12,850 pytań - 18,466 odpowiedzi - 940 komentarzy

Hodowla: Kuce Exmoor

Data publikacji: 2020-04-24

 

Zdziczałe konie żyjące na wolności to na ogół potomstwo koni, które kiedyś były domowe ale z powodu zawirowań historycznych lub wojennych zostały wypuszczone na wolność, gdzie cała populacja żyje nadal. Tak się stało z mustangami, które pierwotnie były końmi wierzchowymi kolonizatorów w trakcie podboju obydwu Ameryk; część z nich uciekła, część została puszczona luzem.  

W Wielkiej Brytanii istnieją kuce Exmoor, które są uważane za potomstwo kuca północnego, który dał początek hodowlom wielu ras kuców. Kuce Exmoor to także jedna z najstarszych odmian konia domowego, ponieważ pierwsze wzmianki pojawiły się już ok. roku 1100! Były utrzymywane w izolazji, dlatego są niezwykle wyrównane pokrojowo - w obecnym czasie zostały objęte programem hodowlanym, aby zapobiec wymarciu tych cennych koni. Kuce są znakowane za pomocą wypalenia numeru identyfikacyjnego bądź umieszczeniu kolczyka w uchu; to ważne z punktu widzenia kontroli i charakterystyki populacji tych koni.

Kuce Exmoor charakteryzują się:

  • zwartą i krępą sylwetką
  • dużą głową
  • szeroką kłodą i mocnym zadem
  • dużymi, mocnymi kopytami
  • silnym owłosieniem w porze zimowej
  • wzrostem ok.130cm
  • najcześciej występują maści gniada, kara, bułana z odmianami 
  • jasne obwódki wokół oczu

Kuce te są wybitnie odporne na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne, wręcz zaleca się utrzymywanie ich w systemie bezstajennym; ich sierść jest gruba i nieprzepuszczalna dla wody, doskonale radzą sobie bez żadnego schronienia. Są wytrzymałe, rzadko zapadają na choroby, mają mocne i silne kopyta; niewielkie potrzeby żywieniowe idealnie sprawdzają się w trudnym środowisku. 

Kuce Exmoor są także użytkowane wierzchowo i w zaprzęgach, na uwagę zasługuje ich spokój i opanowanie, ale jako przedstawiciel koni prymitywnych bywają uparte. Nadają się do rekreacji dla dzieci z uwagi na krępą sylwetkę i niski wzrost; w dużej mierze są jednak uznawane za konie zdziczałe, które powinny pozostać na wolności jako cenny materiał hodowlany dostarczający wiedzy. Niektórzy hodowcy postulują włączenie ogierów Exmoor do hodowli wielu ras kuców jako materiał genetyczny poprawiający wytrzymałość i zdrowie tych zwierzaków.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Curly horses

Na świecie istnieje kilkanaście specyficznych ras koni, które odznaczają się unikalnymi cechami jak np. kształt uszu u koni Marwari. Kolejną ciekawą rasą są konie Curly o niezwykłej kręconej sierści!

2020-08-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Muł

W świecie koni mamy do czynienia z kilkoma mieszańcami międzygatunkowymi, a jednym z nich jest właśnie muł. Te zwierzęta odgrywały ważną rolę w przeszłości, zarówno jako zwierzęta jak i juczne podczas I wojny światowej - ich korzenie sięgają aż do starożytnego Egiptu.

2020-08-11

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0