12,821 pytań - 15,225 odpowiedzi - 927 komentarzy

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Data publikacji: 2020-03-25

 

Wyjazd w teren, poza ogrodzenie znanego terenu ośrodka jeździeckiego, to dla wielu koni ekscytujące doświadczenie. Nowe otoczenie, dużo nowych zapachów, obecność leśnej zwierzyny i ptactwa a także chociażby spacerowiczów czy osób jeżdżących na rowerach często powoduje u koni nadmierne pobudzenie. Wiele wierzchowców ponosi w terenie, co niesie ze sobą katastrofalne skutki: upadek jeźdźca, ucieczkę konia i w konsekwencji poważne rany i urazy. Należy pamiętać, że w lesie nietrudnoo zahaczenie sprzętu jeździeckiego o gałąź - wystarczy wyobrazić sobie wodze zaczepione o konar... Nagłe szarpnięcie może doprowadzić do poważnego upadku konia i wielu poważnych urazów! Ponadto, ponoszący koń znajduje się poza jakąkolwiek kontrolą i stanowi poważne zagrożenie dla wszystkich osób na swojej drodze, a przecież w lasach czy na łąkach znajdziemy także dzieci wypoczywające na łonie natury pod okiem rodziców.

Dlatego warto zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami, dotyczącymi koni ponoszących:

  • towarzystwo: w teren wyjeżdżamy zawsze w towarzystwie koni spokojnych i opanowanych, jeśli nasz zwierzak często reaguje niesubordynacją, to samotne przejażdżki są wręcz zakazane! Konie potrafą wzajemnie się nakręcać i pobudzać emocjonalnie, dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich zwierzaków do wspólnej jazdy.
  • konsekwencja: nasz koń nie powinien caplowac, podkłusowywać czy podgalopowywać do poprzedzającego konia. Wierzchowiec powinien zawsze poruszać się chodem i tempem zadanym przez nas, wszelkie odstępstwa skutkują późniejszym brakiem kontroli; warto zainteresować zwierzaka swoją osobą, wystarczy wykonać kilka zatrzymać, ustępowań od łydki a także zadu do środka (np.leśnej ścieżki)
  • cierpliwość: pierwsze wyjścia w teren warto rozpocząć od spaceru w ręce, koniecznie przy użyciu ogłowia z lonżą. Warto przyzwyczajać konia do zmiany otoczenia małymi krokami, w dalszym etapie dwa, trzy razyw  tygodniu po skończonej jeździe możemy wyjechać w teren. Początkowo mogą to być same przejażdżki stępem czy stępokłusem, tak aby nie prowokować niepożądanych zachowań. Jeśli Wasz koń zachowuje się dobrze, jest skupiony na pomocach to spróbujcie galopu; dobrze sprawdzają się leśne ścieżki.
  • rozsądek: łąki i inne otwarte przestrzenie często prowokują do rozwijania nadmiernych prędkości poza kontrolą, dlatego zadbajcie o odpowiednie otoczenie. Pamiętajcie, że ściganie się po ścierniskach sprawdza się tylko w przypadku bardzo opanowanych koni, które pozostają pod stałą kontrolą doświadczonych jeźdźców!

Jeśli boicie się ponoszenia, to warto zwrócić się o pomoc do instruktora i trenera, który skutecznie zareaguje w takiej sytuacji; często wystarczy kilka jazd, aby koń zaprzestał takiego zachowania.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Wielu amatorów jeździectwa marzy o własnym koniu, wychowanym od źrebaka i samodzielnie ujeżdżonym; niestety wychowanie i praca z młodymi końmi jest trudna i zdecydowanie niepolecana początkującym osobom.

2020-02-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie ułożyć cavaletti ?

Jazda po drążkach i koziołkach to cenne narzędzie treningowe niezależnie od stopnia wytrenowania - przyda się jako urozmaicenie zarówno dla młodych koni jak i początkujących jeźdźców. Dowiecie się dzisiaj, jak prawidłowo rozłożyć drążki tak aby jazda była efektywna!

2020-01-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń stoi niespokojnie przy wsiadaniu!

Niespokojne stanie w trakcie wsiadania to nie tylko niewłaściwe zachowanie konia - to także skrajnie niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do poważnych wypadków. To właśnie w trakcie wsiadania i zsiadania zdarzają się najpoważniejsze urazy związane z uwięzieniem stopy w strzemieniu i przeciągnięciu jeźdźca po ziemi.

2019-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przerwać grzywę?

Być może dla niektórych z Was termin "przerywanie grzywy" brzmi niezrozumiale, bo przecież w jaki sposób można przerwać grzywę - a to dosłowna nazwa, oznaczająca przerzedzenie zbyt bujnego owłosienia u koni.

2019-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ćwiczenia oddechowe dla jeźdźca

Oddychanie jest całkowicie niezależnym procesem, zapewniającym życie - prawidłowe oddychanie odpowiednio natlenia organizm, nie męczymy się tak szybko. Warto poznać zasady prawidłowego oddychania w trakcie jazdy konnej, dzięki czemu nie złapie nas zadyszka!

2019-12-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Wielu laików niezwiązanych z jeździectwem uważa, że obecność piany na pysku konia świadczy o złym traktowaniu, wręcz znęcaniu się nad wierzchowcem; od razu uspokajamy - to całkowicie normalna reakcja na obecność wędzidła w pysku!

2019-11-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Pewnie nie raz słyszeliście, że dany koń dobrze/poprawnie baskiluje lub ma nieprawidłowy baskil; ten termin odnosi się do skoków przez przeszkody i jest związany z techniką pokonywania przeszkody przez zwierzaka.

2019-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Na rynku produktów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilkunastu wytwórców siodeł, które różnią się pomiedzy sobą jakością wykonania ale i przeznaczeniem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak znaleźć idealne siodło dla amatorów!

2019-10-23

Czytaj » 0