeleszcząca, ponieważ ten dźwięk może niepokoić zwierzaki).
  • ubiór konia w zawodach regionalnych, jak zostało już wspominane, podlega przepisom danej dyscypliny; na zawodach amatorskich koń powinien być przede wszystkim CZYSTY. Brak zaklejek i ściółki w ogonie, umyte kopyta i wyczyszczone plamy to mus, szczególnie w przypadku jasnych maści; sprzęt powinien być czysty, warto założyć jednokolorowy czaprak np. granatowy lub czarny, oczywiście biały najlepiej pasuje do takich okoliczności. 
  • koreczki/zaplatanie: grzywa powinna być zapleciona w koreczki lub przynajmniej porządnie wyczesana ze wszelkich zanieczyszczeń, dzień przed zawodami warto wykąpać całego zwierzaka  - jeśli oczywiście pogoda na to pozwala.
comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0