12,825 pytań - 15,491 odpowiedzi - 932 komentarzy

Porady: Gdzie kupić konia ?

Data publikacji: 2020-04-21

 

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - to dobra, ale i bardzo odpowiedzialna decyzja. Konie są kosztowne, nawet jeśli chcemy utrzymywać zwierzaka w małej przydomowej stajni. Koszt pasz objętościowych i treściwych, suplementów czy innych dodatków żywieniowych to kilkaset złotych miesięcznie; należy zadbać też o sprzęt i pielęgnację, a tutaj właściciwie nie ma górnych limitów cenowych. Koszty leczenia są wysokie, operacja w przypadku kolki to zazwyczaj kilka tysięcy złotych; a warto pamiętać też o regularnych wizytach kowala czy weterynarza. Na wstępnie trzeba pamiętać, że najważniejsze w zwierzaku jest zdrowie - przewlekłe choroby czy niezdiagnozowane kulawizny potrafią skutecznie oczyścić konto z pieniędzy w szybkim czasie - pamiętajcie o badaniach kupna/sprzedaży tzw. TUV niezależnie od budżetu!

Wybierając konia, należy najpierw określić przeznaczenie tego zwierzaka: konie sportowe wybierajmy ze sprawdzonych hodowli bądź bezpośrednio od zawodników czy trenerów danej dyscypliny, którzy często mają na sprzedaż kilka/kilkanaście koni. Warto przeglądać ogłoszenia na popularnych portalach dotyczących jeździectwa, gdzie regularnie pojawiają się oferty sprzedaży koni; dobrym sposobem jest także popytanie wśród znajomych, czy nie znają konia do kupna. 

Jeśli zależy nam na koniu rekreacyjnym (nawet z planami startu w amatorskich zawodach), często najlepszym wyjściem jest rozeznanie wśród znajomych bądź kontakt z instruktorem w zaprzyjaźnionej stajni - takie osoby znają wiele jeźdźców i koni, niektórzy właściciele koni sprzedają swoje zwierzaki "pocztą pantoflową" bez profesjonalnego ogłaszania. Portale i serwisy obfitują w oferty sprzedaży koni - warto określić swój budżet oraz wszelkie preferencje dotyczące zwierzaka, ułatwi to filtrowanie ofert. 

W fundacjach na nowe domy czekają zwierzaki odebrane interwencyjnie bądź oddane przez włąścicieli - to dobra opcja dla osób, którym nie zależy na ambitnym treningu (chociaż zdarzają się konie fundacyjne, które startują w amatorskich zawodach), a bardziej na posiadaniu konia jako czworonożnego przyjaciela. Zwierzaki do adopcji często mają nieznaną historię, mogą cierpieć na poważne choroby i schorzenia bądź posiadać niebezpieczne narowy, mogą zachowywać się agresywnie w stosunku do ludzi czy w określonych sytuacjach. Niektóre konie są nieufne z uwagi na krzywdę, jaka je spotkała - przy odpowiednim podejściu i cierpliwości mogą stać się wiernymi towarzyszami na długie lata!

comments powered by Disqus
Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Wielu amatorów jeździectwa marzy o własnym koniu, wychowanym od źrebaka i samodzielnie ujeżdżonym; niestety wychowanie i praca z młodymi końmi jest trudna i zdecydowanie niepolecana początkującym osobom.

2020-02-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie ułożyć cavaletti ?

Jazda po drążkach i koziołkach to cenne narzędzie treningowe niezależnie od stopnia wytrenowania - przyda się jako urozmaicenie zarówno dla młodych koni jak i początkujących jeźdźców. Dowiecie się dzisiaj, jak prawidłowo rozłożyć drążki tak aby jazda była efektywna!

2020-01-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń stoi niespokojnie przy wsiadaniu!

Niespokojne stanie w trakcie wsiadania to nie tylko niewłaściwe zachowanie konia - to także skrajnie niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do poważnych wypadków. To właśnie w trakcie wsiadania i zsiadania zdarzają się najpoważniejsze urazy związane z uwięzieniem stopy w strzemieniu i przeciągnięciu jeźdźca po ziemi.

2019-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przerwać grzywę?

Być może dla niektórych z Was termin "przerywanie grzywy" brzmi niezrozumiale, bo przecież w jaki sposób można przerwać grzywę - a to dosłowna nazwa, oznaczająca przerzedzenie zbyt bujnego owłosienia u koni.

2019-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ćwiczenia oddechowe dla jeźdźca

Oddychanie jest całkowicie niezależnym procesem, zapewniającym życie - prawidłowe oddychanie odpowiednio natlenia organizm, nie męczymy się tak szybko. Warto poznać zasady prawidłowego oddychania w trakcie jazdy konnej, dzięki czemu nie złapie nas zadyszka!

2019-12-07

Czytaj » 0