13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Data publikacji: 2020-05-03

 

Konie instynktownie omijają rośliny, które mogą być potencjalnie szkodliwe dla nich - to naturalne i pierwotne zachowanie zwierząt, które chroni cały gatunek przed zatruciem. Warto jednak pamiętać, iż wygłodniałe konie, które wręcz rzucają się na trawę podczas pierwszych dni wypasu na łąkach, mogą przez przypadek spożyć roślinę o niekorzystnych właściwościach. Zdarzają sie przypadki zatrucia wśród źrebiąt i koni młodych czy koni importowanych z zagranicy które nie są przyzwyczajone do lokalnej roślinności i mogą źle wybrać pożywienie do spożycia. Wiele roślin powoduje problemy trawienne, często kolki które mogą być śmiertelne; zatrucie to także możliwe uszkodzenie narządów wewnątrznych, silna biegunka prowadząca do odwodnienia - są to stany zagrażające życiu konia. Przed każdym sezonem pastwiskowym należy bezwzględnie przygotowac teren, tak aby wypuszczanie zwierząt było bezpieczne.

Do popularnych, ale szkodliwych roślin dla koni zaliczamy:

  • buk zwyczajny: drzewo występujące zazwyczaj w lasach, ale zdarza się, iż rośnie w sąsiedztwie padoków; spożycie liści i pędów objawia się porażeniem kończyn oraz kolką
  • dąb szypułkowy: powszechnie rosnące drzewo; spożycie liści lub żołędzi prowadzi do problemów trawiennych, pojawiają sie objawy neurologiczne, zmiana barwy moczy
  • tuja: jeden z najpopularniejszych krzewów służących jako żywopłot, także w sąsiedztwie pastwisk; po spożyciu w szybkim czasie dochodzi do ślinotoku, zaburzeń poruszania, pojawia się niezborność
  • skrzyp pospolity: powszechnie występujący na łąkach, polach i nieużytkach; stałe spożywanie skrzypu prowadzi do zmiany zachowania z uwagi na uszkodzenie układu nerwowego, znane są przypadki śmierci źrebiąt po spożyciu skrzypu
  • pokrzyk wilcza jagoda: często występuje na wszystkich terenach zielonych, roślina bardzo trująca! Powoduje zaburzenia widzenia, uszkodzenie wzroku, zataczanie się i niezborność ruchową, może spowodować zatrzymanie akcji serca
  • dziurawiec zwyczajny: znane zioło, swobodnie występujące na terenach zielonych; w połączeniu ze światłem słonecznym powoduje silne reakcje uczuleniowe na skórze zwierząt, często w postaci plam na pysku
  • szalej jadowity: powszechnie występujący chwast, roślina skrajnie niebezpieczna dla zwierząt! Nie traci właściwości nawet do wysuszeniu, 400g liści może doprowadzić do szybkiego zgonu konia z powodu zaburzeń pracy serca
comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0