12,850 pytań - 18,507 odpowiedzi - 942 komentarzy

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Data publikacji: 2020-04-15

 

Konie, podobnie jak ludzie, starzeją się - z biegiem czasu w organizmie zachodzą niekorzystne zmiany, znacząco obniżające komfort życia. Bóle stawów, zmiany zwyrodnieniowe, mniejszy apetyt, problemy z zębami a także szereg chorób, z którymi konie się borykają to tylko niektóre z dolegliwości odczuwanych przez staruszków.

Obecnie medycyna weterynaryjna stoi na wysokim poziomie, lekarze potrafią poradzić sobie z wieloma chorobami i urazami; istnieje szereg specjalistycznych leków i zabiegów, które poprawiają stan zwierzaka, pozwalając na spokojną egzystencję bez bólu i dyskomfortu. Oczywiście z biegiem czasu jakakolwiek praca z czlowiekiem staje się coraz bardziej ograniczona, czasem zostają tylko spokojne spacery stępem, a czasem koń zostaje naturalną kosiarką do trawy, spędzając cały wolny czas swobodnie na powietrzu. 

Wiele koni źle znosi całkowite odstawienie od aktywności wymuszonej; zwierzaki wyraźnie popadają w apatię, są osowiałe, nie chcą jeść. Pamiętajcie, że konie mają kontakt z człowiekiem conajmniej przez kilkanaście lat swojego życia i nagła stagnacja powoduje u nich stres; jeśli kondycja i zdrowie Waszego konia na to pozwala, to warto zajmować się zwierzakiem bez zmian! Wiek nie jest wyznacznikiem starości: zdarzają się konie po 20stym roku życia, które nadal pracują pod siodłem, a są konie 18letnie spędzające czas na łąkach bez jakiejkolwiek pracy. Wszystko zależy od konia; sygnałem do zmniejszenia aktywnością są oczywiście urazy i poważne choroby, które uniemożliwiają pracę pod siodłem, na lonży czy w zaprzęgu. Zdrowe konie zazwyczaj mają coraz mniej sił i energii, dlatego najważniejsza jest obserwacja - jeśli zwierzak w podeszłym wieku stał się bardziej ospały i niechętnie pracuje, warto obniżyć wymagania. Spokojniejsze wyjazdy w teren, obniżenie wysokości przeszkód lub całkowita rezygnacja ze skoków bądź ograniczenie do jednej jazdy w tygodniu z kilkoma niskimi przeszkodami; regularny ruch jest bardzo ważny dla układu ruchu, ale rozsądek jest najważniejszy!

Emerytura dla zwierzaka powinna być przemyślana, warto zastanowić sie nad zmianą stajni jeśli w obecnej Wasz koń nie ma możliwości spędzania maksymalnej ilości czasu na zewnątrz. 

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy mój koń marznie ?

W naszym kraju nastała zima, ostatnie dni przyniosły opady śniegu oraz znaczy spadek temperatury. Warto uważnie obserwować swojego zwierzaka, czy odczuwa komfort termiczny - mówiąc wprost: czy mój koń może zmarznąć ?

2021-01-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?

2020-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozsiodłanie - czy robisz to dobrze ?

Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.

2020-11-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.

2020-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!

2020-10-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.

2020-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?

2020-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.

2020-08-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0