12,835 pytań - 16,350 odpowiedzi - 932 komentarzy

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Data publikacji: 2020-07-12

 

Zawody i konkursy są regularne organizowane w każdym województwie, oczywiście najpopularniejsze są skoki przez przeszkody. Często mniejsze ośrodki organizują jednodniową rywalizację dla osób mniej doświadczonych, gdzie mogą wystartować właściwie wszyscy - wysokość przeszkod zazwyczaj nie przekracza 80cm, zdarzają się nawet konkursy z przeszkodami pokonywanymi w kłusie. Na zakończenie obozów jeździckich uczestnicy mają możliwość sprawdzenia się w minizawodach: parkur, przejazd ujeżdżeniowy lub/i konkurs zręcznościowy, który zawsze dostarcza mnóstwo radości.

Warto pamiętać o kilku zasadach dotyczących przygotowania pary do zawodów:

  • odpowiedni poziom: startujemy na takim poziomie, na którym czujemy się pewnie. Stres i niepewnośc, adrenalina oraz nowa sytuacja często rzutują na końcowym wyniku, dlatego lepiej wybrać niższą klasę i przejechać w dobrym stylu bez pomyłek czy zrzutek.
  • ubiór jeźdźca: na zawodach regionalnych obowiązują przepisy dotyczące ubioru konia jak i jeźdźca, także dozwolonego czy wymaganego osprzętu (bat, ostrogi). Zawody towarzyskie czy klubowe mają zazwyczaj własny regulamin, który obowiązkowo należy przeczytać - w razie niejasności warto podpytać instruktora. Zazwyczaj obowiązkowy jest kask i buty jeździeckie, cała reszta jest ustalana dowolnie; mile widziane są białe/jasne bryczesy i koszulka, chociażby zwykły T-shirt wsadzony w spodnie (całość wygląda wtedy elegancko). W sklepach z używaną odzieżą można zakupić zwykłą ciemną marynarkę, która świetnie pasuje do amatorskich konkursów, a dodatkowo kosztuje praktycznie grosze. W chłodniejszych okresach może to być ciemna bluza , dodatkowo ciemna kamizelka czy kurtka (najlepiej nieszeleszcząca, ponieważ ten dźwięk może niepokoić zwierzaki).
  • ubiór konia w zawodach regionalnych, jak zostało już wspominane, podlega przepisom danej dyscypliny; na zawodach amatorskich koń powinien być przede wszystkim CZYSTY. Brak zaklejek i ściółki w ogonie, umyte kopyta i wyczyszczone plamy to mus, szczególnie w przypadku jasnych maści; sprzęt powinien być czysty, warto założyć jednokolorowy czaprak np. granatowy lub czarny, oczywiście biały najlepiej pasuje do takich okoliczności. 
  • koreczki/zaplatanie: grzywa powinna być zapleciona w koreczki lub przynajmniej porządnie wyczesana ze wszelkich zanieczyszczeń, dzień przed zawodami warto wykąpać całego zwierzaka  - jeśli oczywiście pogoda na to pozwala.
comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Spływanie przed przeszkodą

Najazd na przeszkodę to jeden z najważniejszych elementów podczas jazdy skokowej; od niego często zależy powodzenie całego skoku. Optymalny najazd zdecydowanie poprawia jakość przejazdu przez przeszkodę, dlatego warto dbać o proste i równe celowanie w środek przeszkody; częstym błędem jest nagła zmiana kierunku ruchu w trakcie zbliżania się do przeszkody.

2020-06-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0