Konie instynktownie omijają rośliny, które mogą być potencjalnie szkodliwe dla nich - to naturalne i pierwotne zachowanie zwierząt, które chroni cały gatunek przed zatruciem. Warto jednak pamiętać, iż wygłodniałe konie, które wręcz rzucają się na trawę podczas pierwszych dni wypasu na łąkach, mogą przez przypadek spożyć roślinę o niekorzystnych właściwościach. Zdarzają sie przypadki zatrucia wśród źrebiąt i koni młodych czy koni importowanych z zagranicy które nie są przyzwyczajone do lokalnej roślinności i mogą źle wybrać pożywienie do spożycia. Wiele roślin powoduje problemy trawienne, często kolki które mogą być śmiertelne; zatrucie to także możliwe uszkodzenie narządów wewnątrznych, silna biegunka prowadząca do odwodnienia - są to stany zagrażające życiu konia. Przed każdym sezonem pastwiskowym należy bezwzględnie przygotowac teren, tak aby wypuszczanie zwierząt było bezpieczne.
Do popularnych, ale szkodliwych roślin dla koni zaliczamy:
Woda jest niezbędna do życia dla wszystkich organizmów żywych - bez wody nie istnieje życie. Odpowiednia ilość wody jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmów naszych wierzchowców, pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu ile wody pobiera nasz koń w ciągu dnia!
2021-02-21
Trawienie oraz cały pasaż jedzenia przez układ pokarmowy to niezwykle istotna czynność, dostarczająca niezbędnej energii; konie z racji długiego odcinka jelit są narażone na rozmaite komplikacje trawienne, dlatego warto dbać o prawidłowy proces trawienny.
2021-02-15
Żywienie samym owsem nie zawsze zaspokaja potrzeby żywieniowe konia pracującego pod siodłem; poza tym wiele koni źle toleruje zbyt dużą ilość owsa w diecie, stają się przez to zbyt pobudzone. Owies nie jest wskazany przy wrzodach i problemach metabolicznych, dlatego warto znać kilka zasad wyboru odpowiedniej paszy dla koni.
2020-12-21
Pora karmienia w wielu stajniach to czas wzmożonego napięcia - konie często kopią, rżą, rzucają się na kraty boksu, a później na pożywienie. Łapczywe i nerwowe pobieranie paszy treściwej nie jest korzystne dla zwierzaka; warto się dowiedzieć, dlaczego konie rzucają się na pasze.
2020-12-12
W dzisiejszych czasach konie, podobnie jak ludzie, odczuwają skutki niedoborów różnych składników odżywczych - dlatego często konieczna jest suplementacja, czyli uzupełnienie codziennej diety. Dodatkowo nierzadko jesteśmy zmuszeni do podania leków ze względu na nagłą lub przewlekłą chorobę - warto poznać kilka sposobów na dostarczenie niezbędnych dodatków.
2020-09-24
Optymalne i zbilansowane żywienie powinno dostarczyć naszemu zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mikroelementy takie jak jod czy selen są dostarczane w niewielkiej ilości, ale są bardzo istotne dla zachowania prawidłowego rozwoju końskiego organizmu.
2020-08-14
Stare powiedzenie mówi, że bez kopyt nie ma konia - mocny i twardy róg zapewnia swobodne i komfortowe przemieszczanie się. Ruch jest niezwykle istotny dla zapewnienia koniowi odpowiedniego dobrostanu, dlatego kopyta powinny być w najlepszej kondycji.
2020-07-09
Aktualny temat żywienia konia to szereg nowych możliwości, z uwagi na mnogość dodatków żywieniowych. Wybierając odpowiednie produkty, możemy w szybki sposób dostarczyć porcji niezbędnej energii dla naszego zwierzaka chociażby z uwagi na stan zdrowia czy potrzeby treningowe.
2020-06-03
Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.
2020-04-06