12,880 pytań - 36,586 odpowiedzi - 971 komentarzy

Stajnia: Maty do stajni

Data publikacji: 2020-05-06

 

Gumowe maty do stajni znajdują zastosowane wszędzie tam, gdzie przebywają konie:

  • boksy
  • korytarze
  • myjki, solarium
  • padoki
  • kwatery przyboksowe
  • karuzele

Maty układa się bezpośrednio na podłożu betonowym czy kamiennym bądź naturalnym; zazwyczaj ma formę puzzli, których ilość dostosowujemy do potrzeb. Istnieje wiele firm produkujących takie maty dla koni, które cechują się podwyższoną trwałością na ścieranie; wiele właścicieli stajni decyduje się na tańsze rozwiązania z użyciem przymysłowych czy drogowych mat gumowych, warto jednak zrobić wcześniej rozeznanie na ile taka opcja jest ekonomiczna. Takie maty są także stosowane na ściany boksów, to świetna ochrona ciała konia chociażby w trakcie wstawania (może dochodzić wtedy do otarć i ran). 

Maty do boksów najczęściej są stosowane jako podłoga, świetnie amortyzują wstrząsy i lepiej oddziałują na stawy niż tradycyjne podłoże betonowe; właściciele koni starszych i z problemami układu ruchu często montują takie maty, aby ułatwić kładzenie się i wstawanie swoich zwierzaków. Maty to także niezbędne wyposażenie boksu konia, który kopie (zarówno do innych koni jak i w podłożu, często w trakcie karmienia) - regularnie kopanie w ściółce prowadzi do silnego i nierównomiernego ścierania się kopyt, osłabienia mocowania podków jeśli są przybite oraz osłabienia całej puszki kopytowej. W boksach poza matami musi się znajdować także warstwa ściółki, ewentualnie wygrodzone miejsce ze ściółką gdzie koń będzie mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Mocz szybko wnika w ściółkę dzięki gumowej warstwie, przez co czyszczenie boksów staje się szybciej i bardziej ekonomiczne (mniejsze straty ściółki). 

Maty są stosowane także w korytarzach, na myjkach wewnętrznych i zewnętrznych (istnieją maty o wysokiej odporności na mróz, przeznaczone do stosowania na zewnątrz) a także w karuzelach; ich atutem jest dobra stabilność, nie są śliskie nawet podczas deszczowej pogody (wypustki i rowki zwiększają przyczepność), nadają się także do stosowania w przypadku koni z wkręconymi hacelami. Zaletą mat jest także ich łatwość w czyszczeniu - wystarczy regularnie myć maty myjką ciśnieniową. 

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: 5 zasad bezpieczeństwa w stajni

Bezpieczny pobyt w stajni to gwarancja odpoczynku oraz brak ryzyka wypadku, a należy pamiętać iż konie mogą być dla nas niebezpieczne - chociażby ze względu na swoją naturę, płochliwość i wagę. Warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad, aby zminimalizować wszelkie niebezpieczne sytuacje.

2021-12-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zadbać o czystość w stajniach ?

Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.

2021-10-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0