12,841 pytań - 17,849 odpowiedzi - 934 komentarzy

Porady: Gdzie kupić konia ?

Data publikacji: 2020-04-21

 

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - to dobra, ale i bardzo odpowiedzialna decyzja. Konie są kosztowne, nawet jeśli chcemy utrzymywać zwierzaka w małej przydomowej stajni. Koszt pasz objętościowych i treściwych, suplementów czy innych dodatków żywieniowych to kilkaset złotych miesięcznie; należy zadbać też o sprzęt i pielęgnację, a tutaj właściciwie nie ma górnych limitów cenowych. Koszty leczenia są wysokie, operacja w przypadku kolki to zazwyczaj kilka tysięcy złotych; a warto pamiętać też o regularnych wizytach kowala czy weterynarza. Na wstępnie trzeba pamiętać, że najważniejsze w zwierzaku jest zdrowie - przewlekłe choroby czy niezdiagnozowane kulawizny potrafią skutecznie oczyścić konto z pieniędzy w szybkim czasie - pamiętajcie o badaniach kupna/sprzedaży tzw. TUV niezależnie od budżetu!

Wybierając konia, należy najpierw określić przeznaczenie tego zwierzaka: konie sportowe wybierajmy ze sprawdzonych hodowli bądź bezpośrednio od zawodników czy trenerów danej dyscypliny, którzy często mają na sprzedaż kilka/kilkanaście koni. Warto przeglądać ogłoszenia na popularnych portalach dotyczących jeździectwa, gdzie regularnie pojawiają się oferty sprzedaży koni; dobrym sposobem jest także popytanie wśród znajomych, czy nie znają konia do kupna. 

Jeśli zależy nam na koniu rekreacyjnym (nawet z planami startu w amatorskich zawodach), często najlepszym wyjściem jest rozeznanie wśród znajomych bądź kontakt z instruktorem w zaprzyjaźnionej stajni - takie osoby znają wiele jeźdźców i koni, niektórzy właściciele koni sprzedają swoje zwierzaki "pocztą pantoflową" bez profesjonalnego ogłaszania. Portale i serwisy obfitują w oferty sprzedaży koni - warto określić swój budżet oraz wszelkie preferencje dotyczące zwierzaka, ułatwi to filtrowanie ofert. 

W fundacjach na nowe domy czekają zwierzaki odebrane interwencyjnie bądź oddane przez włąścicieli - to dobra opcja dla osób, którym nie zależy na ambitnym treningu (chociaż zdarzają się konie fundacyjne, które startują w amatorskich zawodach), a bardziej na posiadaniu konia jako czworonożnego przyjaciela. Zwierzaki do adopcji często mają nieznaną historię, mogą cierpieć na poważne choroby i schorzenia bądź posiadać niebezpieczne narowy, mogą zachowywać się agresywnie w stosunku do ludzi czy w określonych sytuacjach. Niektóre konie są nieufne z uwagi na krzywdę, jaka je spotkała - przy odpowiednim podejściu i cierpliwości mogą stać się wiernymi towarzyszami na długie lata!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!

2020-10-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.

2020-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?

2020-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.

2020-08-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Nagłe spłoszenie, nieoczekiwane sytuacje czy elementy, które przerażają naszego wierzchowca powodują nadmierne pobudzenie naszego zwierzaka, który staje się nieobliczalny. Jak sobie poradzić z przestraszonym i pobudzonym koniem ?

2020-07-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0