12,843 pytań - 17,861 odpowiedzi - 934 komentarzy

Stajnia: Maty do stajni

Data publikacji: 2020-05-06

 

Gumowe maty do stajni znajdują zastosowane wszędzie tam, gdzie przebywają konie:

  • boksy
  • korytarze
  • myjki, solarium
  • padoki
  • kwatery przyboksowe
  • karuzele

Maty układa się bezpośrednio na podłożu betonowym czy kamiennym bądź naturalnym; zazwyczaj ma formę puzzli, których ilość dostosowujemy do potrzeb. Istnieje wiele firm produkujących takie maty dla koni, które cechują się podwyższoną trwałością na ścieranie; wiele właścicieli stajni decyduje się na tańsze rozwiązania z użyciem przymysłowych czy drogowych mat gumowych, warto jednak zrobić wcześniej rozeznanie na ile taka opcja jest ekonomiczna. Takie maty są także stosowane na ściany boksów, to świetna ochrona ciała konia chociażby w trakcie wstawania (może dochodzić wtedy do otarć i ran). 

Maty do boksów najczęściej są stosowane jako podłoga, świetnie amortyzują wstrząsy i lepiej oddziałują na stawy niż tradycyjne podłoże betonowe; właściciele koni starszych i z problemami układu ruchu często montują takie maty, aby ułatwić kładzenie się i wstawanie swoich zwierzaków. Maty to także niezbędne wyposażenie boksu konia, który kopie (zarówno do innych koni jak i w podłożu, często w trakcie karmienia) - regularnie kopanie w ściółce prowadzi do silnego i nierównomiernego ścierania się kopyt, osłabienia mocowania podków jeśli są przybite oraz osłabienia całej puszki kopytowej. W boksach poza matami musi się znajdować także warstwa ściółki, ewentualnie wygrodzone miejsce ze ściółką gdzie koń będzie mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Mocz szybko wnika w ściółkę dzięki gumowej warstwie, przez co czyszczenie boksów staje się szybciej i bardziej ekonomiczne (mniejsze straty ściółki). 

Maty są stosowane także w korytarzach, na myjkach wewnętrznych i zewnętrznych (istnieją maty o wysokiej odporności na mróz, przeznaczone do stosowania na zewnątrz) a także w karuzelach; ich atutem jest dobra stabilność, nie są śliskie nawet podczas deszczowej pogody (wypustki i rowki zwiększają przyczepność), nadają się także do stosowania w przypadku koni z wkręconymi hacelami. Zaletą mat jest także ich łatwość w czyszczeniu - wystarczy regularnie myć maty myjką ciśnieniową. 

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0