12,867 pytań - 24,190 odpowiedzi - 950 komentarzy

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Data publikacji: 2020-07-12

 

Zawody i konkursy są regularne organizowane w każdym województwie, oczywiście najpopularniejsze są skoki przez przeszkody. Często mniejsze ośrodki organizują jednodniową rywalizację dla osób mniej doświadczonych, gdzie mogą wystartować właściwie wszyscy - wysokość przeszkod zazwyczaj nie przekracza 80cm, zdarzają się nawet konkursy z przeszkodami pokonywanymi w kłusie. Na zakończenie obozów jeździckich uczestnicy mają możliwość sprawdzenia się w minizawodach: parkur, przejazd ujeżdżeniowy lub/i konkurs zręcznościowy, który zawsze dostarcza mnóstwo radości.

Warto pamiętać o kilku zasadach dotyczących przygotowania pary do zawodów:

  • odpowiedni poziom: startujemy na takim poziomie, na którym czujemy się pewnie. Stres i niepewnośc, adrenalina oraz nowa sytuacja często rzutują na końcowym wyniku, dlatego lepiej wybrać niższą klasę i przejechać w dobrym stylu bez pomyłek czy zrzutek.
  • ubiór jeźdźca: na zawodach regionalnych obowiązują przepisy dotyczące ubioru konia jak i jeźdźca, także dozwolonego czy wymaganego osprzętu (bat, ostrogi). Zawody towarzyskie czy klubowe mają zazwyczaj własny regulamin, który obowiązkowo należy przeczytać - w razie niejasności warto podpytać instruktora. Zazwyczaj obowiązkowy jest kask i buty jeździeckie, cała reszta jest ustalana dowolnie; mile widziane są białe/jasne bryczesy i koszulka, chociażby zwykły T-shirt wsadzony w spodnie (całość wygląda wtedy elegancko). W sklepach z używaną odzieżą można zakupić zwykłą ciemną marynarkę, która świetnie pasuje do amatorskich konkursów, a dodatkowo kosztuje praktycznie grosze. W chłodniejszych okresach może to być ciemna bluza , dodatkowo ciemna kamizelka czy kurtka (najlepiej nieszeleszcząca, ponieważ ten dźwięk może niepokoić zwierzaki).
  • ubiór konia w zawodach regionalnych, jak zostało już wspominane, podlega przepisom danej dyscypliny; na zawodach amatorskich koń powinien być przede wszystkim CZYSTY. Brak zaklejek i ściółki w ogonie, umyte kopyta i wyczyszczone plamy to mus, szczególnie w przypadku jasnych maści; sprzęt powinien być czysty, warto założyć jednokolorowy czaprak np. granatowy lub czarny, oczywiście biały najlepiej pasuje do takich okoliczności. 
  • koreczki/zaplatanie: grzywa powinna być zapleciona w koreczki lub przynajmniej porządnie wyczesana ze wszelkich zanieczyszczeń, dzień przed zawodami warto wykąpać całego zwierzaka  - jeśli oczywiście pogoda na to pozwala.
comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.

2021-04-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Skręcanie oraz zmiana kierunku ruchu to niezbędne elementy każdej jazdy konnej - lekcja najczęściej odbywa się na placu do jazdy bądź w terenie, gdzie też należy zadbać o kierunek ruchu. Warto znać podstawowe zasady skręcania siedząc w siodle!

2021-03-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Dlaczego mój koń nie reaguje na łydki ?

Podczas lekcji jazdy konnej, uczniowie często słyszą "łydka, więcej łydki, użyj łydki, mocniejsza łydka" - co jeśli nasz zwierzak totalnie nie reaguje na nacisk ? Pomożemy się uporać z tym problemem!

2021-01-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Czy muszę jeździć z instruktorem ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o samotnej jeździe konnej, bez stałej osoby instruktora. Jazda bez ograniczeń i poleceń wydaje się idealna, ale obecność dobrego instruktora warto docenić na każdej lekcji!

2020-11-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw koncentrację swojego konia!

Czy macie czasem wrażenie, że Wasz wierzchowiec nie jest skupiony na Was, tylko rozgląda się dookoła? Jeżdżąc na koniu, czujecie niepewność, ponieważ koń płoszy się najdrobniejszych rzeczy ? Czas na poprawę skupienia i koncentracji!

2020-10-29

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez półwoltę

Jazda konna powinna przynosić pozytywne korzyści zarówno dla konia jak i dla jeźdźca - nie ma nic nudniejszego niż bierne wożenie się na grzbiecie zwierzaka po obwodzie placu czy ujeżdżalni. Liczne zmiany kierunku, przejścia oraz zmiany tempa powinny być wpisane w każdą jazdę, niezależnie od poziomu zaawansowania.

2020-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0