12,839 pytań - 16,850 odpowiedzi - 933 komentarzy

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Data publikacji: 2020-03-25

 

Wyjazd w teren, poza ogrodzenie znanego terenu ośrodka jeździeckiego, to dla wielu koni ekscytujące doświadczenie. Nowe otoczenie, dużo nowych zapachów, obecność leśnej zwierzyny i ptactwa a także chociażby spacerowiczów czy osób jeżdżących na rowerach często powoduje u koni nadmierne pobudzenie. Wiele wierzchowców ponosi w terenie, co niesie ze sobą katastrofalne skutki: upadek jeźdźca, ucieczkę konia i w konsekwencji poważne rany i urazy. Należy pamiętać, że w lesie nietrudnoo zahaczenie sprzętu jeździeckiego o gałąź - wystarczy wyobrazić sobie wodze zaczepione o konar... Nagłe szarpnięcie może doprowadzić do poważnego upadku konia i wielu poważnych urazów! Ponadto, ponoszący koń znajduje się poza jakąkolwiek kontrolą i stanowi poważne zagrożenie dla wszystkich osób na swojej drodze, a przecież w lasach czy na łąkach znajdziemy także dzieci wypoczywające na łonie natury pod okiem rodziców.

Dlatego warto zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami, dotyczącymi koni ponoszących:

  • towarzystwo: w teren wyjeżdżamy zawsze w towarzystwie koni spokojnych i opanowanych, jeśli nasz zwierzak często reaguje niesubordynacją, to samotne przejażdżki są wręcz zakazane! Konie potrafą wzajemnie się nakręcać i pobudzać emocjonalnie, dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich zwierzaków do wspólnej jazdy.
  • konsekwencja: nasz koń nie powinien caplowac, podkłusowywać czy podgalopowywać do poprzedzającego konia. Wierzchowiec powinien zawsze poruszać się chodem i tempem zadanym przez nas, wszelkie odstępstwa skutkują późniejszym brakiem kontroli; warto zainteresować zwierzaka swoją osobą, wystarczy wykonać kilka zatrzymać, ustępowań od łydki a także zadu do środka (np.leśnej ścieżki)
  • cierpliwość: pierwsze wyjścia w teren warto rozpocząć od spaceru w ręce, koniecznie przy użyciu ogłowia z lonżą. Warto przyzwyczajać konia do zmiany otoczenia małymi krokami, w dalszym etapie dwa, trzy razyw  tygodniu po skończonej jeździe możemy wyjechać w teren. Początkowo mogą to być same przejażdżki stępem czy stępokłusem, tak aby nie prowokować niepożądanych zachowań. Jeśli Wasz koń zachowuje się dobrze, jest skupiony na pomocach to spróbujcie galopu; dobrze sprawdzają się leśne ścieżki.
  • rozsądek: łąki i inne otwarte przestrzenie często prowokują do rozwijania nadmiernych prędkości poza kontrolą, dlatego zadbajcie o odpowiednie otoczenie. Pamiętajcie, że ściganie się po ścierniskach sprawdza się tylko w przypadku bardzo opanowanych koni, które pozostają pod stałą kontrolą doświadczonych jeźdźców!

Jeśli boicie się ponoszenia, to warto zwrócić się o pomoc do instruktora i trenera, który skutecznie zareaguje w takiej sytuacji; często wystarczy kilka jazd, aby koń zaprzestał takiego zachowania.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?

2020-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.

2020-08-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Nagłe spłoszenie, nieoczekiwane sytuacje czy elementy, które przerażają naszego wierzchowca powodują nadmierne pobudzenie naszego zwierzaka, który staje się nieobliczalny. Jak sobie poradzić z przestraszonym i pobudzonym koniem ?

2020-07-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0