12,835 pytań - 16,350 odpowiedzi - 932 komentarzy

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Data publikacji: 2020-04-15

 

Konie, podobnie jak ludzie, starzeją się - z biegiem czasu w organizmie zachodzą niekorzystne zmiany, znacząco obniżające komfort życia. Bóle stawów, zmiany zwyrodnieniowe, mniejszy apetyt, problemy z zębami a także szereg chorób, z którymi konie się borykają to tylko niektóre z dolegliwości odczuwanych przez staruszków.

Obecnie medycyna weterynaryjna stoi na wysokim poziomie, lekarze potrafią poradzić sobie z wieloma chorobami i urazami; istnieje szereg specjalistycznych leków i zabiegów, które poprawiają stan zwierzaka, pozwalając na spokojną egzystencję bez bólu i dyskomfortu. Oczywiście z biegiem czasu jakakolwiek praca z czlowiekiem staje się coraz bardziej ograniczona, czasem zostają tylko spokojne spacery stępem, a czasem koń zostaje naturalną kosiarką do trawy, spędzając cały wolny czas swobodnie na powietrzu. 

Wiele koni źle znosi całkowite odstawienie od aktywności wymuszonej; zwierzaki wyraźnie popadają w apatię, są osowiałe, nie chcą jeść. Pamiętajcie, że konie mają kontakt z człowiekiem conajmniej przez kilkanaście lat swojego życia i nagła stagnacja powoduje u nich stres; jeśli kondycja i zdrowie Waszego konia na to pozwala, to warto zajmować się zwierzakiem bez zmian! Wiek nie jest wyznacznikiem starości: zdarzają się konie po 20stym roku życia, które nadal pracują pod siodłem, a są konie 18letnie spędzające czas na łąkach bez jakiejkolwiek pracy. Wszystko zależy od konia; sygnałem do zmniejszenia aktywnością są oczywiście urazy i poważne choroby, które uniemożliwiają pracę pod siodłem, na lonży czy w zaprzęgu. Zdrowe konie zazwyczaj mają coraz mniej sił i energii, dlatego najważniejsza jest obserwacja - jeśli zwierzak w podeszłym wieku stał się bardziej ospały i niechętnie pracuje, warto obniżyć wymagania. Spokojniejsze wyjazdy w teren, obniżenie wysokości przeszkód lub całkowita rezygnacja ze skoków bądź ograniczenie do jednej jazdy w tygodniu z kilkoma niskimi przeszkodami; regularny ruch jest bardzo ważny dla układu ruchu, ale rozsądek jest najważniejszy!

Emerytura dla zwierzaka powinna być przemyślana, warto zastanowić sie nad zmianą stajni jeśli w obecnej Wasz koń nie ma możliwości spędzania maksymalnej ilości czasu na zewnątrz. 

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Nagłe spłoszenie, nieoczekiwane sytuacje czy elementy, które przerażają naszego wierzchowca powodują nadmierne pobudzenie naszego zwierzaka, który staje się nieobliczalny. Jak sobie poradzić z przestraszonym i pobudzonym koniem ?

2020-07-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0