12,838 pytań - 16,873 odpowiedzi - 933 komentarzy

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Data publikacji: 2020-05-03

 

Konie instynktownie omijają rośliny, które mogą być potencjalnie szkodliwe dla nich - to naturalne i pierwotne zachowanie zwierząt, które chroni cały gatunek przed zatruciem. Warto jednak pamiętać, iż wygłodniałe konie, które wręcz rzucają się na trawę podczas pierwszych dni wypasu na łąkach, mogą przez przypadek spożyć roślinę o niekorzystnych właściwościach. Zdarzają sie przypadki zatrucia wśród źrebiąt i koni młodych czy koni importowanych z zagranicy które nie są przyzwyczajone do lokalnej roślinności i mogą źle wybrać pożywienie do spożycia. Wiele roślin powoduje problemy trawienne, często kolki które mogą być śmiertelne; zatrucie to także możliwe uszkodzenie narządów wewnątrznych, silna biegunka prowadząca do odwodnienia - są to stany zagrażające życiu konia. Przed każdym sezonem pastwiskowym należy bezwzględnie przygotowac teren, tak aby wypuszczanie zwierząt było bezpieczne.

Do popularnych, ale szkodliwych roślin dla koni zaliczamy:

  • buk zwyczajny: drzewo występujące zazwyczaj w lasach, ale zdarza się, iż rośnie w sąsiedztwie padoków; spożycie liści i pędów objawia się porażeniem kończyn oraz kolką
  • dąb szypułkowy: powszechnie rosnące drzewo; spożycie liści lub żołędzi prowadzi do problemów trawiennych, pojawiają sie objawy neurologiczne, zmiana barwy moczy
  • tuja: jeden z najpopularniejszych krzewów służących jako żywopłot, także w sąsiedztwie pastwisk; po spożyciu w szybkim czasie dochodzi do ślinotoku, zaburzeń poruszania, pojawia się niezborność
  • skrzyp pospolity: powszechnie występujący na łąkach, polach i nieużytkach; stałe spożywanie skrzypu prowadzi do zmiany zachowania z uwagi na uszkodzenie układu nerwowego, znane są przypadki śmierci źrebiąt po spożyciu skrzypu
  • pokrzyk wilcza jagoda: często występuje na wszystkich terenach zielonych, roślina bardzo trująca! Powoduje zaburzenia widzenia, uszkodzenie wzroku, zataczanie się i niezborność ruchową, może spowodować zatrzymanie akcji serca
  • dziurawiec zwyczajny: znane zioło, swobodnie występujące na terenach zielonych; w połączeniu ze światłem słonecznym powoduje silne reakcje uczuleniowe na skórze zwierząt, często w postaci plam na pysku
  • szalej jadowity: powszechnie występujący chwast, roślina skrajnie niebezpieczna dla zwierząt! Nie traci właściwości nawet do wysuszeniu, 400g liści może doprowadzić do szybkiego zgonu konia z powodu zaburzeń pracy serca
comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Jak podawać suplementy i leki ?

W dzisiejszych czasach konie, podobnie jak ludzie, odczuwają skutki niedoborów różnych składników odżywczych - dlatego często konieczna jest suplementacja, czyli uzupełnienie codziennej diety. Dodatkowo nierzadko jesteśmy zmuszeni do podania leków ze względu na nagłą lub przewlekłą chorobę - warto poznać kilka sposobów na dostarczenie niezbędnych dodatków.

2020-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie selenu w diecie

Optymalne i zbilansowane żywienie powinno dostarczyć naszemu zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mikroelementy takie jak jod czy selen są dostarczane w niewielkiej ilości, ale są bardzo istotne dla zachowania prawidłowego rozwoju końskiego organizmu.

2020-08-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak poprawić stan kopyt ?

Stare powiedzenie mówi, że bez kopyt nie ma konia - mocny i twardy róg zapewnia swobodne i komfortowe przemieszczanie się. Ruch jest niezwykle istotny dla zapewnienia koniowi odpowiedniego dobrostanu, dlatego kopyta powinny być w najlepszej kondycji.

2020-07-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki wysokoenergetyczne

Aktualny temat żywienia konia to szereg nowych możliwości, z uwagi na mnogość dodatków żywieniowych. Wybierając odpowiednie produkty, możemy w szybki sposób dostarczyć porcji niezbędnej energii dla naszego zwierzaka chociażby z uwagi na stan zdrowia czy potrzeby treningowe.

2020-06-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wytłoki z owoców

Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.

2020-04-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Właściciele klaczy często borykają się ze zmiennymi humorami swoich wierzchowców, co ma ścisły związek z wahaniami poziomu hormonów u klaczy. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, które poprawią komfort zarówno ludziom jak i zwierzakom.

2020-03-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ krwionośny

Sprawny układ krwionośny to podstawa egzystencji każdego żywego organizmu; w trakcie wysiłku fizycznego szczególnie istotne jest wydajna praca serca, które pompuje krew do wszystkich tkanek. Dzięki optymalnej pracy układu krwionośnego, jesteśmy w stanie dłużej znosić ciężkie treningi - a nasze konie są przecież prawdziwymi sportowcami!

2019-12-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy dla młodych koni

Każdy młody organizm, który dynamicznie przechodzi proces wzrostu i rozwoju, powinien otrzymywać w pożywieniu odpowiednią dawkę witamin i minerałów - to niezwykle kluczowy okres, mający wpływ na całe dalsze życie! Podpowiemy Wam dzisiaj, jakie witaminy są najlepsze dla młodych koni.

2019-11-13

Czytaj » 0