12,835 pytań - 16,352 odpowiedzi - 932 komentarzy

Porady: Gdzie kupić konia ?

Data publikacji: 2020-04-21

 

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - to dobra, ale i bardzo odpowiedzialna decyzja. Konie są kosztowne, nawet jeśli chcemy utrzymywać zwierzaka w małej przydomowej stajni. Koszt pasz objętościowych i treściwych, suplementów czy innych dodatków żywieniowych to kilkaset złotych miesięcznie; należy zadbać też o sprzęt i pielęgnację, a tutaj właściciwie nie ma górnych limitów cenowych. Koszty leczenia są wysokie, operacja w przypadku kolki to zazwyczaj kilka tysięcy złotych; a warto pamiętać też o regularnych wizytach kowala czy weterynarza. Na wstępnie trzeba pamiętać, że najważniejsze w zwierzaku jest zdrowie - przewlekłe choroby czy niezdiagnozowane kulawizny potrafią skutecznie oczyścić konto z pieniędzy w szybkim czasie - pamiętajcie o badaniach kupna/sprzedaży tzw. TUV niezależnie od budżetu!

Wybierając konia, należy najpierw określić przeznaczenie tego zwierzaka: konie sportowe wybierajmy ze sprawdzonych hodowli bądź bezpośrednio od zawodników czy trenerów danej dyscypliny, którzy często mają na sprzedaż kilka/kilkanaście koni. Warto przeglądać ogłoszenia na popularnych portalach dotyczących jeździectwa, gdzie regularnie pojawiają się oferty sprzedaży koni; dobrym sposobem jest także popytanie wśród znajomych, czy nie znają konia do kupna. 

Jeśli zależy nam na koniu rekreacyjnym (nawet z planami startu w amatorskich zawodach), często najlepszym wyjściem jest rozeznanie wśród znajomych bądź kontakt z instruktorem w zaprzyjaźnionej stajni - takie osoby znają wiele jeźdźców i koni, niektórzy właściciele koni sprzedają swoje zwierzaki "pocztą pantoflową" bez profesjonalnego ogłaszania. Portale i serwisy obfitują w oferty sprzedaży koni - warto określić swój budżet oraz wszelkie preferencje dotyczące zwierzaka, ułatwi to filtrowanie ofert. 

W fundacjach na nowe domy czekają zwierzaki odebrane interwencyjnie bądź oddane przez włąścicieli - to dobra opcja dla osób, którym nie zależy na ambitnym treningu (chociaż zdarzają się konie fundacyjne, które startują w amatorskich zawodach), a bardziej na posiadaniu konia jako czworonożnego przyjaciela. Zwierzaki do adopcji często mają nieznaną historię, mogą cierpieć na poważne choroby i schorzenia bądź posiadać niebezpieczne narowy, mogą zachowywać się agresywnie w stosunku do ludzi czy w określonych sytuacjach. Niektóre konie są nieufne z uwagi na krzywdę, jaka je spotkała - przy odpowiednim podejściu i cierpliwości mogą stać się wiernymi towarzyszami na długie lata!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Nagłe spłoszenie, nieoczekiwane sytuacje czy elementy, które przerażają naszego wierzchowca powodują nadmierne pobudzenie naszego zwierzaka, który staje się nieobliczalny. Jak sobie poradzić z przestraszonym i pobudzonym koniem ?

2020-07-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0