12,880 pytań - 31,556 odpowiedzi - 969 komentarzy

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Data publikacji: 2020-04-15

 

Konie, podobnie jak ludzie, starzeją się - z biegiem czasu w organizmie zachodzą niekorzystne zmiany, znacząco obniżające komfort życia. Bóle stawów, zmiany zwyrodnieniowe, mniejszy apetyt, problemy z zębami a także szereg chorób, z którymi konie się borykają to tylko niektóre z dolegliwości odczuwanych przez staruszków.

Obecnie medycyna weterynaryjna stoi na wysokim poziomie, lekarze potrafią poradzić sobie z wieloma chorobami i urazami; istnieje szereg specjalistycznych leków i zabiegów, które poprawiają stan zwierzaka, pozwalając na spokojną egzystencję bez bólu i dyskomfortu. Oczywiście z biegiem czasu jakakolwiek praca z czlowiekiem staje się coraz bardziej ograniczona, czasem zostają tylko spokojne spacery stępem, a czasem koń zostaje naturalną kosiarką do trawy, spędzając cały wolny czas swobodnie na powietrzu. 

Wiele koni źle znosi całkowite odstawienie od aktywności wymuszonej; zwierzaki wyraźnie popadają w apatię, są osowiałe, nie chcą jeść. Pamiętajcie, że konie mają kontakt z człowiekiem conajmniej przez kilkanaście lat swojego życia i nagła stagnacja powoduje u nich stres; jeśli kondycja i zdrowie Waszego konia na to pozwala, to warto zajmować się zwierzakiem bez zmian! Wiek nie jest wyznacznikiem starości: zdarzają się konie po 20stym roku życia, które nadal pracują pod siodłem, a są konie 18letnie spędzające czas na łąkach bez jakiejkolwiek pracy. Wszystko zależy od konia; sygnałem do zmniejszenia aktywnością są oczywiście urazy i poważne choroby, które uniemożliwiają pracę pod siodłem, na lonży czy w zaprzęgu. Zdrowe konie zazwyczaj mają coraz mniej sił i energii, dlatego najważniejsza jest obserwacja - jeśli zwierzak w podeszłym wieku stał się bardziej ospały i niechętnie pracuje, warto obniżyć wymagania. Spokojniejsze wyjazdy w teren, obniżenie wysokości przeszkód lub całkowita rezygnacja ze skoków bądź ograniczenie do jednej jazdy w tygodniu z kilkoma niskimi przeszkodami; regularny ruch jest bardzo ważny dla układu ruchu, ale rozsądek jest najważniejszy!

Emerytura dla zwierzaka powinna być przemyślana, warto zastanowić sie nad zmianą stajni jeśli w obecnej Wasz koń nie ma możliwości spędzania maksymalnej ilości czasu na zewnątrz. 

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Półsiad to rodzaj dosiadu, polegający na odciążeniu grzbietu konia - każdy jeździec powinien obowiązkowo go opanować, ponieważ ta umiejętność przydaje się w niespodziewanych sytuacjach jak np. skok przez przeszkodę w trakcie wycieczki terenowej.

2021-10-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0