12,852 pytań - 21,013 odpowiedzi - 942 komentarzy

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Data publikacji: 2020-05-03

 

Konie instynktownie omijają rośliny, które mogą być potencjalnie szkodliwe dla nich - to naturalne i pierwotne zachowanie zwierząt, które chroni cały gatunek przed zatruciem. Warto jednak pamiętać, iż wygłodniałe konie, które wręcz rzucają się na trawę podczas pierwszych dni wypasu na łąkach, mogą przez przypadek spożyć roślinę o niekorzystnych właściwościach. Zdarzają sie przypadki zatrucia wśród źrebiąt i koni młodych czy koni importowanych z zagranicy które nie są przyzwyczajone do lokalnej roślinności i mogą źle wybrać pożywienie do spożycia. Wiele roślin powoduje problemy trawienne, często kolki które mogą być śmiertelne; zatrucie to także możliwe uszkodzenie narządów wewnątrznych, silna biegunka prowadząca do odwodnienia - są to stany zagrażające życiu konia. Przed każdym sezonem pastwiskowym należy bezwzględnie przygotowac teren, tak aby wypuszczanie zwierząt było bezpieczne.

Do popularnych, ale szkodliwych roślin dla koni zaliczamy:

  • buk zwyczajny: drzewo występujące zazwyczaj w lasach, ale zdarza się, iż rośnie w sąsiedztwie padoków; spożycie liści i pędów objawia się porażeniem kończyn oraz kolką
  • dąb szypułkowy: powszechnie rosnące drzewo; spożycie liści lub żołędzi prowadzi do problemów trawiennych, pojawiają sie objawy neurologiczne, zmiana barwy moczy
  • tuja: jeden z najpopularniejszych krzewów służących jako żywopłot, także w sąsiedztwie pastwisk; po spożyciu w szybkim czasie dochodzi do ślinotoku, zaburzeń poruszania, pojawia się niezborność
  • skrzyp pospolity: powszechnie występujący na łąkach, polach i nieużytkach; stałe spożywanie skrzypu prowadzi do zmiany zachowania z uwagi na uszkodzenie układu nerwowego, znane są przypadki śmierci źrebiąt po spożyciu skrzypu
  • pokrzyk wilcza jagoda: często występuje na wszystkich terenach zielonych, roślina bardzo trująca! Powoduje zaburzenia widzenia, uszkodzenie wzroku, zataczanie się i niezborność ruchową, może spowodować zatrzymanie akcji serca
  • dziurawiec zwyczajny: znane zioło, swobodnie występujące na terenach zielonych; w połączeniu ze światłem słonecznym powoduje silne reakcje uczuleniowe na skórze zwierząt, często w postaci plam na pysku
  • szalej jadowity: powszechnie występujący chwast, roślina skrajnie niebezpieczna dla zwierząt! Nie traci właściwości nawet do wysuszeniu, 400g liści może doprowadzić do szybkiego zgonu konia z powodu zaburzeń pracy serca
comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Woda w diecie koni

Woda jest niezbędna do życia dla wszystkich organizmów żywych - bez wody nie istnieje życie. Odpowiednia ilość wody jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmów naszych wierzchowców, pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu ile wody pobiera nasz koń w ciągu dnia!

2021-02-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Zioła wspomagające trawienie

Trawienie oraz cały pasaż jedzenia przez układ pokarmowy to niezwykle istotna czynność, dostarczająca niezbędnej energii; konie z racji długiego odcinka jelit są narażone na rozmaite komplikacje trawienne, dlatego warto dbać o prawidłowy proces trawienny.

2021-02-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jaką paszę wybrać dla konia ?

Żywienie samym owsem nie zawsze zaspokaja potrzeby żywieniowe konia pracującego pod siodłem; poza tym wiele koni źle toleruje zbyt dużą ilość owsa w diecie, stają się przez to zbyt pobudzone. Owies nie jest wskazany przy wrzodach i problemach metabolicznych, dlatego warto znać kilka zasad wyboru odpowiedniej paszy dla koni.

2020-12-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Co zrobić, kiedy koń rzuca się na jedzenie ?

Pora karmienia w wielu stajniach to czas wzmożonego napięcia - konie często kopią, rżą, rzucają się na kraty boksu, a później na pożywienie. Łapczywe i nerwowe pobieranie paszy treściwej nie jest korzystne dla zwierzaka; warto się dowiedzieć, dlaczego konie rzucają się na pasze.

2020-12-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak podawać suplementy i leki ?

W dzisiejszych czasach konie, podobnie jak ludzie, odczuwają skutki niedoborów różnych składników odżywczych - dlatego często konieczna jest suplementacja, czyli uzupełnienie codziennej diety. Dodatkowo nierzadko jesteśmy zmuszeni do podania leków ze względu na nagłą lub przewlekłą chorobę - warto poznać kilka sposobów na dostarczenie niezbędnych dodatków.

2020-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie selenu w diecie

Optymalne i zbilansowane żywienie powinno dostarczyć naszemu zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mikroelementy takie jak jod czy selen są dostarczane w niewielkiej ilości, ale są bardzo istotne dla zachowania prawidłowego rozwoju końskiego organizmu.

2020-08-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak poprawić stan kopyt ?

Stare powiedzenie mówi, że bez kopyt nie ma konia - mocny i twardy róg zapewnia swobodne i komfortowe przemieszczanie się. Ruch jest niezwykle istotny dla zapewnienia koniowi odpowiedniego dobrostanu, dlatego kopyta powinny być w najlepszej kondycji.

2020-07-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki wysokoenergetyczne

Aktualny temat żywienia konia to szereg nowych możliwości, z uwagi na mnogość dodatków żywieniowych. Wybierając odpowiednie produkty, możemy w szybki sposób dostarczyć porcji niezbędnej energii dla naszego zwierzaka chociażby z uwagi na stan zdrowia czy potrzeby treningowe.

2020-06-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wytłoki z owoców

Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.

2020-04-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Właściciele klaczy często borykają się ze zmiennymi humorami swoich wierzchowców, co ma ścisły związek z wahaniami poziomu hormonów u klaczy. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, które poprawią komfort zarówno ludziom jak i zwierzakom.

2020-03-13

Czytaj » 0