12,835 pytań - 16,352 odpowiedzi - 932 komentarzy

Hodowla: Kuce Exmoor

Data publikacji: 2020-04-24

 

Zdziczałe konie żyjące na wolności to na ogół potomstwo koni, które kiedyś były domowe ale z powodu zawirowań historycznych lub wojennych zostały wypuszczone na wolność, gdzie cała populacja żyje nadal. Tak się stało z mustangami, które pierwotnie były końmi wierzchowymi kolonizatorów w trakcie podboju obydwu Ameryk; część z nich uciekła, część została puszczona luzem.  

W Wielkiej Brytanii istnieją kuce Exmoor, które są uważane za potomstwo kuca północnego, który dał początek hodowlom wielu ras kuców. Kuce Exmoor to także jedna z najstarszych odmian konia domowego, ponieważ pierwsze wzmianki pojawiły się już ok. roku 1100! Były utrzymywane w izolazji, dlatego są niezwykle wyrównane pokrojowo - w obecnym czasie zostały objęte programem hodowlanym, aby zapobiec wymarciu tych cennych koni. Kuce są znakowane za pomocą wypalenia numeru identyfikacyjnego bądź umieszczeniu kolczyka w uchu; to ważne z punktu widzenia kontroli i charakterystyki populacji tych koni.

Kuce Exmoor charakteryzują się:

  • zwartą i krępą sylwetką
  • dużą głową
  • szeroką kłodą i mocnym zadem
  • dużymi, mocnymi kopytami
  • silnym owłosieniem w porze zimowej
  • wzrostem ok.130cm
  • najcześciej występują maści gniada, kara, bułana z odmianami 
  • jasne obwódki wokół oczu

Kuce te są wybitnie odporne na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne, wręcz zaleca się utrzymywanie ich w systemie bezstajennym; ich sierść jest gruba i nieprzepuszczalna dla wody, doskonale radzą sobie bez żadnego schronienia. Są wytrzymałe, rzadko zapadają na choroby, mają mocne i silne kopyta; niewielkie potrzeby żywieniowe idealnie sprawdzają się w trudnym środowisku. 

Kuce Exmoor są także użytkowane wierzchowo i w zaprzęgach, na uwagę zasługuje ich spokój i opanowanie, ale jako przedstawiciel koni prymitywnych bywają uparte. Nadają się do rekreacji dla dzieci z uwagi na krępą sylwetkę i niski wzrost; w dużej mierze są jednak uznawane za konie zdziczałe, które powinny pozostać na wolności jako cenny materiał hodowlany dostarczający wiedzy. Niektórzy hodowcy postulują włączenie ogierów Exmoor do hodowli wielu ras kuców jako materiał genetyczny poprawiający wytrzymałość i zdrowie tych zwierzaków.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0